Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Drut kwadratowy.
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie - porady techniczne
Sigurd
Witajcie Drodzy Frehowicze !

Czy macie namiary na kogo¶, kto robi kó³ka z drutu nieocynkowanego o przekroju kwadratowym ? Z góry dziêkujê za ka¿d± pomoc.

K³aniam siê
mardinus
Nie spotka³em siê z drutem o przekroju kwadratowym na naszym rynku
I moim zdaniem ³atwiej dzi¶ o nitowan± kolczugê ni¿ o kolczugê z drutu o przekroju kwadratowym
Sigurd
Szkoda, bo wed³ug mnie du¿o ³atwiej i taniej by³oby zrobiæ kolczugê z takiego drutu ni¿ nitowan±. Przez chwilê my¶la³em nawet, ¿eby kupiæ czarny drut okr±g³y i waliæ m³otkiem a¿ do sp³aszczenia bic.gif - nie by³by to przekrój kwadratowy ale i tak bardzo zbli¿ony do przekroju drutu ¶redniowiecznego. Jednak by³aby to wyczerpuj±ca praca icon_sad.gif
W dalszym ci±gu ¿ywiê nadziejê, ¿e jednak takowy drut mo¿na gdzie¶ zdobyæ.
Fulko
Niestety ja równie¿ muszê Ci powiedzieæ, ¿e nie ma czego¶ takiego jak drut o przekroju kwadratowym. O takim przekroju s± tylko prêty, przy czym najmniejszy przekrój, z jakim siê spotka³em to 6mm.
Sigurd
tears.gif Có¿, pozostaje tylko walenie m³otem w drut okr±g³y albo wykucie samemu ca³ego drutu - ¿yczcie mi powodzenia !
Marek Hany¿ewski
Jeszcze nie koniec ¶wiata.
Zajrzyj na stronê http://www.pancerz.prv.pl
Z tego co tam kiedy¶ czyta³em w dziale "kolczugi" , to go¶c wyrabia conieco z takiego drutu, co znaczy, ¿e ma do takowego dostêp.
Mo¿e prowadzi tak¿e jego sprzeda¿.

/pozdrawiam/
Sigurd
Dziêki Markusie, zaraz wy¶lê maila, ale zdaje mi siê, ¿e ju¿ kiedy¶ pisa³em do niego w tej sprawie i nic z tego nie wysz³o.
Mam ogromn± ochotê zrobiæ sobie tak± kolczugê, to by³by ostatni etap ( no, mo¿e jeszcze nitowanki icon_wink.gif ) ewolucji w kolczugach, które w ci±gu dwóch lat sobie zrobi³em smile.gif . Zacz±³em od podk³adek sprê¿ystych, potem by³ drut ocynkowany, nastêpnie drut czarny - mi³o by³oby skoñczyæ na wypa¶nym drucie kwadratowym ( lub p³askim - wtedy przekrój by³by prostok±tny ). Jak my¶licie - czy istniej± du¿e szanse na powodzenie ?
Skutilla
Sigurdzie zrobienie kolczugi z sp³aszczonego drutu to nie problem. Trudno¶ci± w tym zadaniu jest wyczuciê w rêce by sp³aszczaj±c m³otem nie przesadziæ lub by nie sp³aszczyæ go za s³abo. Bawi³em sie w nitowany czepiec, w stylu europejskim gdzie ca³e kó³eczko by³o sp³aszczane a nie tylko miejsce gdzie drut na siebie zachodzi, i drut 1,6 po sp³aszczeniu mia³ szeroko¶c 2 mm i wysoko¶æ 1 mm.

