Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Hodów 2016 - II rekonstrukcja bitwy husarii i pancernych z Tatarami z 1694 r
> Inne > Kalendarium 2016
Krzysztof z Obornik
https://www.facebook.com/permalink.php?stor...118&fref=nf
tu wy¿ej zwiastun i link do filmów z 2015 z I inscenizacji, zapraszamy 18-19 czerwca 2016, jeszcze nie ma bud¿etu, w zesz³ym roku by³o skromnie bo pierwszy raz, teraz ma byæ lepiej, ale siê dopiero ustawiamy. prosimy o wstêpne zg³oszenia husarzy, pancernych, innych formacji i tatarów- tych w znacznej ilo¶ci. bitwa by³a w zasadzie piesza z obu stron, dlatego nie trzeba braæ koni, ju¿ zg³oszonych koni mamy 30, chyba wystarczy , chyba ¿e kto¶ bardzo chce
wiêcej informacji na fb: portas temporis
hej
Mamu¶ka
CYTAT(Krzysztof z Obornik @ 17:18 24.01.2016) *
https://www.facebook.com/permalink.php?stor...118&fref=nf
tu wy¿ej zwiastun i link do filmów z 2015 z I inscenizacji, zapraszamy 18-19 czerwca 2016, jeszcze nie ma bud¿etu, w zesz³ym roku by³o skromnie bo pierwszy raz, teraz ma byæ lepiej, ale siê dopiero ustawiamy. prosimy o wstêpne zg³oszenia husarzy, pancernych, innych formacji i tatarów- tych w znacznej ilo¶ci. bitwa by³a w zasadzie piesza z obu stron, dlatego nie trzeba braæ koni, ju¿ zg³oszonych koni mamy 30, chyba wystarczy , chyba ¿e kto¶ bardzo chce
wiêcej informacji na fb: portas temporis
hej

efendi
Bylismy i bêdziemy. Krzysiu pierniczy bo wcale nie by³o skromnie. OBR i ja osobi¶cie, tak¿e co¶ do szamanka przygotujemy. A ci co znaj± nasz± kuchniê z turniejów , to wiedz± o co chodzi
coffee.gif usmieszek_04.gif pat.gif pijacy.gif
Krzysztof z Obornik
Witajcie, Hodów 2016 sie zbli¿a, powoli przygotowujemy teren, ma byæ wszystko lepiej, jak to mówia w kabarecie "bardziejsze", bud¿et jest lepszy a to cieszy. ponizej kilka uwag o przygotowaniach
WSKAZÓWKI DO INSCENIZACJI II BITWY POD HODOWEM
(Miejsce : b³onie Kluczyska obok wsi Ro¶cis³awice w dniu 18.06.2016)
Przyjêli¶my, po do¶wiadczeniach z inscenizacji w 2015 r. oraz po uwagach rekonstruktorów nastêpuj±ce ustalenia. Dysponujemy du¿ym b³oniem, otoczonym drzewami i zaro¶lami, o wymiarach ok. 120 x 120 m, b³onie zostanie w ca³o¶ci przygotowane do manewrów konnicy. Poprzednio przygotowana przestrzeñ dla konnych by³a mniejsza, teraz starcie na pocz±tku bitwy i szar¿e tatarskie mo¿na zrobiæ z wiêkszym rozmachem.
Pas terenu ok. 20 m od strony pó³nocnej (od szosy) bêdzie przeznaczony dla widzów i straganów (trochê wiêcej miejsca ni¿ poprzednio).Przy czym w lasku o szeroko¶ci 30- 35 m od strony szosy schowamy samochody kupców (jest tam droga polna równoleg³a do szosy) Blisko ¶rodka b³onia znajduje siê niewielki zagajnik (który udawa³ Hodów w zesz³ym roku), zostanie on zmniejszony do kilku krzewów, w których ukryje siê kamerzysta i fotograf (zdjêcia ze ¶rodka bitwy!). Wyciête drzewka i korzenie bêd± „gra³y” jako kobylice po zachodniej stronie pola, ro¶nie tam kilkana¶cie bia³ych brzóz.
