Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Birka
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Inne ubiory wczesno¶redniowieczne
Niels
Witam.
Od d³u¿szego czasu noszê siê z zamiarem zrobienia siê na cz³owieka z Birki z Xw. niestety znam tylko kilka znalezisk, i o ile siê orientujê na polskim rynku nie by³o ¿adnej publikacji o tym mie¶cie.Dlatego zwracam siê do was, je¿eli kto¶ mia³by jakiekolwiek zdjêcia lub ryciny znalezisk z tamt±d by³bym bardzo wdziêczny.
Z góry dziêkujê.
myslibor
Witam arcypocz±tkuj±cego.
Nie istnieje "cz³owiek z Birki z X w". Cmentarzysko datowane jest na IX w.
Literatura - Holger Arbman, Greta Arwidsson...te nazwiska to kamienie milowe szwedzkiej archeologii.
Jesli dokonasz rekonstrukcji stroju i uzbrojenia najprostszego z pochówków jestes dla mnie wielki.
Od dziesieciu lat nie widzialem takiego kogos...poza popelina i nêdzn± podrób± wmy¶l idei "etos, patos i pornos"
pozdrawiam smile.gif [size=18][/size]
Ludka
Witam!

A ktore cmentarzysko jest datowane na IX wiek? Bo tam sa trzy.
I materialy nie sa tylko IX wieczne.

Ludka Excalibur
faza
sie wiking znaczy...... bigsmile2.gif zajzyj do ksiazki leciejewicza "normanowie", ale tam bedziesz mial tylko napomniane tak troszku.....juz duzo wiecej bedziesz mial napisane w ksiazce "swit kultury europejskiej"( sorry ale autora nie pamietam) . ale glownie to wszystko bedzie sie opierac na badaniach archeologicznych, ale z tego co pamietam bedzisz mial tam kulture zycia tych oto ludkow.......o birce jak chcesz cos szukac to tylko w ksiazkach archeologicznych bigsmile2.gif crazy.gif bum.gif
Sigurd Heftige
Witam

A co mo¶ci panowie powiecie na to w za³±czniku ?
Sigurd Heftige
I jeszce jedna

Torba by³a opisana jako rekonstrukcja torby z Birki
Borg
Skoro sa trzy rozne cmentarzyska to te torebki zwlaszcza pierwsza pochodza z jakie okresu czy napewo IX wiek?
Wogole jak jest reszta datowana?
Pozdrawiam
Ludka
Witam!

Moja odpowiedz nie bedzie precyzyjna. Po pierwsze trzeba by bylo sprawdzic czy wszystkie te okucia pochodza z jednego grobu. Bo moga byc z roznych. Po drugie to na pewno nie sa skandynawskie ozdoby ale wschodnie a na datowaniu ychze e nie znam i np. moga byc IX wiecne a trafily do grobu z X wieku. Niedzwiedzia glowka, np wystapila w Polsce na cmentarzysku w Lutomiersku i miala analogie w Birce jako okucie uchwytu wiaderka datowanie Xw. a cmentarzysko w Lutomiersku do polowy wieku XI.

W instytucie archeologii w arszawie maja publikacje materialow z Birki. Pozyczyc nie mozna ale poogladac na pewno.

Poz tym troche materialow w siec o historii Birki i wykopalisk. Wystarczy wrzocic haslo Birka.

Ludka Excalibur
Zawisza
CYTAT(Sigurd Heftige)
Witam  

A co mo¶ci panowie powiecie na to w za³±czniku ?


W za³±czniku pokazama jest madziarska torebka tzw. tarsoly datowania nie podam sorry.
Sigurd Heftige
Witam Wszystkich bigsmile2.gif

Dziêkujê za odpowied¼ na moje pytanko. Zapomnia³em dodaæ i¿ wygrzeba³em te torby gdzie¶ z sieci, przy ka¿dej z nich w opisie by³o zaznaczone i¿ s± to repliki toreb wykopanych z grobów Birki. Jezeli chodzi o mniejsz± torbê t± z wieloma okuciami to w³a¶nie chcia³bym ustaliæ czy jest ona aby zgodna z materia³ami, i je¿eli by mo¿na okre¶liæ czy jest to produkt skandynawskiego rzemie¶lnika czy import, oraz datowanie torebek?

Wczoraj znalaz³em to na sieci, z opisem i¿ wykopane w Birce a pochodzenie madziarskie?

Ps. Poszukujê wszelakich materia³ów, zdjêæ z wykopalisk lub rekonstrukcji okuæ i sprz±czek pasów znalezionych w Birce?

