CYTAT(Czêstowoj @ 14:27 03.08.2009)
Je¿eli ju¿ rozmawiacie o nitach to siê do³±cze i zapytam :
Jakich nitów u¿ywano w IX-XI wieku???
witam
IX-XI wiek ? - oczywiscie takich samych - technologia nitów, jako taka, specjalnie sie nie zmienia³a od stuleci (czytaj od starozytnosci) - tak naprawde by scisle odpowiedziec na Twoje pytanie nalezaloby zadac pytanie co do miejsca, a nie wieku... ta pozorna sprzecznosc wynika z tego ze czesc obszarow byla mniej lub bardziej rozwinieta w zakresie technologii obrobki metali - a z tego juz prosty wniosek - im bardziej prymitywne warunki technologiczne i umiejetnosci wytworcow - tym bardziej posledniej jakosci wykonanie nita jako takiego, wyzsze umiejetnosci i technika -> lepsza jakosc, wieksza fantazja zakonczen, rodzaje uzywanych metali itp, itd.
de facto wiekszosc pytan dotyczacych obrobki metalu nalezy rozwazac w kontekscie geograficzno - technologicznym, a nie jak wiekszosc sugeruje (czy z pelna premedeytacja robi) posilkowac sie osia czasu
dlaczego geografia ? - proste - chodzi o dostepnosc do zloz (kopalnie, miejsca przerobki) oraz ciaglosc cywilizacyjna (tradycje technologiczne, poziom rozwoju) - rozumiana jako polozenie osrodka na mapie swiata (Europy)
technologia ? - zalezne od lokalnych tradycji metalurgicznych i zbioru doswiadczen oraz dostepnosci do surowca (koszt pozyskania i naklad poniesiony na przerobke rudy)
parokrotnie - wypowiadajac sie na forum - wspominalem by nie przyjmowac za pewnik datowania dostepnego w literaturze... po pierwsze rzadko kiedy osoby piszace ksiazki sa praktykami (najczesciej sa to wybitni teoretycy), a po drugie czlowiek - jak istota niepokorna - zawsze probuje znalesc rozwiazanie na nurtujace tematy - tyle ze jedne odkrycia sa naglasniane (lub zachowaly sie) a inne gina w mrokach historii
pozdrowionka RF