Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Golibroda i... brzytwa ?
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Przyrz±dy toaletowe, higieniczne, zdrowotne
nexor
Rozumiem, ¿e w ¦redniowieczu praktykowane by³o golenie siê czym popad³o (no¿em, mieczem, halabard±... :) czy jednak istnia³y osoby zajmuj±ce siê tym profesjonalnie - golibrodzi ?
Jakiego sprzêtu u¿ywa³ golibroda? Czy to by³ zwyk³y nó¿, czy mo¿e istnia³y ju¿ wtedy brzytwy lub ich prototypy ?
Gloria z Krakowa
S±dzê, ¿e istnieli. Nie wim, jak wygl±da³a brzytwa, ale "moda na golenie" jest przecie¿ znana od staro¿ytno¶ci. Egipcjanie na znak ¿a³oby golili g³owy (a Egipcjanki siê wszêdzie depilowa³y). Rzymscy gladiatorzy (ponoæ) golili siê na wzór wspó³czesnych kulturystów (to znaczy, tfu, odwrotnie crazy.gif ), wyspiarscy Celtowie wg rzymskich plotek mieli siê goliæ w ca³o¶ci. To chyba nie to samo, co ogolenie podbródka! Na pewno musieli istnieæ specjali¶ci od tego.
Szymon de Conti Sarré
Ave!

Ju¿ w epoce br±zu u¿ywano czego¶ na kszta³t brzytwy. Nie by³ to produkt najwy¿szej klasy, ale spe³nia³ swoje zadanie wystarczaj±co dobrze.

Pozdrawiam!
Szymon de Conti Sarré
Kyrieleyson
A co ze specyfikami, w sensie ówczesnego "kremu do golenia" ? Jakie¿ to mydlinki panowie nak³adali na ryjki przed obskrobaniem ich ze zbêdnej szczeciny?
Purvis
zmiêkczano zarost wod± o dodatkach nie wiem, bom nieczytaty.. shocked.gif
nowoczesna brzytwa to patent z XIXw., wcze¶niej uzywano róznych brzytwopodobnych utensyliów. jak zwykle ¼róde³ nie pomne.....
ale jesli bredze to na pewno ktos kompetentny mnie skoryguje.
Sighrolf
O kurde nie by³o brzytew?!
A wiêc ta brzytwa z Bizancjum z V-X w. (przestrza³ wiekowy jest taki du¿y, bo w³a¶ciciel kolekcji z której jest ten eksponat nie robi próby C14) o d³ugo¶ci 15,78 cm to falsyfikat! A ja juz j± zamówi³em angsad.gif

Co do zmiêkczania, to mój dziadek np. u¿ywal szarego myd³a- ju¿ by³a o tym rozmowa na freha i zosta³a nawet rzucona ¶redniowieczna receptura na mydlo.


Pozdro 600
Purvis
Chodzi³o mi o dzisiejszy ksta³t brzytwy. Wczesniej tez siê czyms golono (np. tonsury smile.gif ), ale jak toto wygl±da³o - nie wiem. bum.gif
Skoro masz jakies ¼ród³a to chyba wszystko ok. smile.gif
pozdrawiam
Sighrolf
W muzeum na Wawelu leżą dwie tureckie brzytwy (przywiezione z Wiednia icon_wink.gif czyli to XVII w.) które maja kształt typowej dzisiejszej brzytwy i nawet się składają jak dzisiejsza brzytwa. Różnica polega na tym, że rączkę mają z kości słoniowej. Niestety nie mam ich zdjęć na komputerze, bo nie mam skanera żeby zeskanować album muzeum (zresztą to jest nielegalne! icon_cool.gif ), lecz jak ktoś będzie na Wawelu to polecam zajrzeć, ponieważ fajne rzeczy zostały przywiezione z pod Wiednia.
Te Tureckie brzytwy wystepowały już wcześniej (widziałem gdzieś w którymś moim albumie bardzo podobną z XVI w.) ale nie wiem od którego roku, gdyż się tym nie interesuje. Tak tylko pisze co i gdzie widziałem żeby zainteresowany miał już trop.


