witam!
Jest takie opracowanie majace co prawda juz 50 lat pani Wandy Sarnowskiej "Miecze wczesnosredniowieczne na ziemiach polskich". W wypadku tej pracy sprawdza sie powiedzenie stare ale jare. Jeszcze sa "Studia nad uzbrojeniem wczesnosredniowiecznym na ziemiach polskich " A. Nadolskiego.
Warto przejrzec te prace bo duzo rysunkow, zdjec zachowanych zabytkow i bardzo dobry opis mieczy.
Nie chce cytowac ani streszczac ww. ksiazek bo zajeloby to duzo miejsca
Natomiastkilka generalnych uwag:
!. Po pierwsze nazywanie czegos takiego jak miecze wczesnosredniowieczne mieczami slowianskimi jest bledem. Tak samo zreszta jak wiknskie (ktora to nazwa niestetety sie przyjela w przeszlosci i wprowadza duzo zamieszania w terminologii).
2 Wiekszosc mieczy, a wlasciwie ich glownie byly produkowanwe w Nadrenii i oprawiane w miejscu do ktorego byly wysylame zgodnie z panujaca na danym terenie moda.
3. Jako bron dosyc droga i kosztowna nie byly w powszechnym uzytku.
4. Co najmniej kilka mieczy oprawionych w Skandynawii znaleziono na terenach Polski,. Czesc z nich na pewno byla darami jakie wladcy wymieniali miedzy soba czesc stanowila osobiste wyposazenie wojow, ktorzy mogli sobie takie miecze kupic, badz z etnosu byli Skandynawami.
5 Do klasyfikacji mieczy wczesnosredniowiecznych z terenu Polski. Uuwa sie terminologii opracowanej przez J. Petersena i opublikowanej w 1919 roku. Wazne, ze nie wszystkie te miecze sa pochodzenia skandynawskiego i nie wszystkie typy opisane przez niego wystepowaly w Polsce. WW. typologia oparta na rodzajach oprawy glowni. Zaczyna sie od poczatku alfabetu i leci do konca. Poczatkowe litery odpowiadaja wczesniejszym okesom chronologicznym.
6 W drugiej polowie X i XI w bardxzo popularny jest typ miecza X, ktory charakteryzuje sie glownie tym, ze zawiera wszystko co nie pasowalo do innych typow.
Ludka Excalibur