A je¶li jeste¶ taki icon_mrgreen.gif kolczugowy kozak to zrób sobie kolczugê z drutu sprê¿ynowego a nie z podk³adek. TO jest dopiero wyzwanie dla prawdziwego twardziela smile.gif

Je¶li s± jakie¶ niejasno¶ci to pytaj.
Sigurd
Drogi Skutillo, przy tobie ju¿ nie jestem takim kozakiem smile.gif A tak na serio: du¿o czasu zaje³a ci walka z drutem ? Czy wystarczy m³otek nieco wiêkszy od standardowego ? Bêdê bardzo wdziêczny za jakie¶ szczegó³y happy.gif
Kakofoniks
Spotka³em siê z prób± zrobienia sp³aszczonego drutu za pomoc± starego urz±dzenia do walcowania (wygl±da jak magiel, nie znam odpowiedniej nazwy). Efekt by³ o tyle niez³y ¿e drut jest sp³aszczony równo. Mo¿e da³o by siê tak± maszynkê znale¡æ gdzie¶ na jakiej¶ wiosce. Pozostaje jeszcze metoda sztancowania. Odpowiednia sztanca jest co prawda droga ale dziêki temu mo¿esz sobie na kó³eczku wypisaæ imiê swojej dziewczyny :-)
Sigurd
Faktycznie, przyda³by siê podrêczny walec albo prasa hydrauliczna - pochodzê, popytam, mo¿e siê uda. Gdybym zrobi³ wzór to poszed³bym jeszcze dalej - wybi³bym imiê swojej ¿ony na ka¿dym z kilkunastu tysiêcy kó³ek icon_wink.gif i po jednym kó³eczku dla was, w podziêkowaniu za odpowiedzi na mój post yes.gif Gdyby jednak kiedy¶ obi³o siê wam o uszy, ¿e gdzie¶ mo¿na dostaæ podobny drut to pamiêtajcie o mnie - z góry dziêkujê !!!!
Skutilla
Sigurd s³uchaj jeste¶my teraz w dobie technologi wiêc z niej korzystajmy.

By ³adnie sp³aszczyæ kó³eczka na kolczugê potrzebujesz:
1. kawa³ka hartowanej stali ( szyna do tego siê ¶wietnie nadaje)
2. stalowy walec o równej powierzchni ( jaki¶ t³ok z silnika albo co )
3. stalow± obejmê w któr± ten t³ok by wchodzi³ (czyli np cylinder z silnika)

I to wszysto bigsmile2.gif

Taa wiem ¿e ci to nic nie mówi.

Dobra trzeba bardzo dobrym papierem wyrównaæ powierzchniê szyny.
Tak samo jeden z koñców walca. K³adziemy to wszystko na szynie.
I sk³adamy to tak jak na tym zdjêciu

I teraz po w³o¿eniu kó³eczka pod ten walec ( wewn±trz tej obejmy) delikatnie walimy m³otkiem( 300-400 gram) w ten walec co daje na piêknie sp³aszczone kó³eczko.

I to wszystko

A co do drutu sprê¿ynowego to to jest wielka zabawa. Najpierw siê si³ujesz by nawin±c sprê¿yne. Potem trzeba odpu¶ciæ drut i poci±æ sprê¿ynê na kó³eczka. Potem za¶ zachartowaæ te kó³eczka by by³y nadal sprê¿ynowe.

Jasne s± specialne szczypce o zahartowanych ostrzach ny ci±æ taki drut ale po przeciêciu 300 kó³eczek moje ostrza siê tak stêpi³y i¿ ju¿ do niczego siê nie nadawa³y.

Sigurd ¿yczê wytrwa³o¶ci w twoich postanowieniach.

Ale ja cwany jestem
Teraz najwa¿niejsze. Im bardziej wyszlifowa³e¶ szynê i koniec walca na lustro tym bardziej powierzchnia twójego kó³eczka bêdzie równa i nie bêdzie zawieraæ ¶ladów po sp³aszczaniu.
I teraz druga kwestia.
Albo bêdizesz polegaæ na swojej wprawiê w rêce czyli bêdizesz sp³aszczaæ kó³eczka na "czuja",
albo zaznaczysz sobie markerem na ile ma siê ten walec zapa¶æ w obejmê podczas sp³aszczania kó³eczka,
albo przyspawasz do walca ka³wak stali który bêdzie blokowaæ dalsze zag³êbianie sie walca w obejmie.

Jak sobie wybierzesz to ju¿ indywidualna sprawa.

