CYTAT(Endrius)
Streszczaj±c artyku³ £uczkiewicza i dyskusjê na ten temat na zajêciach z nim, to owszem umba te pojawiaj± siê w paru miejscach, ale prawie zawsze (poza Rzymem i Trakami) dzieje siê to mniej wiêcej w czasie gdy na tych terenach pojawiaj± siê jacy¶ germanie.
W artykule niczego takiego nie ma. Wrêcz przeciwnie. Pisze o niezale¿nym pojawieniu siê umb pó³kulistych.
Samo Twoje twierdzenie Endriusie za¶ wydaje mi siê o tyle bezzasadne, ¿e o Germanach w pó³nocnej Italii i w dzisiejszej S³owenii w VIw.p.n.e. wogóle nie ma mowy, a umba pó³koliste ju¿ wtedy tam przedstawiano. £uczkiewicz o tym pisze w artykule. Przyk³ad - situle z Certosa i z Vace- koniec tego postu. Co chyba koñczy temat, bo ¼ród³a s± znane.
CYTAT(Endrius)
co do umba z Vacheres, to czy patrz±c od strony typologii Jahna czy Bonsacka, to i tak raczej umdo w typie germañskim.
Je¶li uznajesz a proiori wszystkie umba nie-ta¶mowate za germañskie to pewnie tak. Ale nie robi tego ani £uczkiewicz, ani Kontny. Gdyby jeszcze ukazane umbo by³o kompletne, mo¿na by pogadaæ, ale to co widzê, to -z ca³ym szacunkiem- raczej wró¿enie z fusów, bo kopu³a umba jest zniszczona.
CYTAT(£uczkiewicz)
Okre¶lenie umb kolistych jako wyznacznika wy³±cznie germañskiego krêgu kulturowego nale¿a³oby wiêc zakwestionowaæ
CYTAT(Endrius)
Co do artyku³u Kontnego , to napisa³ to za Jurgenem Ilkerem, ma to sporo sensu dla terenu skandynawii, w germanii kontynentalnej umba innych typów przewa¿aj± jeszcze d³ugo, wiêc trudno muwiæ tu co¶ o wypieraniu.
Ale¿ wyra¼nie tu napisano, ze przewa¿aj± w ¶wiecie rzymskim! :-)
CYTAT(Kontny)
W m³odszym okresie rzymskim dominowa³y ró¿ne odmiany umb pó³kulistych, których forma zosta³a zapo¿yczona ze ¶wiata rzymskiego"
W ¶ród Germanów popularno¶æ zdoby³y ju¿ do tej pory umba sto¿kowate i umba z kolcem, praktycznie nie u¿ywane przez Rzym. Jak wiec widaæ moda na umba pó³kuliste wymieniana by³a miêdzy Rzymianami a Germanami wielokrotnie i chyba nie ma sensu siê tu upieraæ przy konkretnej narodowo¶ci czego¶ takiego jak umbo. I to w dodatku pojawiaj±cego siê jeszcze w czasach halsztackich, przed ekspansj± Germanów.
VIw. przed Chrystusem, situla ze S³owenii, z Vace. I najbardziej znana z Certosy, z pó³nocnej Italii (te¿ VI w.p.n.e.):
Je¶li ju¿, to miano "germañskich" umb zachowa³bym dla umb sto¿kowych i umb z kolcem. Te typy nie budz± w±tpliwo¶ci co do swojego pochodzenia, u¿ywane s± raczej zdecydowanie w zwi±zku z krêgiem germañskim.
Co wiêcej, ich popularno¶æ jasno pokazuj± schematy uzbrojenia wed³ug God³owskiego. Pisuje te¿ o tym Kokowski.