Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [Polska] len na namioty
> Inne > Gdzie kupiæ surowce-pó³produkty?
Kacper
Gdzie mo¿na zaopatrzyæ siê w grube pó³tno lniane, tak by nadawa³o siê ono do szycia namiotów?
Tomasz Rejf
Witaj
hurtownai lnu i innych materia³ów Surtex w £odzi, z tego co pamiêtam jeszcze jest w Gdyni.
synek
otórz jest problem bo w £odzi maj± ju¿ tylko 3 metry tego materia³u i niewiadomo czy jeszcze kiedy kolwiek bêd± mieli wiêcej icon_cry.gif
ale mo¿e maja go jeszcze w innych sklepach trzeba by by³o sprawdziæ
to jest stronka tej firmy http://www.surtex.com.pl/
jak by kto¶ móg³ sprawdziæ czy jeszcze gdzie¶ maj± troche tego materia³u i móg³by zarezerwowaæ dla mnie 17m tracker.gif
vroobell
Dosz³a mnie plotka jakoby w Surteksie w £odzi nie by³o ju¿ lnu na namioty. Zadzwoni³em i ku mej rado¶ci dowiedzia³em siê, ¿e JEST. Na razie jest II gatunek, po 20 z³ netto za 1 mb. Ma byæ za kilkana¶cie dni I gatunek, w cenie 25 z³ netto za 1 mb. Pani powiedzia³a, ¿e materia³ ten jest w ci±g³ej sprzeda¿y. smile.gif
Pozdrawiam
Vrabec
Wilkomir
Witam!!! bigsmile2.gif bigsmile2.gif bigsmile2.gif

Poszukuje producenta, hurtowni badz sklepu który w swojej ofercie posiada drelich bawe³niany
D44 badz grubszy (najlepiej surowy) , jest to swietny material, ktorego nie trzeba juz impregnowac.
Mile widziany kontakt do firmy sprzedajacej mniejsze ilosci (potrzebuje 12mb)
Z gory dziekuje za wszytkie odpowiedzi. smile.gif

Pozdrawiam

P.S.

Prosze o niepodawanie namiarów na firme surtex, alfatex izamtex. (Znam te firmy i mam z nimi kontakt szczerba.gif )
Interesuja mnie inne firmy , sklepy itp.
pakotek
A próbowa³e¶ w firmie Stradom w Czêstochowie. Maj± sklep firmowy wiêc z mniejszymi ilo¶ciami te¿ nie ma problemu, ale najlepiej zadzwoniæ.

http://www.stradom.com.pl/
42-200 Czêstochowa, ul. 1-go Maja 21
tel. 0048 34 324-70-31 wew. 251

Maj± tam materia³y na namiot i z tkanin naturalnych i z „niezbyt” naturalnych, ¿e tak powiem.
Wilkomir
Napisa³em do nich e-mail'a ale mi nie odpisali anger.gif
czekam na kolejke adresy firm sklepów itp bigsmile2.gif
pakotek
Ja zadzwoni³em i dowiedzia³em siê wszystkiego bez problemu. Wystarczy telefon i trochê odwagi cywilnej. A co do pisania maili to warto im daæ ze dwa tygodnie bo podejrzewam, ¿e jako zak³ad produkcyjny nie zatrudnili pracownika, który siedzi ca³ymi dniami przed komputerem i czeka, a¿ kto¶ napisze na e-mail. Poza tym my¶lê, ¿e rozmowa telefoniczna umo¿liwia wyja¶nienie wszystkiego od razu i jest szybsza, skuteczniejsza ni¿ produkowanie siê na klawiaturze.
Iga
No to mo¿e podzieli³bys siê z nami informacjami, które zdoby³e¶..
Wilkomir
niom ja tez chetnie pos³ucham (poczytam)