No i raz jeszcze ¿yczê wytrwa³o¶ci.
Sigurd
Dziêki za wskazówki, kiedy bêdê gotowy, spróbujê zrobiæ tak, jak opisa³e¶.
Kakofoniks
Sztanca o której pisa³em (mia³ j± znajomy kowal) dzia³a³a na prawie identycznej zasadzie tyle ¿e na obu powierzchniach by³ wy¿³obiony krzta³t który mia³o przybraæ kó³eczko (w tym wypadku przekrój soczewki) i marka miecznicza. W ¶rodku by³ ma³y trzpieñ ¿eby siê kó³ko nie przesune³o. Ca³o¶c uderza³o siê m³otkiem Przesy³am rysunek, wybaczcie ¿e taki ko¶lawy.
Piotr Szponar
Je¶li bardzo chcesz mieæ w jednym kawa³ku du¿o takiego drutu to u¶miechnij siê do kogo¶ kto dysponuje walcark± .Najpro¶ciej pój¶æ do z³otnika mo¿e przewalcuje ci zwyk³y drut bo to ¿aden problem na walcarce zrobiæ co¶ takiego poniewa¿ ma ona odpowiednie profile w³a¶nie do robienia takich rzeczy (zwykle z³otnik robi odwrotnie :walcuje kwadrat a potem ci±gnie z niego drut).
Piotr Szponar
Jescze jedno trzeba dok³adnie nawijaæ taki drut bo ma brzydk± w³a¶ciwo¶æ obracania siê kantem do zewn±trz i najlepiej wygrzaæ go przedtem.Kó³ka zrobione z takiego drutu ³atwo bêdzie sp³aszczyæ równo je¶li bêdziesz chcia³ uzyskaæ przekrój prostok±tny na nich (drut o takim przekroju)
¯yczê powodzenia bo to ¿mudna robota.
Sigurd
Dziêki za rady smile.gif
jasmin
Ktos nas tu robi w trabe, przeciez drut na kolczuge o przekroju kwadratowym to zwyczajna, hamska podkladka sprezynowa, do kupienia w wielu sklepach na kilogramy, tonu oraz tiry, dostepnych kilkanascie grubosci, srednic itp, do tego: ocynkowana, czarna - czyli bez dodatkow itp, brac wybierac:D
Ale sie kombinatorzy znalezli.

za niedlugo ktos tu napisze, ze ma tylko sklejke profilowana, gieta i chce z niej se zrobic okragla tarcze ...
Ale anegtoda. Opowiem to znajomym, jak na freha wymyslono jak robic kwadratowy drut:) czyli podkladki:)
Sigurd
Drogi Ja¶minie, gdybym chcia³ kupiæ hamskie podk³adki sprê¿ynowe ocynkowane to poszed³bym do najbli¿szego sklepu z narzêdziami i bym to zrobi³, nie pytaj±c siê Frehowiczów o drut kwadratowy. Nikt tu ciebie w tr±bê nie robi, tylko wspólnie kombinujemy, jak mo¿na domowym sposobem sp³aszczyæ drut i chodzi³o o konkretne rady - je¶li ich nie masz to id¼ sobie opowiadaj znajomym, co tu za "herezje" siê dziej± i nie zachowuj siê tak, jakby¶ wszystkie rozumy pozjada³.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Sigurd ma racjê. Drogi Jasminie, ³yknij sobie na uspokojenie.

Odtwarzanie realiów historycznych nie polega tylko i wy³±cznie na znajdowaniu gotowych wyrobów XX wiecznych i próbie ich asymilacji do epoki przez nas odtwarzanej.

Chocia¿ pamiêtam czasy w RR, kiedy 99% he³mów by³a przeróbkami "polaków"albo "niemców" (mowa o he³mach wojskowych) makabrycznej zreszt± urody, zdarza³ay siê te¿ przróbki wiader i pralek typu babcia frania. Ma³o kto wtedy my¶la³ ¿e mo¿na zrobiæ he³m od zera.

Jednak czasy siê zmieniaj±.

Ma³o kto wtedy my¶la³ ¿eby uszyæ sobie spodnie medievalne, wszyscy za to poginali w przrepiêknych leginsach czarnego koloru .... pomijaj± szkotów, którzy biegali w spódnicach po babci i/lub siostrze. bigsmile2.gif

Jednak czasy siê zmieniaj±

Jasne, ¿e podk³adka sprê¿ynowa ma sluszny kszta³t, ale jak mówiê czas biegnie, i nie dziw siê ¿e s± ludzie którzy chc± na przyk³ad od zera zrobiæ sobie kolczugê nitowan±. A je¶li dalej siê dziwisz to ju¿ twoja sprawa.

