Postanowilem skorzystac z faktu ¿e przez to forum przewijaja sie ludzie o wiedzy na temat okresu X-XI wieku niemalej , wiec spytam czy na terenach ówczesnej s³owiañszczyzny mog³a istniec najemna wataha sprzedajnych mieczy oddajacych sie w na uslugi do tego kto odpowiednio ich wynagrodzi/ i czy takowa dru¿yna mog³a np wspierac armie Boleslawa Chrobrego gdy ten ruszal na rus, albo gdy zmagal sie z niemcem/ poza tym jak mogla wygladac hierarchia w takiej watasze jesli takowe mia³y prawo istniec na naszych terenach. Czy taka grupa mog³a miec chcarakter wielokulturowy i nie sk³adac sie tylko z przedstawiceli danego rejonu np banda pomorzan , mianowicie czy w takiej druzynie moglobyc przemieszanie-s³owianie z róznych obszarów s³owiañszczyznyoraz wplatani miedzy ich poszukujacy okazji do grabie¿y wikingowie.A jak sie mia³a sprawa takze jesli chodzi o s³owianskich piratów nêkaj±cych napsciami wikinskie osady rozmieszczone na wyspach ko³o jutlandii jak i wyprowadza³y smia³e ataki na wielki hadlowe grody skandynawów.
Witam!
Wydaje mi siê, ¿e mog³y istnieæ jakie¶ najemne "bandy" - w sumie sama dru¿yna ksi±¿êca w tym czasie mia³a charakter takiej bandy, tylko stale s³u¿±cej u ksiêcia (za znalogiê mo¿e przecie¿ pos³u¿yæ bizantyjska stra¿ wareska)
. Poza tym najemnicy (czyt. bandy pragn±cych ³upów morderców) istnieli zawsze.
Co do wielokulturowego autoramentu tych¿e, nie ryzykowa³ bym - taka dru¿yna musia³a siê znaæ i byæ dobrze zgran± grup± wojowników - ¿eby czasami ich interes nie splajtowa³ ju¿ podczas pierwszej bitki (czyli musieli gadaæ i my¶leæ w ten sam sposób - poza tym najlepiej gdyby byli podobnego wyznania...)
Co do Bolka Chrobrego - mo¿e tam jakich¶ najemników mia³ oprócz swojej dru¿yny, ale ¼ród³a (mi znane) na ten temat milcz±.
Pozdrawiam!
to juz czesto bylo stwierdzane przy innych okazjach ale przypomne ze tak !
tworcze i proste patrz np groby vikinskie okolic poznania
Nigdzie nie jest powiedziane, ¿e to groby najemników. Równie dobrze mogli to byæ zwykli dru¿ynnicy, tyle ¿e "obcego autoramentu". Zreszt± granica miêdzy dru¿ynnikiem a najemnikiem jest do¶æ cienka i trudna do zdefiniowania. Moim zdaniem naj³atwiej jest to podzieliæ w ten sposób, ¿e dru¿yna jest stale utrzymywana, za¶ najemnicy s± wynajmowani dora¼nie, ale nie jest to jedyna mo¿liwa definicja. Id±c tym tropem stra¿ Wareska by³aby dru¿yn±. Mam niejasne wra¿enie, ¿e wynajêcie bandy zbirów na krótki czas czyli na zasadach niedru¿ynniczych graniczy³o z g³upot±, po prostu to nie byli ludzie pewni.
To co powiesz z reszta jak sam piszesz jest tylko i wy³±cznie forma nazewnictwa (czy wojownik najmowany na okres kilku lat wchodzacy w sk³ad druzyny nie jest najemnikiem?) poza tym w X-XI wieku jedynie da sie udowodnic istnienie najemnikow ktorzy z jakiegos powodu zatrzymali sie w danym miejscu po no jak juz wspomniane wyzej grobach osobliwego charakteru watpie zeby sie dalo udowodnic ze w X wieku przez pó³ Polski przewedrowala zgraja zbirow ktorzy najmowali sie na miesiac u tego pana a na 2 u tego poniewaz jest to poprostu niemozliwe do stwierdzenia (z reszt± troche absurdalne) z reszta czy komus by sie oplacalo wedrowac i starac o najecie? mysle ze to mozemy sobie podarowac..
Witam!
Najemnicy nigdy nie byli pewn± formacj± i nie jeden pracodawca na przestrzeni dziejów ju¿ siê o tym przekona³ - nawet w historii najnowszej.
Co do s³u¿by u jednego pracodawcy - na d³u¿szy czas oczywi¶cie, to nale¿a³oby czyba pomy¶leæ dzisiejszym sposobem - lepszy "sta³y etat", ni¿ jaka¶ - tam, niepewna zreszt± praca dorywcza (czytaj - czasem wierno¶æ pop³aca
).
Pozdrawiam!
Tego typu bandy mog³y mieæ charakter wielonarodowy, ale na terenach gdzie graniczy³y ze soba ró¿ne narody. Tak± np. by³a dru¿yna jomswikingów. Co siê za¶ tyczy s³owiañskich wikingów, tzw CH¡¦NIKÓW, to ich najwiêksza aktywno¶æ przypad³a na okres XI wieku, kiedy zakoñczy³a siê epoka wikingów. Wynika to z faktu, ¿e wcze¶niej wybrze¿a ba³tyku by³y mocno "eksploatowane" przez Skandynawów, którzy zazdro¶nie strzegli dostêpu do swojego "¼ród³a zarobkowania". Ch±¶nikami najczê¶ciej byli przedstawiciele plemion polabskich i Pomorzanie
co¶ tu o hierarchi by³o wiêc mo¿e mi kto¶ przestawic hierarchie w jakiej¶ s³owiañskiej osadzie? Knia¼ na samej górze a jakby to dalej sz³o?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.