tak tak wszytko pieknie z tym telefonem tylko ile to kosztuje crazy.gif
pakotek
To z tym telefonem kosztowa³o mnie jakie¶ 50 groszy – jak przyjdzie wyci±g na koniec miesi±ca to mogê wam pokazaæ – ale jak was na to nie staæ to niestety zmartwi± was ceny.
Mnie interesowa³a tkanina konopna wiêc siê o inne nie pyta³em, a oto ceny:
Szeroko¶æ 1m – brezent, surówka konopna w kolorze naturalnym – 18,91 za mb brutto. Szeroko¶æ 1,2m – brezent barwiony w kolorze khaki – 20,53 za mb.
Szeroko¶æ 1,2m – brezent impregnowany w kolorze khaki – 23,02 za mb brutto.
Przeliczaj±c na rozmowy po 50 gr to wyjdzie oko³o 40 rozmów za mb, no ale do¶æ ma³ej przekory.
Nie wychodzi tanio, a wrêcz wychodzi drogo, ale ja nie mam zamiaru ani mokn±æ jak popada, ani s³uchaæ, ¿e moja tkanina jest bardziej mroczna ni¿ historyczna (bo nie zachowa³y siê tkaniny namiotowe z XIV wieku w takiej ilo¶ci jak potrzebujê, niestety – têpicielom mroku pewnie to spêdza sen z powiek :tongue: ).
Wilkomir
dzieki

Poczekam jeszcze troche na e-mail'a , a pozniej zadzwonie
P.S. Jezeli koszt rozmowy przekroczy 0,5 PLN to obciaze nim Pakotka bigsmile2.gif

Pozdrawiam
pakotek
Pakotek nie bêdzie odpowiadaæ za czyj±¶ niekompetencjê, a tym bardziej nie jest w stanie zagwarantowaæ, ¿e Wilkomir bêdzie na tyle genialny, ¿e koszt jego rozmowy równie¿ wyniesie oko³o 50 gr - sese :p
Wilkomir
zgin przepadnij si³o nieczysta nadzur.gif
pakotek
Awansowa³em do si³y nieczystej :)
Simbelmyne
Witam!

Czy kto¶ mo¿e wie, czy len impregnowany na namiot od p. Krzysztofa £obosa naprawdê siê na namiot nadaje? Mam w domu próbkê i WYDAJE MI SIÊ, ¿e jest to odpowiednie, ale siê na tym kompletnie nie znam wiêc pytam, bo mo¿e kto¶ szy³ sobie namiot z lnu od niego lub chocia¿ móg³by siê o lnie tym wypowiedzieæ?

Pozdrawiam!

Simbelmyne
Wilkomir
Hey

Mam próbki od £obosa i moim skromnym zdaniem sie srednio na namiot nadaje, tzn jest dosc cienki i raczej watpie zeby wytrzyma³ wieksze opady deszczu. Proponuje ci lepij kupic gruby drelich bawe³niany , on nawet nie impegnowany wytrzyma najwieksza nawa³nice.

Pozdrawiam
pakotek
Widzia³em namiocik z tego lnu, niestety jego u¿ytkownik zamierza³ go wymieniæ poniewa¿ by³y problemy z rozci±gliwo¶ci±, z ³adnie napiêtego namiotu zazwyczaj robi³ siê flak. Jak kto¶ siê uprze to mo¿e zrobiæ, ale ¶rednio siê nadaje to co¶ na namiot. Najlepiej sprawdza siê na przeszywanice, worki do strza³ i inne takie u¿ytkowe.
Korinka
Z tego co wiem (nie jestem ekspertk±, jak siê mylê proszê nie krzyczeæ icon_wink.gif ) z lnem jest tak dziwnie, ¿e lepiej reaguje na wodê ten nieimpregnowany - kurczy siê, wiêc namiot siê naci±ga i woda z niego sp³ywa. Impregnowany flaczeje i ³atwiej co paradoksalne przepuszcza wodê, która zbiera sie zamiast sp³ywaæ.
Co do bawe³ny na namioty to temat by³ wa³kowany (temat: tkanina na namiot) i z dyskusji wynika, ¿e raczej niestety odpada pod wzglêdem zgodno¶ci z histori± (je¶li mówimy o ¶redniowieczu).

