Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: starozytny egipt
> Ubiór i dodatki > Ubiory staro¿ytne > Mêskie ubiory staro¿ytne
watman
witam :-)
umyslilem sobie zrobic sobie stroj egipski, a co? :]
interesuje mnie mniej-wiecej rok 2370 p.n.e. (nie pytajcie dlaczego :P ), czyli poczatek trzeciej dynastii...
do tej pory znalazlem troszke informacji o materialach (barwiony na zolto/czerwono/niebiesko len), zadnej bawelny, zadnej welny - czy ktos moglby potwierdzic/zaprzeczyc, dodac cos jeszcze i ewentualnie skierowac mnie do jakiejs rozsadnej literatury na ten temat?
z gory muchas gracias :D
JM
No dobra ale kogo chcesz odgrywac?

Wiekszosc mezczyzn nosial po prostu lniane spodniczki, starsi bardziej szcowni dluzsze. Do pracy tylko przepaski biodrowe. Wiekszosc nie nosila na codzien obowia. Na swieta sandaly, faraon nawet czasem na malowidlach /zezbach ma rekawiczki. Na zime zdazaly sie plaszcze. Ale generalnie to mysly ze diabel tkwi w szczegulach tzn: ozdoby, bizuteria i makijaz (faceci tez nosili makijaz jesli bylo ich na to stac), a no i oczywiscie i kobiety i mezczyzni nosili welniane peruki (ci ktorych bylo stac).

powodzenia
watman
CYTAT(JM)
No dobra ale kogo chcesz odgrywac?


ma to generalnie byc osoba z najblizszego otoczenia faraona...

CYTAT
Wiekszosc mezczyzn nosial po prostu lniane spodniczki, starsi bardziej szcowni dluzsze. Do pracy tylko przepaski biodrowe. Wiekszosc nie nosila na codzien obowia. Na swieta sandaly, faraon nawet czasem na malowidlach /zezbach ma rekawiczki. Na zime zdazaly sie plaszcze. Ale generalnie to mysly ze diabel tkwi w szczegulach tzn: ozdoby, bizuteria i makijaz (faceci tez nosili makijaz jesli bylo ich na to stac), a no i oczywiscie i kobiety i mezczyzni nosili welniane peruki (ci ktorych bylo stac).


jakies wzory ozdob, makijazu i peruk?
kewi
apropo make-upu - mysle ze najwzniejsze to oczy -tylko zeby nie wygladac jak mlody mroczny ( jesli wiesz o co mi chodzi )
najwiekszy problem powinien byc z bizuteria , jak chcesz byc kims z otoczenia faraona
JM
jesli chodzi o makijaz to zielony cien do powiek i czarna kreska, niewiem jak to sie nazywa ale wzdloz oka, to naczestrze na malowidlach. <---nie to nie zart.
JM
ps: pare obrazkow moze ci dadza jakies pomysly, chociaz wszystkie sa pozniejsze niz celowales.
JM
Troche wiecej zdjeci, tym razem dwa z trzeciej dynastii, plus jeden z czwartej (ale tak daleko wstecz musisz sie liczyc z tym ze bedziesz musial troche mieszac).

narazie
Andrzej Siejeñski
Ta "czarna kreska" wzd³u¿ oczu to taki wczesny model okularów przeciws³onecznych (to nie ¿art, podobno dziêki takiemu makija¿owi s³oneczko mniej razi).
Pozdrawiam
Szeherezada
Hej!
Co do makija¿u:
Proponujê zaopatrzeæ siê w najciemniejszy mo¿liwy podk³ad i taki¿ puder, potem ciemnozielony cieñ (¿eby wykonaæ grub± kreskê ci±gn±c± siê od wewnêtrznego k±cika oka prawie ¿e do skroni), czarny tusz do kresek (¿eby zrobiæ górn± kreskê). Ewentualnie mo¿na zaopatrzeæ siê w z³oty cieñ i pokryæ nim powiekê od rzês do brwi. Przyda siê równie¿ tusz pogrubiaj±cy. Sugerujê u¿yæ krwistoczerwonej szminki lub b³yszczyka.
Wprawna niewiasta umaluje siê w pó³ godziny
I na koniec: dobrze jest mieæ porz±dny p³yn do demakija¿u...
Pozdrawiam
Macius Iuventius Celer
Mary G. Houston, Ancient egyptian, mesopotamian persian costume , London 2002
James Laver, Costume in antiquity London 1964

