Witajcie!!!
To ja, wasz sêdzia turniejowy - na MZS niestety nieobecny
- mam wa¿ne informacje do przekazania:
Oto regulamin niedzielnego turnieju (Uwaga, nast±pi³y pewne zmiany)
[center:a9ec6d7da4]
Regulamin Turnieju £ucznictwa Tradycyjnego
"Miko³ajkowy ¯abi Strza³"[/center:a9ec6d7da4]
[center:a9ec6d7da4]Regulamin niniejszy zosta³ opracowany na podstawie do¶wiadczeñ bractw rycerskich Chor±gwi Kasztelanii Chmieleñskiej w zwi±zku z organizacj± turniejów „O Pier¶cieñ Damroki” oraz Oliwskiego Krêgu Rycerskiego w zwi±zku z organizacj± turniejów „¿abiego strza³u” - przy wykorzystaniu regu³ EMA (Early Medieval Alliance). Impreza ma charakter rekreacyjny, tradycyjny, nie datowany. [/center:a9ec6d7da4]
Uczestnicy turnieju.
Turniej ma charakter otwarty i oprócz wojów i rycerzy mog± w nim braæ dowolne osoby, je¿eli spe³niaj± wymogi niniejszego regulaminu.
Turniej adresowany jest do osób ¿yczliwych ludziom i szanuj±cych tradycje (te tradycje, które s± ¼ród³em i inspiracj± demokratycznego pañstwa prawa), a zajmuj±cych siê rekreacjami historycznymi. W turnieju oprócz cz³onków bractw rycerskich, chêtnie go¶cimy równie¿ zabawiaj±cych siê rekonstrukcj± historyczn±, czy archeologia ¿yw±.
Uczestników obowi±zuje strój tradycyjny swobodnie wybrany w przedziale od IX do XVIII w. - zaleca siê strój XII-XIV w. Do turnieju nie mo¿e byæ niedopuszczon± osoba, która posiada tradycyjny osprzêt ³uczniczy oraz nie jest ubrana w strój wspó³czesny. Sprzêt mo¿e byæ go³y, lecz ³ucznik nie. W sytuacjach szczególnych, które musi uznaæ, za racjonalne lub za uzasadnione ka¿da osoba uczciwa i kulturalna mo¿na w drodze wyj±tku dopu¶ciæ do udzia³u w turnieju osobê, której strój nie w pe³ni odpowiada oczekiwaniom organizatora.
Dozwala siê na ustanawianie nagród za najlepszy strój ³ucznika. Nagrodê przyznaje wiêkszo¶ci± g³osów kolegium, w sk³ad którego wchodz± cz³onkowie Komisji Apelacyjnej oraz zdobywcy trzech pierwszych miejsc w turnieju.
Wymagania co do akcesorii ³uczniczych.
Dopuszcza siê wszelkie ³uki tradycyjne (proste i refleksyjne, jednorodne i sk³adane), bez wzglêdu na to, przy u¿yciu jakich technik i technologii oraz z jakich materia³ów zosta³y wykonane. Oprócz luków tradycyjnych dopuszcza siê tak¿e ³uki historyczne oraz rekonstrukcje ³uków historycznych. Nie dopuszcza siê ³uków bloczkowych (typu compound), ani ³uków wyczynowych. £uki "sportowe" s± dopuszczone pod warunkiem, ¿e s± "go³e" (barebow), a miejsce po oprzyrz±dowaniu jest estetycznie zamaskowane za¶ ³uk jest stylizowany na tradycyjny. Naci±g ³uku jest dowolny, chocia¿ zaleca siê naci±gi miêdzy 14, a 20 kg. Niedozwolone s± jakiekolwiek celowniki nienaturalne. Nie dopuszcza siê celowników i oprzyrz±dowania wystaj±cego poza obrys majdanu i ramion ³uku. Dopuszcza siê celowniki w formie znaków na majdanie, czy b±czków na ciêciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkê ciêciwy. Dozwolone s± okienka i pó³ki w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strza³ê: drewniana, rogowa, skórzana, z w³osia lub inna. Brzechwy strza³ mog± byæ wy³±cznie drewniane, a lotki z materia³ów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza siê groty metalowe wszelkiego typu, równie¿ toczone, a ponadto z kamienia lub rogu. Dozwolone s± dowolne ko³czany i goryty ze skóry, tkaniny lub z drewna - o kszta³tach historycznych lub naturalnych. Strza³y u¿ywane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny siê odró¿niaæ indywidualnym oznaczeniami (kolorem lotek, podpisami lub kolorowymi opaskami na brzechwie, wzglêdnie barwami owijek, czy innymi trwa³ymi znakami). W eliminacjach mo¿e wzi±æ udzia³ nieograniczona liczba uczestników spe³niaj±cych warunki regulaminowe. Nie ogranicza siê liczby zawodników z poszczególnych bractw.