Korinka
svart
Kupili¶my na namiot, bêdzie szansa pomacaæ go na lutomowym Birowie. Po dekatyzacji kurczy sie ok 10-15 cm na 3m d³ugosci wiec tragedii nie ma ale lepiej uprac zanim zacznie sie szyæ. Koszt to ok 5 pln/m. Poniewaz s± to jakies ubytki nie dostajesz nastu metrów z bali tylko kawa³ki róznej d³ugosci, szerokosci i grubo¶ci! Aczkolwiek uda³o nam sie zdobyc 1 "kawa³ek" 15 metrowy smile.gif. Gosc obs³uguj±cy jest mi³y i cierpliwy w grzebaniu smile.gif

Aha! Cudów nie ma - burzy nie prze¿yje, trza zaimpregnowaæ. Ale pomy¶lta ¿e przynajmniej deszcz nei wych³osta jeno na ³eb sie bedzie la³o ...

s³awa,
Dani³o
jasmin
Jednym z najprostszych sposobow na sprawdzenie, czy material sie nada- czy jest wodoodporny, to wzac kawalek z m2 materialu, na 4 rogach zamocowac, na srodek wylac odpowiednia ilosc wody - pare litrow;
Policzyc czas jaki uplynie od wylania wody, do pojawienia sie kropel po drugiej stronie i otrzymamy jakis wynik.
Z ilosci wody i kaluzy na szmacie liczymy wspolczynnik l/m2 (potem przeliczamy na mm/m2 by miec porownanie do opadow deszczu w polsce), po czasie dowiemy sie zas kiedy nasz namiot na jakim deszczy zacznie przeciekac.
to taka buracka metoda na material ale jeden z producentow namiotow w polsce ja stosuje i mi ja podpowiedzial jak sprawdza przemakalnosc tkanin. Zatem przy zakupie mozna najpier sobie cos tam na probke zapodac, nim sie dokona zakupu. Podobnie po imregnacji;
Ajo
bulvay
Witam.
Mam na sprzeda¿ surowe p³ótno lniane o gramaturze ok 630-640.
Posiadam ok. 500mb.
Cena do dogadania w zale¿no¶ci od ilo¶ci.
Pozdrawiam Olo
Dominik G³owacki
Witam i zapraszam tu:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=10885
pozdrowionka!
jedam von blabo
Witam

Mam zamiar wybraæ siê do rzeczonego Surtexu w Gdyni, jaki gatunek lnu polecacie, co by by³ sprawdzony w³a¶nie na namioty ije¶li mo¿na to jakie s± koszty jednego metra tej materii??

Pozdrawiam
Jeda¶ko von Blabott
Kompania ¦wiêtego Miko³aja
Finn
Generalnie polecam surtexowy brezent lniany.
Brezent lniany o gramturze 490 g/m2 (szeroko¶æ 112 cm) to koszt 24,50 z³ , natomiast ten grubszy 600 g/m2 (szeroko¶æ jako¶ 106 cm chyba) kosztuje 24 z³ netto, czyli brutto jako¶ 28 czy 30 z³ za mb.

Osobi¶cie posiadam sto¿ek z tego pierwszego i ca³kiem dobrze siê sprawowa³.

Pozdrawiam
Finn
czcibor_waz
brezent Lniny mozna kupic na http://www.zurtex.waw.pl/ prowadz± sprzedarz wysy³kow± hehehe.gif
Vronec
a ile sobie licza za metr lnu impregnowanego w tym zurtexie?
Dobry
Witam orientuje sie ktos z was mo¿e czy mo¿na gdzie¶ kupic i w jakiej cenie bia³y len o gramaturze ok500-700g/mb na du¿y namiocik bo potrzebuje ok40m takiej tkaniny. pisa³em juz do surtexu i ekonitu ale oni maja tylko naturalny kolor, a gdzie¶ na tym forum wyczyta³em ¿e namioty by³y bia³e. Pozdrawiam i dziêki za odpowied¼
Julko
Namiot w kolorze naturalnym jak postoi na deszczu i s³oñcu to ³adnie zbieleje. A wspó³czesna biel ma siê nijak do koloru naturalnie (tzn. na s³oñcu) bielonego lnu.
Jack
Hej


Sprawd¼ u¿ytkownika teona na allegro. Ma spory wybór lnu i we³ny w na prawdê ciekawych cenacch. Zazwyczaj robi re-wystawianie asortymentu w okolicach 8 ka¿dego miesi±ca, ale mo¿na do niej napisaæ i spytaæ siê czy ma, i o ew. wystawienie na ¿yczenie danego materia³u je¶li chodzi³o by o wiêksz± ilo¶æ..

