Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: I Turniej Rycerski o Skarb Skrzyñskich
> Inne > Kalendarium 2016
Snorlax
Chor±giew ¯ywiecka, Husycka Chor±giew Najemna oraz Miejskie Centrum Kultury w ¯ywcu maj± zaszczyt zaprosiæ braæ rekonstrukcyjn± na pierwszy od lat Turniej Rycerski do miasta ¯ywca.

Turniej odbywaæ bêdzie siê na rynku miejskim oraz w parku, gdzie znajdowaæ bêdzie siê tak¿e obozowisko, obok ¿ywieckiego zamku.
Wstêpny plan turnieju:
PI¡TEK 22.07
Rozbicie obozowiska (zapraszamy ju¿ od 15, ale jak kto¶ bêdzie wcze¶niej to równie¿ go ugo¶cimy)

SOBOTA 23.07
11.30 ROZPOCZÊCIE TURNIEJU, PRZYWITANIE GRUP REKONSTRUKCYJNYCH
12.00 TURNIEJ £UCZNICZY
13.00 TURNIEJ CIʯKOZBROJNYCH - MIECZ I TARCZA
TURNIEJ PIECHOTY LEKKOZBROJNEJ ? MIECZ I TARCZA
15.00 TURNIEJ CIʯKOZBROJNYCH ? MIECZ D£UGI
TURNIEJ PIECHOTY LEKKOZBROJNEJ ? W£ÓCZNIA
16.30 TURNIEJ PIECHOTY LEKKOZBROJNEJ ? WALKI DRU¯YNOWE
17.00 TURNIEJ CIʯKOZBROJNYCH ? WALKI DRU¯YNOWE
20.00 WIELKA BITWA

NIEDZIELA 24.07
10.00 MSZA
12.00 TURNIEJ £UCZNICZY
TURNIEJ RZUTU W£ÓCZNI¡
POKAZ MUSZTRY
TURNIEJ WOJÓW WCZESNO¦REDNIOWIECZNYCH
13.00 BIEG O SUKNO
15.00 WRÊCZENIE NAGRÓD I ZAKOÑCZENIE TURNIEJU

Pula nagród w turnieju na ten moment to 3000z³ i idziemy w górê

Z uwagi na ograniczon± ilo¶æ miejsca pod obozowisko o udziale w turnieju bêdzie decydowa³a kolejno¶æ zg³oszeñ, aczkolwiek bêdziemy czynili starania aby dla nikogo nie zabrak³o miejsca.
Dla rzemie¶lników i wystawców przygotowali¶my poka¼n± ilo¶æ miejsca na rynku miejskim (istotne jest posiadanie w³asnego stanowiska nie wymagaj±cego ingerencji w pod³o¿e), w zamian prosimy jedynie o wsparcie nagród w turnieju w formie dowolnej.
Przy zg³oszeniu proszê podaæ nazwê grupy, odtwarzany okres, liczbê ludzi (mile widziany podzia³ na cywili i walcz±cych), oraz liczbê namiotów.
Zg³oszenia prosimy wysy³aæ pod adres: choragiewzywiecka@gmail.com
W razie pytañ i w±tpliwo¶ci mo¿na dzwoniæ pod numer: 785-787-371 Tomasz Kuliñski
508-893-735 Mateusz ¯arczyñski
Informacje na bie¿±co zamieszane bêd± w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/1711290145805113/

Krótka historia ¶redniowiecznych losów miasta
Kolebka ¯ywca to wzgórze Grojec (612 m n.p.m.), które zosta³o zasiedlone w czasach staro¿ytnych przez Celtów. Istnia³a na nim wczesno¶redniowieczna warownia. Na pocz±tku XV w. zosta³a ona przekszta³cona w zameczek my¶liwski rozbójniczej rodziny Skrzyñskich herbu £abêd¼. W 1462 r. zameczek zosta³ zniszczony przez wojska Kazimierza Jagielloñczyka. Historycznie miejscowo¶æ jest czê¶ci± Ksiêstwa o¶wiêcimskiego.

