Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: bi¿uteria (XII/XIIIw)
> Ubiór i dodatki > Dodatki > Bi¿uteria
Gotfred
Witam!
Poszukuje wszelkich informacji na temat mêskiej bi¿uterii z prze³omu XII i XIII wieku. Czy noszono w tamtych czasach co¶ wiêcej ni¿ tylko krzy¿e? icon_wink.gif Bardzo mile widziane jakie¶ wykopki lub wzory.

Mi osobi¶cie uda³o siê ju¿ znale¼æ kilka ciekawych informacji, bêde móg³ siê nimi z wami dopiero podzieliæ w przysz³ym tygodniu crazy.gif

No, to by by³o na tyle. Z góry wielkie dziêki za odpowiedzi... king.gif



p.s. acha! przy okazji poszukuje namiary na jaki¶ rzemie¶lników zajmuj±cych siê odlewnictwem takich cudeniek smile.gif (najlepiej na priv.)
Leander.
Je¶li co¶ takiego Ciê interesuje to wykonuje takowe, wed³ug wzorów z wykopalisk z terenów Gniezna, Biskupina itd... ( raczej tradycja Polska ), ale wykonuje te¿ na zamówienie.
Skaras
Rowniez dolaczam sie do pytania. Widzialem kilka zdjec z turniejow gdzie na rzemieniu noszono zeby jakiegos zwierza (chyba dzika).
Gotfred
Dobra, to wrzucam king.gif

to pierwsze to chyba zreszt± kolczyk(francuski to dla mnie obcy jêzyk), ale jakiej¶ kobiecie to mo¿e siê przydaæ..wiêc czemu tu tego nie daæ? bigsmile2.gif
qkiel
a takie "cos " bedzie dobre?

qkiel

[quote="Gotfred"]Witam!
Poszukuje wszelkich informacji na temat mêskiej bi¿uterii z prze³omu XII i XIII wieku. Czy noszono w tamtych czasach co¶ wiêcej ni¿ tylko krzy¿e? icon_wink.gif Bardzo mile widziane jakie¶ wykopki lub wzory.
Hyginus
Trafi³em ostatnio na do¶æ ciekaw± antykwaryczn± stronkê - http://www.ancienttouch.com, gdzie znale¼æ mo¿na sporo wzorów bizuterii i dewocjonaliów - niestety, du¿y rozstrza³ chronologiczny.. W dziale Bizancjum wy³apa³em co¶ takiego:
PAIR OF SILVER TEMPLE RINGS
XI c. A.D.
Eastern Slavic ( DREVLYANE, POLYANE )
Solid round wire hoop hammered flat at one end coiling to an S-shape with spiral end. Up to 2.1 cm.
For similar rings see: Sedov. V.V. Eastern Slavs. Nauka, Moscow, 1982, table XXVII.

Fotka w za³±czniku. Poza tym enkolpiony, kolczyki, zapinki i klamry, itd. Mo¿na kupiæ orygina³ - ceny od stukilkudziesiêciu do paru tysiêcy baksów bum.gif
Mo¿e siê przyda
pozdrawiam
Kadlin
Witam!
to co umie¶ci³e¶ w za³±cznkiku jako pier¶æienie to s± KAB£¡CZKI SKRONIOWE, noszone przez s³owiañskie kobiety jako ozdoby g³owy.
Pozdrawiam!
Hyginus
Jakbym chcia³ byæ upierdliwy, to bym napisa³, ¿e s± w kszta³cie pier¶cienia - czyli okr±glutkie szczerba.gif Ale nie chcê, wiêc napiszê tylko, ¿e zasugerowa³em siê opisem ze stronki (RINGS); nie by³o moim zamiarem wprowadzenie nikogo w b³±d, a je¶li do tego dosz³o - z g³êbi hyginusowego serduszka przepraszam dunno.gif ...
Kadlin
Nikt sie tu nie gniewa ani nic takiego. Ja tylko chcia³am sprostowaæ icon_redface.gif a nie si± m±drzyæ.
Pozdrawiam!
Gunnila
W opisie jest "Temple Rings" czyli w³a¶nie kab³±czki ( kab³±k = pier¶cieñ, co¶ okr±g³ego) na skroñ cool.gif
KhaToo
Ja znalaz³em nastepuj±ce przedmioty datowane na XII-XIIIw. Niestety, dok±³dnego datowania nie jestem w stanie podaæ icon_sad.gif Na fotce, gdzie jest kilka krzy¿y, XIII wieczny jest ten z lewej, najbardziej "powyplatany". Co do pier¶cieni nie wiem, czy s± tylko mêskie czy tylko damskie, bo to chyba by³o wszystko jedno...
KhaToo
I jeszcze wiecej. Znowu pier¶cienie, tym razem ORYGINA£Y z XII-XIIIw. Do tego krzy¿ nie wiadomo jak mocowany, ale chyba na dole ma jakiego¶ rodzaju oczko-mo¿e do ró¿añca, albo dla satanistów devil.gif , i lilijka "krucjatowa" -znalaz³em j± na jakiej¶ zagranicznej stronie z aukcjami antyków, by³a opisana jako wisiorek krzy¿owców, chyba wracaj±cych z krucjaty. Pozostawiam to bez komentarza, bo co ja tam wiem, ale znalezizko jest.
KhaToo
kolejna porcja. Krzy¿ nie wiadomo jak mocowany, ale prawdopodobnie na dle mia³ uszko -chyba z ró¿añca?. Drugi natomaist to orygina³, a trzeci reprodukcja tego¿. Ops..freha mi poobraca³a kolejno¶æ, wiêæ we¼cie na to poprawkê. Jak widaæ masa krzy¿y devil.gif Ja równie¿ szukam czego¶ niekrzy¿owatego, sk³aniam siê do zrobienia ma³ej pomroczno¶ci mianowicie wiosira z fauszyw± relikwi± -informacje o ich popularno¶ci opieram bardziej na informacjach z TV, bo nigdzie indziej siê nie doczyta³em. A bêdzie to -je¶li bêdzie wogóle- okr±g³y wisior mosiê¿ny z otaczaj±cym go pier¶cieniem te¿ z mosiadzu a wewnatrz ko¶c ¶wiêtego, czyli kawa³ek nó¿ki kurczaka z obiadu niedzielnego. Oczywi¶cie jeszcze nic takiego nie zrobi³em, a nikt nie ponosi odpowiedzialno¶ci za swoje my¶li (prawo rzymskie), wiêc wytykanie mroku zostawcie sobie na czasy, kiedy bezsprzecznie udowodnione zostanie nieistnienie takich rzeczy, a ja bêdê w tym chodzi³ -co w takich okoliczno¶ciach siê nie stanie. No... tyle.
Viator
Oprócz krzy¿y bêd± na pewno g³ównie plakietki pielgrzymie, zapinki/klamry i pier¶cienie. Nie podajesz jednak nigdzie o jaki kr±g kulturowy chodzi, wiêc dam to co mam (pliki w za³±cznikach; nie pamiêtam ju¿ ¼ród³a - ¶ciaga³em te zdjêcia bardzo dawno):