kika pozycji nt ubiorów egipskich i kultury materialnej egiptu wroci do mnie w przyszlym tygodniu .. wiec dopisze conieco ..

krótk± zajawke po polsku o ubiorach egipskich napisal tez Zdzislaw Zygulski jun. - Kostiumologia, Krakow 1972 s. 13-19.

Wata - atakuj mnie na priv/ gg


ps. a nie chcesz sobie przypadkiem boga jakiegos odtworzyc ? tongue.gif
Iliann
Bogowie, tylko nie ¯ygulski. Podobnie z Gutkowsk±. To co tam jest napisane czytamy na archeo aby poprawiæ sobie humor po kolejnym kolosie.
A tak serio, to polecam pielgrzymkê na najbli¿sz± katedrê Archeologii (np. UJ lub UW, Poznañ te¿ jest ok) i wymolestowanie uznanego profesora.
Je¶li to odpada, to dysponujê cudeñkiem o tekstyliach w Egipcie, wiêc jak chcesz, to daj znaæ smile.gif
W³a¶ciwie po polsku nie ukaza³o siê nic, co wyczerpa³oby temat albo chocia¿ nie by³o czysto akademickim gdybaniem. A szkoda...

Choæ mo¿e istnieje, tylko ja tego jeszcze nie odkry³am? tongue.gif
anik
Cze¶æ.
Wybra³am sobie ciekawy temat na pracê magistersk± : "Strój egipski w nowym pañstwie".
Czy mo¿e mi kto¶ poleciæ jakie¶ ksi±¿ki?? G³ównie chodzi o opisy a nie zdjêcia.
Z góry dziêkuje.
Biedronka
Makija¿ to nie strój!
Co do Nowego Pañstwa: Na pewno poleca³abym zajrzeæ do numerów Archeologii. Tam jest kilka fajnych artyku³ów o staro¿ytnym Egipcie i uzbrojeniu armii.
"Archeologia ¿ywa" nr 4/2002 cz1 - "Oddzia³y wyborowej piechoty ciê¿kozbrojnej, okres ramessydzki"
"Archeologia ¿ywa" nr1/2003 cz. 2 "Formacje najemne..."
"Acheologia ¿ywa" nr 2/2003 cz. 3 "Dzielne ³uki A"mona Re"
Na pewno warto zajrzeæ do: "¯ycie codzienne w Egipcie w epoce Ramessydów XII - XII w. p.n.e." Pierre Montet, PIW Warszawa 1964

Co do stroju z okresu Starego Pañstwa: na pewno przykrywano genitalia przepask± lnian±, przeprowadzona miedzy nogami. Mê¿czy¼ni byli obrzezani i czêsto golili wszystkie w³osy (zw³aszcza kap³ani). Przepaska mog³a mieæ plisê na jednym z boków. Send¿ot - to przepaska potrójnie owiniêta i plisowana. Od XV w. p.n.e. pojawiaj± siê tuniki.
Fryzury: w³osy golono dla higieny. Peruki wykonywano najczê¶ciej z cudzych w³osów. Zak³adano je na uroczysto¶ci i ¶wiêta i oficjalne wyst±pienia.
Bi¿uteria: Egipcjanie spoza ksi±¿êcego i królewskiego otoczenia nie nosili bi¿uterii. Usech - to ko³nierzowy naszyjnik noszony przez egipskich dostojników. Wykonany z wielobarwnych koralików.
Obuwie: jako strój od¶wiêtny, wykonane z w³ókien palmowych lub plecione ze skóry.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.