A to na rozwiniêcie dyskusji
:
Nikt nie wie co konkretnie nosili pod zbroja lub pancerzem, jedyne co wiadomo, ¿e mo¿na to okre¶liæ mianem "subarmalis" i ¿e nie byw³o to raczej czyste. S± bardzo pó¼ne opisy wynalazku, choæ pod inn± nazw± (IVw.n.e. - Bizancjum - pisa³em juz o tym).
Nie zachowa³ siê ani jeden element tego "czego¶", ani te¿ ani jeden wizerunek. Je¶li chodzi o materia³ z którego to wykonaæ to sam nasuwa siê len. Nie wiem ile warstw, nigdy nie mia³em na sobie loriki, ale analogia ze sposobem wykonania pancerza greckiego z warstw tekstylnych wydaje siê kusz±ca.
Przy okazji nadal apeluje siê o nie bieganie publicznie w samym "flejtuchu" (subarmalis) gdy siê odtwarza Rzymian. No, chyba, ¿e mróz i odtwarza sie wyj±tkowo ciê¿kie warunki frontowe.
Acha, przedstawione przez Horhe loriki typu:
"Corbridge A, B i C", oraz "Newstead", to egzemplarze w³a¶ciwie pewne i sprawdzone.
Corbridge generalnie to I w.n.e. - chronologia w zasadzie z kolejno¶cia liter siê zgadza. POd koniec wieku wypierana jest przez "Newstead" (najdoskonalsza wersja tej os³ony). "Newstead" to prze³om I w.n.e. i pó¼niej, byæ mo¿e (niestety trudno okre¶liæ kiedy zniknê³a) do pocz±tków III w.n.e. Prawdopodobnie uzywano jeszcze innych typów, jeden z nich zastapi³ "Newstead", zanim w III w.n.e. (gdzie¶ w poczatkach najprawdopodobniej), segmentata nie zniknê³a na dobre. Ten ostatni typ, "schy³kowy" n ie jest znany ze znalezisk.
Przypuszcza siê te¿, ¿e zbroja u¿ywana by³a raczej przez legiony zachodnie, choæ sam pomys³ konstrukcji jest w³a¶ciwie identyczny z partyjskim sposobem wykonywania os³on cia³a.
Wiadomo, ¿e zbroja segmentowa pojawi³a siê wcze¶niej ni¿ to siê wydawa³o, obecnie uwa¿a siê i¿ by³y to czasy Oktawiana Augusta.