Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Zabawy dzieci
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
Ludka
Witam!

Co robily dzieci w sredniowieczu w sensie jak sie bawily? Wiem o drewnianych mieczykach i glinianych lalkach, ale czy byly jakies grupowe zabawy dla nich.

A co jest teraz czy oranizatorzy turniejow mysla o mlodym pokoleniu reenactorow? kilka lat temu to nic dla dzieci nie bylo organizowane, a przeciez ciale w ruchu ich przybywa bigsmile2.gif .

Ludka Excalibur
_RK_
Niestety trochê pó¼niejsze ale chyba daje pojêcie. Inna rzecz ¿e dzieci bawi±ce siê gameboyami mog± nie byæ zachwycone ganianiem z drewnianym wiatraczkiem.

Brueghel, zabawy dzieciêce. Na http://www.kfki.hu/~arthp/index1.html znajdziesz powiêkszenia- z linku poni¿ej mo¿e byæ s³abo widaæ.

http://www.kfki.hu/~arthp/art/b/bruegel/pi...ldren/child.jpg
grzdacz
Chcia³bym od¶wie¿yæ temat i prosiæ o jakie¶ ryciny z bawi±cymi siê dzieæmi.
Mo¿liwe ¿e w tym roku w Chudowie przygotujemy co¶ dla maluchów.

pozdrawiam i dziekujê
Gloria z Krakowa
Mog± byæ trochê wiêksze dzieci?;P
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Generalnie zachowa³o siê du¿o przedstawieñ milusiñskich z drewnianymi konikami, wiatraczkami i pi³eczkami. Z popularnych zabytków bêd± gliniane (lepione b±d¼ odlewane z formy - choæ nie wiem czy w tym ostatnim wypadku chodzi o zabawki, czy tylko o seryjn± produkcjê dewocjonaliów, figurek ¶wiêtych) lub drewniane lalki i inne ¿o³nierzyki, drewniane mieczyki i miniaturowe przyrz±dy kuchenne, gwizdki i piszcza³ki.

Je¶li chodzi o niezupe³nie zabawki, za to sprzêt zorientowany na dzieci, chêtnie obejrza³abym po raz pierwszy w ¿yciu rekonstrukcje znanych z wielu przedstawieñ chodzików:) Czyta³am te¿ o znalezisku miniaturowych gê¶li do nauki muzykowania i podejrzewam, ¿e swojego czasu musia³o byæ takich instrumentów wiêcej.

No i gry sprawno¶ciowe, przeznaczone równie¿ dla doros³ych. Szkoda, ¿e summa summarum nie wypali³y na zesz³ym Chudowie...

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik



Sporo jest na ten temat w opisach ró¿nych prac wykopaliskowych, oraz w sieci. Z ciekawszych stron na chwilê obecn± proponujê takie, co¶ powinno na nich byæ:
http://moas.atlantia.sca.org/wsnlinks/inde...at&catid=22
http://www.larsdatter.com/games.htm
http://www.modaruniversity.org/Games.htm
http://moas.atlantia.sca.org/topics/game.htm
http://jducoeur.org/game-hist/
http://www.tworavens.org/colynethorfinna/G...Guild/links.htm
http://historymedren.about.com/od/gamesand...nd_Pastimes.htm
http://www.discoveringmedieval.co.uk/Games.htm
Jest tego w sieci naprawdê sporo, tylko nie mam teraz linków.

Bo to to pewnie znasz: http://classes.bnf.fr/ema/feuils/index.htm
Anulka
E, z czego ten wiatraczek ma (bia³e) skrzyd³a? Przeca nie z papiyru?
Gloria z Krakowa
CYTAT
E, z czego ten wiatraczek ma (bia³e) skrzyd³a? Przeca nie z papiyru?