Pozdrawiam i dziêkujê za odpowiedzi. icon_mrgreen.gif
Sigurd
Wogóle, czy ma jakikolwiek sens u¿ywanie nazwy "cz³owiek z Birki" ? To, ze kto¶ uszyje replikê kaftana znalezionego w jednym z grobów, do tego zrobi torebkê znalezion± w innym grobie, na dodatek madziarskiego pochodzenia nie predysponuje go od razu do takiego nazewnictwa: tam mieszka³o tysiace osób, jedni na sta³e, inni czasowo ( kupcy, najemnicy ) - ca³kiem wiêc mo¿liwe, ¿e uwa¿ajac siê za cz³owieka z Birki bêdzie siê nosi³o tak naprawdê strój "cz³owieka z Nowogrodu", który akurat w Birce dokona³ ¿ywota :-)
Niels
Sigurd masz racjê ale to samo tyczy siê grobów w innych miastach, gdyby¶my chcieli trzymaæ siê czysto skandynawskich ¿eczy to trzeba by pozbyæ siê wszystkich elementów które wikingowie przejeli od innych kultur. A my¶libór-mo¿e jako "arcypocz±tkuj±cy" ma³o siê znam, ale Birka opustosza³a oko³o 975r. i chyba nie powiesz mi ¿e przez te 74 lata X wieku nikt tam nie umar³.
Przemur
Sens nazwy "cz³owiek z Birki" jest oczywisty. Niezale¿nie czy prze¿y³ tam ca³e swoje ¿ycie, czy po prostu przyjecha³ tam i umar³, chodzi o to, ¿e tam zosta³ znaleziony. I tyle. A to, ze by³a tam torba madziarskiego pochodzenia ¶wiadczy tylko o bogatych kontaktach Birki jako centrum handlowego. Zreszt± gdyby¶my chcieli, jak napisa³ Niels, trzymaæ siê czysto skandynawskich ¿eczy, to trzeba by by³o odrzuciæ bardzo wiele, w koñcu Skandynawowie podró¿owali po ca³ym ówczesnym ¶wiecie, a jako lud do¶æ pragmatyczny przejmowali co ciekawsze rozwi±zania. Co do w±tpliwo¶ci Nielsa w kwestii umieralno¶ci w Birce przez 74 lata X wieku- z pewno¶ci± kto¶ umar³, natomiast pytanie brzmi jak wiele grobów z tego okresu siê zachowa³o.
Ludka
Witam!

Nie zapominajcie, ze zaden Madziar nie mogl byc pochowany wedlog skandynawskiego obrzadku pogrzebowego. Jak dla mnie w dotatku ta torebka nie jest z jednego z grobow tylko z kilku. Do swojej magisterki potrzebowalam analogii do niedzwiedziej glowki z Lutomierska i w Birce znalazlam tylko jedna i nie wspominano, ze bylo to okucie toebki.
A jeszcze pierwsze wykopaliska na Birce prowadzone byly w czasach kiedy archeologia nie byla jeszcze tak rozwinieta jak teraz wiec dochodzilo do wielu pomylek interpratecyjnych. Mieszania materialow itp.

Ludka Excalibur

PS Ta druga torebka ma wypalone cos na skorze co jest wzorowane na formie odlewniczej.
Robert £aziñski
Te madziarskie torebki by³y po prostu popularne, znajdowane s± w wielu miejscach (Ru¶, Przemy¶l, Birka, Rosta- ta torebka z okuciami dooko³a brzegu jest znaleziona w Rosta, Ls Parish, Jamtland, pomin±³em "umlauty" smile.gif ) Widocznie po prostu to zdobnictwo siê podoba³o i by³o popularne. Przez analogiê, zwróæcie uwagê, ¿e ponad 75% okuæ pasów znalezionych na Gotlandii ma pochodzenie wschodnio- stepowe, jest tam wzornictwo wêgierskie, bu³garskie i cholera wie jakich jeszcze ludów stepowych. A na Birce podobno by³o osobne cmentarzysko dla "ludzi handluj±cych z Rusi±" (pewnie te¿ dla ich go¶ci i kupców s³owiañskich, bizantyjskich czy koczowników, którym uda³o siê zawitaæ na Birkê i tam dokonaæ ¿ywota) - przynajmniej tak zrozumia³em s³owa miejscowego "wikinga" oprowadzaj±cego nas w tym roku po Birce. Twierdzi³, ¿e zdecydowana wiêkszo¶æ tych wschodnich rzeczy jest znajdowana na jednym cmentarzysku - ale oczywi¶cie mog³em co¶ pokrêciæ albowiem w moim przypadku angielski to nie jest to co tygrysy lubia najbardziej dunno.gif
Reasumuj±c; moim zdaniem je¶li kto¶ robi "wikinga" z po³udniowych rejonów Szwecji (m.in. Birka, Helgo, Gotlandia) czy "Rusa - warega" mo¿e spokojnie nosiæ mnóstwo wschodnio - stepowych gad¿etów i wcale siê nie przejmowaæ ¿e nie s± "czysto skandynawskie".
Pozdrawiam

ps. aha, pamiêtajcie ¿e stan badañ Birki to z grubsza przekopane raptem 10% jej powierzchni, a z ciekawostek i "opuszczenia" Birki - do dzi¶ funkcjonuje tam farma, o której mówi± ¿e znajduje siê w tym samym miejscu co w czasch wikingów i co wiêcej podobno prowadzi j± ca³y czas ta sama rodzina shocked.gif
Harald Wilczeserce
Hejsan!

