Czy wie ktos gdzie mozna dostac klej kostny ?? Najlepiej w trojmiescie, ale gdzies dalej tez moze byc.
Pozdrawiam.
Nie powiniene¶ mieæ problemu z dostaniem tego kleju w sklepach chemicznych i dla plastyków. Najlepiej bêdzie jak zajrzysz do "Chemii" we Wrzeszczu na Grunwaldzkiej, do sklepu dla palstyków na Piwnej na Starym Mie¶cie w Gdañsku lub w takim samym sklepie w Sopocie przy Ko¶ciuszki, na ty³ach "Papirusa".
Swoj± drog± do czego chcesz u¿yæ tego kleju??
Dzieki wielkie Horhe.
Mam zamiar uzyc go do oklejania tarcz plotnem. Z tego co slyszalem to jest on bardzo lekki, a przy tym elastyczny, wiec jest idealny na tarcze. Ponoc w srtedniowieczu tez oklejano klejem kostnym. I w tym prawdy to nie wiem, ale chce sprawdzic jak on dziala.
Pozdrawiam.
w Krakowie (jakby kto¶ by³ zainteresowany) kleje organiczne(w tym kostny) mo¿na kupiæ w sklepie dla plastyków przy ulicy Asnyka
Tylko uwa¿aj z oklejanim tarczy, klej kostny bardzo mocno ¶ci±ga materia³;najpierw przeklej nim ca³± tarczê, czyli z obu stron, bo przy schniêciu mo¿e wypaczyæ drewno.pozdrawiam.
pytanko...czy klej kostny jest tak samo ma³o odporny na wilgoæ jak skórny? chcia³am wreszcie raz a dobrze skleiæ swoje 100% my-handmade buciki, bo skórny trzyma³ tylko przez dwa turnieje
Cze
Z tego, co siê pokuma³em to klej skórny a kostny to ten sam tylko ma inna nazwê.
Klej ma zarabiste w³a¶ciwo¶ci jak na tarcze ale niestety nie nawidzi wilgoci.
Jak na Leganie moja tarcza posta³a dzionek, dwa na deszczu to prawie mi odp³ynê³a. Ale po lekkim przeschniêciu nie by³o wiêkszego ¶ladu, nawet po fajtach (no farba poschodzi³a traszkê
).
100% handmade buciki to trzeba by raczej zszyæ ni¿ kleiæ. Polecam stronê Marca Carlssona z rzeczy dostêpnych na necie i wykopaliska londyñskie z niedostêpnych. Pozdrawiam
Gwyn
Drogi Gwynie...moje buciki s± zszywane...gêsto, nici± lnian±, woskowan± woskiem pszczelim....dziurki w podeszwie s± wybijane rêcznie przebijakiem i m³otkiem....ale technika któr± wybra³am wymaga podklejenia z boków, gdy¿ jest to technika przecinania podeszwy i zszywania od po³owy grubo¶ci. Poza tym w ¶redniowieczu czasem doklejano kolejn± warstwê podeszwow±...to sprawia ¿e podeszwa jest bardziej wytrzyma³a a but wygodniejszy. O gumie nawet mowy nie ma ale drug± podeszwê to bym sobie chêtnie przyklei³a, bo mimo naturalnego impregnatu to jednak nie³adnie przemakaj± a ka¿dy kamyczek czujê osobno.
Proszê Ciê ZAPYTAJ zanim skrytykujesz.
Jak w temacie szukam kleju kostnego na terenie ca³ej Polski ,a najlepiej w okolicach Kalisza.
czesc,
Pytaj w sklepach dla artystow. tam dostalem skorny.
Do czego chcesz go uzywac?
£ód¿ ul. Wólczañska u przemilego pana w gustownym czarnym golfie i grubym srebrnym ³ancuchu na szyji
Zapomnialem 1/2 kg kosztuje 11z³oty
CYTAT(void26)
czesc,
Pytaj w sklepach dla artystow. tam dostalem skorny.
Do czego chcesz go uzywac?
Ja bym chcia³ ogólnie do klejenia tarczy, czyli p³ótno na wierzchi i skóre na brzegi.
