Witam !
Najbardziej warto¶ciowe s± kolekcje prywatne i muzealne, gdzie mamy do czynienia z zachowan± zbroj±, albo z jej replik±.
Mediolañska zbroja wykonana w warsztatach miasta Missaglia (pó³nocne w³ochy), datowana na 1445 rok – posiadaj±ca tego typu napier¶nik, chocia¿ jeszcze bez armetu (tego typu zbroi wg Osprey’a u¿ywa³a lekka w³oska kawaleria w drugiej po³owie XV wieku) – znajduje siê w Glasgow Musemus and Art. Galleries.
Oto link:
http://www.glasgowmuseums.com/photolibrary...y.cfm?slideid=4 - jak dobrze poszukaæ, znajdziemy tam wiêcej zdjêæ i do¶æ rzetelnej tre¶ci (niestety w jêzyku angielskim).
A co do ikonografii to, napier¶nik ten zosta³ uwieczniony w obrazie bitwy pod San Romano autorstwa Paolo Ucello "Battle of San Romano" - sam obraz jest datowany na lata 1435-1457 (w zale¿no¶ci od interpretacji - niektóre muzea upieraj± siê przy 1435 roku), a malarz ¿y³ w czasach 1397-1475. Bitwa pod San Romano zosta³a oczywi¶cie rozegrana du¿o wcze¶niej od powstania obrazu i przypuszcza siê, ¿e malarz uwieczni³ rycerzy w zbrojach z okresu, w którym ten obraz powstawa³ (1435-1457), a nie w którym rozegra³a siê bitwa - sam± bitwê datuje siê na 1 czerwca 1432 roku.
http://www.abcgallery.com/U/uccello/uccello7.html - link do obrazu
Obraz znajduje siê w National Gallery w Londynie.
Jednak zachowane zbiory muzealne lub kolekcje dotycz±ce tego typu zbroi s± datowane najwcze¶niej na 1440 rok i to tylko niektóre elementy, sugeruje siê ¿e, zarówno armet (he³m) jak i naramienniki ewoluowa³y najpó¼niej w znanym obrazie zbroi w³oskich. Istnieje jednak mo¿liwo¶æ, ¿e zbroje w³oskie nie "zala³y" od razu europy, marketing raczej nie przypomina³ dzisiejszych kampanii reklamowych, heh. dlatego mo¿na by siê pokusiæ o wcze¶niejsze datowanie zbroi bardziej na drugie i trzecie æwieræwiecze. Najbardziej bezpiecznym jest oczywi¶cie trzecie æwieræwiecze, bo istniej± na to odpowiednie ¼ród³a, je¶li chodzi o czwart± æwiartkê to nie trzeba chyba ju¿ t³umaczyæ, zale¿a³o to od widzimisiê kolesia, który zbrojê zakupywa³. Poza tym p³atnerz móg³ modyfikowaæ zbrojê pod kierunkiem kupuj±cego – w koñcu klient nasz pan.
http://www.cersonweb.org/images/cavalcata.jpg - a to a propo próby odtworzenia oddzia³u z czwartego æwieræwiecza.
Pozdrawiam