Ave!
Bardzo przepraszam, ale widzê ¿e Pañstwu z Brochow, trzeba jeszcze raz i kawa na ³awê...
Pancerz, niezale¿nie jaki, jest miêkk±, amortyzuj±c± ochron± cia³a. Czyli
pancerzem jest na przyk³ad: kolczuga (nazwa pochodzi od "kolca", czyli kó³ka), lamelka, ³uska(ale drobna), futro, wiele warstw materia³u (jak na bliskim wschodzie), itp.
W odró¿nieniu od pancerza istniej± zbroje
p³ytowe (okre¶lenie pancerz p³ytowy jest oksymoronem!). Do takowych zaliczamy np.: Kirys ze skóry utwardzonej, kirys kryty folgowy, kirys kryty, kirys bia³y, p³ytowe os³ony koñczyn, itp. W ¼ród³ach nigdy nie mylono pancerza (lorica) ze zbroj± (platha, zrogja). W zwi±zku z tym, skoro w ¼ród³ach z pó¼nego XV i z XVI wieku, zwi±zanych z tradycj± turniejow±, wystêpuje termin
"zbroja kolcza", nie nale¿y uwa¿aæ tego za przyk³ad takiej sprzeczno¶ci jak± zaprezentowa³em powy¿ej, tylko racjonalnie wyja¶niæ. Nale¿y te¿ pamiêtaæ, ¿e na prze³omie wspomnianych wieków kolczuga (pancerz), do zastosowañ turniejowych nie by³ stosowany i to od dawna. W zwi±zku z tym bronioznawcy i specjali¶ci od historii turnamentów rycerskich, stworzyli kilka mniej lub bardziej wiarygodnych teorii. W tej chwili z moich wiadomo¶ci wynika, ¿e kr±¿± dwie warte uwagi. Jedna mówi o pochodzeniu tego terminu od "kolca", do którego celowano kopi± w jednej z konkurencji. Jest to raczej ma³o sensowne, poniewa¿ do tego typu zabawy nie potrzeba ¿adnych os³on (chyba, ¿e po prostu za³o¿enia turniejowe mówi³y, i¿ takie sztuki nale¿y wykonywaæ w zbroi...). Druga teoria g³osi, ¿e nazwa ta wywodzi siê od "kolby", czyli gonitwy na tempe kopie. Fakt, ¿e w s±siednich Czechach istnia³a konkurencja turniejowa zwana "kolb±", jest du¿ej wagi dowodem, na rzecz tej teorii.
Mam nadziejê, ¿e teraz nic nie pozostanie niedopowiedziane, albo zinterpretowane niezgodnie z zamierzeniem autora
.
Pozdrawiam!
Szymon de Conti Sarré