Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Broñ
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Radowan
Nie sugerujcie siê tytu³em, po prostu nie wiedzia³em jaki daæ.

Interesuje mnie co¶ nieco¶ na temat innych rodzajów broni u¿ywanej we wczesnym ¶redniowieczu ni¿ te które wszyscy znamy: miecze, topory, w³ócznie. Jak to okre¶li³ mój wódz Ziemowit, z czym bardzo siê zgadzam, s± to bronie niezwykle "oklepane". Jednym s³owem wszyscy je maj±.

I tu zaczyna siê moje pytanie: czy tylko one wystêpowa³y we wczesnym ¶redniowieczu? Próbowa³em przemyciæ pomys³ maczugi, ale te¿ niebardzo zostanie ona gdziekolwiek dopuszczona.

Jaka jest inna broñ, która wystêpowa³a w¶ród S³owian do XI wieku oprócz "oklepanych" mieczy, dzid, toporów itp?

Oddzielnym tematem o który chcia³bym zapytaæ jest wczesna bu³awa. Jak wygl±da³a?

Pax vobiscum smile.gif
Vislav
Witam
Ciekawa broñ to ki¶cieñ opisany na stronie artyku³y - Bractwa Rycerzy Ziemi Sanockiej
CYTAT
Jednym z najbardziej interesuj±cych elementów uzbrojenia wczesno¶redniowiecznego (i ¶redniowiecznego) jawi siê bezsprzecznie tzw. korbacz, u nas zwany ki¶cieniem lub basa³ykiem. Szczególnie popularny na Rusi, zaadaptowany zosta³ ju¿ w XI wieku w Europie Zachodniej, gdzie apogeum swej ¶wietno¶ci osi±gn±³ podczas XV-wiecznych wojen husyckich i powstañ ch³opskich.


Ponadto - szeroka dyskusja na Forum walka na kiscienie....

Pozdrowienia

p.s. wydaje mi siê aby nie dublowaæ innych tematów - w tym raczej has³owo mo¿na wywo³aæ rodzaje broni z krótkim opisem i podaniem "sznurków".
Berek
Witaj

