CYTAT(Jan Gradoñ)
Czy tez opierasz swoje twierdzenie na poezji pana Michalka?? :mad: Jezeli juz to noszono je w XVIw na ramieniu, a nie na plecach (no chyba, ze ktos byl bardzo garbaty)
poezj± to bym tego nie nazwa³, ale faktycznie, widzia³em w jego ksi±¿ce rysunek angielskiego krucjatowca z czasów bitwy pod nikopolis. prawdziwy z niego terminator gdy¿ ma pikê, miecz dwurêczny (na plecach), miecz jednorêczny (klasycznie, w pochwie) i na deser tarczê na plecach. a obok dowiadujemy siê, ¿e "dwurêczne miecze zwane claymore by³y od dawna podstawowym uzbrojeniem szkockich górali". od dawna czyli sprzed 1300 roku (tak wynika z dalszej czê¶ci tekstu)
ale z sword forum international wynika, ¿e miecze Claymore i tak¿e inne dwurêczne by³y noszone na plecach i do tego w pochwie! wiem, ¿e zalecia³o tu mrokiem rodem z wied¼mina, ale zanim zaczniecie mnie
pozwólcie, ¿e na swoj± obronê przytoczê za³±cznik, na którym widaæ pochwy do mieczy Claymore.
choæ nie ma zgody co do tego czy rzeczywi¶cie pochew takich u¿ywano to sposób ich u¿ycia jest raczej jasny: wisia³ sobie taki miecz w pochwie, która by³a przymocowana do pasa biegn±cego sko¶nie przez plecy, opieraj±c sie na ramieniu. tak nosi³o siê miecz a przed bitw± wojownik zdejmowa³ pas, wyjmowa³ miecz z pochwy i huzia! oczywi¶cie na wyposa¿eniu mia³ tak¿e krótsze ¿elastwo, które móg³ szybko wyci±gn±æ w razie potrzeby.
a co do noszenia miecza na ramieniu to zapewne by³o to stosowane przed bitw± lub gdy istnia³o podejrzenie, ¿e trzeba bêdzie szybko go dobyæ. tak czy siak na pewno nie dobywano miecza zza pleców tu¿ przed jego u¿yciem. zreszt± w przypadku Claymore'a by³oby to praktycznie niemo¿liwe.
a macie jakie¶ podejrzenia czym faktycznie by³ miecz reklamowany jako Claymore Williama Wallace'a czyli ¿elastwo, którym macha³ gibs melon? widzia³em sugestiê jakoby to mia³ byæ miecz niemiecki z XV wieku
pozdrawiam wszystkich (i ca³± resztê te¿)