Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: sposoby przedstawiania ¦mierci przez artystów
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka
Borg
witam
przygotowywuje sie do matury i poszukuje jak najwiekszej ilosci wizerunkow smierci w malarstwie grafice rycinach. Nasiedzialem sie w necie w bibliotece nad roznymi pozycjami o sztuce
Jednak uznalem ze nie zawadzi zapytac Was
Ktos zna jakies internetowe galerie lub ma w swej kolekcji jakies wizerunki smierci (okres w sumie dowolny)
Gdyby byl tak mily i albo tu zamiescil albo na maila
Nie uwazam bym szedl na latwizne po prostu staram sie wyczerpac wszelkie mozliwosci
Pozdrawiam
kewi
polecam sredniowiecznego artyste Albrechta Durera

napisz konkretnie czy interesuje sie jakis konkretan epoka czy ogolnie caly przekroj ???
Izolda
Zastanawiam sie czy temat brzmi "wizerunek smierci" czy "motyw smierci" bo to dwie rozne sprawy. Pomagalam ostatnio znajomemu w zbieraniu materialow do tego tematu wlasnie, ale skupialam sie jedynie na baroku(rzezba i malarstwo), bo ile epok tyle wizerunkow smierci a motywow jeszcze wiecej. Np. kazdy prawie barokowy nagrobek, obrazy Danse Macabre, czy pochodzace z Holandii "subtelnie dosadne" Vanitas, to tylko kropla w morzu olbrzymiej ilosci przykladow. Jak wspomnial Kewi, gdybys zawezil poszukiwania do jednej lub kilku epok latwiej uzyskalbys pomoc.
Pozdrawiam Izolda smile.gif
Borg
mialem do wyboru dwa tematy jeden zawieral slowo obraz drugi motyw smierci smile.gif
wybralem obraz
plan mam taki biore "Rozmowe Mistrza Polikarpa..." omawiam a pozniej nawiazania do tego wizerunku czyli wlasnie taniec smierci barok romantyzm wspolczesna smierc z kosa rezygnuje z wszelkiegp realizmu poszukuje sposobow przedstawienia smierci jej "lagodnego" lub "strasznego" wizerunku
Peter von Opperau
je¶li o ryciny chodzi to polecam stronkê http://www.kb.nl/kb/manuscripts/search/index.html
jest to odno¶nik do przeszukiwarki zasobów pewnego muzeum holenderskiego, w prawym górnym rogu wklepujesz "death" i dajesz "search" smile.gif trochê tego jest....
inna metoda to wklepanie w lewym dolnym rogu przedzia³u czasowego jaki Cie interesuje i wyskakuja ca³e manuskrypty... z tym, ¿e wtedy musisz szukaæ po kolei gdzie jest jakie¶ przedtawienie ¶mierci czy te¿ pogrzebu
pozdrawiam
Valdez
Jesli chcesz lagodna wspolczesna smierc polecam "Ostatniego bohatera" Pratcheta i rysunek smierci z kotkiem:) I w ogole postac smierci z Pratcheta. Zawsze to odmienne spojrzenie na ta postac.
Borg
dzieki
z fajnych rzeczy
Rugiewit
Ja mo¿e pod³±czê siê do tego tematu.

Szukam przedstawieñ ¶mierci-zarazy, lub jakichkolwiek obrazów/ilustracji przedstawiaj±cych sceny epidemii z okresu XIII-XVI w

