"Starcie Ksi±¿±t"
XIV-wieczna Gra o Tron
na Dworze Ksiêcia Janusza w Czersku
13 – 15.08.2016


Sierpieñ Roku Pañskiego 1389
Napiêcia i rywalizacja o w³adzê w Wielkim Ksiêstwie Litewskim miêdzy ksiêciem Witoldem, a królem W³adys³awem Jagie³³± i jego namiestnikiem ksiêciem Skrigie³³± od kilku miesiêcy narasta³y, gro¿±c wybuchem kolejnej litewskiej wojny domowej. Oczywi¶cie, ponownie zosta³oby w ni± równie¿ uwik³ane ca³e Królestwo Polskie i jego lenna. Obie strony konfliktu rozpoczê³y zbieranie sojuszników. Szczególnie trudne by³o po³o¿enie ksiêcia mazowieckiego Janusza I. By³ on lennikiem Korony i wiernym stronnikiem Andegawenów, a pó¼niej W³adys³awa Jagie³³y, a z drugiej strony ksi±¿ê Witold by³ wszak jego szwagrem, rodzonym bratem ksi±¿êcej ma³¿onki, Danuty Anny. W dodatku ziemie Janusza bezpo¶rednio graniczy³y z Pañstwem Zakonnym, które tak¿e pragnê³o w³±czyæ siê do politycznej gry, w niestabilno¶ci unii krewskiej upatruj±c korzy¶ci dla siebie.
Po fiasku rokowañ, Witold zbieg³ z Litwy wprost do szwagra, by spróbowaæ przeci±gn±æ go na swoj± stronê i wpl±taæ w wir intryg wymierzonych przeciwko Jagielle. Wzglêdy rodzinne i zasady go¶cinno¶ci nie pozwoli³y ksiêciu Januszowi odprawiæ go z kwitkiem, ba, trzeba jeszcze by³o wydaæ ucztê na cze¶æ nieproszonego go¶cia, ale zarazem zachowaæ czujno¶æ, by w cudzej grze o cudzy tron nie straciæ stawki najwy¿szej.

Fabu³a wydarzenia opowiada o owych nerwowych dniach podczas wizyty ksiêcia Witolda. Na dworze ksiêcia Janusza panuj±cego w Czersku jak zwykle przebywaj± dworzanie i rycerze ze swymi pocztami, a ponadto w³a¶nie zje¿d¿aj± go¶cie z Litwy (Witold ze swoimi stronnikami) oraz wys³annicy zaniepokojonego Jagie³³y, kupcy i kramarze lokalni oraz wêdruj±cy z odleg³ych stron, w ci¿bie z pewno¶ci± tak¿e nie brakuje szpiegów krzy¿ackich. W¶ród popisów rycerskich, uk³adów politycznych i intryg dworskich przygotowywana jest uczta na cze¶æ ksi±¿êcego go¶cia. Czy jednak wszystko pójdzie dobrze? Po której stronie opowie siê ksi±¿ê Janusz? Czy pozostanie wierny racji stanu i polityce proandegaweñskiej i projagielloñskiej, czy te¿ zwyci꿱 wiêzy pokrewieñstwa?

