Poniewa¿ ¿aden z moich bardziej wykszta³conych kolegów nie odpowiada, siê wypowiem...
W skrócie: By³ sobie rapier z rêkoje¶ci± otoczon± metalowymi prêtami (ob³êkami), by³ cie¿kawy (sporo ponad kilogram). Podobnie jak miecz nadawa³ siê do ciêæ i do pchniêæ. Potem zaczêto rapier wyd³u¿aæ i odchudzaæ. Przez to coraz bardziej nadawa³ siê do pchniêæ, a mniej do ciêæ. Poniewa¿ ob³êki nie dawa³y dostatecznej ochrony przed sztychem, zaczêto stosowaæ oprawy dzwonowe albo do ob³êkowych dodawano tarczki. W pewnym momencie wyd³u¿ania zaprzestano (rapiery-rekordzi¶ci mia³y, o ile dobrze pamiêtam, ok. 120 cm samej g³owni) i zaczêto rapier skracaæ tak, aby g³ownia nadal by³a w±ska, a broñ coraz l¿ejsza. Zredukowa³y siê jelce, zniknê³y ob³êki, zosta³a tarczka. I to nawano szpad±.
To co teraz okre¶lamy szpad± to broñ kolna (do siekania siê niezbyt nadaje przy swojej mizernej masie - nie ca³e pó³ kilo). G³ownia mierzy ok 87 cm w przypadku szpady sportowej, chocia¿ dawniej u¿ywano te¿ szpad krótszych. Szpad± walczy siê raczej w linii.
Rapier z kolei to bardzo pojemne pojêcie - w zasadzie mie¶ci ono ca³± t± prost± obosieczn± broñ bia³±, która ju¿ nie jest mieczem jednorêcznym (bo jest wê¿sza i/lub d³u¿sza), a jeszcze nie jest szpad± (bo jest z kolei ciê¿sza i/lub d³u¿sza). Rapiery mog³y wa¿yæ poni¿ej kilograma, ale te¿ nawet pó³tora. Rapier niezbyt nadaje siê do obrony, gdy¿ jest zbyt ciê¿ki i zbyt d³ugi, dlatego czêsto wspomagano siê sztyletem (lewakiem), puklerzem lub p³aszczem. W przypadku braku sprzêtu dodatkowego wykorzystywano do obrony sam± lew± rêkê (gruba rêkawica). Podczas walki rapierem ruch liniowy nie jest wskazany.
Przyk³adowe wymiary rapiera i szpady znajdziesz tutaj:
http://lorica.risp.pl/4/1/wymiary.php#rapier (to jest broñ treningowa, ale gabaryty i masa s± mniej - wiêcej oddane)
Szczegó³owiej o szpadzie:
http://lorica.risp.pl/4/1/precyzja.php
Jestem pewien, ¿e w necie te¿ mo¿na poczytaæ na ten temat, ale chwilowo nie mam pomys³u gdzie ;)