W za³±czniku s± bu³awki na XI wiek, tak± opsiada mój kolega smile.gif ja mam wersje na XII. Je¶li chcesz tym walczyæ te mniejsze wersje s± lepsze (l¿ejsze :P) jednaksze wiadomo metal kolorowy odkszta³ca sie szybciej ni¿ ¿elazo. Mo¿na równie¿ pokusiæ sie o szablê smile.gif ale z terenów Polski znikoma ilo¶æ. Hmm a mo¿e trójz±b heheheh smile.gif.
pozdrawiam
Hati
Nie s±dzê, ¿eby miecze, topory, w³ócznie itp by³y jak to powiedzia³e¶ "oklepane". Pamiêtaj, ¿e s± to zaledwie rodzaje broni. Pod ich nazw± kryje siê bardzo du¿o odmian. Je¶li chodzi o t± maczugê, któr± chcia³e¶ "wprowadziæ", widzia³em jedn± na stronce czeskiej dru¿yny Hersir...za³±czy³bym je ale ich stronke jest obecnie w przebudowie. Nie wiem na ile jest to historyczne, ale je¶li co¶ to spróbuj siê skontaktowaæ w³a¶nie z nimi. Wracaj±c do "oklepanych" rodzajów broni...hmmm..face4.gif Tak w³a¶ciwie to ja nie widzê sensu bawienia siê w broñ wybitnie egzotyczn±, poniewa¿ nie by³a ona ani popularna ani zbyt czêsto u¿ywana. Nie wiem jak na to patrz± inni ale ja na pocz±tku, w m³odej dru¿ynie wola³bym skoncentrowaæ siê na podstawach. Zauwa¿ jeszcze, ¿e broñ, ¿e tak siê wyra¿ê "egzotyczna" nie jest opisana ani wykopywana, co za tym idzie, niegdy nie mo¿esz mieæ pewno¶ci, ¿e jest w 100% historyczna.
Kornik
Witam!
Rycina bu³awy zamieszczona przez Bereka, jest chyba przerysem ze znaleziska z fosy zamku Ciechanowskiego - i z tego co pamiêtam nie jest ona bynajmniej datowana na XI, ani XII w.
Postaram siê odnale¼æ na kiedy to to datowa³ Nadolski.
Pozdrawiam!
Kornik
Witam ponownie!
Zamieszczona ilustracja jest przerysem bu³awy - a konkretnie jej g³owicy, datowanej na prze³om XIV i XV w.
Pozdrawiam!
Dir
podobnego typu bulawy byly dosc popularne na rusi kijowskiej w Xi wieku i wszelakotypowo opisywane w kronikach bizantyjskich to ze wystepuje analogia w pozniejszych czasach to nic dziwnego...
pozdro
Kornik
Witam!
To, i¿ bu³awy s± broni± wcze¶niejsz± jest rzecz± jasn±, toæ to broñ w lini prostej wywodz±ca siê od maczugi a takina przyk³ad buzdygan widoczny jest ju¿ na tkaninie z Bayeux. Jednak¿e typ przedstawiony przez Bereka odnosi siê do konkretnego znaleziska i konkretnego miejsca.
Co do wcze¶niejszych znalezisk, przedstawieñ lub choæby wzmianek pisanych, to by³bym wdziêczny za ka¿d± informacjê.
Pozdrawiam!
P.A.Nowakowski
A. Nadolski w "Studiach nad uzbrojeniem..." omawia 5 bu³aw, z czego wiêkszo¶æ datuje na wiek XII. Jedynie okaz z M³odzikowa mo¿na datowaæ na wiek XI. Wiêkszo¶æ nowych zabytków datowana jest raczej na pó¼ne ¶redniowiecze - najwcze¶niejsze okazy na XIII do XV w. (Mielnica Du¿±, Mo¶ciska, Ogrodzieniec).
I jeszcze pytanie do Kornika - Gdzie na oponie z Bayeux widnieje buzdygan??
Pozdrawiam
Rafa³ Molik
Jest w pewnym momencie bitwu lec±cy w powietrzu buzdygan.
Kornik
Witam!
Na oponie z Bayeux jest przedstawiony konny dzier¿±cy w rêku broñ, która wyra¼nie dzieli siê na kilka piór - pocz±tkowo s±dzi³em, i¿ jest to co¶ w rodzaju bu³awy, po g³êbszym jednak zastanowieniu my¶lê, ¿e mo¿e to byæ buzdygan.
Co do owego lec±cego czego¶, to trudno to nazwaæ buzdyganem - my¶lê raczej, ¿e jest to rzucona, typowa maczuga tongue.gif .
Pozdrawiam serdecznie!
P.A.Nowakowski
Korniku drogi, wrzuæ jaki za³±cznik albo cu¶ smile.gif To o czym piszesz jest bardzo ciekawe, ale prosi³bym o konkrety
Kornik
Witam ponownie!
To lec±ce co¶ o czym wspomnia³ Rafa³ po dok³adnym przyj¿eniu siê, te¿ mo¿e byæ faktycznie buzdyganem (wed³ug mnie ma równie¿ pióra, a pod Hastings to raczej kwiatkami siê nie rzucali bigsmile2.gif ).
woodi
Mo¿e wpiernicze sie w rozmowe ale to lec±ce co¶ moim zdaniem to strzala a te pióra to lotki strza³y zauwa¿cie ¿e po lewej stronie na obrazku tap29.jpg podanym przez kornika s± jakby uciête postacie ³uczników. Choæ faktycznie bardziej przypomina to rzucon± broñ obuchow±
Kornik
Witam!
Jednak¿e bior±c pod uwagê strza³y przedstawione w tym ¼ródle, to to przedstawienie w sposób stanowczy odbiega od pozosta³ych - a to faktycznie daje do my¶lenia dunno.gif
Pozdrawiam serdecznie!
Lestek
Co do ciekawej broni:
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...0/otm10va&b.gif
rycerz na bialym koniu trzyma jakis dwureczny tasak? Co to mo¿e byæ? fantazja autora?
Kornik
Witam!
Nie¼le krwawe to przedstawienie mad.gif !
A tak na powa¿nie.
Rycerz w³adaj±cy tym orê¿em musia³by byæ niez³ym je¼d¼cem, aby walczyæ tym obur±cz z koñskiego grzbietu (nie trzymaj±c wodzy tracker.gif ) i do tego maj±c na sobie pe³nen pancerz kolczy i garnek na g³owie warrior.gif - i tu (przynajmniej u mnie) mog³yby pojawiæ siê pierwsze w±tpliwo¶ci co do prawdziwo¶ci przekazu.
Jednak¿e bior±c pod uwagê inny orê¿ przedstawiony na tym¿e ¼ródle odrzuci³bym podejrzenie o fantazjê twórcy. Kszta³tem owa broñ przypomina mi jaki¶ kolosalnych rozmiarów nó¿ bojowy (tasaki posiadaj± inny kszta³t g³owni - ale to ju¿ kwestia nieuregulowanej do dzi¶ zreszt± terminologii).
Pozdrawiam!
Pietrek z Annopola
CYTAT(Kornik)
Witam!
Na oponie z  Bayeux jest przedstawiony konny dzier¿±cy w rêku broñ, która wyra¼nie dzieli siê na kilka piór - pocz±tkowo s±dzi³em, i¿ jest to co¶ w rodzaju bu³awy, po g³êbszym jednak zastanowieniu my¶lê, ¿e mo¿e to byæ buzdygan.
Co do owego lec±cego czego¶, to trudno to nazwaæ buzdyganem - my¶lê raczej, ¿e jest to rzucona, typowa maczuga  :tongue:  .
Pozdrawiam serdecznie!