¯ywiec powsta³ na prze³omie XIII i XIV w. Najstarsze wzmianki zwi±zane s± z miejscow± parafi± katolick±. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1308 r. Po raz kolejny wzmiankowana zosta³a w spisie ¶wiêtopietrza parafii dekanatu O¶wiêcim diecezji krakowskiej z 1326 r. pod nazw± Zivicz. Ówczesny ¯ywiec, bêd±cy czê¶ci± najpierw ksiêstwa cieszyñskiego, a od od 1315/1316 ksiêstwa o¶wiêcimskiego, znajdowa³ siê w nieco innym miejscu ? na terenie pó¼niejszej wioski Stary ¯ywiec, zalanej w roku 1966 wodami Jeziora ¯ywieckiego. W 1327 ksi±¿ê Jan I Scholastyk odda³ ksiêstwo o¶wiêcimskie w lenno Królestwu Czech, a w towarzysz±cym dokumencie z dnia 24 lutego wymieniono równie¿ miasteczko (oppidum) ¯ywiec (Zipscha).

¯ywiec po raz kolejny wymieniony zosta³ w ³aciñskim dokumencie lennym wystawionym 24 lutego 1327 r. w Bytomiu jako miejscowo¶æ lokowana na prawie polskim iure polonico w zlatynizowanej formie Zipscha. Umieszczony w gronie innych miejscowo¶ci znajduj±cych siê na terenie ksiêstwa o¶wiêcimskiego - miasteczek (oppida, na prawie zwyczajowym, polskim): Kêty (Kant), Wadowice (Wadowicz) i Spytkowice (Spitkowicz) oraz lokowanych na zachodnim prawie lokacyjnym O¶wiêcimia (Osswencin) oraz Zatora (Zathor).W 1448, w zwi±zku z czêstymi powodziami, miasto lokowano ponownie ? na wy¿ej po³o¿onym miejscu, u uj¶cia Koszarawy do So³y, gdzie obecnie znajduje siê jego historyczne centrum. W 1457 r. ¶l±skie ksiêstwo o¶wiêcimskie zosta³o sprzedane polskiemu królowi Kazimierzowi Jagielloñczykowi, trac±c swoj± niezale¿no¶æ i staj±c siê integraln± czê¶ci± Polski. Zamek w ¯ywcu, nale¿±cy do ksi±¿±t o¶wiêcimskich, sta³ siê w³asno¶ci± polskiego króla. Odt±d do czasów rozbiorów ¯ywiec nale¿a³ do powiatu ¶l±skiego.
Snorlax
Regulaminy walk ciê¿kozbrojnych