Przyda³by siê te¿ do klejenia drewna (desek).
Pozdrawiam
CYTAT(Tylko Ulf)
CYTAT(void26)
czesc,
Pytaj w sklepach dla artystow. tam dostalem skorny.
Do czego chcesz go uzywac?
Ja bym chcia³ ogólnie do klejenia tarczy, czyli p³ótno na wierzchi i skóre na brzegi.
Przyda³by siê te¿ do klejenia drewna (desek).
Pozdrawiam
Wiadomo mi tylko, ze klej skorny stosowano do materialow elastycznych(skora,tkaniny). Kostny byc moze jest odpowiedni
do montowania przedmiotow narazonych na silne naprezenia i pewnie do osadzania ostrza noza w koscianej rekojesci. Tak sobie tylko przypuszczam:) Jak przetestujesz pochwal sie jaki efekt.
Skorny nalezy podgrzac w goracej wodzie a co z kostnym, to chetnie sie dowiem:)
A czym mozna przykleic kamien do metalu tak tradycyjnie?
pozdrawiam,
Wytam!
Otó¿ klej kostny tak¿e trzeba podgrzaæ w garnuszku wsadzanym do gor±cej wody ( ja mam jeszcze kleik przedwojenny ( sic!) w tabliczkach takich jak czekolada)... ale ¶mierdzi to to na kilometr. To ustrojstwo chyba sklei wszystko....
Czy kto¶ ma porównanie bo u¿ywa³ i skórnego i kostnego? Chcia³abym wiedzieæ czy kostny tak ³atwo puszcza jak skórny? Butki klejone tylko na brzegach skórnym po ka¿dym turnieju mam totalnie rozklejone i zabawa od nowa i wdychanie tej zaiste niebiañskiej woni :/
Mo¿e kto¶ siê podzieli swoimi doswiadczeniami, bo mam chêtkê spróbowaæ z kostnym ale siê bojê.
Skórny dostêpny w sklepach z artyku³ami dla plastyków.
Wiesz , nie mam porownania, bo skornego nie uzywalem, ale kostny trzyma jak sie patrzy...
Ja proponuje kupiæ w miêsnym pare gnatów, wrzuciæ do gara z wod± i gotowaæ a¿ siê nie zrobi z tego klej. Bêdzie wtedy najbardziej historycznie
Ale jak ju¿ kto¶ tu wspomnia³ ten eliksir niesamowicie ¶mierdzi
Jo³
klej skórny czy kostny to niemal to samo:) - ró¿nica w pochodzeniu ale w³a¶ciwo¶ci klej±ce niemal identyczne.
Sklepy dla plastyków tak, stolarskie te¿, spo¿ywcze.... - ¿elatyna to oczyszczony klej
My¶lê, ¿e siêgniêcie do ¼róde³ klarownie wyja¶ni sprawê:
"Kleje glutynowe otrzymuje siê przez rozpuszczenie zwierzêcych tkanek ³±czonych w gor±cej wodzie. Jest to miêdzy innymi przyczyn± niezbyt ¶cis³ego okreslania ich jako klejów zwierzêcych. Substancj± klej±c± o charakterze zwi±zków proteinowych jest tu glutyna, otrzymywana z kolagenu - bia³ka wchodz±cego w sk³ad ustrojów zwierzêcych. Spoiwa glutynowe wystêpuj± w handlu pod ró¿nymi nazwami uzale¿nionymi od rodzaju surowca wyj¶ciowego (np. skórne, kostne, rybie itd.) albo przeznaczenia (np. stolarski, malarski) lub miejsca produkcji. Tak zwany klej zwierzêcy wystêpuje najczê¶ciej w postaci tabliczek, pere³ek (od roku 1914), ³usek, a ostatnio nawet folii."
W³adys³aw ¦lesiñski "Techniki malarskie - spoiwa organiczne"
spokojnie takiego kleju mo¿na u¿ywa do klejenia drewna i p³ótna (oklejanie tarcz itp.) ja okleja³em deskê pod kopiê Cimabuego i super (stare ¶redniowieczne sposoby:), równie¿ klejów glutynowych u¿ywa siê do zapraw gipsowych, kredowych w malarstwie tablicowym.