To co¶ na tkaninie z Bayeux to zwyk³a drewniana maczuga. Pojawia siê w kilku wersjach - lec±ca, rzucona na ziemiê i w rêku dowódcy - ale ewidentnie jest tkana tym samym kolorem co drzewca, za¶ jej "pierzasty" kszta³t wywodzi siê z metody wykonania: w m³ody d±bek w wieku ok 3-4 lat wbijano kawa³ki ostrego krzemienia i zostawiano. Po 3 latach obrasta³y drewnem, które zabli¼niaj±c siê tworzy³o wokól nich bulwy i takie do¶æ pokrêcone formy. Tak uzyskiwano g³owicê drewnian± z ostrymi kamiennymi elementami, ca³kowicie nie do rozbicia i zupe³nie nie¼le tn±c± przy uderzeniu.
D±bek ¶cinano, suszono, korowano i strugano w wygodny kszta³t - i by³a tania i dobra maczuga.
Metoda znana jest od epoki kamienia, ze wzgledu na archaiczno¶æ taka maczuga mia³a równie¿ znaczenie symboliczne (staro¿ytno¶æ, starszeñstwo, dostojeñstwo - ber³o królewskie to nic innego jak maczuga w wersji de luxe), dlatego jest w rêku dowódcy, który poza tym ma miecz.

Taka maczuga mia³a jedn± tylk wadê: cykl produkcyjny ok. 7 lat.

Buzdygan to wy³±cznie turecka wersja ca³kowicie metalowej maczugi o 5-7 trójk±tnych piórach (do¶æ czêsto mia³a drewniany trzon, ale chêtnie kryto go dekoracyjn± blach±), znana w ¼ród³ach od XIV-XV wieku, do nas zawêdrowa³a poprzez Wêgry. Nazwa jest zapozyczona z tureckiego i w zasadzie nale¿y stosowaæ j± do lokalnych odmian tureckich, wêgierskich i polskich.
W pozosta³ych czê¶ciach Europy maczuga bojowa troszeczkê siê ró¿ni³a i mia³a inne nazwy. Albo zapo¿yczano formê tureck± wraz z nazw±.
W krêgach zbli¿onych do wikingów (czyli tez na Rusi i w niektórych regionach Polski) u¿ywano maczugi z g³owic± odlewan± z br±zu.
Jest mo¿liwe, ¿e jedna z lataj±cych na Tkaninie z Bayeux to w³a¶nie taka - ale to trudno przes±dziæ jednoznacznie.

Lepiej tego nie nazywaæ buzdyganem, dopóki nie udowodnimy, ¿e Tkanina z Bayeux powsta³a pod wp³ywem XV-wiecznych Turków icon_wink.gif

Nazwa "bu³awa" jest odpowiednia - oznacza formê maczugi z metalow± g³owic±.
Pietrek z Annopola
CYTAT(Kornik)
Witam!
Jednak¿e bior±c pod uwagê inny orê¿ przedstawiony na tym¿e ¼ródle odrzuci³bym podejrzenie o fantazjê twórcy. Kszta³tem owa broñ przypomina mi jaki¶ kolosalnych rozmiarów nó¿ bojowy


Terminologia - odrobina porz±dku:
Tasak - to broñ jednosieczna oprawiona tak, jak miecz, czyli z jelcem, g³owic± i trzonem rekojesci zakutymi na trzpieniu klingi.
nó¿ bojowy ró¿ni siê od tasaka tym, ¿e drewniane ok³adziny rekoje¶ci s± nitowane do klingi. To bardzo zmienia parametry uzytkowe broni.