Postanowienia ogólne
Do walk dopuszczone s± tylko osoby nie znajduj±ce
siê pod wp³ywem alkoholu lub ¶rodków odurzaj±cych.
Udzia³ w walkach jest ca³kowicie dobrowolny,
uczestnik bior±cy udzia³ w walkach podchodzi do walk na swoj±
odpowiedzialno¶æ. Aby startowaæ w konkurencjach wymagane jest aby mieæ ukoñczone minimum 16 lat. (w razie nie ukoñczenia 18 roku ¿ycia lub ubezw³asnowolnienia wymagana jest pisemna zgoda opiekunów prawnych Zgoda powinna zawieraæ wszelkie dane personalne ( imiê nazwisko, nr Pesel, Adres zamieszkania oraz zameldowania nr Dowodu osobistego) opiekuna prawnego oraz dane kontaktowe, dane osoby której dotyczy, datê zgody na wziêcie udzia³ w konkurencjach, datê oraz miejsce jej sporz±dzeni oraz podpis opiekuna prawnego oraz informacjê i¿ opiekun prawny zapozna³ siê z regulaminem imprezy.)
Zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie na wypadek
kontuzji odniesionej w trakcie walk.
Ka¿da osoba bior±ca udzia³ w konkurencji wyra¿a zgodê na przetwarzanie jej danych osobowych oraz wizerunku w celach promuj±cych imprezê.
Organizator zapewnia opiekê medyczne podczas trwania imprezy.
Organizatorzy nie ponosz± ¿adnej odpowiedzialno¶ci za jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu fizycznym oraz psychiczny podczas Turnieju oraz w trakcie dojazdu na imprezê czy powrotu do miejsca zamieszkania uczestników.
Organizatorzy nie ponosz± odpowiedzialno¶ci za szkody wyrz±dzone w mieniu nale¿±cym do uczestników imprezy.
Kary za nie przestrzeganie zasad
Zawodnik za nie przestrzeganie zasad mo¿e byæ ukarany
(¿ó³ta kartka) lub wydalony z turnieju (czerwona kartka). Za dwie ¿ó³te kartki
zawodnik automatycznie otrzymujê czerwon± kartkê.
Kartka mo¿e zostaæ przyznana za decyzj± sêdziów za:
Brak spójno¶ci historycznej uzbrojenia i w wypadku u¿ywania elementów wspó³czesnych
U¿ywanie zakazanych ciosów
Nie przestrzeganie zasad „fair play” przez zawodników
Uzbrojenie
Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z histori± XIII - XV wieku. Uzbrojenie musi byæ spójne historycznie w ramach maksymalnie 50 lat.
G³owa; he³m z wy¶ció³k±, zas³aniaj±cy twarz, w przypadku salad i kapalinów nie mo¿e byæ szczeliny pomiêdzy he³mem a podbródkiem – he³m musi byæ zabezpieczony przed ewentualnym ¶ci±gniêciem z g³owy.
Szyja; przeszywany kaptur i czepiec kolczy
Korpus; pszeszywanica, dodatkowo kolczuga, p³aty, lub kirys p³ytowy.
Rêce; pszeszywanica, dodatkowo p³ytowa, zbrojnikowa lub kolcza ochrona stawu barkowego, ³okci i przedramion, p³ytowe lub kolcze rêkawice
Nogi; na udach minimum pikowane nogawice lub zakrywaj±ce je d³uga przeszywanica, p³ytowa ochrona kolan, p³ytowa lub
zbrojnikowa ochrona piszczeli.
Wymiary tarczy to wys max 75 cm szer 60 cm mierzone po krzywi¼nie (dopuszcza siê zwiêkszanie/zmniejszanie wysoko¶ci kosztem szeroko¶ci i odwrotnie)
Wybór przeciwników
Ka¿dy z zawodników
przy zg³oszeniu do turnieju dostaje przydzielony numer startowy , który bêdzie wrzucony do wspólnego koszyka, wybór przeciwnika nastêpuje przez losowanie.
Numer ten zostaje mu do koñca rywalizacji.

