Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Jak siê nazywa ten strój
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie
Tabun
Czo³em.

Czy kto¶ z Was wie jak nazywa siê ten strój (p³aszcz, bluza...), który mo¿emy zaobserwowaæ np w Ogniem i Mieczem, a który przyodziewa³ pan Jan Skrzetuski. Ma charakterystyczne poziome pasy wzd³u¿ torsu. Mo¿e kto¶ widzia³ taki "ciuch" w sklepie?
Poni¿ej obrazki :
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Viator
Te stroje akurat s± takie trochê podrasowane, a¿ za ozdobne jak na mój gust.

Najbardziej ogólnie to taki strój z czê¶ciowo wszytymi na ramionach rêkawami które mo¿na zak³adaæ i zdejmowaæ, analogicznie do XII-XIII-wiecznego surkotu, jaki ma na zdjêciu Domogarow (Bohun) nazywa siê kontuszem.

To natomiast, co ma na sobie Skrzetuski to mo¿e byæ delia albo czamara, zreszt± i spodnie ¿upany bywa³y szamerowane. Nie widaæ dolnej po³owy ani d³ugo¶ci stroju wiêc trudno to przes±dziæ.

Bo to, co te stroje maj± na froncie - to o co pytasz - poziome ozdobne pasy materia³u stanowi±ce przed³u¿enie i rozbudowanie samego zapiêcia - to w³a¶nie szamerowanie (szamerunek), który dotar³ do Europy na kaftanach wraz z po³owieckimi i tatarskimi koczownikami, i na obszarach pocz±tkowo podbitych przez Ordê (w³±cznie z Rusi±) upowszechni³ siê ju¿ w XIII wieku, a kiedy czê¶æ ziem dawnych ksiêstw ruskich i Litwa wesz³y w koñcu XIV wieku w sk³ad Rzeczypospolitej Obojga Narodów stroje szamerowane sta³y siê w toku kolejnego stulecia najbardziej typowym polskim (tak¿e wêgierskim i na koniec s³owackim) strojem narodowym. Szamerunki przeniknê³y do uniformu wojskowego, stroju urzêdowego, ubioru mieszczañskiego, i nawet stroju ludowego w niektórych regionach (Kurpie, S±decczyzna).
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.