Tak sie sklada, ze staram sie odtwarzac wikinga z Birki mad.gif . Jednak nie ograniczam sie tylko do tego miejsca, czerpie rowniez z trasy wschodniej do Bizancjum, czyli w gre wchodzi zwlaszcza Gotlandia, Nowogrod, Rus Kijowska, inne ciekawe rzeczy znalezione po drodze no i powoli mysle tez o samym Bizancjum.

Z Birki obecnie mam glownie bizuterie, jak koncowka do czapki, zawieszki, krzyz, rekonstukcje pasa w stylu Borre, szpile do plaszcza, haftki do tuniki, zaczepki do krajek. Stroj natomiast mam raczej Ruski, gdyz co do Birki to za wiele nie udalo mi sie znalezc w Sztokholmskim muzeum.

Natomiast uzbrojenie preferuje stepowe warrior.gif : walcze szabla, mysle o chelmie z Nemi, obecnie mam skandynawski dzwon z okularami, fokusz, u Scota zamowilem wypukla tarcze nie bedzie to co prawda prawdziwy kalkan no ale tez w stylu. Mam tez chelm wegierski od Atylli ale on za bardzo historyczny nie jest, choc robi swietny klimat. Przeszywke mam zwykla ale znajomy bedzie robil mi w stylu Wareskim. Zas za zbroje robi mi skorzana lamelka.

Jak widac w moim wypadku poszedlem na kompromis laczac Birke z wplywami wschodnimi, ktore zreszta w tym miescie byly wyjatkowo silne pijacy.gif .

Torebka wegierska z okuciami prezentowana w poprzednich wpisach tez jest w moich planach i rzeczywiscie zostala ona znaleziona w Rosta w Jamtland, ale w Birce rowniez znaleziono torebke wegierska, choc do konca nie jest pewne jej przeznaczenie (czytalem o takiej malej dyskusji archeolgow na ten temat). Zalanczam fotke tej torebki.

Ogolnie Birka jest bardzo wdziecznym miejscem dla osob pragnacych robic rekonstrukcje z tego miejsca, goraco polecam.

Mialem rowniez zaproszenie zeby mieszkac przez miesiac na Birce jako wiking ale nie bardzo wtedy moglem, a szkoda bo bym mogl sie uwazac za prawdziwego Birkowicza. W tym roku na wyspie rozpoczeto specjalny projekt budowy wikinskiej osady (za rok na Wolin ma przyjechac Gotz, kowal z Birki, ktory robi arcycudne rzeczy). Zreszta w tym roku na Wolinie byl tez Puh wodz tamtejszej grupy i posiadacz floty 8 lodzi wikinskich. Jak widac kontaty z Birka do dzis mamy dosc silne bigsmile2.gif .

Pozdrowienia dla pana Roberta, ktorego mialem okazje spotkac na Birce (zreszta nie tylko tam).

Hari
Gere
O w morde Harald! no to jeste¶ nie¿le wypasiony, brakuje tylko konika stepowego...a na powa¿nie fajna sprawa. jak Mo¿esz pode¶lij jakie¶ zdjêcia artefaktów z birki, madziarskie etc. pozdrawiam devil.gif
Harald Wilczeserce
Witaj

Wybacz Gere ala za bardzo nie mam czasu obecnie udzielac sie na Freha. Jak kiedys bedziesz chcial to pogadamy na Wolinie o Birce to Ci pokaze pare ciekawych rzeczy, a jak cos to nawet za rok wpadnijcie na Birke znam Puha co to organizuje wiec luz. (przyjaznimy sie z Hawierem a wy przeciez od niego).

Zamieszczam tez fotke z muzeum tej torebki z Jamtland, fote oryginalnej koncowki (zreszta ona jest w dwoch wersjach).