Turnieju bojowy na miecz i tarczê

- Czas walki 90 sekund.
- Tarcza; jej d³ugo¶æ nie mo¿e przekraczaæ 75 cm, a szeroko¶æ 65 cm, ranty nie
mog± byæ okute metalem. Dopuszczalne s± jedynie tarcze na bazie drewna (deski, sklejka), profilowane (nie mo¿e byæ to prosta deska).
- Broñ; dopuszczalne jest jedynie broñ sieczna, jednorêczne (miecz, tasak, kord), broñ musi byæ stêpiona, jej waga nie mo¿e byæ ni¿sza ni¿ 1200g.
- Liczone s± jedynie silnie ciosy zadawane krawêdzi± tn±c± broni. Punkty
liczone s± przez 4 sêdziów, 2 sêdziów liczy ciosy zadane przez jednego
walcz±cego, 2 pozosta³ych ciosy drugiego walcz±cego. Po zakoñczeniu pojedynku
sêdziowie sumuj± trafienia poszczególnych osób i og³aszaj± wynik starcia. W przypadku równej ilo¶ci trafieñ decyduje 30 sekundowa dogrywka.
- Polem trafienia jest ca³e cia³o przeciwnika, z wy³±czeniem stóp, krocza, karku, d³oni.
- Dozwolone s± ataki rantem tarczy i w przypadku powalenia przeciwnika sêdziowie przyznaj± 2 punkty
- Niedozwolone s± ataki na kark, krocze, stopy i d³onie przeciwnika.
- Zabronione jest u¿ywanie kopniêæ frontalnych
- Zabronione s± sztychy.
Zawodnik otrzymuje 1 punkt za trafienie przeciwnika w wy¿ej wymienione pole, przewrócenie przeciwnika i wytraceniu mu broni (utrata broni to 1 punkt dla przeciwnika).
- W przypadku klinczu(nieefektywnego) sêdzia powinien przerwaæ walkê po 5 sekundach. Ciosy zadawane podczas klinczu nie s± liczone.
- Zawodnik ma prawo do dwóch jednominutowych przerw w czasie walki w celu poprawienia czê¶ci uzbrojenia, je¶li naprawa nie jest mo¿liwa, to zostaje on zdyskwalifikowany lub mo¿e walczyæ bez sprawnego elementu uzbrojenia pod warunkiem, ¿e nie zagra¿a to znacz±co jego zdrowiu.
- Je¶li zawodnik dozna kontuzji w wyniku czystej akcji przeciwnika, ma on 30 sekund na osi±gniecie gotowo¶ci do walki w przeciwnym przypadku przegrywa walkê (to samo dotyczy zawodnika, który siê przewróci³). Je¶li kontuzja zawodnika
nast±pi w wyniku nieczystego zagrania przeciwnika, zawodnik poszkodowany ma prawo do d³u¿szego odpoczynku, jego walka mo¿e zostaæ prze³o¿ona na pó¼niej.
Je¶li zawodnik dostaje kontuzji w wyniku nieczystego a przy tym celowego zagrania, sêdziowie mog± zadecydowaæ o zakoñczeniu walki i dyskwalifikacji przeciwnika.

Turniej bojowy na miecz d³ugi

- Czas walki 90 sekund
- Broñ; dopuszczalny jest jedynie miecz d³ugi, broñ musi byæ zatêpiona, jej waga nie mo¿e byæ ni¿sza ni¿ 1600g.
- Liczone s± jedynie silnie ciosy zadawane krawêdzi± tn±c± broni. Punkty liczone s± przez 4 sêdziów, 2 sêdziów liczy ciosy zadane przez jednego walcz±cego, 2 pozosta³ych ciosy drugiego walcz±cego. Po zakoñczeniu pojedynku sêdziowie sumuj± trafienia poszczególnych osób i og³aszaj± wynik starcia.
- Polem trafienia jest ca³e cia³o przeciwnika z wy³±czeniem goleni, stóp, krocza, karku ,przedramion i d³oni.
Zezwala siê na :
- zadawanie ciosów g³owic±.
- chwytanie przeciwnika za rêce.
- chwytanie przeciwnika za nogi.
- zwarcie.
- uderzenie przeciwnika piê¶ci± nie trzymaj±c± miecza (podczas zwarcia) - niepunktowane
- odepchniêcie przeciwnika.
- rzuty zapa¶nicze , obalenie.
- podstawienie nogi.
- kopanie w obszar dozwolony-wyj±tek stanowi g³owa i kolano od frontu.(Kopanie jest nie punktowane.)
- stosowanie metody "pó³miecza".
- rozbrojenie.
Zabrania siê :
- pchniêcia sztychem
- zadawania ciosów jelcem
- zadawania ciosów w wyniku których powstan± kontuzje , w obszary dozwolone
niepunktowane.
(przedramiona , ³ydki , golenie.)
- zadawania ciosów w d³onie i stopy.
- zadawania ciosów w kark.
- zrywania he³mu przeciwnika i/lub otwierania jego zas³ony, szarpania za he³m przeciwnika.
- zak³adania d¼wigni na szyjê.
- ataku na przeciwnika pozbawionego broni.
- ataku na le¿±cego przeciwnika.
- ataku na krocze.
- wi±zania/przymocowywania miecza do rêki.
- zabrania siê kontynuowania walki po komendzie - stój , sêdziego g³ównego i po pro¶bie o przerwê zg³oszonej przez przeciwnika.
- W przypadku klinczu sêdzia powinien przerwaæ walkê po 5 sekundach. Ciosy zadawane podczas klinczu nie s± liczone.
- Zawodnik ma prawo do dwóch jednominutowych przerw w czasie walki w celu poprawienia czê¶ci uzbrojenia, je¶li naprawa nie jest mo¿liwa, to zostaje on zdyskwalifikowany lub mo¿e walczyæ bez sprawnego elementu uzbrojenia pod warunkiem, ¿e nie zagra¿a to znacz±co jego zdrowiu.
- Je¶li zawodnik dozna kontuzji w wyniku czystej akcji przeciwnika, ma on 30 sekund na osi±gniecie gotowo¶ci do walki w przeciwnym przypadku przegrywa walkê (to samo dotyczy zawodnika, który siê przewróci³). Je¶li kontuzja zawodnika
nast±pi w wyniku nieczystego zagrania przeciwnika, zawodnik poszkodowany ma prawo do d³u¿szego odpoczynku, jego walka mo¿e zostaæ prze³o¿ona na pó¼niej.
Je¶li zawodnik dostaje kontuzji w wyniku nieczystego a przy tym celowego zagrania, sêdziowie mog± zadecydowaæ o zakoñczeniu walki i dyskwalifikacji przeciwnika.
Walki Dru¿yn Rycerskich (3vs3)
Do walk dopuszczane s± Dru¿yny w których sk³ad wchodzi 3-5 zawodników.