Adyæ z pergaminu, albo pomalowanego drewna. Chyba nie podejrzewasz mroku?;)
Skaut
W Elblagu mamy mnóstwo zabawek ¶redniowiecznych: b±czki, laleczki, koniki drewniane i gliniane, kulki szklane, kamyczki do "pche³ek" (byc mo¿e), miniaturowe mieczyki drewniane i kusze, kule, kije do golfa... itd.
Co do wiatraczka - bardzo czêsto wystepuje na rycinach razem z konikiem na kiju. Ja podczas zajec z dawnych zabaw u¿ywam drewnianych wiatraczków (na dworze, przy odpowiedni szybkim biegu krêc± siê).
http://muzeum.elblag.pl/index1.php?id=11&idd=30
Nied³ugo w Poznaniu bêdzie wystawa po¶wiêcona dzieciom, dzieciñstwu i równie¿ zabawkom - czê¶c naszych z Elbl±ga bêdzie tam równie¿ do obejrzenia.
Fakt, trudno co do ruchowych zabaw miec jakie¶ konkretne zasady. Wystarczy jak przejrzysz linki j¿ podane - dobra baza ikonograficzna. P[oza tym - szukaj na marginesach ksi±g, sporo tam znajdzie sie gier i zabaw. Trudniej o zasady. Ale co szkodzi je wymyslec? Chodzi o zabawê.
A rzeczywi¶cie niekiedy jest trudno zainteresowac dzieciaki takimi "zwyk³ymi" zabawkami, wiem z do¶wiadczenia - od wrzesnia prowadze zajecia z dawnych gier i zabaw ruchowych i gier planszowych i kilka razy prowadzi³em takie "zawody" na mini festynach w Elbl±gu czy Malborku.
Breughel - mo¿e by - ale polecam stronê Elliott Avedon Museum :http://www.gamesmuseum.uwaterloo.ca/Virtua...ghel/index.html
Cmok z Dzia³dowa
Bocce - Boules - "Bule" - "kulki" (pentaque)

czasami sobie gram ze znajomymi we wspó³czesn± wersjê, doszuka³em siê opisów o tej grze g³ównie u zachodnich s±siadów.
popularna krótka historia jest tu: http://www.etnik.pl/?boules-historia,34

a czy gra by³a znana w ¶redniowieczu na naszych terenach?

Gloria z Krakowa
Jak w temacie o Grunwaldzie, mo¿e siê powtórzê:
Z drewna, kamienia (uto¿samiane z pociskami do arbaletu;)), rzadziej ceramiki b±d¼ szk³a - przynajmniej na po³udniu Polski/¦l±sku/Czechach. Wykopano gdzieniegdzie trochê sztuk. Nie wiem co to jest jack, ale podejrzewam, ¿e to samo, co tzw. ¶winka. Wykonywana - a jak¿e - ze ¶wiñskiej racicy obci±¿onej o³owiem.
Skaut móg³by poprawiæ i uzupe³niæ:)

To ja mo¿e wrócê do wiatraczków, bo poogl±da³am sobie ró¿ne pod k±tem kolorystycznym. I niektóre (jest ich wiêcej, ni¿ przedstawione poni¿ej) wygl±daj±, jakby faktyczne by³y z jakiego¶ papiru. Czy to mo¿liwe, ¿eby moda nakazywa³a malowanie drewnianych skrzyde³ek na bia³o?
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik


Zanim wybiorê siê do Elbl±ga (co jest pewne jak amen w pacierzu), mo¿e mia³by kto¶ jakie¶ zdjêcia wiatraczkowych zabytków? Ikonografia to nie wszystko. Albo mieczyków, bo mam ich strasznie ma³o;P

Odno¶nie literatury - polecam ksi±¿kê Ma³gorzaty Delimaty "Dziecko w Polsce ¶redniowiecznej". Opisów zabaw specjalnie nie ma, ale lektura jest bardzo ciekawa i zawsze skorzystaæ z jej bibliografii.
I to:) : http://www.freha.pl/index.php?showtopic=7284&hl=zabawki
Wojmi³
CYTAT(Gloria @ 23:14 22.01.2009) *
Mog± byæ trochê wiêksze dzieci?;P
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik


Czym oni siê bawi±?
Gloria z Krakowa
Laleczkami siê bawi±:)

Ilustracja z kodeksu "Hortus deliciarium" Herrady z Landsbergu przedstawia wêdrownych komediantów prezentuj±cych waleczne czyny jakich¶ rycerzy. Laleczki to marionetki nazywane jeszcze w XIX wieku a la planchette, lub w Hiszpanii bavastels. Animowa³o siê nimi poci±gaj±c za sznurki biegn±ce poziomo przez korpusy (w odró¿nieniu od typowego animowania z góry). Ponoæ technika bardzo popularna. Laleczki tañczy³y, albo walczy³y miêdzy sob±, czasem jak widaæ gwoli rozrywki doros³ych;)


Mo¿na prosiæ na przysz³o¶æ o niusy dotycz±ce tych elbl±sko-poznañskich i innych inicjatyw? Tak dla ceprów.
Anulka
Z ksi±¿ki Doroty ¯o³±d¼-Strzelczyk Dziecko w dawnej Polsce:

Anulka
I jeszcze:
Gloria z Krakowa
Widzê fajna nowa ksi±¿ka jaka¶.
Ale ¿e obrazek Herrady z Landsbergu przedstawia "ch³opców bawi±cych siê figurkami zwierz±t"...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.