Duzo rzeczy z Birki bedzie tez w uruchamianym ponownie serwisie Medieval Market (w tym piekny pas w stylu borre)

a znalazlem tez boskie bursztyny z Birki, zalaczam dwa wzory

pozdrawiam wszystkich Zbirkow z Birki

Hari

P. S. Tak mi sie przypomnialo, ze mamy z Hawierem i Imperatorem jajcarskie zdjecie z Gamla Stan (starowki) w Stocku, ale to za duza kompromitacja aby bez ich zgody umiescic na forum publicznym, to jest prawdziwa Birka rulez, bigsmile2.gif .
Dir
Macie tutaj zbiry z biry troszku akcesoriow z grobow z birki nadal twierdze ze jak jestes z birki to nie mozesz nosic wszystkiego smile.gif no ale jak juz ktos sie uprze to niech robi birke..... z tego co wiem to w birce nie znaleziono zadnego helmu.... pozdrawiam Dir a tu ta stronka z grobowymi wynalazkami z birki http://www.angelfire.com/mi4/snotravanta/A...orsewidgets.htm
Sigurd Heftige
Witam

Znalazlem zdjecie torebki wykopanej w Birce grob nr 949, jest to sama metalowa ramka torebki o ksztalcie lirowatym. Interesuje mnie czy torebka byla ze : skory , z welny moze z filcu ? Ciekawi mnie rowniez jej pochodzenie, jakiej nacji wczesnosredniowiecznej mozna by ja przypisac? Jezeli ma ktos z was jakiekolwiek informacje to prosze podzielcie sie nimi. Wedlug mnie torebka jest raczej w typie madziarskim ale moge sie mylic.

Pozdrawiam
Harald Wilczeserce
Witam !!!

£ojezer ale znalaz³em genialne okucia pochew do saxów z Birki, bêdzie trzega zrobiæ taki jeden na sezon, ale wypas przedni, mieczy te¿ znalaz³em ca³± kope ale sza³u nie ma.

No i polecam bi¿uterie z Birki z serwisu Medieval Market - wyroby pierwsza liga.

pozdrawiam

Harald
Robert £aziñski
Harald, mo¿e poka¿ te okucia do saksów, zamniast robiæ ludziom apetyt i ich denerwowaæ..........
Lutom
Robert nie ma siê co niepotrzebnie denerwowaæ.
W bibliotece w instytucie archeologii na UAM jest mnóstwo publikacji odno¶nie Birki.
S± tam zdjêcia z wykopalisk, dok³adne rozmiary itp.
Wiêkszo¶æ tych ksi±¿ek jest nie polsko jêzyczna, ale to ¿aden problem.
S± tam i pochwy do no¿y i saxów i elementy rogowe, paciorki, miecze, no¿e, bi¿uteria, rz±d koñskiitp.itd.
Nie ma co z tego robiæ sza³u i tajemnicy, jak chcesz to mogê porobiæ kopie i daæ Ci w Ogrodzieñcu, albo podeslaæ poczt±.

Pozdrawiam
Robert £aziñski
O denerwowaniu to by³o ¿artem... przynajmniej mam tak± nadziejê, ale jak nie poka¿e to siê zawsze mo¿e zmieniæ bigsmile2.gif Ciekawy jestem czy to jakie¶ nowe okucia?
Harald Wilczeserce
CYTAT(Robert £aziñski)
Ciekawy jestem czy to jakie¶ nowe okucia?


Nowe to one nie s± raczej, bo ponad 1000 lat maj±, fotki pode¶le Ci na maila jak przerzuce z laptopa na tego kompa. Mam te¿ pytanko Robecie czy nie zrobi³ by¶ mi rêkoje¶ci rogowej do no¿yka, bo mam takie fajne cacko z damascenu od Gotza. Tylko cene prosi³bym polsk±. Jak co¶ to pisz na maila.

pozdrawiam

Harald
Harald Wilczeserce
CYTAT(Lutom)
W bibliotece w instytucie archeologii na UAM jest mnóstwo publikacji odno¶nie Birki.
S± tam zdjêcia z wykopalisk, dok³adne rozmiary itp.  
Wiêkszo¶æ tych ksi±¿ek jest nie polsko jêzyczna, ale to ¿aden problem.  
S± tam i pochwy do no¿y i saxów i elementy rogowe, paciorki, miecze, no¿e, bi¿uteria, rz±d koñskiitp.itd.  
Nie ma co z tego robiæ sza³u i tajemnicy, jak chcesz to mogê porobiæ kopie i daæ Ci w Ogrodzieñcu, albo podeslaæ poczt±.


Dzieki za informacjê, nied³ugo bêde w Poznaniu to zajdê do biblioteki arecho i porównam sobie zbiory z Sztokholmskimi. Ja te¿ z tego wielkiej tajemnicy nie robie, ale nie chce mi siê wrzucaæ 5000 tysiecy zdjêæ na forum, a jak kto¶ jest na prawdê czym¶ zainteresowany to chêtnie siê podziele. Za¶ co do sza³u to mo¿e pozostawmy to bez komentarza.

Aha no i to by³ genialny pomys³ z tym sklepem internetowym Lutomie bigsmile2.gif nawet wiem kto go wymy¶li³.


Pozdrowienia dla bl±dyny.

Harald
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.