Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
CYTAT
Wow! Na Watchera mo¿na widzê liczyæ zawsze i od rêki
no to ciach ... kolejn± madonne
z 14 wieku, dzialajaca na drutach mozna znalezc na obrazie Ambrogio Lorenzo z Sieny .. i jescze jedna datowana na 1480-85 by Veit Stoss na obrazie "Holy Family"
CYTAT
Ta kobieta na obrazku nie tylko zasuwa na drutach, ale zasuwa na drutach dzi¶ okre¶lanych jako poñczosznicze/skarpetkowe najwyra¼niej (znaczy nie na dwóch a na piêciu).
No fakt .. kurza ¶lepota ..
trzy druty widaæ, i dwoma pracuje w r±czkach. To razem piêæ a nie cztery.
CYTAT
1. Pad³a sugestia, ¿e byæ mo¿e i XIIIw. sie za³apie - any info kto¶ ma?
Co do wczesno¶ci knittingu trzeba byæ uwa¿nym, bo to zale¿y kogo odtwarzasz. Jest sporo rêkawiczek liturgicznych (ze nawet 30 par) z zachodniej europy datowanych na 1200-1250 .. robionych na drutach z nici jedwabnych. Cholera wie czy robione inne rzeczy t± technik± dla pospólstwa. W sumie czemu nie, skoro robiono ju¿ od rzymu takie rzeczy wprawdzie innymi technikami (sprang i naalbinding), ale to przeciez podobne. Nie widac dlaczego nowa, szybsza technika nei miala by sie przyjac takze posrod robot domowych a nie tylko posrod robotek dla biskupow. A to ze sie zachowaly akurat te jedwabne liturgiczne .. wiadomo
....
Ale ja tak gadam ze niby dlaczego niby dlaczego. A okazuje sie ze jescze do konca 15 wieku technika knittingu w skandynawii sie nie pojawila. Pisze o tym Turnau, pisze o tym dunka Hald. W zeszlym tygodniu bylem na imprezie kompani sw. jerzego (pozny 15 wiek) we francji na zamku haut koenigsbourg i cala skandynawska czesc kompani latala w naalbindingowych rekawiczkach, co potwierdza ze czytamy te same ksiazki
CYTAT
2. Gdzie¶ znale¼li¶my informacje, ¿e na pocz±tku historii drutowania umieli robiæ tylko prawe oczka, mo¿e w miêdzyczasie które¶ z szanownych FREHowiczow co¶ trafi³o w tej sprawie?
pierwsze slysze ... a gdzie taka informacja sie pêta ?