Pamiêta trzeba tylko o dobraniu dobrego stê¿enia w zale¿no¶ci od tego do czego cchemy kleju u¿yc.
Klej glutynowy smaczny i zdrowy:) ... i w powszechnym u¿yciu w naszym boskim ¶rednowieczu
mam nadziejê, ¿e kwestia ró¿nicy miêdzy skórnym a kostnym klejem zosta³a rozja¶niona - nazwa zale¿y od surowca i odbiorcy (stolarski pewnie nie by³ oczyszczany do tego stopnia co malarski)
wa¿na jest glutyna
jo
jo³
jo
O ile dobrze wiem, jest pewna ró¿nica miêdzy klejami kostnym, skórnym i rybim. Ró¿ni± siê elastyczno¶ci±, kolorem (to czasem wa¿ne) i niektórymi innymi w³a¶ciwo¶ciami. Ogólnie klej kostny nadaje siê najlepiej do po³±czeñ sztywnych, to typowy klej stolarski, za¶ rybi do rzeczy mocno pracuj±cych - podobno klejono nim ³uki. Skórny jest gdzie¶ po¶rodku.
Wszystkie te kleje nie s± wodoodporne, co mo¿e t³umaczyæ problem z rozklejaj±cymi siê butami. Mo¿e klej kazeinowy by³by lepszy?
A co do ich podgrzewania to naj³atwiej jest robiæ to w garnku do mleka. Kiedy¶ by³y bardzo popularne, teraz pewnie da siê kupiæ w niektórych staro¶wieckich sklepach. Maj± tê zaletê, ¿e to naj³atwiejsza w u¿yciu k±piel wodna - wodê wlewa siê miedzy podwójne ¶cianki. A ¿e klej nale¿y podgrzewaæ bez przerwy, to zakup garnka warto rozwa¿yæ.
Pomijaj±c ró¿nice pomiêdzy tymi klejami (kostny, skórny, rybi) to z ca³± pewno¶ci± nie s± to kleje nadaj±ce siê do klejenia czegokolwiek nara¿onego na wilgoæ (np buty, tarcze). Kleje te po prostu rozpuszczaj± siê w wodzie.
A mo¿na je wszystkie kupiæ w sklepach z akcesoriami lutniczymi (dro¿ej) lub chemicznym w Poznaniu na ul. Micha³a (skórny, kostny) tanio
Pozdrawiam
Wiêc jakiego kleju u¿yæ do oklejenia tarczy p³ótnem? I czy przy oklejaniu wystarczy na³o¿yæ kleju tylko na brzegi?
Witam.
W³asnie rownie¿ ciekawi mnie kwestia czy klej kostny warto uzywac do klejenia tarcz. Sam spotka³em sie z kilkoma tarczami które "podobno" by³y klejone klejem kostnym... Tarcza by³a duza trójk±tna mia³a z 80 cm wysokosci jak nie wiecej a by³a bardzo lekka. Ludzie którzy ich uzywali mowili mi ze kleili je klejem kostnym wiec dlatego sa takie lekkie... Prawda to czy nie??
Pozdrawiam
Je¶li chcemy okleiæ tarczê grubym p³ótnem, to polecam przed oklejaniem wrzuciæ je do gara razem z klejem(gor±cym), w celu dok³adnej penetracji w³ókien tkaniny. Inaczej klej z³apie tylko "w³oski" p³ótna, i bêdzie kiszka (sam tak mia³em ;P).
Z tego co wiem, to deseczki lepiej ³±czyæ klejem kazeinowym(nie rozpuszcza siê w wodzie).
P.S.
Ma kto¶ przepis jak zrobiæ klej kazeinowy??Wiem, ¿e robi siê go z mleka lub sera(twarogu), ale nie posiadam dok³adnej receptury.
Byæ mo¿e pomog± ci skany traktatu Teofila Prezbitera oraz "Materia³ów malarskich i ich zastosowania" Maxa Doernera. Na podstawie Teofila robi³am klej do celów innych ni¿ stolarskie; efektów nie uzna³am za zadowalaj±ce, ale w sumie nie wiem jak podzia³a³yby na drewno.
