Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: stroje lekkiej piechoty litewskiej- poszukuje informacji
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie > Ubiory - inne
Artur
zwracam siê z pro¶b± : pod Grunwaldem walczymy w szeregach Litwy (lekka piechota), na szablonach ich ubiorów najbardziej mi zale¿y; preferowa³bym podanie mi adresów www ew przes³anie mi informacji o ich wykonaniu na maila zako83@interia.pl
za pomoc serdeczne dziêki
Zbigniew Tomicki
To moze tatarskie stroje, moga byc?
Wotawa
Tu jest ma³y problem, bo nie wiadomo jak to wygl±da³o.
Zapraszam do dzia³u "Uzbrojenie" prowadzimy sobie tam ma³± pogawêdkê na ten temat.
problem jest w tym, ¿e uzbrojenie i ubiór z terenów Litewsko-rusko-koczowniczych z czasów od po³owy XIIIw do koñca XVw. to dziedzina bardzo zaniedbana w ruskiej archeologii, albo te¿ ciekawe badania nie mog± siê przebiæ do nas.

W tym dziale w temacie "Ubiór Ruski" Piotr Niemir Kotowicz podrzuci³ bardzo fajne zdjecia rekonstrukcji strojów. Jest tam te¿ kilka linków. Zapraszam.

Jednak tak na prawdê nie mamy w tej dziedzinie tak prostych i konkretnych odpowiedzi jak w rekonstruowaniu strojów zachodnich.
Rozs±dnie jest siê oprzeæ na wzorach ruskich b±d¼ tatarskich.
Na Litwie osadzono pewna liczbê Tatarów jeszcze na d³ugo przed bitw± grunwaldzk±. To w jakim stopniu zachowali strój i uzbrojenie mo¿e byæ przedmiotem spekulacji.

Wiadomo¶ci o uzbrojeniu Litwinów s± tez mocno ska¿one ideologi±.
Niestety jeste¶my skazani w duzej mierze na domys³y. Dlatego w³±¶nie zale¿y mi na przedyskutowaniu ró¿nych pomys³ów. Moze nam sie cos z nich wy³oni.

Na nowe, solidne badania przyjdzie nam poczekaæ, wiêc chwilowo jeste¶my skazani na kombinowanie uk³adanki z fragmentów które mamy.

Z tego co widzia³em w literaturze ruskiej, Rosyjscy autorzy bardzo czêsto "polonizuj±" uzbrojenie Litwinów. Jak to siê ma do stroju - trudno powiedzieæ. Nie jest to temat tak dobrze opracowany jak ubiory zachodnie.

Z obowiazku dodam, ¿e pod Grunwaldem nie by³o "lekkiej piechoty" jako zorganizowanej si³y bojowej. Mozna liczyæ na najwyzej jak±¶ ma³± liczbê wojowników przy taborach.
Pospolite ruszenie z rusi, nazywa³o sie nawet "konnoje opo³czenije" co z samej nazwy wyklucza udzia³ piechoty. na Litwie by³o tak samo. Wogóel Litwa by³a mocno pod wp³ywem wyzszej, ruskiej kultury. To tez trzeba brac pod uwagê. Tym bardziej, ¿e ca³a masa litewskich wojowników (tzn. z Wielkiego Ksiêstwa) by³a de facto Rusinami.

Tyle wyja¶nieñ na poczatek. Liczê na szersze zainteresowanie tematem, sam szukam odpowiedzi na te pytania juz od jakiego¶ czasu.
Zapraszam te¿ do dyskusji o uzbrojeniu w tych regionach w dziale "Uzbrojenie".
Artur
a czy móg³by kto¶ przes³aæ szablony tego co posiada
w ostateczno¶ci pojade ubrany po Polsku angsad.gif ale wola³bym tego nie robiæ
Wotawa
Hmm... bardziej po rusku, czy bardziej po tatarsku?

Szablonów i wykrojów nie ma je¶li chodzi o Ru¶. Piotr przes³±³ ich zdjêcia na forum - ³atwo cos z tego wykombinujesz.

Bardziej wschodnie, tatarskie wzory znajdziesz pod adresem:
http://www.geocities.com/kaganate/clothing.html

np.:
Turco-Mongol-Persian Crossover Coat

schemat
po³y zak³±daj± sie jedna na drug±. Zak³±da sie jak szlafrok, tyle, ze obie siê zapinaj±/dowiazuj± po bokach. Spodnia pod spodem.

Co do tych bardziej ruskich strojów, to jak podawa³em wy¿ej s± fotki w dziale forum i trzeba kombinowaæ ze zdjêæ. Ale to s± proste wykroje i nie bêdzie trudno.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.