Posdroofka
Thyrvald
Swojego czasu Watcher pokazywa³ replikê rzymskiej brzytwy w temacie odno¶nie zarostu legionistów icon_rolleyes.gif

EDIT: Nawet znalaz³em
http://freha.pl/viewtopic.php?p=119970#119970
Boran
u Hensla s± rysunki sk³adanych brzytew z Nowogrodu i Starego Miasta. Jak w poniedzia³ek wrócê do Krakowa, to zeskanujê i wklejê...
Smokomir
W S³owniku Staro¿ytno¶ci S³owiañskich s± sk³adane brzytwy - podejrzewam, ¿e te o których mówi Boran - je¿eli nie to te¿ postaram siê zeskanowaæ. U mnie w Henslu niestety nie ma akurat brzytew (ilustracje bardzo siê zmieniaj± w zale¿no¶ci od wydania).

Pozdrawiam
Boran
W za³±cznikach brzytwy ze Starego Mesta - IX-pocz. Xw
i Nowogrodu - XIIw

dodatkowo trochê tekstu ze S³owiañszczyzny wczesno¶redniowiecznej Hensla (wyd. 3 uzupe³nione, 1965, s.466-467):
CYTAT
Mniej liczne mamy przyk³ady u¿ywania przez S³owian brzytew do golenia, co oczywi¶cie nie oznacza, by siê nie golili. Najpewniej s³u¿y³y im do tego jakie¶ narzêdzia, których w¶ród rozmaitych ostrzy nie umiemywyró¿niæ. Dopiero w miarê krzepniêcia stosunków feudalnych, a tak¿e nawi±zywania ¶ci¶lejszych kontaktów z innymi ludami zaczynaj± siê pojawiaæ u S³owian ostrza, które z du¿ym prawdopodobieñstwem oznaczyæ mo¿emy jako brzytwy. Jak dot±d, najczê¶ciej i najliczniej wystêpowa³y one na Morawach (Stare Mesto), choæ i tu spotyka siê je tylko w grobach bogatszych. By³y to okazy sk³adane, z pochewk± równie¿ metalow±. Brzytwy znamy te¿ z Czech, Polski oraz Rusi. Dalsze badania ujawniaj± niechybnie wystêpowanie ich równie¿ w innych krajach s³owiañskich. Znaleziska brzytew s± ciekawe tak¿e z tego wzglêdu, ¿e wskazuj± na pocz±tkowe ró¿nice w zakresie korzystania przez ró¿ne warstwy ludno¶ci z przyborów s³u¿±cych do golenia. Brzytwy nie tylko importowano, lecz najpewniej wed³ug wzorów obcych produkowano równie¿ w warsztatach miejscowych
Aneirin
Oto francusko jêzyczny link dotycz±cy historii [od eneolitu do lat 30 XXw] narzêdzi do golenia, jak i innych przyborów toaletowych.
Sporo obrazków blinkie.gif

http://razorland55.free.fr/history.htm
Vislav
Witam

Ciekawe znalezisko
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

ze strony http://www.mathomhouse.com/regia/reference...ldingknife.html

Cytat z opisu:
CYTAT
1.There do not appear to be any Scandinavian Viking Period parallels for this blade form, although folding knives were known (Birka I, pl.184).
2.It is presumably a craft-tool, perhaps for bone/antler or leather working.

Ad.1. Jak wy¿ej

Ad.2 Nie s±dzê aby to by³o typowe narzêdzie do pracy w ko¶ci czy skórze. Podstaw± jest solidna i odporna na uszkodzenia r±czka plus dobre ostrze. Ca³o¶æ mówi±c wspó³cze¶nie powinna byæ ergonomiczna. Raczej co¶ podrêcznego do prostych i ró¿nych zastosowañ 'poza domem'. Taki wspó³czesny scyzoryk, który warto mieæ przy sobie - niekoniecznie u¿ywaj±c go na codzieñ.

Wydaje mi siê, ¿e mo¿e to byæ wczesna forma brzytwy. Przekrój ostrza daje szansê na przyzwoite naostrzenie.

pozdrowienia Vislav
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.