Mogê wkleiæ czê¶æ materia³u z forum Projektu PD. Bardzo dobre opracowanie, prezentuj±ce co prawda zabytki z konkretnej lokalizacji (strzeleñski klasztor ss. Norbertanek, Kujawy) a szerokiego datowania (schy³ek XII w - XVI w), ale omawiaj±ce je na szerokim tle, w przedzia³ach czasowych, z przejrzyst± klasyfikacj± i przytoczeniem analogii z innych stanowisk.
Krystyna Sulkowska-Tuszyñska - ¦redniowieczne naczynia ceramiczne z klasztoru Norbertanek w Strzelnie, Wyd. UMK, Toruñ 1997 (ISBN 83-908921-0-3).Fragmenty tekstu i tablice dotycz± przede wszystkim tego co nas interesowa³o w Projekcie, tj. naczyñ z I fazy funkcjonowania klasztoru, tj. od chwili za³o¿enia (oko³o roku 1193) do najazdów tatarskich w po³owie XIII wieku.
Zawarto¶æ skanów:
1) Czê¶æ opisu (do¶æ obszerna, ale proponujê jej nie pomijaæ, co najwy¿ej za pierwszym razem przekartkowaæ po nag³ówkach, a dopiero za drugim razem siê wczytywaæ).
2) Fragment tablicy zawieraj±cej typowe motywy zdobnicze naczyñ ceramicznych (z wszystkich faz tj. od I do IV - od koñca XII do XVI w.). Tu uwaga:
CYTAT
Dla najstarszych naczyñ (I faza) charakterystyczne by³o stosowanie tylko jednej techniki - rycia, przy czym dominuj±cym motywem by³y poziome bruzdy (w tabeli - motyw a) stanowi±ce w jednostkach fazy I od 83% do 100% wszystkich motywów. Obok nich stosowano niekiedy sko¶ne naciêcia lub liniê falist±.
Przed po³ow± XIII wieku pojawi³y siê motywy wzbogacone przez po³±czenie w/w linii (w tabeli - b, c i d) - pozosta³e motywy s± m³odsze. Inne techniki zdobnicze równie¿ nie by³y stosowane w tym okresie (polerowanie, glazura itp.), dopiero po po³owie XIII w.
3) Na koñcu wrzucam tablice, zestawiaj±ce naczynia z poszczególnych faz o tym samym przeznaczeniu - osobno kuchenne, zasobowe i sto³owe - bardzo pogl±dowe i najbardziej przydatne pod k±tem niniejszego tematu.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik