Mam pytanie: czy kto¶ mo¿e wie, jak wygl±da³o irlandzkie uzbrojenie w XVw, jakich oddzia³ów u¿ywa³a armia, je¶li taka wogle by³a, by³bym wdzieczny za informacje. Pozdrawiam
Witam.
Do³±czê siê do owego pytania. Przeszukiwa³am wiele ro¿nych materia³ów, ale nigdzie jako¶ nie mog³am trafiæ na opisy irlandzkich wojsk. Wiem, ¿e jest to temat w Polsce raczej ma³o popularny... jednako¿ by³abym wdziêczna za wszelkie informacje.
Prócz tego - zrodzi³o siê w mej podstêpnej, trucicielskiej ³epetynce pytanie takowej kwestii (je¶li ¼le je umieszczê, kajam siê i b³agam o wybaczenie. Zazwyczaj tylko obserwujê tematy, tote¿ mogê co¶ ¼le zrobiæ...), mianowicie:
czy irlandzka wiedz±ca (znaj±ca zio³a, ich zastosowanie, jak równie¿ zajmuj±ca siê wró¿eniem, symbolik±... taka wied¼ma, mówi±c kolokwialnie), pochodz±ca ze stanu mieszczañskiego mog³a zajmowaæ siê strzelaniem z piszczela? Niestety, polskie prawo zabrania nam strzelania z kuszy (aczkolwiek trafi³am tu na ciekaw± dyskusjê, jak dowiem siê wiêcej, to zapewne panom co¶ poradzê, okazuje siê, ¿e mo¿e nie jest tak ¼le...), nad czym ¿a³ujê, gdy¿ to akuratnie pasowa³o dla odtwarzanej przezeñ postaæ... Je¶li zagmatwa³am - kajam siê, g³ówkê sypiê popio³em i proszê o wybaczenie. Mogê napisaæ raz jeszcze, w odpowiednich tematach... Bo zapewne takowe przeoczy³am.
Wraz z uk³onem zielarki, Sean'