Tam, przy brzozach, po stronie wschodniej b³onia, umie¶cimy Hodów, bêd± zbudowane dwie chaty- makiety i kilka namiotów rycerskich, widocznych z daleka. Ca³y obóz rekonstruktorów zostanie umieszczony w przestrzeni za makiet± wsi. W zesz³ym roku rycerstwo obozowa³o w ró¿nych, odleg³ych od siebie miejscach po stronie zachodniej b³onia. Wieczorna burza rozgoni³a wszystkich i uniemo¿liwi³a zrobienie uczty. Tym razem w centralnym miejscu obozu ustawimy du¿y namiot – plandekê, na wypadek deszczu.
Na teren Kluczyska prowadz± dwa utwardzone wjazdy od drogi nr 340, pierwszy (wschodni) bêdzie dla rekonstruktorów i kupców, drugi (zachodni) dla publiczno¶ci, jest tam du¿y teren do parkowania, nie chcemy aby zatrzymywano siê przy szosie.
Prawdziwa bitwa pod Hodowem sk³ada³a siê z dwóch czê¶ci. Na pocz±tku by³o starcie kawaleryjskie Polaków z podjazdem tatarskim przed wsi±. Potem husarze i pancerni zawrócili pomiêdzy budynki i przez kilka godzin bronili siê za os³onami i umocnieniami, walcz±c pieszo z u¿yciem broni palnej. Ordyñcy atakowali pocz±tkowo konno a potem pieszo, gêsto strzelaj±c z ³uków i stosuj±c ró¿ne improwizowane os³ony z koszy, snopków itp. Szturmy odbywa³y siê tylko z jednej strony, bo za wsi± by³ du¿y staw, zabezpieczaj±cy ty³y. Oddzia³ polski (by³o ok. 100 husarzy i 300 pancernych, liczbê Tatarów szacowano na 40 000) nie wióz³ d³ugich kopii ani skrzyde³. By³ bardzo dobrze uzbrojony w broñ paln± (ka¿dy rycerz mia³ 2 pistolety i karabin- bandolet).
Inscenizacjê „wzbogacili¶my” o kilka lekkich dzia³, niezgodnie z histori±. W¶ród obroñców bêdzie grupa husarzy, grupa pancernych oraz kilku- kilkunastu towarzyszy w l¿ejszym moderunku, wszyscy z broni± paln± i ³ukami. W prawdziwej bitwie nie dochodzi³o do walki wrêcz, Polacy starali siê zachowaæ dystans strza³u pistoletowego. W rekonstrukcji zrobimy jednak kilka widowiskowych pojedynków szermierczych przed lini± kobylic.
Za zagajnikiem udaj±cym Hodów jest rzeczywi¶cie stary staw, wyschniêty i zaro¶niêty, w tym sezonie nie uda siê go oczy¶ciæ i nape³niæ wod± ale w przysz³ych inscenizacjach mo¿liwe bêdzie ukszta³towanie otoczenia w sposób przypominaj±cy rzeczywiste pole bitwy.
Z materia³ów historycznych wynikaj± dwie informacje. Miejsce by³o znane jednemu z dowódców, p³k Zahorowskiemu, gdy¿ w Hodowie gospodarzy³a jego matka. Mo¿liwe, ¿e wiedzia³ o tym, ¿e fragment wsi obok stawu nadaje siê do obrony, mo¿liwe te¿, ¿e ca³y polski oddzia³ zatrzyma³ siê tam na popas i dziêki temu szybko uda³o siê zorganizowaæ skuteczn± obronê.
Przyjêli¶my w inscenizacji za³o¿enie, ¿e Polacy zatrzymuj± siê na odpoczynek w Hodowie. Przed odpoczynkiem przezornie rozstawiaj± warty. Potem wysy³aj± konny patrol z³o¿ony z kilku husarzy i pancernych, który napotyka podjazd tatarski o podobnej liczebno¶ci. Rozpoczyna siê walka konna na szable. Z lasu wyje¿d¿aj± kolejne grupy Tatarów i atakuj± podjazd, który po¶piesznie zawraca do wsi, gdzie pozostali rycerze przygotowuj± obronê.