Pozdrawiam Watcher
Skutilla
No dobra to takie g³upie pytanie czy kolczuga z czernionych podk³adek wygl±da³a by tak buracko ? I by³bym nara¿ony na docinki ?
Bo chia³em sobie prze wakacje zrobiæ ale widzê ¿e to nie za m±dre....
Piotr Paruch
Nie by³em na bie¿±co z Freh± przez ostatnie dni, ale chcia³bym wrzuciæ swoje trzy grosze do dyskusji.
Skutilla w po¶cie z 12 lutego godz. 12.04 pisze o problemach z drutem sprê¿ynowym. Obecnie z takowego drutu o ¶rednicy 1,6 mm robiê kó³eczka i to omijaj±c proces odpuszczania-hartowania bigsmile2.gif
Gdy ujrza³em dobrej klasy obcêgi dopasowuj±ce swój kszta³t do drutu, postanowi³am znale¼æ jaki¶ alternatywny sposób ciêcia read.gif
Doszed³em do wniosku, ¿e najlepszym narzêdziem jest ma³a, modelarska pi³a sto³owa z za³o¿on± bardzo cienk± tarcz± od szlifierki k±towej (1,2 mm). Przyk³adam po skosie sprê¿ynkê do tarczy trzymaj±c ostatni zwój szczypcami i po chwili staje siê on odciêtym kó³eczkiem.
Sposób jest wydajny - osi±gam tempo podobne do uzyskiwanego przy si³owaniu siê z obcêgami, a rêka nie mówi "nie!" icon_sad.gif po piêædziesi±tym kó³eczku. Dodatkowo uzyskane w ten sposób kó³eczka maj± dopasowane do siebie krawêdzie, co oznacza ¿e wyrób jest odporniejszy na rozrywanie.
Je¶li wyrazicie tak± chêæ, móg³bym zrobiæ porz±dny opis ( z obrazkami) nie tylko procesu ciêcia jak i nawijania, z czym te¿ sobie poradzi³em bez problemu.
Dodam tylko, ¿e efekt jest na prawdê wart dodatkowej pracy!
Skutilla
Piotrze ja siê nie obra¿e je¶li by¶ co¶ tam powiedzia³ i jakie¶ zdj±tka pokaza³. smile.gif Bardzo chêtnie wzbogacê swoj± wiedzê.
jasmin
CYTAT(Watcher)
Sigurd ma racjê. Drogi Jasminie, ³yknij sobie na uspokojenie.


Ale dostalem po garach, mam chyba zly tydzien na liscie?
Otoz, kojarze takie czarne koleczka ze sklepu, sa z drutu o przekroju kwadratowym, nieocynkowane, ze swyklego drutu, ktory ma tendencje do rdzewienia. te koleczka byly zawsze sprzedawane na kilogramy i mialy czarny kolor, bo byly zawsze uwalone smarem.
ciezar kolczugi z podkladek pozostaje wiele do zyczenia, jednakze jest technologia obecnie istniejaca i sie dziejaca. Dla producenta czegos takiego nie ma znaczenia, czy robi podkladki z ocynku czy zwyklego drutu.
Mozna oczywiscie recznie klepac drut w kwadracik a mozna zlecic to fabryce - o ile przekroczy to jakas minimalna ilosc, ktora by im sie oplacala do produkji.
Widzialem juz maszynowo koleczka robione, z drutu od 1 mm do 2.5 mm srednica od 6 mm do 25 milimetrow, koleczko idealnie na kolczuge, przyciete maszynowo na styk // a nie tak, jak obcegi zle ><. Mialem to w rekach, moge w poniedzialek miec to w rekach.
Cena niestety byla kosmiczna, bo po drodze z fabryki trzech posrednikow i nie mam namiaru na fabryke, ale jedno take juz rewelacyjnie przyciete koleczko ok 15 groszy. Byla niewielka roznica w cenie miedzy koleczkiem ze stalowego drutu i mosieznego.
Temat ten mnie rozbawil, bo juz dawno toczono dyskusje nad kolczugami z podkladek (kolczugi z drucianych pierscieni o przekroju kwadratowym - tak ladniej) i zostaly napietnowane a tu czmyk, taka niespodziewajka ...
CYTAT(Watcher)
Sigurd ma racjê. Drogi Jasminie, ³yknij sobie na uspokojenie.


