CYTAT(vektor81)
Jasne ¿e znane tak samo jak zbroje zwierciadlane szable juz tak od oko³o X w pisze o Polsce misiurki tak od 15 wieku,i tak dalej.Ale nie tak szeroko uzywane w zasadzie w ogóle.A jesli sie nie myle watowana odzie¿ to pietnasty wiek.
Pozdrawiam
Rycerstwo mia³o to do Siebie ¿e powiela³o b³edy,wola³o wygladaæ po swojemu niz byc praktycznym.
Pozdrawiam
A tak na margimesie ciuchy zostaw niewiastom, ksiegi filozofom i we¿ sie lepiej za walke ch³opie a wtedy bedziesz bardziej historyczny noi przydatny.
Witam
Bycie niepraktycznym koñczy siê w momencie, gdy trafiamy w trudne warunki klimatyczne. Próbujemy odtwarzaæ cos co wynika³o z wielowiekowej tradycji i sumuj±cych siê do¶wiadczeñ i niekoniecznie musia³o byæ opisane. Marzniêcie jest pocz±tkiem hipotermii - to zjawisko jest dobrze opisane wspó³cze¶nie. Przytaczam troche informacji, która jak s±dzê pozwoli dokonywaæ w³a¶ciwych wyborów co do odzie¿y ochronnej zim±.
(nawiasem mówi±c jeden z moich kolegów zlekcewa¿y³ te zasady w trakcie zimowej wyprawy - skoñczy³o to siê ucieczk± do domu trzeciej nocy).
ZAPOBIEGANIE UTRACIE CIEP£A
Utrata ciep³a cia³a ludzkiego nastêpuje w czterech g³ównych procesach:
1. Utrata ciep³a przez bezpo¶redni przep³yw do ¶rodowiska. Im zimniejsze ¶rodowisko tym wiêksza utrata ciep³a.
Oko³o 30% ciep³a ubywa z okolic szyi i g³owy, dlatego jest wa¿ne, by te czê¶ci cia³a by³y szczególnie dobrze oktyte. Stopy, ramiona i nogi równie¿ wyziêbiaj± siê ³atwo i powinny byæ dobrze zabezpieczone izoluj±cym ubraniem.
Jednym z najlepszych izolatorów jest we³na, która zachowuje swoje w³asno¶ci nawet kiedy jest mokra. Grube ubrania
bawe³niane s± wygodne i s± dobrymi izolatorami, ale s±
bezu¿yteczne kiedy s± mokre.
2. Convection-cia³o ludzkie traci ciep³o przez wywiewanie powietrza z drobnych otworków w materiale, z którego jest uszyte ubranie.
Utrata ciep³a zwiêksza siê kiedy poddana jest dzia³aniu wiatru. Proces ten nazywany jest "wind chill". Np. tempeatura - 15 stopni Cel. w po³±czeniu z wiatrem o sile 23 km/h jest równa__ -32 stopnie Cel. Wind-chill mo¿e byæ zredukoway przez wiatroodporne ubrania albo os³ony przeciwwietrzne.
3. Przewodzenie: (conduction) cia³o ludzkie traci ciep³o w kontakcie z zimnymi powierzchniami, np. zimna ziemia, pod³oga.
Siedzenie albo spanie na piankowych matach mo¿e wyeliminowaæ wiêkszo¶æ utraty ciep³a przez kontakt. Za³ó¿ grube we³niane skarpety i ciep³e obuwie. Koce i ¶piwory nie ogrzej± wyziêbionego cia³a, je¶li nie ogrza³e¶ siê najpierw spo¿ywaj±c ciep³y posi³ek albo poprzez æwiczenia. Nie próbuj jednak pociæ siê nadmiernie i wdmuchiwaæ powietrze do wewn±trz ¶piwora, gdy¿ skondensowana para wodna dziala jako doskona³y przewodnik i powoduje dodatkow± utratê ciep³a. Woda jest ¶wietnym przewodnikiem i dlatego hipotermia postêpuje bardzo szybko kiedy cia³o ludzkie jest zanurzone w wodzie.
4. Parowanie. Paruj±ca woda unosi ze sob± ciep³o. Kiedy oddychamy w zimnym powietrzu ciep³o ulatnia siê wraz z naszym oddechem. Ciep³o cia³a zmniejsza siê rónie¿ poprzez wyparowywanie wody przez skórê.
Dlatego jest bardzo wa¿ne, aby nie pozwoliæ naszym ubraniom zwilgotnieæ od potu. W zimnym ¶rodowisku jest dobrze ubieraæ siê na "na cebulkê". Warstwy zewnêtrzne moga byæ usuniête podczas du¿ej aktywno¶ci ruchowej (zanim zaczniemy sie pociæ) i za³o¿one spowrotem kiedy nasza aktywno¶æ siê zmniejsza (zanim zaczniemy sie och³adzaæ).
Mokre ubranie powoduje utratê ciep³a przez wszystkie cztery procesy.
Co powinni¶my wiedzieæ o hipotermii
Wierzchnia warstwa powinna byæ nieprzewiewna, a w przypadku dni z opadami i w czasie roztopów równie¿ nieprzemakalna (zarówno góra jak i dó³ ubrania). Wbrew potocznej opinii, sam mróz nie jest czynnikiem najbardziej wych³adzaj±cym organizm. Zimno jest potêgowane przez wiatr. Równie¿ mokra odzie¿ pog³êbia wra¿enie ch³odu. Wilgoæ zawsze paruje, a do tego potrzebuje ciep³a, które pobiera sobie z naszego cia³a. poni¿sza tabelka przedstawia wp³yw wiatru na odczuwan± temperaturê:
Temperatura odczuwana przy wietrze...
Temperatura powietrza oC /wiatr=10km/h 20km/h 30km/h 40km/h
______+8 ___________________+5____+1____-2_____-4
______+4 ___________________+1____-5_____-8_____-10
_______0____________________-4_____-10____-14____-16
______-4____________________-8_____-15____-19____-22
______-8____________________-12____-20____-25____-28
W ¶lad za
Porady
CYTAT(Gwyn)
Chodzi jak prawdziwy macho z go³ym ty³kiem, czy zajmuje siê troszkê ubiorem?
Gwyn masz tutaj zupe³n± racjê - nazywam to odtwarzaniem "festiwalowym", koniecznie latem i ¿eby nie pada³o, a organizator winien zapewniæ wszelkie wygody ¿ebym móg³ siê trochê "potrzaskaæ" jakim¶ ¿elastwem . Pó¼niej uczta i do domu.
Jeszcze jedno - we³na to: tkaniny, wyroby dziergane i filc/woj³ok (to ostatnie b.niedoceniane)