Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Zwierzêta w podaniach i heraldyce
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Zwierzêta
Gloria z Krakowa
Poczyta³am sobie o lwach i smokach i nasz³a mnie chêæ do pogadania ogólnie o egzotycznych (i nie tylko) zwierzêtach, które dopracowa³y siê jakiej¶ legendy w czasach, kiedy nauki przyrodnicze sta³y jeszcze na stosunkowo niskim poziomie smile.gif

Mnie osobi¶cie niezwykle rozczuli³ opis ³osia wykonany przez Juliusza Cezara w jego "Wojnie Gallijskiej". Dla niezorientowanych: ³o¶ to zwierz zamieszkuj±cy zimne, barbarzyñskie krainy. Charakteryzuje siê wielkim rogiem wyrastaj±cym ze ¶rodka czo³a, oraz tym, ¿e koñczyny jego pozbawione s± stawów, wynikiem czego bestia chodzi wielce niezgrabnie i nie mo¿e siê schylaæ. Jak siêpoluje na ³osia? Ano nale¿y poczekaæ, a¿ upatrzony osobnik u¶nie, opieraj±c siê przy tym o podpi³owane uprzednio drzewo. Pieñ zwali siê z trzaskiem, a przewrócony zwierzak nie bêdzie móg³ siê podnie¶æ, wiêc ju¿ jest nasz. Jako¶ tak to sz³o bigsmile2.gif

Czytaj±c co¶ takiego mo¿naby siê zastanawiaæ, czy Cezar kiedykolwiek ³osia widzia³, ale pamiêtajmy, ¿e wiêkszo¶æ zwierz±tek maj±cych swoj± symbolikê w heraldyce mo¿e siê pochwaliæ podobn± charakterystyk±. Sk±d siê to w³a¶ciwie wziê³o? Czy podmiot zbiorowy odpowiedzialny za te rewelacje nie mia³ pojêcia o zoologii, czy te¿ mo¿e mia³o chodziæ o jakie¶ inne stworzenia, ni¿ te, które biegaj± po polach i lasach i swoim zachowaniem nie budz± najmniejszych kontrowersji?
Banita
To raczej nie w temacie, ale mo¿e po¶rednio udzieli Ci odpowiedzi.

Jak poczyta sie np. literaturê przygodow± z obecnych czasów i porówna z dawniejszymi dzie³ami, mo¿na zobaczyæ zupe³nie inne nastawienie autorów do przyrody.

Dzi¶ dominuje - "ach, jakie to piêkne, wspania³e, to¿ to raj! Tu lew, tam kotek, cuuuud! Nie niszczmy tego, to jest piêkne"

Dawniej - "Las? Wytnê i zrobiê sad, a tam za³o¿ê pole. Dzik? Jutro robimy polowanie. Na lisa zastawie pu³pkê, skóry potrzebujê. Drzewa siê wytnie i postawi domy, a rezte spali"

Ludzie raczej nie emocjonowali sie przyroda, stanowi³a dla nich zagro¿enie. Lasy by³y tak du¿e, ¿e by³y w nich miejsca nie tkniête ludzk± nog±, albo odwiedzane bardzo ¿adko. Wataha wilków potrafi³a zagry¼æ i rozszarpaæ cz³owieka. Ludzie starali siê wiêc walczyæ z dzik± natur±, nie chcieli poznawaæ jej obyczajów, przynajmniej nie te, które nie pozwala³y na ³atwiejsze upolowanie zdobyczy. A jak siê czego¶ nie zna, ne rozumie - to siê takie bajki wymy¶la.
No i jeszcze jedno - rozmiar zwierz±t. Rybak, któremu 2 metrowy sum(?) albo jesiotr porwal sieæ, na pewno zwoim dzieciom, ¿onie i (przede wszystkim) qmplom opowiedzi³ o smoku z g³êbin, który chcia³ go po¿reæ, omal nie przewróci³ ³ódki, ale tylko poniszczy³ sieæ bigsmile2.gif

Tyle ode mnie, nie wiem na ile wyja¶nia to powstawanie tych dziwnych opowie¶ci. dunno.gif mam nadziejê ¿e nikt nie siê nie bêdzie wytrz±sa³ za bardzo.
Zygmunt
Banito upraszczasz i to strasznie. Przyroda by³a czym¶ obcym jako ¿ywio³ (opozycja natura- kultura), ale cz³owiek tak blisko przebywa³ ¿e zna³ j± od podszewki. Zachowania, zwyczaje i sposób ¿ycia zwierz±t mia³y istotny wp³yw na ludzi którzy nie tylko polowali na nie, ale przypisywali im znaczenie symboliczne, duchowe, uto¿samiali siê z nimi, zmieniali siê w nie (berserkowie wilko³acy).