Formu³a walki
Walki WDR s± walkami kontaktowymi 3vs3, lecz z pewnymi
ograniczeniami. Walkê sêdziuje przynajmniej 3 sêdziów których decyzje s± niepodwa¿alne w czasie walki. Po walce kapitan dru¿yny mo¿e siê odwo³aæ do g³ównego sêdziego, je¶li ma odpowiednie powody i dowody.
Walka trwa do 2 wygranych staræ. Starcie jest wygrane
je¶li wszyscy przeciwnicy s± pokonani. Za pokonanie uznaje siê: upadek, 3 punkty podparcia, strata newralgicznej czê¶ci uzbrojenia, opuszczenie pola walki, poddanie siê.
Walka nie jest ograniczona czasowo. Trwa do momentu
po³o¿enia wszystkich przeciwników, lub poddania siê przeciwników. Poddanie sygnalizujemy uklêkniêciem z podniesionymi rêkoma.
Wiêkszo¶æ zawodników jest przyzwyczajona ¿e przewaga 3
do 1 przerywa walkê. W Walkach Dru¿yn Rycerskich je¶li zostanie pojedynczy zawodnik naprzeciw trzem nastêpuje zatrzymanie walki. Ostatni zawodnik podejmujê walkê z najbli¿szym przeciwnikiem, wtedy 2 pozosta³ych czeka na wynik tego pojedynku. Je¶li jednak ich zawodnik polegnie, mog± zaatakowaæ równocze¶nie, czyli walka 2vs1. W przypadku gdy zawodnicy jednej dru¿yny zostan± powaleni niemal¿e jednocze¶nie, w/w zasada nie obowi±zuje.
Je¶li zostanie po jednym zawodniku w ka¿dej dru¿ynie, którzy w czasie akcji przewróc± siê obaj, to zostan± podniesieni, a walka zostanie wznowiona. Zawodnik wygranej dru¿yny musi staæ na nogach. Uniknie to niepotrzebnych nieporozumieñ typu „kto spad³ na kogo”, czy „kto pierwszy wykona³ akcjê” a „kto pierwszy dotkn±³ ziemi”.
Walka trwa do momentu kiedy ostatni przeciwnik
zostanie powalony na ziemie.
Dozwolone akcje
Uderzenia broni±
Uderzenia tarcz± w dowolny sposób
Chwyty zapa¶nicze
„Tramwajowanie”
Kopniêcia frontalne
Uderzenia woln± piê¶ci± (bez tarczy)
Misiowanie (krótsze ni¿ 10 sekund) – je¶li niema akcji, sêdzia rozdziela zawodników i wznawia akcje.
Kopniêcie kolanem