Rozpoczynaj± siê szturmy na fortyfikacje polskie, piesze i konne. Prawdopodobnie bêdzie ko³o 30 konnych Tatarów i wielu, kilkudziesiêciu pieszych, uzbrojonych w du¿± ilo¶æ pacynek- strza³ zakoñczonych bezpieczn± kulk±. Dla osi±gniêcia efektu znacznej liczby wroga potrzebnych bêdzie wielu chêtnych, z w³asnymi ³ukami. W prawdziwej bitwie ordyñcy mieli 100- krotn± przewagê liczebn±, lecz nie mogli jej wykorzystaæ, gdy¿ w ataku, ze wzglêdu na szeroko¶æ pola bitwy mog³o i¶æ jednocze¶nie kilkuset.
Nasza bitwa bêdzie trwa³a oko³o godziny. Po kilku atakach pieszych i konnych bêd± negocjacje, pos³owie tatarscy za¿±daj± poddania siê. Po odmowie rycerzy nast±pi ostatni atak, odparty pokazowo, z gêst± strzelanin± i hukiem dzia³. I koniec.
Krzysztof z Obornik
cosik Freha zdycha i prze³azi na fb ale j±, my starzy, lubimy:
II Inscenizacja bitwy pod Hodowem ju¿ 18.06.2016, zapraszamy, szczególnie licznych Tatarów, którzy dzielnie zgina podczas wielu ataków, zapewniamy pacynki, ubiór i ³uki przywie¼cie ze sob±, jest du¿o miejsca na obóz, nawet dla mugolskich namiotów, dla uczestników uczta,dla grup zorganzowanch zwrot kosztów przejazdu, po wcze¶niejszym uzgodnieniu, kontakt i dane na fb: Stowarzyszenie Portas Temporis
wrzucam do poczytania:



Zagadki, przypuszczenia i hipotezy - Bitwa pod Hodowem 11.06.1694

1. Informacje ¼ród³owe o Bitwie s± sk±pe. Wynika z nich obraz zdarzenia publikowany w kilku opracowaniach historycznych. Sam wykona³em, na podstawie tych¿e, w³asny opis Bitwy do celów planowanej inscenizacji. Skorzysta³em przy tym z uprzejmej pomocy dr Rados³awa Sikory, historyka i znawcy epoki sarmackiej, który te¿ zwróci³ uwagê na braki materia³ów ¼ród³owych.
2. Nowe inscenizacje Bitwy i szerokie nag³o¶nienie tematu, mo¿e spowodowaæ odnalezienie istotnych informacji z epoki, która s³ynie z bogatej literatury pamiêtnikarskiej. Tak spektakularne wydarzenie jak Bitwa pod Hodowem na pewno by³o opisane przez weteranów i ¶wiadków. Ubogi stan ¼róde³ mo¿e wynikaæ z braku wspó³czesnych badañ, a mo¿e z jaki¶ tajemnic z koñca XVII w.
3. Ale wróæmy do Bitwy. Statystyczny, niezorientowany w epoce, czytelnik, który pozna ksi±¿kowy opis, bêdzie odnosi³ wra¿enie, ¿e starcie pod Hodowem odby³o siê w okolicach zajêtego przez Turków Kamieñca Podolskiego. Otó¿ nie! Naprawdê wie¶ Hodów le¿y bardzo daleko, prawie 200 km na pó³noc, w po³owie drogi pomiêdzy Lwowem a Tarnopolem.
4. Wielotysiêczna orda tatarska rzeczywi¶cie by³a pod Kamieñcem, dostarczy³a tam zaopatrzenie dla za³ogi i potem wtargnê³a w g³±b Rzeczpospolitej. Polacy nie mieli militarnej mo¿liwo¶ci zatrzymania jej, lecz znaj±c w przybli¿eniu trasê najazdu, ewakuowali na du¿ym obszarze kogo i co siê da. Armia tatarska, licz±ca podobno 40 tysiêcy ludzi, zachowywa³a siê nietypowo, nie pl±drowa³a okolicy, nie rozsy³a³a czambu³ów, w zwartej masie jecha³a na pó³noc.