- sprz±czka, XIII w., nie wiem sk±d;
- sprz±czka, oko³o 1230-1260 r., równie¿ nie wiem sk±d;
- brosza (zapinka?) pier¶cieniowa z Dorset, Anglia, prze³om XIII i XIV wieku, o ¶rednicy 32mm;

c.d.n. (bo jeden z za³±czników siê nie zmie¶ci³ w tym po¶cie - limit=3 szt.)
Viator
Dokoñczenie:

- sprz±czka i okucie koñcówki pasa w stylu frankijskim, XIII w.

Na pewno mo¿esz te¿ u¿yæ, zw³aszcza w mniej odpowiedzialnych zapiêciach, zwyk³ej fibuli podkowiastej z koñcami zawiniêtymi i rozp³aszczonymi - identyczne wzory pochodz± sprzed naszej ery (celtyckie, pó¼na epoka La Tene), wczesno¶redniowiecznej Europy, a¿ po wczesno-XIV-wieczn± Litwê (najnowsze wykopaliska w Kernave).
octavian
ja znalazlem taka stronke http://www.thehonourablecompany.com/medieval/med.htm
pozdrawiam
Mansonik
http://www.rycerze.pl/modules/xoopsgallery...id=niemcy_12451
Brosza pana po lewej i pani po prawej...

Pozdrawiam
Ró¿ka
Witam,

A ja znalaz³am tak± oto stronkê :
http://hanzeatycki.pl/index.php?main_page=...&cPath=6_27
Maj± sporo bi¿uterii historycznej. I nawet pojawio siê datowanie. Wszystko wygl±da ³adnie, ale g³owy za "historyczno¶æ" tego nie dajê. Mo¿e kto¶ bardziej do¶wiadczony oceni smile.gif


Pozdrawiam
Ró¿a
Damien
Kilka linków ode mnie:

http://www.findsdatabase.org.uk/hms/pas_ob...0144198C69014A8

http://www.ukdfd.co.uk/ukdfddata/showrecor...088&cat=117

http://www.ukdfd.co.uk/ukdfddata/showrecor...482&cat=117

To jak w koñcu istniej± jacy¶ rzemie¶lnicy maj±cy w swojej ofercie bi¿uterie na XII/XIII wiek? Pros³bym o PM.
Viator
CYTAT(Ró¿ka @ 09:33 10.04.2007) *
Witam,

A ja znalaz³am tak± oto stronkê :
http://hanzeatycki.pl/index.php?main_page=...&cPath=6_27
Maj± sporo bi¿uterii historycznej. I nawet pojawio siê datowanie. Wszystko wygl±da ³adnie, ale g³owy za "historyczno¶æ" tego nie dajê. Mo¿e kto¶ bardziej do¶wiadczony oceni smile.gif


Pozdrawiam
Ró¿a

Sk³ad Hanzeatycki mia³ ca³kiem porz±dne towary, tylko ¿e przez ostatni rok-dwa gospodarz ma chyba co¶ wa¿niejszego do roboty w swojej chor±gwi, bo stopniowo zwinêli ofertê - strona sklepu jest, ale w sklepie wszystkie pó³ki pu¶ciuteñkie. Remanent...?
Godfryd
Salve

Do³±czam siê z pro¶b± . Bi¿uteria na koniec XI i pocz±tek XII rejon Italia , Ziemia ¦wiêta , Bizancjum (niech ¿yje rozkopywanie cmentarzy przez pierwsza krucjatê ) . Najchêtniej namiary na jakiego¶ wytwórce . Poza tym klamra/sprz±czka na XI - XII wiek . Szuka³em szuka³em ale XI - pocz±tek XII ka¿dy rzemie¶lnik ma chyba w g³êbokim powa¿aniu ;)
Kwas
kolejny raz podam linka,

http://www.medieval-rings.com/

mo¿na ogl±daæ i kupowaæ.
Jaromier
Witam, czy posiada kto¶ z Pañstwa zdjêcia (znalezisk archeologicznych / rekonstrukcji) jakiekolwiek rodzaju bi¿uterii, datowanej na okres XIII z terenów Polski ?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.