Zabronione akcje
Walka bez broni (nale¿y udaæ siê do pit stopu po zamiennik)
Jakiekolwiek ataki w ty³ przeciwnika – dotyczy to zarówno ataku broni±, jak i kopniêcia – zakaz ten nie dotyczy tzw. Tramwajowania, rzutu zapa¶niczego i ataków na helm.
Przytrzymywanie przeciwnika po obaleniu
Uderzenia na krocze, atak jelcem
Nie efektywnego misiowania (d³u¿sze ni¿ 10 sekund)
Przytrzymywania siê barierek
Zak³adanie broni na kark i szyjê – z ka¿dej strony(pod kryze)
Zrywanie he³mu z g³owy przeciwnika, podwa¿anie zas³ony
Robienie d¼wigni za szyje/kark
W zale¿no¶ci od sytuacji, sêdzia mo¿e zastosowaæ
upomnienie lub wykluczenie z dalszej walki b±d¼ zawodów, je¶li uzna akcje za umy¶ln±.
*Regulamin opracowany na podstawie regulaminu Ligi BHP za zgod± Miros³awa Markowskiego
Snorlax
Z wa¿nych informacji. Obozowisko znajdowaæ siê bêdzie w Parku Zamkowym pomiêdzy zamkiem a polem wieczornej bitwy. Poniewa¿ park jest wpisany na listê zabytków po roz³adunku auta trzeba bêdzie przeparkowaæ pojazdy pod budynek Miejskiego Centrum Kultury w ¯ywcu na Alei Wolno¶ci 4 sk±d zapewniamy transport do obozowiska. Wiêkszo¶æ konkurencji bojowych odbywaæ siê bêdzie na p³ycie rynku w specjalnie przygotowanych szrankach zrobionych na wzór tych BHP. Zapewniamy wy¿ywienie na pewno od soboty rano w postaci pó³ produktów, obiad w postaci kuchni polowej, wieczorem uczta i ¶niadanie w niedzielê. Na terenie obozowiska bêd± specjalne stalowe podstawy, na których bêdzie mo¿na rozpaliæ ognisko, poniewa¿ park wpisany jest na listê zabytków.
Dalsze informacje wkrótce
Snorlax
Serdeczne podziêkowania dla darczyñców naszego turnieju:
-Miejskiemu Centrum Kultury za finansowe nagrody w turnieju
-Artur Olszewski "Pracowania Pokraka"
-Miros³aw Markowski - nagroda w turnieju miecza d³ugiego, nagroda pieniê¿na
-Monika Bachórz "Skrzynia Rozmaito¶ci" - kupon we³ny, nagroda w Biegu po sukno
-Wanda Nowak "Krawiectwo na wiek nie patrzy" - jedwabna na³êczka, nagroda w Biegu po sukno
-Tomasz Kuliñski - kaptur pikowany
-tartaku Trakpol sp. z o.o. z Trzebini za ufundowanie drzewa na szranki, w których rycerze bêd± walczyæ podczas turnieju
-Dawidowa Widucha z rodzin± za wykonanie szranek turniejowych
-Muzeum Miejskiego w ¯ywcu za finansowe wsparcie turnieju
Wszystkim darczyñcom z ca³ego serca dziêkujemy.
Snorlax
Bêd± razem z Nami:
-Chor±giew ¯ywiecka
-Husycka Chor±giew Najemna
-Dru¿yna Po³udnie
-Poczet Rodowy Rzeszowskich z ¯ywca
-Bractwo Rycerskie Zamku Bêdzin
-Prywatny Poczet Rodowy Herbu Gryf
-Dru¿yna Bractwa Bia³ej Bramy z Gliwic
-Niepo³omickie Bractwo Rycerskie
-Opolskie Bractwo Rycerskie
-Leo Corde Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
-Chor±giew Rycerska Ksiêstwa Siewierskiego
-Bractwo Rycerskie Kruk Starostwa Rabsztyñskiego
-Gildia ¯ebracza Archanio³ki
Zapraszamy i ¿yczymy dobrej zabawy
zarczi
Do walk dopuszczone s± tylko osoby nie znajduj±ce siê pod wp³ywem alkoholu lub ¶rodków odurzaj±cych.
Udzia³ w walkach jest ca³kowicie dobrowolny, uczestnik bior±cy udzia³ w walkach podchodzi do walk na swoj± odpowiedzialno¶æ.
Aby startowaæ w konkurencjach wymagane jest ukoñczonie minimum 16 lat. (w razie nie ukoñczenia 18 roku ¿ycia lub ubezw³asnowolnienia wymagana jest pisemna zgoda opiekunów prawnych Zgoda powinna zawieraæ wszelkie dane personalne ( imiê nazwisko, nr Pesel, Adres zamieszkania oraz zameldowania nr Dowodu osobistego) opiekuna prawnego oraz dane kontaktowe, dane osoby której dotyczy, datê zgody na wziêcie udzia³ w konkurencjach, datê oraz miejsce jej sporz±dzeni oraz podpis opiekuna prawnego oraz informacjê i¿ opiekun prawny zapozna³ siê z regulaminem imprezy.)
Zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kontuzji odniesionej w trakcie walk.
Ka¿da osoba bior±ca udzia³ w konkurencji wyra¿a zgodê na przetwarzanie jej danych osobowych oraz wizerunku w celach promuj±cych imprezê.
Organizatorzy nie ponosz± ¿adnej odpowiedzialno¶ci za jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu fizycznym oraz psychiczny podczas turnieju oraz w trakcie dojazdu na imprezê czy powrotu do miejsca zamieszkania uczestników.
Organizatorzy nie ponosz± odpowiedzialno¶ci za szkody wyrz±dzone w mieniu nale¿±cym do uczestników imprezy.