Ta rzecz z Biblii Maciejowskiego - to jaka¶ lokalna forma broni drzewcowej - wczesna glewia lub cos w tym stylu.
Glewia jest drzewcow± broni± sieczn±, wiêc definicja pasuje do obrazka. Powsta³a w okolicach powstania Biblii Maciejowskiego, gdzie¶ na po³udniu Europy. Prawdopodobnie by³a broni± piechoty, ale trafi³em kiedy¶ na wzmiankê, ¿e u¿ywali jej jezdni, nie pamiêtam niestety gdzie (jest mo¿liwe, ¿e autor wzmianki bazowa³ na BIblii Maciejowskiego dunno.gif ).
Boran
Pietrku, z maczug± sprawa jest o tyle ciekawa, ¿e na tej fotce widaæ ³adnie poza sporn± broni± jeszcze jedn± maczugê, która jakim¶ cudem zupe³nie naczej wygl±da (mianowicie "piór" nie ma)...

pozdrawiam
Kornik
Witam!
Doskonale zdajê sobie sprawê z tego, w jaki sposób powstaje maczuga i w owych czasach by³a ju¿ raczej archaicznym symbolem ni¿ broni± stricte zaczepn±.
Co do buzdyganów, zamêt w terminologii tematu jest straszny, a buzdygan trafia³ do Europy znacznie wcze¶niej, bo tak¿e za po¶rednictwem krucjat, a byæ mo¿e wcze¶niej (Normanowie jako lud do¶æ ekspansywny mieli tak¿e do czynienia z kultur± arabsk±).
Poniewa¿ przedstawienie z Opony jest do¶æ niewyra¼ne, a mog±ca pos³u¿yæ za analogiê maczuga u drugiego je¼d¼ca - o czym wspomnia³ ju¿ Boran, jest wyra¼nie inna, tote¿ wnioskujê, ¿e broñ z (moim zdaniem) wyra¼nymi piórami to buzdygan (w wieku XV nazywany przecie¿ maczug± rycersk±).

Co do wspomnianej glewii (?) mamy tak¿e do czynienia z nielada ba³aganem terminologicznym. Tasaki i inn± broñ sieczn± analizuje siê na podstawie formy i kszta³tu g³owni, a nie oprawy i kszta³tu jelca. Dla mnie jest to, jak ju¿ wspomnia³em nó¿ bojwy - kszta³t g³owni, brak jelca itp... Jak na glewiê (której ¿ele¼ce jest przecie¿ bezpo¶rednim zapo¿yczeniem z w³a¶nie bojowego no¿a) to ma to, to zbyt krótki drzewiec - no i jeszcze jedno... z glewi± ... na koniu warrior.gif ???

Pozdrawiam serdecznie!!!
Harald
w Bayeux nazwali ta zecz lecaca w powietrzu maczuga. co dziwne nie ma "miotacza" tej maczugi. jest to jedena z zagadek szmatki z bayeux.
dwaj jezdzcy to prawdopodobnie sa rownierz wyposarzeni w maczugi/buzdygany. o ile pamietam byli to biskub i krol ktorym jako sluga i pomazanca borzym nie wolno bylo przelewac krwi.
klepa
nie macie mo¿e jakich¶ zdjêæ b±dz rysunków z buzdyganami mam w³a¶nie zamiar zrobiæ sobie buzdyganik i chce mieæ jakie¶
podstawy aby takowy zrobiæ pomocy icon_rolleyes.gif
Radowan
No tak :-) Odgrzebano ten temat... za¶ fina³ u mnie jest taki ¿e mam miecz... ale maczugê nadal wo¿e ze sob±... :-)

Pax :-)
Elvin
Ja chcia³bym siê dowiedzieæ co s±dzicie o tych no¿ach mojej produkcji.
DYSZEL
Wiem ¿e to g³upie i niektórym mo¿e siê nie spodobaæ, ale napiszê.

Poza broni± jak to, to ujêto "oklepan±" istnia³y prymitywne rodzaje broni.
Chocia¿ by wywodz±ce siê od najprostszego ludu. Ju¿ od zamierzch³ych czasów istnia³y cepy bojowe i dwu zêbowe wid³y. Z tego co siê dowiedzia³em w muzeum Biskupiñskim od emerytowanego ju¿ w tej chwili, znajomego mi kustosza to wcze¶ni s³owianie u¿ywali tak¿e zmodernizowanych bosaków z ³odzi do ¶ci±gania je¼d¼ców z koni. Tak wiêc mo¿e zamiast szukaæ jaki¶ specjalnych i wymy¶lnych broni, poszukajmy tak jak nasi przodkowie tego co mamy pod rêk±, to doda realizmu icon_wink.gif

Pozdrawiam
Berek
Nie tylko s³owianie u¿ywali wymy¶lnych broni tongue.gif tongue.gif tongue.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.