Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Zachowanie siê w chwilach wznios³ych
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
meti
witam
zastanawiam siê jak wygl±da³y kanony zachowania siê ludzi podczas wznios³ych chwil. tak jak my np mamy Baczno¶æ! do hymnu! albo Baczno¶æ! Sztandarsz szko³y wprowadziæ! czy co¶ w te mañke. Je¿eli kto¶ mia³by jakie¶ informacje by³bym bardzo wdziêczny (chodzi mi g³ównie o XIII-XV w )
postrafiam MEti
Sulthalion
Hmm, ciekawy bardzo temat. naturalnym odruchem wydawa³o by siê chyba przyklêkanie. Ne spotka³em siê chyba z innym oddaniem czci w ikonografi (a g³ównie na niej siê opieram). W Bibli Maciejowskiego i kilku innych ¼ród³ach jest tesz unoszenie r±k na wysoko¶æ twarzy mniejwiêcej , otwart± d³oni± do góry. Ciekawe to zaiste.
kewi
powaga powaga powaga
przede wszystkim
brak glupich rozmow, smiechu, a kiedy trzeba to umiec zachowac cisze, umiejetnosc takiego zachowania przydaje sie bardzo w zyciu codzennym
meti
witam
CYTAT(Sulthalion)
W Bibli Maciejowskiego i kilku innych ¼ród³ach jest tesz unoszenie r±k na wysoko¶æ twarzy mniejwiêcej , otwart± d³oni± do góry. Ciekawe to zaiste.

hmm bardzo ciekawa poza wiesz mo¿e co ona symbolizowa³a b±d¼ w jakich sytuacjach by³a u¿ywana?
CYTAT
naturalnym odruchem wydawa³o by siê chyba przyklêkanie.

Niestety nie pasuje ono na wszystkie okazje icon_sad.gif
CYTAT
powaga powaga powaga
przede wszystkim
brak glupich rozmow, smiechu, a kiedy trzeba to umiec zachowac cisze, umiejetnosc takiego zachowania przydaje sie bardzo w zyciu codzennym

Niestety brakuje tego u wielu.
postrafiam MEti
Sulthalion
Rêka uniesiona w górê pojawia napewno jest gestem wznios³ym w Bibli M. ten gest pojawia siê zawsze gdy dzieje siê co¶ wa¿nego, np. gdy rycerze stoj± przed królem z g³owami przeciwników. Gdy Abimelech ginie w Tebach, cz³owiek który ucina mu g³owê drug± rêkê ma w³a¶nie tak uniesion±. Jest te¿ obraz gdzie przed obliczem króla, ojciec podnosi w ten sposob rêkê swego syna, kiedy w drugiej trzyma (chyba) kielich z hosti±.
Na innym (czwarty dzieñ stworzenia ) sam Bóg unosi d³oñ otwart± ku sewmu obliczu.
Napewno jest to gest w Biblii M. wyra¿aj±cy wielk± wznios³o¶æ chwili. Mo¿e jest to pewnego rodzaju odpowiednik uk³onu.
Pozostaje jednak pytanie czy nie jest to ¶rodek plastyczny autora.
Podobnie jak rêce z³o¿one do modlitwy itd
pozdrawiam
Durski
Czo³em!

Gest otwartej d³oni wywodzi sie prawdopodobnie z dawniejszych czasów. Symolizowa³, ¿e nie posiada siê broni. Co¶ jak bia³a flaga, czy ga³±zka w pó¼niejszych czasach. Zachowa³ siê jako gest w wa¿nych momentach - zawarcie pokoju, psopozycja sojuszu czy spotkanie na wysokim szczeblu. Tak mi siê przynajmniej wydaje smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.