Witam,
uwaga, siê rozpisze...
Wiêc je¶li chodzi o formy dyplomatyczne , to zdecydowanie zgadzam sie z przedmówc±, szablon musia³ byæ zachowany. niekoniecznie w kolejno¶ci któr± zaraz podam, ale elementy ogólnie rzecz bior±c s± te same.Elementy te to:
W protokole:
-inwokacja-wezwanie imienia bo¿ego("in nomine DOmini Amen")
-intytulacja-imiê i tytu³ wystawcy dokumentu, listu
-inskrypcja-wymieniane s± osoby , do której list jest dorêczany
W kontek¶cie:
-arenga-uzasadnienie celu wystawienia listu("... aby siê rzecz po¿yteczna sta³a i wszelaka pomy¶lno¶æ rodzaju ludzkiego rozszerza³a..."
-promulgacja-podanie do wiadomosci wlasciwej tresci listu
-narracja- przedstawienie okolicznosci poprzedzajacych powstanie listu/dokumentu
-dyspozycja-o¶wiadczenie woli autora listu( w przypadku listów towarzyskich omijane , zastepowane rozszerzona narracja)
-sankcja- dotyczy bardziej dokumentow niz listow, jest to zagrozenie karami swieckimi i koscielnymi tym, ktorzy zlamia postanowienia tego dokumentu
-koroboracja- tez dotyczy bardziej dokumentu-->zapowiedz sposobu uwierzytelnienia dokumentu
W eschatokole:
- podpisy- w³asnorêczny, lub podpis urzêdników kanceralyjnych, pisarzy przygotowuj±cych list. W sprawach wa¿nych i w±tliwych stosowano jeszcze podpisy ¶wiaków wystawienia listu. Czêsto wystêpuje ca³a lista ¶wiadków czyli tzw. testacja(" W obecno¶ci Andrzeja krakowskiego, Jana sandomierskiego...)
-datacja-oznaczenie miejsca i czasu sporz±dzenia listu ("Actum Cracovie in die Penthecosthen anno domini...."- czyli w t³umaczeniu:"Dzia³o siê Krakowie w dzieñ Zielonych ¦wi±tek roku Pañskiego)
-aprekacja- koncowe ¿yczeniea wyra¿aj±ce oczekiwania (w zale¿no¶ci od charakteru listu):¿e tre¶æ listu bêdzie przestrzegana, ¿e bêdzie rych³a odpowied¼, ¿e list ten zastanie odbiorce w znakomitym zdrowiu i inne takie grzeczno¶ciowe.
Tak to z grubsza wyglada , a po ludzku:
-Protokó³ to zazwyczaj trzy pierwsze linijki tekstu
-kontekst- jak sama nazwa mówi sedno sprawy
-eschatokó³- trzy ostanie linijki tesktu
Nie mam na razie dostepu do skanera, ale w razie watpliwosci prosze pisac , mam gdzies kielka dokumentow z ladnym rozrysowanie co , gdzie jak i dlaczego... wiec jakos podesle.
Wiadomo, ¿e ró¿nie te listy wygl±da³y w zale¿no¶ci od ich wagi oraz w zasadzie nadawcy.To taki schemat podstawowy w dyplomatyce i epistolografii dojrza³ego i pó¼nego ¶redniowiecza. Jednak ka¿dy stan , co ja mówie, kazda kancelaria w Polsce mia³a swój charakterystyczny styl , wiêc musia³by¶ zawê¿yæ.
Acha i jeszcze jedno , kto¶ pyta³ jak siê ma sprawa z tymi "sznureczkami". te sznureczki to efekt pliki, czyli zak³adki dolnej czê¶ci karty pergaminowej powstalej w celu wzmocnienia pergaminu w miejscu przywieszenia pieczêci. W³a¶nie w tym miejscu dodawano "sznureczki"od pieczêci, które by³y potem w po³aczeniu z pieczêci± dowodem na tajemnicê korespondencji-jak dorwe ten
skaner to podesle ladnie pokazany w³asnie ten zabieg
to chyba tyle... na razie
Pozdrawiam
saly de aisag