Manualn± technikê rozk³adania sera na czynniki pierwsze ponoæ dobrze jest udoskonaliæ przy pomocy miksera. Nied³ugo sprawdzê - mogê siê podzieliæ wra¿eniami.
Doerner 1Doerner 2TeofilBtw. wydaje mi siê, ¿e temat odszed³ nieco od meritum;)
A czy który¶ z szanownych frehowiczów wie gdzie mo¿na dostaæ klej kostny w kujawsko pomorskim? Najlepiej w ¦wieciu n/Wis³a? Bo za cholerê nigdzie dostaæ nie mogê
Z góry dziêkujê za odpowied¼
W ka¿dym sklepie dla plastyków..tylko popro¶ o klej do gruntu, nie poz³otniczy.
Od¶wie¿ê trochê temat
Wie mo¿e kto¶ gdzie mogê dostaæ klej kostny i klej rybi w Warszawie?
Z pewno¶ci± gdzie¶ jest w Wawie, by³em w kilku miejscach, jednak nie mieli akurat, a ja ju¿ nie mam zbytnio czasu na szukanie.
CYTAT(Selekos @ 14:15 08.09.2009)
Od¶wie¿ê trochê temat
Wie mo¿e kto¶ gdzie mogê dostaæ klej kostny i klej rybi w Warszawie?
Z pewno¶ci± gdzie¶ jest w Wawie, by³em w kilku miejscach, jednak nie mieli akurat, a ja ju¿ nie mam zbytnio czasu na szukanie.
http://allegro.pl/item737808521_klej_kostn...lochy_w_wa.htmlid±c tym tropem mo¿esz zaj¶æ pod ich adres.
Pozdrawiam.
CYTAT(Selekos @ 13:15 08.09.2009)
Od¶wie¿ê trochê temat
Wie mo¿e kto¶ gdzie mogê dostaæ klej kostny i klej rybi w Warszawie?
Najtaniej w tym sklepie internetowym:
http://www.art-konserwacja.pl/kleje-329/Uwaga:
Klej skórny jest bardzo wra¿liwy na wilgoæ, a suchy ³uszczy siê w czasie zginania. Nie nadaje siê zatem do u¿ytku na zewn±trz, ani do elementów pracuj±cych (np. to co mnie interesuje, czyli przyklejanie ¶ciêgien na ³uczysko). Je¿eli ju¿ kto¶ chce stosowaæ - niech kupi wy¿szej jako¶ci klej skórny króliczy.
Klej rybi w tym sklepie jest bardzo tani (jak na klej rybi...) bo pochodzi ze skór i resztek ryb. Historycznie wytwarza³o siê z pêcherzy p³awnych ryb jesiotrowatych (bie³uga i siewruga, w dawnej Polsce z jesiotra zachodniego inaczej sterlet, niestety dzi¶ ju¿ wybitego do ostatniej sztuki) Nazywa siê karuk. Ale dzi¶ jest taki klej horrendalnie drogi. W Polsce grubo ponad 2 tysi±ce z³otych za kilogram w czystszej wersji. Dostêpny tu:
http://www.kremerpolska.com/katalog/naturalne_kleje.htm Klej rybi jest najmniej wra¿liwy na wilgoæ (ale te¿ wra¿liwy!), trwa³y, elastyczny. Kupi³em ten tañszy z rybich skór i odpadków, ale jak siê sprawuje na ³uczysku kompozytowym mogê podaæ najwcze¶niej za rok (tyle trwa klejenie...) - a jeszcze nawet nie znalaz³em odpowiednich rogów na ³uczysko...
Osoby narzekaj±ce na zapach gotowanego kleju skórnego i kostnego musz± wiedzieæ, ¿e to fio³ki i konwalie w porównaniu z rybim - smród potworny, nie da sie robiæ w kuchni, bo domownicy i s±siedzi wygnaj±.
Klej kostny - to ¶mieæ, nadaje siê tylko do klejenia gorszych mebli. Odradzam.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.