Mo¿ecie mi pomóc? Chcia³y bym znaæ ca³± strukture SS. Co pod co podlega³o, jak sie nazywa³o itp. itd. Jak by¶cie znali dowódców to ju¿ wogóle by by³a bajka
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
A na co ci to? Chcesz robic rekonstrukcje katow swego narodu?
To moze Ci sie przydac.
"Na czele SS stal Reichsfuhrer SS, kierujacy organizacja za pomoca urzedow, ktorych w 1939 roku bylo 12, w tym Osobisty Sztab Reischfuhrera SS. Organizacja miala wlasny system prawny. Macierzysta formacje stanowila Allgemine SS - Ogolna (powszechna) SS, zorganizowana wedlug zasady terytorialnej: nadokregi (Oberabschnitte), okregi (Abschnitte) i obwody (Bezirke); kazdy czlonek SS nalezal do organizacji w miejscu zamieszkania, gdzie podlegal przeszkoleniu fizycznemu, wojskowemu i swiatopogladowemu. Rozpoczeto takze tworzenie skoszarowanych jednostek : Standarten (pulkow), Sturmbanne (batalionow) i Sturme (kompanii) podleglych okregom. W Allegemine SS wprowadzono stopnie sluzbowe, wzorowane na stopniach Freikorpsow, nie bedace jednak odpowiednikami stopni wojskowych (staly sie nimi w Waffen SS). Stosowano przyznawanie stopni SS funkcjonariuszom partyjnym i panstwowym, mimo ze nie pelnili zadnuch funkcji w SS, np. stopien Obergruppenfuhrera mieli m.in. Martin Bormann, Arthur Seyss-Inquart Joachim von Ribbentrop. W 1936 r. stworzono zmilitaryzowane jednostki dyspozycyjne SS-Verfugungstruppen, z ktorych powstaly Waffen SS oraz oddzialy stanowiace zalogi obozow koncentracyjnych (SS-Totenkopfverbande)."
"W lipcu 1940 r. polaczono wszystkie formacje zbrojne Waffen SS, obejmujac oddzialy frontowe i zalogi obozow koncentracyjnych (SS-Totenkopfverbande) i podporzadkowano je odrebnemu Glownemu Urzedowi Dowodzenia SS (SS-Fuhrungshaupltamt). Podporzadkowanie to mialo wlasciwie charakter administracyjny, gdyz jednostki Waffen SS podlegaly faktycznie dowodztwu Wehrmachtu."
Podajê adres bardzo dobrej strony o Waffen-SS. S± poszczególne oddzia³y, ich dowódcy, emblematy, zdjêcia, krótkie biografie. Teraz niestety ta strona nie dzia³a, ale autorzy zapowiadaj±, ¿e wkrótce wróc±.
http://www.wssob.com/
polecam ksiazke Karola Grunberga pt. "SS Czarna Gwardia Hitlera", jest jeszccze do dostania w antykwariatach i czasami na allegro.
hmmm.. Bryan powiedz mi tak rzecz : dlaczego przypier....... sie do kadego kto zapyta o wojsko niemieckie?
przeciez twoje zachowanie jest chore i nienormalne, po opisie widze ze nalezysz do stowarzyszenia Polski Wrzesien....hmm... no tak to wiele wyjasnia.
[quote="krzyzak"]polecam ksiazke Karola Grunberga pt. "SS Czarna Gwardia Hitlera", jest jeszccze do dostania w antykwariatach i czasami na allegro.quote]
czytalem kilka lat temu - bardzo ciekawe - istna kopalnia wiedzy
Czêsto bywa³o tak, ¿e na terenach zajêtych przez Rzeszê SS-mani mniej przydatni, np. starsi ju¿ nieco wiekiem otzrymywali funkcje partyjne, np. lokalnego szefa NSDAP - gauleitera. Mieli oni czêsto "rewelacyjne" pomys³y, np. urzêduj±cy w Kazimierzu Nad Wis³± hitlerowiec wymy¶li³, ¿e wszystkie macewy z lokalnego cmentarza ¿ydowskiego maj± zostaæ rozbite, a ich szcz±tkami wybrukowa³ drogê do swojej posiad³o¶ci (dzi¶ stoi tam chyba Dom Dziennikarza).
A do odtwarzania samych SS-manów nie mam nic na przeciwko. Zw³aszcza chêtnie zobaczy³bym rekonstrukcjê schwytania jakiego¶ przez AK
Pozdr.
M.
Wybaczcie, mo¿e nie do tematu nawet, ale ja osobi¶cie uwa¿am ¿e odtwarzanie historyczne SSmanów nie powinno miec nawet miejsca.