5. Z Okopów ¦w. Trójcy i z Szañca Marii Panny, polskich twierdz le¿±cych niedaleko od Kamieñca, w tym samym czasie, wyruszy³ oddzia³ pancernych i husarzy licz±cy oko³o 400 ludzi i pojecha³ te¿ na pó³noc. Nie znamy jego dok³adnego sk³adu, poza nazwiskami kilku oficerów i informacj±, ¿e by³o 7 chor±gwi, prawdopodobnie 2 husarskie i 5 pancernych. Danych jest dziwnie ma³o, tak jakby by³y utajnione. A tym bardziej nie znamy zadania, jakie wype³niali, mo¿e chodzi³o o jak±¶ poufn± i wa¿n± misjê, bo zgromadzono elitarnych, najlepszych rycerzy. Jechali w podobnym kierunku jak orda lecz w pewnym oddaleniu. Raczej na pewno nie skierowano ich do atakowania wielkiej armii Tatarów.
6. Kilkudniowa podró¿ z Okopów do Hodowa oznacza konieczno¶æ noclegów. Czy rycerze korzystali z kwater w miejscowo¶ciach czy obozowali pod namiotami? Na pewno byli przygotowani do spartañskich warunków stepowych ale w zasiedlonym kraju mogli podró¿owaæ wygodniej. Jednak teren by³ opustosza³y, miejscowi uciekli przed czambu³ami, dlatego rycerze mogli wie¼æ w³asne zaopatrzenie i namioty. Z tego wynika pytanie o tabor, czy mieli wozy i konie juczne? ¬ród³a tego nie potwierdzaj±, ale te¿ nie wykluczaj±.
7. Niewielki, mobilny, licz±cy kilkadziesi±t koni jucznych i kilkana¶cie lekkich wozów, tabor jest prawdopodobny. Mo¿liwo¶æ istnienia taboru wynika po¶rednio z przebiegu bitwy, z niezwykle intensywnej i d³ugotrwa³ej strzelaniny. Polacy musieli mieæ du¿y zapas amunicji, znacznie wiêkszy ni¿ noszony przy sobie, czyli powinni mieæ zasoby a te trzeba przewoziæ.
8. Z okoliczno¶ci spotkania Tatarów i Polaków pod Hodowem wynika, ¿e samo starcie by³o niespodziewane dla obu stron, ten fakt potwierdzaj± historycy. Byæ mo¿e armia tatarska zbiera³a siê i przygotowywa³a do innego zadania a Polacy przeszkodzili w nim. Czy celem by³o pobliskie miasto Pomorzany, gdzie mog³o siê schroniæ bardzo wielu uchod¼ców z dobytkiem? Dlatego, tak s±dzê, napastnicy nie podpalili chat w Hodowie, w których bronili siê rycerze, aby nie alarmowaæ okolicy.
9. Nie znamy dok³adnej pory rozpoczêcia bitwy, która trwa³a d³ugo, oko³o 6 godzin. Zaczê³a siê rano lub przed po³udniem. A mo¿e Polacy nocowali w Hodowie, gdy¿ miejsce by³o znane jednemu z dowódców, m³odemu p³k. Zahorowskiemu, którego matka dzier¿awi³a wie¶. Oficer wiedzia³, ¿e grupa domów obok stawu nadaje siê do obrony. Rano konnica wyruszy³a, ¿eby rozpoznaæ teren i spotka³a ordyñców, wtedy zawróci³a do chat, gdzie jeszcze pozostali inni i tabor. Wtedy rozpoczê³a siê Bitwa.
