Gdy nad Polska boles³awow± zawis³o widmo trwa³ego podzia³u, panowie ksi±¿êta ró¿nych ziem poczêli zabiegaæ o co raz to wiêksze dobra. Ka¿dy stara³ siê by w³adztwo swe poszerzyæ. Nie mi³e by³o to zarówno potê¿niejszym s±siadom jak i Apostolskiej Stolicy, która krewkich ksi±¿±t chêtniej by widzia³a w nawracaniu Prusów ni¿ w wojnach miêdzy sob±. Dlatego aby na kl±twê siê nie nara¿aæ, pod opiek± zacnych ojców Ko¶cio³a, wraz ze ¶wiadkami stawiali siê na Bo¿y S±d wojownicy z ziem ze sob± granicz±cych aby spory w imieniu seniorów rozstrzygn±æ. Przybyli na Ordalia.
Datowanie 1175- 1250
Starcia: Rycerz vs. Rycerz (walka- ilo¶æ pewnych ciosów zadanych w minutowym starciu, tylko miecz tarcza). Za uzbrojenie rycerskie przyjmuje siê pancerz odpowiedni dla stanu rycerskiego, bojarskiego, w przedziale czasowym zgodnym z datacj±. Nie jest wymagana os³ona nóg. Nie dopuszczone s± „wielkie he³my” i p³ytowe elementy os³ony koñczyn. Broñ musi byæ spójna z odtwarzan± postaci± i utrzymana w odpowiednim stanie.
Rycerz z Giermkiem vs. Rycerz z Giermkiem (zasady wczesne, 3 pewne trafienia, pocz±tkowo giermek walczy z giermkiem, rycerz z rycerzem, zarówno jeden jak i drugi mog± do³±czyæ siê do walki po pokonaniu przeciwnika swojego stanu, topory, miecze)
Lekkozbrojny vs. Lekkozbrojny (zasady wczesne, 3 pewne trafienia, topory, miecze, drzewcówki)
5 Lekkozbrojne ( 1 trafienie, dowódca musi prze¿yæ)
Konkurs kulinarny na wieczorna biesiadê. Konkurs strojów mêskich i ¿eñskich. Ewentualnie ³uczniczy.