Pozdrawiam - Jaros³aw
Christof
Ogólnie o ¶mierci w wiekach ¶rednich jest na http://www.macabre.republika.pl/ Mo¿na tam znale¿æ kilka interesuj±cych rzeczy.
Izabela
Witam! Pozwolicie, ¿e w³±czê siê do dyskusji. Proponujê zajrzyj na poni¿sze strony (w jêzyku angielski):
http://www.abcgallery.com ; http://www.wga.hu/ ; http://www.cab.u-szeged.hu oraz w jêzyku polskim: http://www.mojeobrazy.com.pl/wielcy/ ; http://www.pinakoteka.zascianek.pl ; http://artyzm.com ; http://webart.omikron.com.pl
Znajdziesz tu sporo reprodukcji, na niektórych stronach mo¿na szukaæ tematycznie. Z polskich artystów na pewno znajdziesz co¶ u Jacka Malczewskiego (seria Thanatos). Przejrzyj prace polskich romatyków i symbolistów. Przejrzyj równie¿ prace symbolistów - obcokrajowców: Odilona Redana, Arnolda Bocklina, Feliciena Rops, Edvarda Muncha, Gustave Dore itd. O wizerunku ¶mierci u symbolistów przeczytasz w "Symbolizm" Hansa H. Hofstattera.
Postaram siê jeszcze co¶ Ci znale¼æ, ale muszê przejrzeæ kilka moich ksi±¿ek.
pozdrawiam
Izabela
Rabiega
Ju¿ dawno po maturze tongue.gif , ale jak nie wspomnieæ o Hieronimie Boschu ?
http://www.artcyclopedia.com/artists/bosch...hieronymus.html
umbra
tak, to fakt, ze po maturze, ale moze cos na przyszlosc:
zauwazylam, ze jako fanatycy wiekow srednich (przynajmniej w wiekszosci) nalogowo pomijacie artystow takich jak klimt czy malczewski, ktorzy przedstawien smierci zrobili od czlona i jeszcze troche. a niektore z nich sa naprawde ciekawe. polecam zwlaszcza malczewskiego (smierc przedstawial jako wiejska dziewuche przy kosci najczesciej. a ze mial obsesje smierci, sporo tych przedstawien.).
EwKa
moze to dlatego, ze fanatycy historii zglebiaja temat smierci w odniesieniu do epok historycznych ktore ich fascynuja a sztuka z przelomu XIX i XXw. oraz z poczatkow ubieglego wieku do owych nie nalezy?
Warto byloby siegnac do sztuki sarmackiej, bo to przeciez nasz wlasny produkt kulturowy epoki baroku. Vanitas a wiec i obraz smierci zwiazany jest tez z dzialalnoscia zakonu Kartuzow.
Borg
jako ten co zacz±l temat i juz to zaliczyl na 100% to tak
polecam turpizm robi na komisji wrazenie gdy zaczynasz opisywac zwloki na podstawie Baudelaire
Z obrazow ¶wietny jest Notke Taniec Smierci, widzialem gdzies angielskojêzyczne opracowania jego obrazów (do wyguglania)
No tyle powodzenia przyszlym maturzystom
salvinia
podbijam watek smile.gif tez mi sie wkradla matura i rowniez szukam czysto sredniowiecznych obrazow smierci i umierania. dance macabre, moze pietyzm, jakies apokaliptyczne wizje?
i gdyby kolega Borg mogl napisac cos wiecej, albo chociaz zgodzil sie na jakies prywatne rozmowy w tym temacie, ktory juz ma za soba.... ?

szukalam na powyzszych stronach, z samymi obrazami nie ma problemu, ale chodzi mi o jakies tytuly z fachowymi ich opracowaniami...?
Nantosvelta
Oj ja pisa³am niedawno maturê z historii sztuki wiêc mogê pomóc ;).

Nie mogê oprzeæ siê napisaæ o Grunewaldzie i jego Ukrzy¿owanie, bo to do mnie najbardziej przemówi³o: wrêcz bym powiedzia³a, ¿e werystyczne, poskrêcane cia³o, napiête miê¶nie, ¿ó³tawe cia³o, do tego Mantegna, ¦mieræ Chrystusa w ostrym skrócie- obraz niby religijny a jednak artysta bardziej chcia³ siê pochwaliæ wiedz± na temat perspektywy.

Mniej znany artysta: Hans Baldung Grien, Vanitas- ukazana m³oda, piêkna dziewczyna ze ¶mierci± ale w niekonwencjonalny sposób przedstawion±: nie jako szkelet, ale jako rozk³±daj±cy siê trup ze szcz±tkami w³osów na g³owie
W martwych naturach czêsto obrazy niderlandzkie XVIIw.s± symbole ¶mierci: czaszka, motyl, klepsydra, robaczywy owoc itp.

Jak sobie przypomne co¶ jeszcze to napisze ;)
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.