Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wizerunek barbarzyñcy u autorów rzymskich w I i II w. n.e.
> Ubiór i dodatki > Ubiory staro¿ytne > Inne ubiory staro¿ytne
Peruk
Witam

Piszê pracê na podany wy¿ej temat i w zwi±zku z tym mam pro¶bê.

Czy spece od staro¿ytno¶ci mogliby wskazaæ mi kilka tytu³ów tekstów ¼ród³owych i opracowañ przydatnych przy tym zadaniu? ¯e prace Juliusza , to wiem. Ale co dalej?

Pozdrawiam
Peruk
Owen
Jo³
Skontaktuj siê ze mn± jak najszybciej. Piszesz t± pracê u Kuleszy??
Tak siê sk³ada ¿e pisa³em dok³adnie na ten sam temat, co zabawniejsze napisa³em na ten temat 2 prace smile.gif. Wiêc jakby co s³urzê nimi a tak¿e wiadomo¶ciami.
Pozdarawiam
Zygmunt
Tacyt "Germania" -pozycja absolutnie niezbêdna, najlepiej w t³umaczeniu Hamera, poza tym artyku³y i prace prof. Jerzego Kolendo
P.O.(XIIII LEG)
Bardzo fajne informacje mo¿na odnale¼æ w korespondencji z wa³u Hadriana (w stylu: ci pieprzeni galowie nawet nie potrafi± trzymaæ równego szyku...hehe). Inskrypcje s± dostêpne w internecie poszukaj.
Je¶li jeszcze tego nie zrobi³e¶ to przej¿yj te¿ Nowego Filomatê znajdziesz tam artykó³: Galowie w oczach Juliusza Cezara (jako¶ tak to brzmi...) chocia¿ to nie ten okres, który cie interesuje ale mo¿e znajdziesz w bibliografii jakie¶ opracowania na ten temat.
Powodzenia
Sher Khan
Zainteresowa³em siê ostatnio staro¿ytnymi Dakami. Szuka³em informacji, ale to nie jest chyba najpopularniejsze zagadnienie dunno.gif Mo¿e kto¶ zna jakie¶ porz±dne linki albo wskazówki bibliograficzne?
Dakowie spu¶cili Rzymianom niez³y ³omot a mimo to nikt jako¶ specjalnie nie garnie siê do odtwarzania dackiego wojownika. A przecie¿ te ich sierpy takie ³adne som icon_wink.gif W "Gladiatorze" widaæ chyba by³o jakich¶ Daków (na pocz±tku filmu), ale tam byli ukazani jako niedomyci, odziani w nieobrobione skóry mato³kowie. Jacy byli na prawdê?
Z góry dziêkujê za pomoc smile.gif
Thyrvald
Germania w ca³o¶ci do zassania http://www.vishet.yoyo.pl/pliki/Germania.pdf
Borewik
Co do Daków polecam ksi±¿kê Hadriana Daicoviciu "Dakowie" i proponuje poszukac jej w antykwariatach literackich. Ja znalaz³em w³a¶nie tam:) Albo "Kultura i sztuka ludów Trackich" nie pamiêtam jakiego autora.
A co do wygl±du ludów barbarzyñskich to jest taka fajna seria modelarska Wojownicy staro¿ytno¶ci bodaj¿e. S± i Germanie i Dakowie trochê to uproszczone ale polecam zobaczenia. Mo¿na znale¿c w sklepach modelarskich.
W Gladiatorze przedstawieni byli raczej Germanie, mo¿e Markomanowie:) Marek Aureliusz te¿ z nimi toczy³ wojny, i na pocz±tku filmu napisane jest Germania. W filmie niestety wygl±daj± jak tacy mali mato³kowie, no ale film ma swoje prawa.

pozdrawiam
Zygmunt
Kolumna Trajana w Rzymie przedstawia sceny z podboju Dacji, wiêc i bez liku przedstawieñ podbijanych Daków. (To ¿e s± przedstawiani na niej jako "têpi mato³kowie" nasuwa jakie¶ skojarzenie?? bigsmile2.gif )
Thyrvald
Wróæ, gdzie oni s± przedstawieni jako "mato³kowie" na kolumnie Trajana (moze nie zrozumia³em o co Ci Zygmuncie chodzi³o) ? Poni¿ej fragment tej¿e kolumny przedstawiaj±cy wcielanie barbarzyñców do armii rzymskiej

Zygmunt
na kolumnach triumfalnych przedstawiano triumf rzymian i klêskê przeciwników, taki by³ cel stawiania propagandowych obelisków, wiêc pozwoli³em sobie nawi±zaæ do wspomnianego wcze¶niej "Gladiatora"
CYTAT
W "Gladiatorze" widaæ chyba by³o jakich¶ Daków (na pocz±tku filmu), ale tam byli ukazani jako niedomyci, odziani w nieobrobione skóry mato³kowie. Jacy byli na prawdê?

nie uwa¿am ¿e tak by³o, to by³ ¿art bigsmile2.gif
Wotawa
CYTAT
Co do Daków polecam ksi±¿kê Hadriana Daicoviciu "Dakowie"
Znakomita. W £odzi w bibliotece poedagogicznej, wiec s±dzê, zê gdzie indziej te¿ w bibliotekach bywa.

Co do ¼róde³ historycznych o barbarzyñcach, to s± wymienione we wszystkich obowiazkowych lekturach historyków i archeologów. Wystarczy zajrzeæ. S± te¿ wymienione w popularnych "Wielkiej Historii Polski" Kaczanowskiego i Koz³owskiego, s± te¿ w serii "Polska, dzieje Cywilizacji i Narodu - U ¼róde³ Polski".

CYTAT
¯e prace Juliusza , to wiem. Ale co dalej?
Co najmniej nie jest to I-II w.n.e. Co do innych ¼róde³ sprawa jest o tyle skomplikowana, ze czêsto pó¼niejsze czerpi± z wcze¶nieszych, bywa, ¿e zaginionych. Np. komentarze i opisy Pliniusza z IV w.n.e. do s³ynnej "Mapy Agryppy" z ok 12 r.p.n.e.
Na II w.n.e. mamy z niewymienionych tu przede wszystkim "Geografiê" ("Geographike hyphegenesis") Klaudiusza Ptolomeusza z Aleksandrii. Kasjusz Dion jest nieco pó¼niejszy, mo¿na by dorzuciæ tak¿e "Scriptores Historiae Augustae" itd...

P.O.(XIIII LEG) podniós³ tu s³usznie wagê dokumentów urzedowych i prywatnych z epoki. Bardzo wa¿na sugestia.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.