10. Szybko¶æ organizacji i skuteczno¶æ obrony sugeruje jej wcze¶niejsze przygotowanie, tak jakby rycerze przed noclegiem sprawdzili p³oty i zas³ony z kobylic oraz wybrali pozycje do walki. Wiemy na pewno o zgromadzonych ¶rodkach obrony w postaci kobylic (pni grubych drzew z nieokrzesanymi ga³êziami), p³otów i os³on. A mo¿e we wsi by³y te¿ ukryte zapasy prochów i innego zaopatrzenia.
11. Niezwyk³y przebieg Bitwy, polegaj±cy na masowych pieszych atakach, odpieranych salwami z broni palnej, pokazuje wielk± determinacjê atakuj±cych i bohaterstwo obroñców. Ale dlaczego Tatarzy uporczywie atakowali, ryzykuj±c wielkie straty w ludziach i zu¿ycie ogromnej ilo¶ci strza³? Przecie¿ mogli otoczyæ i zablokowaæ wie¶ kilkoma oddzia³ami i napa¶æ na Pomorzany i inne miejsca reszt± wojsk, mieli ogromn± przewagê liczebn±.
12. Wyj±tkowo¶æ oddzia³u polskiego te¿ sugeruje jak±¶ wa¿n±, tajemnicz± misjê. Kilkuset elitarnych rycerzy, ¶wietnie uzbrojonych i przygotowanych do ka¿dej walki (konnej, pieszej, wrêcz i z dystansu), porusza siê równolegle do armii tatarskiej, przez kilka dni unikaj±c spotkania z wrogiem. To wygl±da jak próba wywiezienia czego¶ wa¿nego poza zasiêg zagro¿enia. Jednocze¶nie oddzia³ jest tak silny, ¿e mo¿e zmia¿d¿yæ ka¿dy zagon, który stanie na drodze. O co chodzi?
13. Z jakich¶ tajemniczych powodów ordyñcy uparcie atakowali. Wygl±da na to, ¿e celem najazdu nie by³o pl±drowanie okolicy a w³a¶nie oddzia³ pancernych i husarzy, broni±cy siê w Hodowie. Czy rycerze chronili co¶ lub kogo¶ bardzo cennego, o wielkim znaczeniu dla Tatarów?
14. Przebieg bitwy sugeruje s³oneczn±, such± pogodê. W deszczu Polacy nie mogliby strzelaæ. Skoro by³o sucho, to dlaczego ordyñcy nie próbowali podpaliæ wsi? To na pewno pomog³oby w zwyciêstwie. Mo¿e tej chronionej, cennej rzeczy nie wolno by³o Tatarom podpaliæ? Brak pamiêtników i relacji o Bitwie mo¿e ¶wiadczyæ o utajnieniu misji polskiego oddzia³u. Mo¿e wszyscy siê mylimy?


Krzysztof z Obornik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Tu jest plan do inscenizacji Hodów II.
Krzysztof z Obornik
tu link do plakatu i programu imprezy:
https://www.facebook.com/403545026495118/ph...5896806/?type=3
Krzysztof z Obornik
Hodów 2016 sobota 18.06.2016

SCENARIUSZ BITWY, pocz±tek o godz. 0.00 = 16.00

LP. CZAS
(w minutach) DZIA£ANIE UWAGI
Godz. 11.00 Odprawa dowódców w namiocie g³ównym, w tym 3 dowódców tatarskich: Nuredyn-chan Gaza Girej, bejlerbej piechoty i bejlerbej konnicy, dwóch dowódców polskich: rtm. Tyszkowski dowodzi patrolem konnym, p³k. Zahorowski dowodzi obron± wsi Przedstawienie scenariusza bitwy, wyznaczenie dowódców i zadañ
Godz. 12.00
Ok. 30 minut Próba bitwy, Próba szar¿y „³aw±”, próba salwy z broni palnej i salwy ³uczniczej, wystrza³ z dzia³a Stroje dowolne ale historyczne, lekkie, „na luzie”
PRZERWA
1. 16.00= 0.00 Rozpoczêcie Bitwy – wystrza³ z dzia³a -
