CYTAT(Kornik)
Witam!
Na oponie z Bayeux jest przedstawiony konny dzier¿±cy w rêku broñ, która wyra¼nie dzieli siê na kilka piór - pocz±tkowo s±dzi³em, i¿ jest to co¶ w rodzaju bu³awy, po g³êbszym jednak zastanowieniu my¶lê, ¿e mo¿e to byæ buzdygan.
Co do owego lec±cego czego¶, to trudno to nazwaæ buzdyganem - my¶lê raczej, ¿e jest to rzucona, typowa maczuga :tongue: .
Pozdrawiam serdecznie!
To co¶ na tkaninie z Bayeux to zwyk³a drewniana maczuga. Pojawia siê w kilku wersjach - lec±ca, rzucona na ziemiê i w rêku dowódcy - ale ewidentnie jest tkana tym samym kolorem co drzewca, za¶ jej "pierzasty" kszta³t wywodzi siê z metody wykonania: w m³ody d±bek w wieku ok 3-4 lat wbijano kawa³ki ostrego krzemienia i zostawiano. Po 3 latach obrasta³y drewnem, które zabli¼niaj±c siê tworzy³o wokól nich bulwy i takie do¶æ pokrêcone formy. Tak uzyskiwano g³owicê drewnian± z ostrymi kamiennymi elementami, ca³kowicie nie do rozbicia i zupe³nie nie¼le tn±c± przy uderzeniu.
D±bek ¶cinano, suszono, korowano i strugano w wygodny kszta³t - i by³a tania i dobra maczuga.
Metoda znana jest od epoki kamienia, ze wzgledu na archaiczno¶æ taka maczuga mia³a równie¿ znaczenie symboliczne (staro¿ytno¶æ, starszeñstwo, dostojeñstwo - ber³o królewskie to nic innego jak maczuga w wersji de luxe), dlatego jest w rêku dowódcy, który poza tym ma miecz.
Taka maczuga mia³a jedn± tylk wadê: cykl produkcyjny ok. 7 lat.
Buzdygan to wy³±cznie turecka wersja ca³kowicie metalowej maczugi o 5-7 trójk±tnych piórach (do¶æ czêsto mia³a drewniany trzon, ale chêtnie kryto go dekoracyjn± blach±), znana w ¼ród³ach od XIV-XV wieku, do nas zawêdrowa³a poprzez Wêgry. Nazwa jest zapozyczona z tureckiego i w zasadzie nale¿y stosowaæ j± do lokalnych odmian tureckich, wêgierskich i polskich.
W pozosta³ych czê¶ciach Europy maczuga bojowa troszeczkê siê ró¿ni³a i mia³a inne nazwy. Albo zapo¿yczano formê tureck± wraz z nazw±.
W krêgach zbli¿onych do wikingów (czyli tez na Rusi i w niektórych regionach Polski) u¿ywano maczugi z g³owic± odlewan± z br±zu.
Jest mo¿liwe, ¿e jedna z lataj±cych na Tkaninie z Bayeux to w³a¶nie taka - ale to trudno przes±dziæ jednoznacznie.
Lepiej tego nie nazywaæ buzdyganem, dopóki nie udowodnimy, ¿e Tkanina z Bayeux powsta³a pod wp³ywem XV-wiecznych Turków
Nazwa "bu³awa" jest odpowiednia - oznacza formê maczugi z metalow± g³owic±.