Na po³owê sierpnia (13 – 15. 08) 2016 Stowarzyszenie Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych HANZA we wspó³pracy z O¶rodkiem Kultury w Górze Kalwarii przygotowuje imprezê historyczn± inn± ni¿ wszystkie. Nie bêdzie to tradycyjny turniej rycerski o wymiarze sportowym, nie bêdzie to komercyjny festyn "¶redniowieczny", nie bêdzie to te¿ ukryta przed oczyma turystów, odizolowana, prywatna impreza rekonstrukcyjna. Podczas d³ugiego weekendu sierpioniwego odtworzymy na Zamku Ksi±¿±t Mazowieckich w Czersku (gmina Góra Kalwaria, woj. mazowieckie) dwór ksiêcia Janusza i dziej±ce siê na nim w ci±gu kilku dni roku 1389 wydarzenia, które zawa¿y³y na losach Mazowsza, Litwy i Korony, wraz z postaciami w nie zamieszanymi, ale tak¿e z ca³ym t³em historyczno – kulturowym, z otoczk± uwarunkowañ spo³ecznych i ceremonia³u dworskiego.
Innowacyjno¶æ naszego wydarzenia w stosunku do innych imprez historycznych polega na umieszczeniu zmagañ politycznych w szerszym kontek¶cie kulturowym, spo³ecznym i gospodarczym. S³u¿y temu fabularyzacja - zwi±zanie z dat± (1389r.) i miejscem (czerski dwór ksiêcia Janusza I) oraz odtworzenie i przedstawienie t³a kulturowego i spo³ecznego dworu ksi±¿êcego jako zjawiska i jako scenerii ¶redniowiecznej polityki, w której przeplata³y siê wzglêdy militarne, gospodarcze i rodzinne, a tak¿e ukazanie kultury dworskiej, oddanie realiów ¿ycia na XIV-wiecznym zamku, ³±cznie z wcieleniem siê rekonstruktorów w takie postaci jak ksi±¿ê Janusz i ksiê¿na Danuta czy ksi±¿ê Witold i konkretni zwi±zani z nimi stronnicy. St±d popisom rycerskim towarzyszyæ bêd± miêdzy innymi: uroczyste przyjêcie go¶ci na dworze ksi±¿êcym, sceny pertraktacji politycznych i misternych intryg dworskich, uczta dworska, grana na ¿ywo muzyka ¶redniowieczna, pokazy i warsztaty rzemios³, rozrywek, gier i zabaw dworskich i plebejskich, adresowane zarówno do rekonstruktorów, jak i publiczno¶ci.
Du¿y nacisk po³o¿ony zostanie z jednej strony na kwestie poprawno¶ci historycznej i wysokiego poziomu rekonstrukcji sprzêtów i ubiorów uczestników, a z drugiej strony na odtworzenie tego, co do zrekonstruowania trudniejsze ni¿ kultura materialna – odtworzenie postaci historycznych i hipotetycznych z tego okresu, ich wzajemnych relacji i zale¿no¶ci, kultury i etykiety – s³owem na wczuwanie siê uczestników w odtwarzane przez siebie konkretne postaci. Rekonstruktorom umo¿liwi to swoist± podró¿ w czasie i to, co na Zachodzie nazywa siê immersive event, czyli jak najpe³niejszym zanurzeniem siê w realiach koñca XIV wieku. Z kolei tury¶ci – zwykle niedopuszczani do udzia³u w tego typu przedsiêwziêciach rekonstrukcyjnych – tutaj nie tylko ten dostêp uzyskaj±, ale bêd± mieli wyj±tkow± okazjê obcowania z histori± prawdziwie ¿yw±, podgl±dania niejako przez dziurkê od klucza zarówno tej historii wielkiej – politycznej, jak i ma³ej – ¿ycia codziennego ¶redniowiecznego dworu.

Datowanie imprezy (uzbrojenie, ubiory, wyposa¿enie): 1370 – 1410
Szczegó³owe informacje i formularz zg³oszeniowy dla rekonstruktorów: wkrótce.

Je¿eli chcia³by¶ wzi±æ udzia³ w imprezie jako rekonstruktor, rzemie¶lnik wystawiaj±cy swój kram ¶redniowieczny (uczestnicy z obu tych grup podlegaj± weryfikacji przez Stowarzyszenie), to napisz na adres: stowarzyszeniehanza@gmail.com w tytule wiadomo¶ci wpisuj±c "Dwór Ksiêcia Janusza". Dla kramarzy (wy³±cznie historycznych!) miejsce na dziedziñcu ograniczone! Stoiska niehistoryczne mog± zostaæ rozstawione na rynku czerskim (Plac Tysi±clecia) po uzgodnieniu z so³tysem.

Do kontaktu i wspó³pracy zapraszamy równie¿ osoby, firmy i instytucje, które chcia³yby zostaæ sponsorem lub patronem medialnym albo w inny sposób wesprzeæ organizacjê przedsiêwziêcia – jeste¶my otwarci na ró¿ne formy wspó³pracy.