Pozdrawiam
£ukasz z Jury
Czo³em!

Len na namiot jeszcze mo¿na kupiæ w sklepie Stradom w Czêstochowie. Jest tam kilka rodzajów lnów w naturalnych kolorach i o ró¿nej gramaturze. Mo¿na kupiæ zwyk³y, impregnowany, ognio-, grzybo-, wodno-, i jeszcze co¶ odporny. A dlaczego niby bia³y ma byæ? Na XIII- stkach wiêkszo¶æ ma w naturalnym kolorze lnu namioty.

www.stradom.com.pl/

Jest wpisany na stronie jako brezent . Cena: od 33-43 z³ za metr.

£ukasz
Dobry
Poniewa¿ na rycinkach XV-wiecznych widniej± namioty koloru bia³ego, na pewno nie naturalnego(surowego), a ja kieruje siê na lata 1370-1410. W ekonicie w ³odzi dowiedzia³em sie ¿e maja brezent lniany kol. naturalny(surowy) gram. 580, szer.1m po 19zl/m2 Pozdrawiam!!
Yhm
Na zdjêciach moje giez³o te¿ wychodzi bia³o - zdjêcia z cyfrówki, wspó³czesnej, bez problemu mieszania barw, zdobywania pigmentów i uwzglêdniania gust ogl±daj±cych. Zapewniam ciê, ¿e moje giez³o z bia³ego lnu nie jest. Po prostu szary len, z którego je szy³am wsadzi³am do pralki przed szyciem, a woda, jaka polecia³a zadziwi³a mnie g³êbi± swej brunatno¶ci.

I zadaj sobie pytanie proszê - po co bieliæ szmatê, która siê ubrudzi i ub³oci?
£ukasz z Jury
Oo. A czy ta cena jest potwierdzona? I czy przypadkiem nie jest to brezent bawe³niany, bo taki te¿ robi±. Zwyk³y cienki len ubraniowy kosztuje 10-14 z³ za metr. A taki namiotowy kiedy¶ najtaniej kosztowa³, bodaj¿e ok. 25 z³.

£ukasz
Dobry
Podana przez ciebie £ukaszu cena obowiazuje w surtexie za najtañszy len namiotowy, moja cena równie¿ dotyczy lnu, przynajmniej tak± poda³ mi ekonit ale przed chwil± sprawdzi³em ich ofertê na stronie i brezentu lnianego w tkaninach technicznych ju¿ nie uj¿a³em, jednak ich ofertê znalaz³em (dotyczaca lnu) na marketeo. Dla pewno¶ci mo¿na pu¶cic mejla do nich czy maj± ten len, bo mo¿e wycofuja go ju¿ ze sprzeda¿y.
Znalaz³em 2 argumenty, s³abe ale zawsze, dla ktorych bielono len na namioty:
1. aby nie by³o w nich ciemno i ponuro za dnia
2. aby by³o ch³odniej w upalne dni tongue.gif
Yhm
Ch³odniej jest w szarym, a w ci±gu dnia nie przebywasz w namiocie, bo s³u¿y on do spania. Len bieli³ siê sam podczas stania na s³oñcu ju¿ uszytego namiotu.

Nadal nie odpowiedzia³e¶ na pytanie za 100 punktów - po co przeznaczaæ dodatkowy czas i pieni±dze na du¿e ilo¶ci materia³u, który i tak sam po pewnym czasie wyblaknie, a na pewno siê ubrudzi i ub³oci po drodze.
Viator
Chyba na Twoje pytanie, B³azenko, odpowied¼ zale¿y od odtwarzanej postaci. Prosty ¿o³nierz nie mia³by ani pieniêdzy do wyrzucenia, ani celu w bieleniu namiotu - rycerz z wielkiego rodu ani nie widzia³by problemu w ró¿nicy w cenie, ani nie zrezygnowa³by z podkre¶lenia swojej pozycji i wyró¿nienia siê z t³umu, co by³o dla niego naturalne i czemu s³u¿y³a przecie¿ ca³a koncepcja barw heraldycznych.

