Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kowalstwo w architekturze / elementy metalowe w budynkach
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka
Horhe
Niewiele jest takich budowli, które nie mia³yby zwi±zku z kowalstwem. Proponujê chwaliæ siê tutaj zdjêciami kowalskich detali architektonicznych.
Na pocz±tek proponujê tak± ma³± ciekawostkê w postaci prostej,a zarazem niezwykle ciekawej kraty z zamku Oravski Hrad na S³owacji.

http://www.treklens.com/gallery/photo19732.htm

A co Wy wyszperali¶cie??
Viator
W Malborku zrobi³em 10 lat temu ³adne zdjêcie niedu¿ych wrót (nie na g³ównej trasie zwiedzania), których kute zawiasy pasowe s± rozbudowane do formy piêknego, ro¶linnego ornamentu. Dolny zawias jest taki sam jak górny. Niestety, zamka (od przeciwnej strony) nie mia³em okazji nawet sfotografowaæ. Na zdjêciu widaæ tylko dziurkê od klucza.
Wklei³em je poni¿ej jako za³±cznik DRZWI.

Inne metalowe drzwi z blachy pokrytej uko¶n± krat± z nanitowanych pasów metalu wszyscy znamy z licznych przyk³adów - jak pamiêtacie np. dawno temu TV Kraków umie¶ci³a takie w swoim logo, na warszawskiej Starówce te¿ jest ich trochê. Dla jasno¶ci poni¿ej zdjêcie podobnej bramy - wrota Johny'ego O'Gaunta z zamku Lancaster (John O'Gaunts Gateway), tylko tu pasy wzmocnieñ s± nanitowane poziomo i pionowo. Widaæ te¿ na zdjêciu dodatkow± bronê. Za³±cznik: BRAMA.

£adne detale mo¿na znale¼æ w zamkach pokrzy¿ackich. Jedno zdjêcie z niedawno wydanego albumu o Malborku, przedstawiaj±ce piêknie kut± kratê okienn±, wskanowa³em z recenzji tego¿ albumu w "rycerskim" numerze miesiêcznika "Mówi± wieki" - za³±cznik KRATA.
Macius Iuventius Celer
Bardzo ³adne opracowanie nt. kowalstwa zwiazanego z architektur± wyda³o Arkady,autorem jest Bogus³aw Kopyd³owski, "Polskie kowalstwo architektoniczne". to taki króciutki opis:

" Ksi±¿ka Bogus³awa Kopyd³owskiego przedstawia rozwój polskiego kowalstwa i ¶lusarstwa architektonicznego na przestrzeni wieków. Dzie³a sztuki kowalskiej i ¶lusarskiej wydobyte z ram architektury nabieraj± specjalnych cech, których czêsto nie umiemy dostrzec gdy s± zespolone z architektur±. Na terenie Polski zachowa³o siê do naszych czasów wiele okuæ i drzwi ¿elaznych, krat okiennych, nad¶wietli, bram kutych, ¶wiadcz±cych o wysokim poziomie artystycznym ich twórców. Mimo surowo¶ci materia³u, mimo prymitywnej technologii obróbki i prastarych narzêdzi, powstawa³y dzie³a urzekaj±ce swym piêknem i celowo¶ci±, oryginalno¶ci± i delikatno¶ci± rysunku. Niektóre z tych zabytków pochodz± jeszcze z XII wieku.
Krótki wstêp historyczny, który poprzedza album zawieraj±cy 262 zdjêcia, jest prób± sklasyfikowania w uk³adzie chronologicznym zabytków architektonicznej sztuki kowalskiej w Polsce. "
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.