2. 0.05 – 0.15 Parada Wykonawców, wszyscy, Polacy i Tatarzy, przechodz± wzd³u¿ linii widowni od strony zachodniej na wschód w kierunku makiety wsi Hodów Narrator przedstawia uczestników
3. 0.20 Polacy udaj± siê do makiety Hodowa, Tatarzy, konni i pieszy, na drug± stronê pola, gdzie formuj± szyki konne i piesze Narrator opisuje okoliczno¶ci przed Bitw±
4. 0.25 Patrol polski wyje¿d¿a ze wsi na ¶rodek pola, pozostali s± we wsi, (4-6 konnych, husarze i pancerni) Narrator - aktualny komentarz, o historii i didaskaliach
5. 0.25- 0.30 Z zagajnika wyje¿d¿a grupa Tatarów ok. 6- 7 konnych, atakuj± Polaków, walka na szable, po chwili pojawia siê druga grupa Tatarów 6 – 7 konnych Narrator - aktualny komentarz, o uzbrojeniu i taktyce
6. 0.30- 0.35 Polacy wycofuj± siê do wsi, przygotowania do obrony, Tatarzy zawracaj± i formuj± szyk do szar¿y Narrator - aktualny komentarz, o walce z bliska
7. 0.35 – 0.40 I Szar¿a Tatarów, Polacy strzelaj± muszkietów i dzia³, odwrót Tatarów Narrator - aktualny komentarz, o strzelaniu z muszkietów i ³uków
8. 0.40 – 0.45 I Atak piechoty tatarskiej, ostrza³ z ³uków, salwa ze strony polskiej, odwrót Tatarów Narrator - aktualny komentarz, o sekretach i zagadkach
9. 0.45 – 0.50 II Atak piechoty tatarskiej (niektórzy atakuj± od strony publiczno¶ci) ostrza³ z ³uków, salwa ze strony polskiej, II atak konnych Tatarów Narrator - aktualny komentarz, o zapasach prochu
10. 0.50 – 0.55 Walki konnych i pieszych na szable na przedpolu, odwrót Tatarów Narrator - aktualny komentarz o szermierce
11. 0.55 – 0.60 Pos³owie Tatarscy chc± wymusiæ poddanie Polaków, podjechanie pos³ów do pozycji we wsi, wyj¶cie husarzy na rozmowy Narrator - aktualny komentarz o pos³ach
12. 0.60 – 0.65 Ostatni III atak Tatarów, konni i piesi (niektórzy atakuj± od strony publiczno¶ci), salwy z dzia³ i broni palnej Polaków, odwrót Tatarów Narrator - aktualny komentarz, o odwrocie
13. 0.65- 0.70 Koniec bitwy, uk³on rekonstruktorów, udawany atak na publiczno¶æ, Tatarzy bior± jasyr (2 – 3 uprzedzone wcze¶niej nadobne bia³og³owy) Narrator - aktualny komentarz, ble ble
14. 0.75 = 17. 15 + 30 minut Czas na zdjêcia, rozmowy i rozej¶cie siê, do 30 minut Narrator - aktualny komentarz, ble ble
15. Po 18.00 Uczta dla rekonstruktorów i sponsorów Bez komentarza, ble….

Wa¿na informacja; podczas inscenizacji Hodów 2016 zostanie "poza konkursem" odegrana scenka do przygotowywanego przez Radka Sikorê z zespo³em filmu o Bitwie pod K³uszynem. Wieczorem grupa kilku pancernych (nie husarzy) na koniach podje¿d¿a do wsi, rozwala p³ot i podpala chaty. Stosowny fragment dekoracji (makieta 2 - 3 chat i p³otu) zagra wcze¶niej jako Hodów, potem ok 21.00 zostanie nagrana ww. scenka. Prosimy o zg³oszenie siê kilku osób w moderunku pancernych, o konie poprosimy Tatarów i husarzy
Krzysztof z Obornik
no i odby³o siê, by³em w ¶rodku , tak¿e trudno o obiektywizm ale wysz³o, fotki na fb
Krzysztof z Obornik
wysy³am link do filmu o Bitwie
https://www.youtube.com/watch?v=q9Yiz1hbH_A
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.