Wracaj±c do tematu to uwielbiam opis mnicha Teofila sk±d siê bior± bazyliszki.
Hodowcy bazyliszków "Maj± pod ziemi± pomieszczenie, z do³u, z góry i z pozosta³ych stron wy³o¿one kamieniami, z dwoma oknami tak w±skimi aby tylko odrobina ¶wiat³a przez nie siê przedostawa³a; umieszczaj± dwa stare koguty w wieku 12 lub 15 lat i daj± wystarczaj±c± ilo¶æ pokarmu. One gdy siê utucz± z gor±ca t³usto¶ci cia³ swoich parz± siê ze sob± i znosz± jaja. Wyrzucaj± nastêpnie koguty i wpuszczaj± ropuchy, które jaja wysiaduj±, i którym daj± do jedzenia chleb. Z wysiedzianych za¶ jaj lêgn± siê mêskie pisklêta podobne do kurzych kurcz±t, którym po siedmiu dniach rosn± ogony wê¿y, i które natychmiast je¶li pod³oga domu nie by³a by kamienna, wkopa³y by siê w ziemiê. Aby temu zapobiec hodowcy maj± owalne naczynia ze spi¿u o du¿ej objêto¶ci, z otworami ze wszystkich stron, których wylotu s± zwê¿one, w nich umieszczaj± pisklêta i zamkn±wszy wej¶cia miedzianymi pokrywami zakopuj± naczynia w ziemi; pisklêta przez 6 miesiêcy karmi± siê wpadaj±c± przez otwory drobn± ziemi±..." dalej nie powiem po co hoduje siê bazyliszki, tajemnica! cool.gif
Jaros³aw (Gêsik)
Ot takie ciekawostki...
Maciek zwany Maækiem
Niedawno wypo¿yczy³em jedn± ksi±¿kê o ¶redniowieczu gdzie jest rozdzia³ "Zwierzêta w tamtych czasach". Kilka ciekawostek:

Guillaume d'Ecublens, biskup Lozanny, przegna³ wêgorze nawiedzaj±ce jezioro Leman w jeden jego kraniec i zakaza³ im stamt±d wychodziæ.

W Croire, w Gryzonii, trybuna³ prowincji wezwa³ do stawienia siê przed s±dem larwy chrab±szczy, które zaatakowa³y korzenie drzew. Potraktowno je jak stworzenia Bo¿e i skazano na wygnanie. Mia³y zamieszkaæ w dziewiczym lesie i pod ¿dnym pozorem nie wolno im by³o opuszczaæ tego miejsca.

W1235, papie¿ Grzegorz IX w bulli, któr± po¶wiêci³ potêpieniu herezji, oskar¿y³ katarów o zbrodniê wyhodowania czarnych kotów.

Sobór w Lyonie wykl±³ cesarza Niemiec i króla Sycylii (...) Przypisywano mu równie¿ autorstwo traktatu zatytu³owanego De arte venandi cum avibus, w którym twierdzi³, i¿ ptaki spêdzaj± zimê w ciep³ych krajach. Powszechnie za¶ wiedziano, ¿e pozostawa³y one na dnie stawów, zaszyte w mule, lub pod kor± i w dziuplach starych drzew.

W Anglii, w 1305 Osiedleñcom uda³o siê obej¶æ zakazy ¶cigania jeleni z wyuczonymi psami. Polowali oni z wytresowanymi ¶winiami.

W 1374 w Bale skazano na ¶mieræ koguta za zbrodniê przeciw naturze. Spalono go na stosie razem z rzekomo zniesionym przez niego jajem.
Tomasz z £añcuta
W imieniu brata Corvusa z Zakonu chcia³em siê zapytaæ, czy kto¶ ma jakie¶ fotki b±d¼ ryciny kruka w heraldyce?
Jaros³aw (Gêsik)
Coby daleko nie szukaæ jest herb ¦lepowron i Korwin.
Tak tylko z obowi±zku przypomê ¿e nie³adnie jest wykorzystywac isntiej±ce herby ale mozna cos zmieniæ/dodaæ i bêdzie ok.
Tomasz z £añcuta
Mój Braciszek nie chce wykorzystywaæ, a stworzyæ w³asny herb zgodnie z prawid³ami heraldyki.
Toki
kiedy¶ czyta³em o populacji kameleonów z egiptu w grecji, naukowcy donie¶li ze musialy byc przywiezione przez staro¿ytnych i hodowane, a po¿niej jako¶ osiedlily siê tam, teraz jest tam ok 400 sztuk tego gatunku, taka ot ciekawostka
Selekos
Ja mam troche oftopowe pytanie.

Czy kto¶ wie, co to za rasa psa moze byæ?

http://courses.washington.edu/drama416/ima.../byzantine4.jpg
Purvis
wilczarz? irlandzki?
fylgia
CYTAT(Purvis @ 12:03 20.01.2007) *
wilczarz? irlandzki?


Rzeczywi¶cie móg³by byæ wilczarz, z obciêtymi uszami i ogonem...To ju¿ wtedy to robili? dunno.gif
sirszredzio
A wie mo¿e kto¶, co oznacza³ w heraldyce wilk?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.