Ale dostalem po garach, mam chyba zly tydzien na liscie?
Otoz, kojarze takie czarne koleczka ze sklepu, sa z drutu o przekroju kwadratowym, nieocynkowane, ze swyklego drutu, ktory ma tendencje do rdzewienia. te koleczka byly zawsze sprzedawane na kilogramy i mialy czarny kolor, bo byly zawsze uwalone smarem.
ciezar kolczugi z podkladek pozostaje wiele do zyczenia, jednakze jest technologia obecnie istniejaca i sie dziejaca. Dla producenta czegos takiego nie ma znaczenia, czy robi podkladki z ocynku czy zwyklego drutu.
Mozna oczywiscie recznie klepac drut w kwadracik a mozna zlecic to fabryce - o ile przekroczy to jakas minimalna ilosc, ktora by im sie oplacala do produkji.
Widzialem juz maszynowo koleczka robione, z drutu od 1 mm do 2.5 mm srednica od 6 mm do 25 milimetrow, koleczko idealnie na kolczuge, przyciete maszynowo na styk // a nie tak, jak obcegi zle ><. Mialem to w rekach, moge w poniedzialek miec to w rekach.
Cena niestety byla kosmiczna, bo po drodze z fabryki trzech posrednikow i nie mam namiaru na fabryke, ale jedno take juz rewelacyjnie przyciete koleczko ok 15 groszy. Byla niewielka roznica w cenie miedzy koleczkiem ze stalowego drutu i mosieznego.
Temat ten mnie rozbawil, bo juz dawno toczono dyskusje nad kolczugami z podkladek (kolczugi z drucianych pierscieni o przekroju kwadratowym - tak ladniej) i zostaly napietnowane a tu czmyk, taka niespodziewajka ...
Banita
Jedno ma³e pytanie - po co chcecie robiæ kolczugê z drutu o kwadratowym przekroju?
Wydawa³o mi sie ¿e ka¿de kó³ko by³o kute na zimno,by je usztywniæ - podobna metode robiono haczyki wêdkarskie aby du¿a rybka ich nie rozgina³a... nie lepiej zrobic kolczuge z zwyk³ego drutu, a potem postukaæ? nie bêdzie bardziej historycznie?
Banita
Wotawo, nie bardzo rozumiem...
Czy chodzi³o Ci o to, ¿e kolce w kolczudze maj± przekrój prostok±tny? Ja tego nie negujê - tylko ¿e wydaje mi siê ¿e powstawa³ on w wyniku zakucia kó³ek!

Mo¿e siê mylê?
Wotawa
Nie ma na to bezpo¶rednich dowodów.
Nie wyszczególniono tego w opisie znaleziska. Wola³bym nie przes±dzaæ ani w jedna ani w drug± stronê. W dzisiejszych czasach na pewno naj³±twej z³apaæ po³aæ blachy, sztancê i wyt³uc tych dziurawych kapsli ile wlezie. Wtedy nituje bad¼ zgrzewa sie tylko po³owê kó³ek kolczugi.
Jedno jest pewne. Kó³ka s± p³±skie i nienitowane.
Mo¿e kiedy¶ siê dobierzemy do znaleziska. Le¿y sobie bowiem w Warszawie.
Rudy
Witam
Ale jest przecie¿ te¿ du¿o ogniw o przekroju drutu okr±g³ym, nawet w wykopaliskach z bitwy pod Wisby, s± wyró¿nione kawa³ki plecionki kolczej wykonanej z drutu okr±g³ego, i jak by poszuka³ dok³±dnie to mo¿na znale¼æ prawie ¿e idealnie okr±g³ê druty. Wiêc nie wiem dlaczego wszyscy tak poszukuj± tego drutu p³askiego, chocia¿ drut sp³aszczony ma du¿± wiêksz± wytrzyma³o¶æ, i ³adniej wygl±daj±.
Pozdr
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.