Co do kolorów na XIII i XV-wiecznej ikonografii, to ja nie wiem czy w ogóle mamy o co kruszyæ kopie. Zauwa¿my po pierwsze, ¿e odcieñ lnu d³ugo wystawionego na s³oñce upodabnia siê do siebie niezale¿nie od wstêpnego bielenia (przed chwil± pisa³ o tym Julko), a po drugie, 200 lat to d³ugi okres, a obserwujemy ¿e rysownicy i malarze w³a¶nie w XIV-XV wieku robi± ogromny postêp, zaczynaj± oddawaæ aksonometriê zamiast perspektywy kulisowej, cieniowaæ ryciny, i w ogóle umiej± ju¿ uchwyciæ wra¿enie, jakie stwarza przedmiot, a nie tylko przekazaæ to, co o przedmiocie i jego tworzywie wiedz±. A pole namiotów na polanie albo pustyni w pe³nym s³oñcu na pewno sprawia przede wszystkim wra¿enie bieli i chyba autorom pó¼nej ikonografii mog³o chodziæ raczej o oddanie tego wygl±du ni¿ rodzaju materia³u. Zreszt± nie zawsze ³atwo oceniæ co jest efektem celowego doboru pigmentów a co wynikiem ich sp³owienia, a mówimy o niewielkiej ró¿nicy odcieni.

Tak naprawdê nawet ¿eby stwierdziæ na 100% ¿e w ikonografii XIII-wiecznej namioty s± bardziej w kolorze naturalnego lnu a w XV-XVI-wiecznej - czystej bieli, nale¿a³oby zestawiæ ze sob± same zabytki albo ostatecznie ich zdjêcia, zrobione przez profesjonalistów od archiwizacji dzie³ sztuki z ca³± obróbk±, korekcj± poszczególnych barw, itd. Reprodukcje, które mamy wydrukowane w ksi±¿kach lub dostêpne w internecie s± najczê¶ciej bardzo niedok³adne - ile¿ razy ten sam skan iluminacji czy obrazu ¶ci±gniêty z kilku portali ma zupe³nie inn± korekcjê barwn± - zob. np. Codex Manesse, w którym t³o waha siê od niemal bia³ego czy blado¿ó³tawego przez ró¿owawe po sp³owia³y br±z. Sk±d wiemy które jest wierniej oddane? Poza tym gruba wiêkszo¶æ monitorów komputerowych, których u¿ywamy, ma stanowczo za s³abe parametry ¿eby to wiernie oddaæ.

