Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wojna bolszewicka, 1920
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Inne uzbrojenie - ogólnie
Wotawa
Mam okazje ostatnio zajmowaæ siê tym tematem, choæ bardzo pobie¿nie. Przy okazji chcia³bym wywo³aæ ten temat z niebytu.

O ile znalezienie informacji na temat bolszewickiego umundurowania i wyposa¿enia z tych czasów to raczej prosta sprawa, o tyle znalezienie czego¶ o Polakach, czy armii Petlury to ju¿ proble.
Z najprostszych - Ospreye poradzi³y sobie z Ukraiñcami i ró¿nej ma¶ci (biali, czerwoni) Rosjanami. Rosjanie maj± poza tym niezliczone ilo¶ci albumów na ten temat. Z Polakami jako¶ nikt sobie nie mo¿e poradziæ, a zw³aszcza Polacy.

Jest troche informacji o sprzêcie, np. o amerykañskich lotnikach na Albatrosach, ale ju¿ walki Polaków i Ukraiñców z bolszeikami ilustruje siê bez Ukraiñców, a za czerwonych robi carska kawaleria.
Brakuje mi takich rzeczy, ale np. z "abrahamowczykami" czy wogóle - polsk± piechot±:


Przyda³o by siê trochê dowarto¶ciowaæ wysi³ek przodków, a nie tylko snuæ smêtne lamenty. Mo¿e uda siê utrwaliæ kiedy¶ dziêki temu tych wojaków na kolorowo i dziarsko. moro.gif

Gdzie mo¿na zaczerpn±æ choæby bardzo podstawowych, ale jako¶ rozs±dnie pouk³adanych informacji na temat polskiego mudnuru z 1920r i broni palnej z tego czasu? Rodzinne fotki ma³o mi mówi± niestety. Wiem, ¿e z umundurowaniem bywa³o bardzo ró¿nie, widzê ró¿ne fragmenty, ró¿ne he³my i nie mogê sobie tego posklejaæ do kupy.
Co¶ takiego ma sens?

No i co dalej (ponizej) - owijacze, butki...

Przy okazji chce zapytaæ, czy ten typ munduru bolszewika ponizej, jest sprzed 1922r, czy ju¿ po reformie?


Przy okazji, podrzucam, co mi bardziej utkwi³o w pamiêci:
http://www.lwow.com.pl/rocznik/obrona1920.html
http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje13/text17p.htm
http://www.czasopismawlop.mil.pl/wiraze/w_...0-2003/zacz.htm
kewi
wazny temat w koncu poruszony

apropo zolnierzy polskich - armia gen. Hallera - uzbrojenie i umundurowanie francuskie z polsimi insygniami
poczatki formowania wojska polskiego - tu wystepowalo duzo umundurowania z panstw zaborczych
ogolnie duzo sprzetu pochodzilo jeszcze z czasow I wojny swiatowej

temat naprawde warty rozwiniecia
Wotawa
Dok³adnie, np. te ¶miszne, pierwszowojenne "stahlhelmy" niemieckie.
Na dosyæ s³abo wyra¼nych zdjêciach widujê np. owijacze, ale ¿o³nierze id± w maciejówkach i nie wiem co jak ze sob± pasowaæ.

yes.gifPOMARAÑCZOWI! yes.gif
Aiuto
jest taka publikacja "Barwa i bron Sil zbrojnych wielkopolski w latach 1919-20"Koszalin 1988-sporo zeczowych informcji o jednostkach wielkopolskich (takze dzialajacych na froncie wschodnim ) pozatym ostatnoio tez wyszlo cos o kawalerii czerwonbej litewskiehj i ukrainskiej z lat1919-20(trzeba by popytac w Pelcie )...
kewi
wielkopolska - spodziewam sie ze to glownie sprzet niemiecki, mundury tez, jak to na powstancow przypadlo

ma ktos moze jakies konkretne informacje na temat sil pancernych i lotniczych polski w tym okresie ?? na temat ich osiagniec ??
Keylan
Samoloty my¶liwskie w tym okresie to 1szo wojenne
Albatrosy D.III (Oeff) -austriackie z wytwórni oeffag (niemieckie mia³y wade produkcyjn± skrzyd³a w nich niemia³y wzmocnionych okuæ przez co potrafi³y siê rozpadaæ w powietrzu...a wszystko przez to ¿e decyzja o wzmocnieniu utknê³a na biurku jakiego¶ pierdzisto³ka)
Fokkery D.VIII -niemieckie
Spady 7C1 i 13C1 -francja (prawie siê nierózni± miêdzy sob±)
Ansaldo A.1 Balilla -w³ochy
(sprowadzono z anglii Bristole F.2B ale stosowano je w eskadrach wywiadowczych)
plus ca³a masa typów wystêpuj±cych w jednym albo kilku egzemplarzach (np 10Cameli i 10Dolphinów jako dar króla anglii dla Polski albo znalezione maszyny po zaborcach phoenixy albatrosy fokkery..) w sumie bardzo ciekawy temat...
Pozdrawiam
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Hej!
Facet na zdjeciu Wotawy, to jelsi dobrze dojrzalem, facet w umudurowaniu oficerskim obowiazujacycm tak do ok. 1935, kiedy miala miejsce reforma mundurowa. Moze bylo na etapie wprowadzania w 1920 bo zwykle wystepowalo o oficerow przy jednoczesnym wystepowaniu umundurowania wz 1919 u nizszych stopni (wzoirowanego na pierwszowjennym, niemieckim waffenrocku sprzed reformy mundurowej w 1915), tez chyba dopiero wprowadzanego w okresie wojny 1920.

Z tego co sie orientuje,wokresie tej wojny nie bylo jeszcze powszechnego, ogolebego polskiego umndurowania, w najlepszym wypadku usilowano wprowadzac umundurowanie wz 1919. Ba chyba jeszce nie nastapilo nawet formalne zlaczenie roznych legionow, Blekitnycn Armii czy innych Armii Wielkopolskivch w jednolite Wojsko Polksie (ale moge sie mylic). Badz co badz, z tego co wiem, zolnierze nosili mundury swych jednostek "macierzystych" (czyli Armii Wielkopolskiej, Blekitnej Armii, albo Legionow na pzryklad), poprzerabiane umundurowanie panstw zaborczych (jest mnostwo fajnych zdjec facetow kurtkach niwmieckich i austriackich, do ktorych maja doszyte polskie "wezyki" na kolnierzach), umundurowanie sciagniete z zachodu (na przyklad australijskie kapelusze) byli tez ludzie w cywilkach, z bialo-czerwonymi opaskami.

Pozdrawiam!
Kapral Nowak
Grenadier
Nie panikujmy. Parê miesiêcy temu mialem w rêku ksi±¿kê o tytule " Wojsko Polskie 1918-21" lub podobnym autora nie pomnê. By³y wykroje, zbli¿enia szczegó³ów i sylwetki. Jest te¿ masa ¼róde³. W albumie "Mundur Wojska Polskiego" jest obszerna bibliografia i sporo zdjêæ. Moimi faworytami s± hallerczycy (to oni nosili ,miêkkie rogatywki z zielonymi wypustkami oraz wolty¿erskimi tr±bkami - u strzelców). Pomiêtam, ¿e w jednym z pu³ków u³añskich by³o 20 ¿o³nierzy nawi±zuj±cych swym wygl±dem do husarii. Ich "Adriany" mia³y dorobione szerokie nosale, nosili kolczugi devil.gif i szable z rozbudowan± os³on±.
Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.