Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: wzornictwo wczesno¶redniowieczne na ³ukach
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Kam'ael
Witam, czy posiada kto¶ ilustracje , ¼ród³a dotycz±ce ozdabiania ³uków przez Skandynawów/Celtów ,a tak¿e naszych rodaków w przedziale VII-X wieku?
pozdrawiam
Viator
O naszych rodakach z pierwszego tysi±clecia w kontek¶cie zdobionych ³uków to raczej zapomnij.
Co do celtyckich i wikiñskich, wnioskowaæ mo¿na by co najwy¿ej po ikonografii, a ta jak wiemy upiêksza wszystko nieprawdopodbonymi plecionkami i nie jest wiarygodna. Z tego co wiem, nie ma znalezisk, które mo¿na jednoznacznie zaklasyfikowaæ jako ³uk a tym bardziej trudno by³oby udowodniæ, ¿e by³ to egzemplarz u¿ytkowy-bojowy.

Zdaje siê ¿e w ogóle zdobienie tego tak prostego i mimo wszystko niezbyt trwa³ego narzêdzia wojny jak ³uk nie by³o specjalnie popularne w Europie w ¿adnej epoce.

Zadajmy sobie te¿ teoretyczne pytanie, jakiego zdobienia mo¿na by siê spodziewaæ po ³uku?

¯adne techniki zdobnicze naruszaj±ce ci±g³o¶æ w³ókien drewna na powierzchni ³uczyska nie by³y
mo¿liwe bo potraktowany nimi ³uk z punktu przesta³by siê do czegokolwiek nadawaæ. Odpadaj± wiêc wszelkie nabijki, karby, ryty, reliefy, intarsje czy inkrustacje, wypalanie wzorów itp.

Malowanie te¿ nieszczególnie by siê sprawdza³o, ³uk zapewne impregnowano woskowaniem albo olejowaniem ale pokrywanie jakimi¶ wzorami czy kryj±c± farb± nie by³oby ani dobrym zabezpieczeniem ani nie by³oby trwa³e na tak mocno "pracuj±cym", podlegaj±cym rozci±ganiom i ¶ciskaniom, kawa³ku elastycznego drewna. Co najwy¿ej suma kolorów zastosowanego drewna i ¶rodka zabezpieczaj±cego (mo¿e z jakim¶ pigmentem) mog³a daæ w efekcie jaki¶ wypadkowy, szczególny kolor ca³ego ³uku.

Pozostaje wiêc co najwy¿ej przyczepianie jakich¶ ozdób - jak pêków piór i w³osia przez Indian - (ale to ju¿ pogarsza w³asno¶ci bardziej precyzyjnego ³uku) albo finezyjne wyprofilowanie rogowych koñcówek (gryfów) na wystaj±cym (niepracuj±cym), koñcowym odcinku. Zdaje siê ¿e to ostatnie to jedyne co mo¿emy uznaæ za potwierdzone na obszarze Starego ¦wiata - ale to w pó¼niejszych czasach i w ³ukach refleksyjnych wzorowanych na koczowniczych.
Nieznany
CYTAT(Kam'ael @ 00:22 06.05.2015) *
Witam, czy posiada kto¶ ilustracje , ¼ród³a dotycz±ce ozdabiania ³uków przez Skandynawów/Celtów ,a tak¿e naszych rodaków w przedziale VII-X wieku?
pozdrawiam


Zajrzyj tu http://muminlucznictwohistoryczne.blogspot...01_archive.html przejrzyj wszystkie zdjêcia w w±tku i zapytaj twórcê.
Kam'ael
Znam prace Mumina ,ale chodzi mi o ¼ród³a. Zrobienie celtyckiej plecionki czy zaczerpniêcie z motywu to jest co innego. Chce po prostu ozdobiæ ³uk motywami , które istnia³y i by³y u¿yte. Nie twierdzê,¿e wzory u Mumina s± niezgodne z epok±, lecz jest to jego w³asna inwencja twórcza (nawiasem bardzo ciekawa). Dlatego pytam czy kto¶ sie nie natkn±³ na jakiekolwiek znalezisko. Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.