Niestety, z punktu widzenia akurat niuansów kolorystyki, szeroka dostêpno¶æ internetu niewielu poprawi³a - widok na monitorze skanu dostêpnego w sieci to kopia kopii orygina³u, a jego wydruk - kopia kopii kopii, a wiêc ¼ród³o co najwy¿ej trzeciorzêdne...
Yhm
Przepraszam za moje skrzywienie. Podrzucê jeszcze kilka kwestii do obmy¶lenie zanim dobierzemy siê do tego nieszczêsnego rycerza wielkiego rodu.
1. Wiêkszo¶æ namiotów na ikonografii jest du¿a. Wed³ug mnie to oznacza, ¿e by³y szyte dla wiêkszej ilo¶ci ¿o³nierzy i ¿o³nierze nie robili tego sami. Je¶li zaopatruje siê w co¶ hurtowo wojsko, to robi siê to po kosztach - materia³ ma byæ dobrej jako¶ci je¶li chodzi o trwa³o¶æ i wytrzyma³o¶æ, ale ³adny byæ nie musi.
2. Widoczno¶æ obozowiska - nikomu chyba nie zale¿y na tym, aby biel bij±ca po oczach zdradza³a na 20 kilometrów gdzie jest obóz, zw³aszcza w warunkach wojennych. Co innego wyprawa do lasu na polowanie czy w celach rozrywkowych, co dotyczy ju¿ wy¿szego rycerstwa. Wtedy namioty mog³y byæ oprócz bielenia tak¿e malowane, czy wykonywane z wzorzystego materia³u. Raczej do rozrywki w ci±gu dnia, schowania siê przed s³oñcem i gor±cem.
3. Wy¿sz± warstwê spo³eczn± w obozowisku widaæ - namioty przypominaj± czasem zamki ilo¶ci± wie¿yczek spowodowan± fantazj± maluj±cego. Niekiedy w jakie¶ paski, ciapki czy inne lilijki. No i obowi±zkowo flaga lub dwie na masztach. Tylko pytanie - czy wspó³czesnego odtwórcê staæ na odtworzenie postaci ksiêcia ilo¶ci± z³otych ozdób, szk³a, kufrów, ³ó¿ek, s³u¿by, zdobionych blach, haftowanych ciuchów, koszul z najcieñszego i bia³ego jak ¶nieg lnu, albo jeszcze lepiej jedwabiu. We³na nie flauszyk, jak po³owa lata, a I gatunek splocikiem 2/1, bardzo wskazane broszowania i szamerowania, o rêcznie tkanej nie wspominam bo to na razie nie realne i dotyczy tylko kocyków jak na razie. Zapomnia³am wspomnieæ o meblach, ko³drach puchowych, cebrzykach, zastawie sto³owej i innych wygodach, do których mo¿e kiedy¶ dojdziemy za jakie¶ 10-20 lat.
4. Z bielonym lnem namiotowym jest obecnie jak kiedy¶ z bawe³n±. Len w sklepie z tkaninami kosztowa³ 25z³, a bawe³na 10, wiêc pó³ ruchu lata³o w bawe³nie. Kiedy¶ wytworzenie takiej bawe³ny jak teraz by³o koszmarnie drogie, bo bawe³nê trzeba by³o sprowadzaæ z innego kontynentu (i nie by³o samolotów, ani statków parowych), potem trzeba to jeszcze by³o utkaæ rêcznie, do czego bawe³na niezbyt siê nadaje przez zbyt krótkie w³ókna. Efekt by³ taki, ¿e bawe³nê mieszano z lnem, aby tkanina siê jako¶ trzyma³a. Len z kolei rós³ w przydomowym ogródku i ka¿dy wie¶niak móg³ sobie go uprawiaæ pod domem. Wtedy ró¿nica w cenie by³a ogromna na korzy¶æ lnu. Teraz jest w drug± stronê, bo bawe³na siê du¿o lepiej ni¿ len poddaje obróbce na skalê przemys³ow±. Wracaj±c do naszego lnu namiotowego - bielony i naturalny s± w podobnej cenie, natomiast bawe³na na namioty ci±gle króluje w obozowiskach, bo jest tania. Wiêkszo¶æ lnianych jest z niebielonego, poniewa¿ jest bardziej dostêpny.

B³azenka robi±ca ch³opkê pozdrawia i wstydzi siê za swojego bawe³nianego sto¿ka, ale lniany siê uszyje dopiero za kilka lat, jak bêdê mia³a czas go sama udziergaæ rêcznie.
Dobry
mój problem z kupnem bielonego lnu rozwi±za³em kupuj±c pawilonik z bawe³ny technicznej... szczerba.gif
Yhm
Poszed³e¶ na ³atwiznê.

B³azenka pozdrawia wstydz±c siê nadal swojego bawe³nianego sto¿ka.
Viator
Powinienem siê pewnie zrobiæ czerwony na gêbie jak mój kapelutek ze wstydu jako prawy ultras in spe, ale jak na razie ja te¿ nie wybi³em siê ponad sto¿ek od Janettee... hrrrumpf!
Dobry
Przy moim kiepskim samozaparciu nie uszy³bym takiego namiotu jaki kupi³em, dla mnie jeszcze nie czas na len icon_wink.gif
Kordian
nie wiem czy kto¶ ju¿ pisa³ ale u £obosa jest materia³ zbli¿ony do tego ze stradomia z wyj±tkiem ¿e jest 3 razy tañszy ale nie ma takich w³a¶ciwo¶ci jak tamten tzn ognioodporny , gdzybobójczy itd
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.