REGULAMIN TURNIEJU BOJOWEGO
MIECZ I TARCZA – LEKKA PIECHOTA



WYMAGANE UZBROJENIE:
• G£OWA – min. he³m otwarty ( ³ebka, bascinet BEZ zas³ony z czepcem kolczym, kapalin, salada, podbródek),
• TU£ÓW – min. przeszywanica, max. p³aty, kolczuga, napier¶nik (bombka, churburg),
• RÊCE – min. rêkawice (kolcze, klepsydrowe, ³ychy) max. os³ony przedramienia (zbrojnikowe, p³ytowe narêczaki bez opachy, naramienniki),
• NOGI – uzbrojenie nóg jest zabronione. Dopuszczane bêd± tylko nogawice pikowane ¾ .
• TARCZA – pó³pawê¿ (pawê¿ka), puklerz, tarcza herbowa, kopijnicza. Dopuszczane s± zarówno tarcze o jednopunktowym imaczu jak i standardowe dwupunktowe. Tarcze okute metalem na rancie nie wchodz±.

PUNKTACJA:
• Walka trwa do trzech celnych trafieñ,
• Miejsca punktowane to HE£M (z wy³±czeniem twarzy) i TU£ÓW (powierzchnia przeszywanicy),
• Atak na RÊCE jest dozwolony ale nie jest punktowany,
• Atak na NOGI jest zabroniony!
• Po ka¿dym punktowanym, celnym ciosie nastêpuje przerwanie walki i rozej¶cie,
• Ciosy „po tarczy”, „po mieczu” nie s± punktowane. Licz± siê tylko „czyste” trafienia,
• Zakaz atakowania rêkawic±, jelcem, g³owic± oraz sztychem.

BROÑ:
• Dopuszczona broñ sieczna (miecz, tasak, kord itp.) Broñ musi byæ stêpiona i zadbana, bez rdzy, ostrych szczerbów itd.,
• Broñ OBUCHOWA (toporki, buzdygany, bu³awy) nie bêdzie dopuszczona!


