Witam panów, czy to normalne ¿e jak siê u¿ywa w³óczni z grotem o ¶rednicy tulei 2cm(wewnêtrznej) i jak siê uderza "bokiem" to kij nam siê ³amie? Na filmie jest pokazane.
https://www.youtube.com/watch?v=xMQhj12wYC8 konkretnie 7:55 Ciê¿ko jest wykuæ grot o ¶rednicy wew. tulei pow. 2cm
2 cm to niezbyt grube, osobi¶cie do ciêcia zaleca³bym co najmniej 2,5 cm ale wszystko zale¿y jak du¿± si³ê przy³o¿ysz i jak d³ug± zrobisz d¼wigniê (jak d³ugi jest grot). Niebagatelny wp³yw na wynik ma te¿ gatunek i jako¶æ drewna oraz to, ¿e by³o ono znacznie os³abione (rozk³ute) gwo¼dziem mocuj±cym grot.
Dziêki za wyja¶nienie tematu. Raczej nie klepie d³ugich grotów. A co do drewna, to dobrym pomys³em by³oby zrobienie w³óczni z grabu, twardy skurczybyk.
W kontek¶cie drzewca w³óczni, twarde niekoniecznie oznacza wytrzyma³e. Polecam raczej jesion.
Wszyscy z tym jesionem, raz tylko spotka³em jesion w lesie i to przy drodze. Nigdzie nie mogê znale¶æ deski jesionowej. Tylko na tartaku mo¿na kupiæ, ale trzeba zamawiaæ du¿a, hurtow± ilo¶æ.
To fakt, twardo¶æ czêsto idzie w parze z krucho¶ci± w³a¶nie. Elastyczne drzewce jest wa¿niejsze ni¿ bardzo twarde, nie mówi±c ju¿ o tym ¿e twarde drewno jest te¿ w diab³y ciê¿kie. Przy dêbowym drzewcu nie tylko poobija³by¶ sobie paluchy ale i nadwyrê¿y³ krêgos³up (sobie, a wal±c kogo¶ po ³bie - jemu). O jesion mo¿esz popytaæ rzemie¶lników, ostatnio kto¶ siê og³asza³. Mo¿esz spytaæ na targowiskach reko na fejsie. A w tartaku to trzeba daæ go¶ciowi w ³apê - na piwo czy raczej na skrzynkê piwa - a nie kupowaæ oficjalnie, je¶li chcesz jedn± deskê...
A co do pêkania w³óczni, owszem, to normalne. Przy w³óczni wczesno¶redniowiecznej, np. wikiñskiej, która czêstokroæ mia³a grot 30 i 40 cm, tuleja bywa bardzo w±ska, bo w³ócznia ta s³u¿y³a do pchniêæ, a nie do ciêcia. Typowe drzewcówki do ciêcia, jak wszelkie halabardy czy poleaxy pó¼no¶redniowieczne maj± i grubsze, wielok±tne drzewca, i po³±czenie wzmocnione paskami metalowymi z rzêdem nitów. Japoñskie w³ócznie do ciêcia - naginata - z kolei mia³y grot mocowany na d³ug± o¶æ w wydr±¿eniu drzewca, wzmocnionego tu owijk±.
Po prostu z konstrukcji i rozmiaru tulei wynika zastosowanie - najwidoczniej t± broni± nie ciêto. Có¿, walka rekonstrukcyjna odbiega mocno od realiów prawdziwej walki a zarazem od filmów i gier komputerowych, w których wszystko mo¿e s³u¿yæ do wszystkiego i zachowuje siê niezgodnie z prawami fizyki...
Jak chcesz kupiæ kilo miêsa to nie idziesz do ubojni tylko do miêsnego albo innego marketu. Tak samo z drewnem, nie dziw siê ze w tartaku sprzedaj± tylko hurtem. Poszukaj sk³adu drewna (stolarskiego lub budowlanego). Nieobrzynana tarcica jesionowa jest standardowym materia³em budowlanym, mo¿na kupiæ pojedyncze deski bez ¿adnego problemu.
Wycieczki do lasu z przyczyn prawnych nie polecam, ale to te¿ nie jest prawda ¿e jesionów nie ma. S± i to du¿o w ró¿nych regionach kraju, tylko trzeba wiedzieæ gdzie pój¶æ. Jak szukasz w typowej monokulturze sosnowej to nie znajdziesz.
Dziêki za pomoc. W sosnowym lesie to bym nic nie znalaz³, szuka³em w typowo li¶ciastym. W³a¶cicielem tartaku jest znajomy, ale wtedy nic nie mia³. Sporo drzew ro¶nie nie równo: grab, drzewa owocowe, d±b(te m³odsze przynajmniej), m³ody jesion, robinia (buk u mnie nie ro¶nie). Równo za to rosn± wierzby, osiki, olchy, topole, brzozy, leszczyny - ale wszystkie s± miêkkie. Jest blisko wierzba i dwie olchy powalone ok 20cm ¶rednicy. Przyniosê se, ale czy warto robiæ kij do w³óczni? Potrzeba mi metrowych pieñków na strza³y.
W pewnym momencie bodaj w Anglii by³ zakaz wycinania na opa³ olch bo zarezerwowane by³y na promienie strza³ - dziwne, ale mo¿e chodzi³o o to (tak jak w rzymskich pilach, o grotach lu¼no osadzanych w drzewcach) aby nie da³o siê u¿yæ ponownie strza³y, bo promieñ pêka³ przy uderzeniu w cel?
Dziêki za informacje Viator, te olchy w anglii to bardzo prawdopodobne info. Robili strza³y z miêkkich i dobrze ³upliwych drzew=olchy. Co do odzyskiwania, to rzymianie byli imperium, wiêc mieli kolosalne fundusze na armie i niewolników, wiêc mogli se pozwoliæ na jednorazówki. Nie do¶æ ¿e anglicy zbierali strza³y po bitwie, to podczas bitwy koñczy³y siê (bitwa pod Crecy). Wed³ug badañ z mary rose mieli ok 70 strza³. Mo¿liwe ¿e groty kleili, ale to te¿ nie potwierdzone, bo zapiski z Tower of london mówi± ¿e zamawiali 3x wiêcej grotów ni¿ patyków. Nie chce mi siê wierzyæ ¿e to by³y jednorazówki. I jeszcze jedna kwestia, u¿ywali tylko grotów tulejowych - te nie wymagaj± owijek, co mo¿e wskazywaæ na jednorazowo¶æ strza³. Ale poprawnie osadzony taki grot wytrzyma tyle to trzpieñ. Wiêc i tu mo¿na obaliæ teoriê. Jak kto¶ chce to zapraszam do dyskusji.
Przeprasza za post pod postem, ale chcê od¶wie¿yæ temat. Znalaz³em film o statku Mary Rose i jaka¶ pani mówi ¿e kleju z miedz± u¿ywano w okolicach lotek i grotu! Co prawda to XVIw, i nie wiemy jak by³o w czasach Crecy i Azincourt, ale raczej zadawano sobie ten trud i przyklejano groty. Pozdrawiam.
https://www.youtube.com/watch?v=Y71AtaQ1vUg...=60&list=WLCzas 21:40 oko³o.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.