Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: "Monoxyl 2016"
> Inne > Kalendarium 2016
M¶cidróg
Skansen archeologiczny w Mrówkach.

"£odzie jednopienne - Monoxyl 2016"

Zapraszamy na trzydniowe spotkanie rekonstrukcyjne w skansenie archeologicznym w Mrówkach, które odbêdzie siê w dniach 29-31 lipca 2016 roku. Na miejscu chcemy zbudowaæ ³ód¼ jednopienn±, popularnie nazywan± d³ubank±, o d³ugo¶ci 4 m opieraj±c siê na publikacji: "Studia nad ³odziami jednopiennymi z obszaru Polski". Mamy ju¿ do¶wiadczenie w budowie tego typu ³odzi i chêtnie podzielimy siê wiedz± z innymi.

Impreza jest prywatna, mimo tego skansen nie bêdzie zamkniêty dla zwiedzaj±cych. Potwierdzeniem uczestnictwa jest wp³ata na podane konto kwoty 30 pln od g³owy. Miejscem zbiórki jest rekonstrukcja grodu sto¿kowego w Mrówkach, u jego podnó¿a rozbijamy obóz w pi±tek rano 29 lipca. Zaraz po przyje¼dzie na miejsce meldujemy siê u obo¼nego który jest tak¿e g³ównym organizatorem przedsiêwziêcia - Micha³a "Ziemowita" Ratowskiego. Po zameldowaniu siê u niego otrzymujemy "siekañce " które s± naszym ¶rodkiem p³atniczym. Za ich pomoc± mo¿emy kupiæ jedzenie w kuchni, naj±æ pomocnika, pacho³ka, zap³aciæ ¿o³d, graæ w ko¶ci czy obstawiaæ zak³ady. W razie zgubienia lub wydania wszystkich siekañców zaistnieje konieczno¶æ ich zarobienia. Mo¿na je zarobiæ: najmuj±c siê u dowódcy dru¿yny za ¿o³d, zapracowaæ przy budowie ³odzi, jako pomoc kuchenna, wygraæ w ko¶ci, mo¿na kogo¶ ograbiæ nara¿aj±c siê na zemstê rodow±. Bêdzie naprawdê wiele mo¿liwo¶ci zarobienia "pieniêdzy". Wa¿na wiadomo¶æ : Za ka¿dy posi³ek p³acimy siekañcami! Nie przewidujemy innej mo¿liwo¶ci wy¿ywienia. W alkohol ka¿dy zaopatruje siê sam wcze¶niej.

W pi±tek rano na miejscu rozbijamy namioty, przebieramy siê i od razu bierzemy udzia³ w ¿yciu obozu. Dowódca dru¿yny (Andrzej "Ja¶min" Urbañski) powo³a wartowników, którzy zostan± op³aceni do pe³nienia warty w grodzie. Szkutnik (Artur "M¶cidróg" Biernacki) przyjmie do pomocy ucznia i czeladnika. Panie karczmarki chêtnie zatrudni± pomocników do r±bania drewna i szorowania garów. Animatorzy tego przedsiêwziêcia bêd± mieli za zadanie tak pokierowaæ fabu³± aby nikt siê nie nudzi³.

Do Mrówek zabieramy sprzêt cywilny oraz uzbrojenie. Bêdzie ono przydatne przy pe³nieniu warty a mo¿e tak¿e do zbrojnych staræ. Nie zabieramy zwierz±t.

Jako ¿e jest to pierwsza edycja, w dodatku w takiej konwencji (fabularyzowane warsztaty), zapraszamy trzydzie¶ci osób, które utworz± bazê do dalszej zabawy w kolejnych edycjach. Impreza zamyka siê w datowaniu - do koñca XIII w. Za sprzêt i uzbrojenie pod wzglêdem rzetelno¶ci rekonstrukcyjnej odpowiadaj± sami uczestnicy.

https://www.facebook.com/events/198031160551473/

M.
Julko
https://www.facebook.com/events/198031160551473/ - > KOMUNIKAT:
"Niestety, ta tre¶æ jest obecnie niedostêpna
Byæ mo¿e u¿yty link wygas³ lub strona jest widoczna tylko dla grupy odbiorców, do której nie nale¿ysz.
"

Czy¿by ju¿ komplet uczestników?
M¶cidróg
Plan imprezy,

Pi±tek

Przyjazd w godzinach porannych ,meldunek u obo¼nego,pobranie siekañców ,rozbicie namiotu w wyznaczonym miejscu.
Przydzielenie lub zg³oszenie siê do pracy w obozie.Dru¿yna zbrojna ( warta ) ,kuchnia,budowa ³odzi.
Zbrojny patrol .
Ognisko ,kolacja,konkurs bajañ.
Warta jest wyznaczana przez dowódcê dru¿yny w godzinach przez niego ustalonych.


Sobota -odpust ¶w Jakuba,tydzieñ perunowy ,Lughnasadh


⦁ Obchody dnia ¶wiêtego Jakuba,PERUNALIA .
⦁ Czas do pó¼nych godzin popo³udnowych mo¿na spêdziæ na ró¿ne sposoby.Przy budowie ³odzi, jako pomoc kuchenna .Mo¿na zaci±gn±æ siê na s³u¿bê w armii . Kto chce , mo¿e ten czas spedziæ nad jeziorem albo spaceruj±c le¶nymi ¶cie¿kami . Ka¿dy straganiarz w wyznaczonym miejscu mo¿e wystawiæ swój towar z podan± cen±.
⦁ Po po³udniu oko³o godziny 18 00 rozpoczynamy obchody ¶wiêta patrona rybaków, którzy zanosz± do niego modlitwy o obfite po³owy i szczê¶liwe wiatry.¦w Jakub roztacza sw± opiekê nad ¿ebrakami,pielgrzymami oraz wojownikami .Kult ¶w. Jakuba wprowadzili, za czasów panowania Kazimierza Odnowiciela, benedyktyni pochodz±cy z Leodium (obecnie Liège ).W tym samym czasie obchodzone s± dni Peruna które to ¶wiêto zwi±zane jest z mod³ami o koniec deszczów oraz burz i zej¶cie wód do podziemia w zwi±zku z dojrzewaniem zbo¿a.Podobnie ma siê z Lughnasadh które wyznacza pocz±tek ¿niw oraz pocz±tek jesieni wed³ug tradycyjnego kalendarza irlandzkiego .
⦁ Oko³o godziny 17 00 koñczymy wszystkie prace obozowe, w tym budowanie ³odzi . Miedzy godzinami 18 00 a 24 00 bierzemy udzia³ w igrzyskach Knattleikr ,przeci±ganie liny ,strzelanie z ³uków,itp ,wodujemy ³ód¼ ,sk³adamy "ofiary " bóstwom ,odprawiamy ceremoniê.
Nocne ¶wiêtowanie ( sobota)
⦁ Rozpalenie rytualnego ogniska ( Na podgrodziu lub pla¿y ) . Z³o¿enie ofiary Perunowi .
⦁ Wodowanie ³odzi,pro¶by do ¶w Jakuba o bogate po³owy i dobre wiatry. Pozostawienie skromnej ofiary dla wodnych demonów.
⦁ ¦wiêtowanie
⦁ Polowanie na utopca

Rano (niedziela )

⦁ Spokojny czas na k±piele w jeziorze i wyjazdy do domów.
M¶cidróg
Tegoroczny Monoxyl w skansenie w Mrówkach za nami. Jednodrewka wykonana smile.gif

https://photos.google.com/share/AF1QipP4xUP...TRIcnNNWkVjWlBn
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.