SÊDZIOWIE:
• Starcie sêdziowane jest przez trzech sêdziów; Sêdzia G³ówny i dwóch Sêdziów Bocznych. Sêdziowie przerywaj± walkê po ka¿dym celnym ciosie i informuj± walcz±cych o aktualnym stanie punktowym walki,
• Decyzja sêdziów jest ostateczna i nie podlega dyskusji. W Przypadku w±tpliwo¶ci ostateczna decyzja nale¿y do Sêdziego G³ównego,
• Przed starciem sêdziowie maj± obowi±zek zweryfikowaæ uzbrojenie walcz±cego, je¶li co¶ bêdzie budziæ w±tpliwo¶æ sêdziów, maj± oni prawo poprosiæ o wymianê lub wykluczyæ z walki,
• W przypadku z³amania zasad przez walcz±cego otrzymuje on ¯Ó£T¡ KARTKÊ od Sêdziego G³ównego, dwie ¿ó³te kartki skutkuj± otrzymaniem CZERWONEJ KARTKI i wykluczeniem z turnieju,
• W przypadku zamierzonego ataku na nogi przeciwnika, walcz±cy otrzymuje CZERWON¡ KARTKÊ bez wcze¶niejszego ostrze¿enia i zostaje usuniêty z turnieju!


REGULAMIN TURNIEJU BOJOWEGO
W£ÓCZNIA – LEKKA PIECHOTA



WYMAGANE UZBROJENIE:
• G£OWA – min. he³m otwarty ( ³ebka, bascinet BEZ zas³ony z czepcem kolczym, kapalin, salada, podbródek),
• TU£ÓW – min. przeszywanica, max. p³aty, kolczuga, napier¶nik (bombka, churburg),
• RÊCE – rêkawice (kolcze, klepsydrowe, ³ychy),
• NOGI – uzbrojenie nóg nie jest wymagane.

PUNKTACJA:
• Walka trwa do trzech trafieñ,
• Miejsca punktowane to HE£M i TU£ÓW (powierzchnia przeszywanicy),
• Atak na RÊCE jest dozwolony ale nie jest punktowany,
• Atak na NOGI jest dozwolony ale nie jest punktowany,
• Po ka¿dym punktowanym, celnym ciosie nastêpuje przerwanie walki i rozej¶cie,
• Atak na odlew, p³azem drzewca jest zakazany,
• Dozwolony atak tylko sztychem Pacyny,
• Zakaz odrywania d³oni od drzewa podczas starcia,
• Uchwyt drzewca jest dowolny, mo¿na przesuwaæ d³onie ale bez odrywania,
• Celne trafienie w wyniku zetkniêcia siê w³óczni jest uznawane za „czyste trafienie”.

BROÑ:
• Do walki dopuszczone s± TYLKO bezpieczne w³ócznie - PACYNY (stêpiony drzewiec zabezpieczony miêkkim owalnym wykoñczeniem),
• Broñ zostanie dostarczona przez organizatora,
• W przypadku u¿ycia przez walcz±cego w³asnej w³óczni - pacyny wymagane jest sprawdzenie stopnia bezpieczeñstwa a decyzja o dopuszczeniu do walki nale¿y do sêdziów.

SÊDZIOWIE:
• Starcie sêdziowane jest przez trzech sêdziów; Sêdzia G³ówny i dwóch Sêdziów Bocznych,
• Sêdziowie przerywaj± walkê po ka¿dym celnym ciosie i informuj± walcz±cych o aktualnym stanie punktowym walki,
• Decyzja sêdziów jest ostateczna i nie podlega dyskusji. W Przypadku w±tpliwo¶ci ostateczna decyzja nale¿y do Sêdziego G³ównego,
• Przed starciem sêdziowie maj± obowi±zek zweryfikowaæ uzbrojenie walcz±cego, je¶li co¶ bêdzie budziæ w±tpliwo¶æ sêdziów, maj± oni prawo poprosiæ o wymianê lub wykluczyæ z walki,
• W przypadku z³amania zasad przez walcz±cego otrzymuje on ¯Ó£T¡ KARTKÊ od Sêdziego G³ównego, dwie ¿ó³te kartki skutkuj± otrzymaniem CZERWONEJ KARTKI i wykluczeniem z turnieju.

To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.