Przebieg turnieju
Uczestnicy
(z wyj±tkiem osób, które w poprzednich trzech turniejach zajê³y chocia¿by raz jedno miejsce w pierwszej dziesi±tce) strzelaj± w eliminacjach do piêciu serii po 5 strza³ na odleg³o¶æ 32 m. Po ka¿dej serii sêdzia wskazuje od trzech do sze¶ciu osób, które przechodz± do æwieræfina³u bez konieczno¶ci dalszego uczestniczenia w eliminacjach. Do æwieræfina³u nie przechodz± zawodnicy, którzy w eliminacjach nie uzyskali liczby punktów okre¶lonej przez sêdziego (który równie¿ i na dalszych etapach turnieju mo¿e okre¶laæ liczbê punktów niezbêdn± do przej¶cia do nastêpnego etapu).
W æwieræfinale zawodnicy najpierw poczynaj±c z odleg³o¶ci 48 m przemieszczaj± siê w kierunku tarczy oddaj±c – bez przerwy co jeden krok o d³ugo¶ci nie wiêkszej ani¿eli 45 cm - w okresie 60 sekund dowoln± liczbê strza³ów, a¿ dojd± na odleg³o¶æ nie bli¿sz± ani¿eli 24 m, a nastêpnie w drugiej serii z dystansu 28 m wypuszczaj± nieograniczon± liczbê strza³ w czasie ograniczonym do 45 sekund.
W pó³finale zawodnicy w pierwszej serii strzelaj± 7 razy do dowolnie wybranych tarcz na zró¿nicowanych dystansach (z wy¿sz± liczb± punktów za trafienie na dystansie dalszym) z ujemnymi punktami za pominiêcie którejkolwiek z tych tarcz i z ograniczeniem czasowym 45 sekund, a nastêpnie oddaj± nieograniczon± liczbê strza³ów z odleg³o¶ci 24 m do tarcz policentrycznych w czasie 30 sekund.
W finale ka¿dy zawodnik strzela do jednej tarczy na wybranym przez siebie dystansie z limitem czasu 45 sekund, przy czym liczba strza³ danego zawodnika zale¿y od wybranego przez niego dystansu: 28 m – 5 strza³, 32 m – 6 strza³, 36 m – 7 strza³, 40 m – 8 strza³ i 44 m – 9 strza³. Potem w konkurencji Temud¿ina zawodnicy strzelaj± na odleg³o¶æ 36 m do tarcz monocentrycznych najpierw po 9 strza³ bez ograniczenia limitu czasu, a nastêpnie wypuszczaj± do celu nieograniczon± liczbê strza³ w okresie 45 sekund.
Na podstawie sumy punktów uzyskanych na wszystkich etapach turnieju (za wyj±tkiem eliminacji) wy³ania siê zdobywców I, II, III, IV i V miejsca w turnieju.
W przypadku równo¶ci punktów przeprowadza siê dogrywkê z u¿yciem 9 strza³ na dystansie 32 m z limitem 60 sekund, a gdyby to nie da³o rozstrzygniêcia przeprowadza siê do trzech razy Thorgala.
Decyzje w zwi±zku z przebiegiem turnieju ³uczniczego podejmuje Sêdzia Turniejowy. Od jego decyzji mo¿na siê odwo³aæ do Komisji Apelacyjnej w sk³adzie: Przewodnicz±cy, Zastêpca, Sêdzia Turniejowy oraz sekretarz turnieju ³uczniczego; w przypadku równo¶ci g³osów cz³onków Komisji Apelacyjnej, g³osu Sêdziego Turniejowego nie uwzglêdnia siê.
W obrêbie toru ³uczniczego prowadzi siê punkt pierwszej pomocy medycznej z apteczk± i telefonem. Do udzia³u w turnieju nie dopuszcza siê osób odurzonych alkoholem, narkotykami lub ¶rodkami psychotropowymi, a ponadto osób, które niestosownym zachowaniem lub ubiorem zak³ócaj± przebieg turnieju.
W trakcie turnieju ka¿dy uczestnik
ma regulaminowe prawo i obowi±zek podaæ komendê „Przerwij ogieñ”, je¿eli zauwa¿y sytuacjê, która mog³aby wprowadzaæ stan zagro¿enia na torze ³uczniczym, a ka¿dy strzelaj±cy ma obowi±zek samodzielnie przerwaæ strzelanie, je¶li zauwa¿y tak± sytuacjê i samemu wydaæ stosown± komendê.
[center:a9ec6d7da4]
Zapisywanie siê do eliminacji otwartego turnieju ³ucznictwa tradycyjnego „Miko³ajkowy ¯abi Strza³” od godziny 10.45 w dniu 5.12.2004 r. (niedziela) w „Domu Turysty” w Sopocie.
Eliminacje od godz. 11.00 na boisku TKKF „Champion” obok przystanku SKM Gdañsk-¯abianka.[/center:a9ec6d7da4]
Dnia 28 listopada AD 2004