CYTAT
Lotki proszê o odpowied¼!!!!!!!!!!
Proszê o stosowanie siê do Regulaminu! Nadmierna, niepotrzebna ekspresja w postaci dziesiêciu wykrzykników jest nieelegancka i nieuzasadniona. Mog³e¶ napisaæ zamiast tego "Pilne!" z jednym wykrzyknikiem.
Poza tym tytu³ tematu powinien zawieraæ konkret. Skoro piszesz "Lotki - proszê o odpowied¼" to mog³e¶ równie dobrze napisaæ "Lotki - z jakiego ptaka?" i by³oby tyle samo tekstu a o wiele czytelniej.
Proszê o stosowanie siê na przysz³o¶æ do powy¿szych (i innych) punktów Regulaminu.
Zmodyfikowa³em tytu³ w±tku.
Odpowiadaj±c merytorycznie:
Nie wiem jak siê spisywa³y w locie kurze pióra ze wzglêdu na mniejsze nieco rozmiary i ma³± sztywno¶æ stosiny w porównaniu z piórami gêsimi. W przechowywaniu spisywa³y siê na pewno kiepsko. U¿ytkownicy dzisiejsi stwierdzaj± ¿e kurze pióra s± "rozczochrane"; miniaturowe haczyki, za pomoc± których trzymaj± siê do siebie w³ókna piór kurzych s± za delikatne i pióra s± zwykle porozczepiane i postrzêpione, co bardzo pogarsza w³asno¶ci lotne. Wymaga³yby cierpliwego pozczepiania w³ókien (¶ciskasz palcami po obu stronach stosinê i przesuwasz dociskaj±c tak jakby¶ zapina³ torebkê plastikow± z "zamkiem b³yskawicznym"), a potem polakierowania lotek, aby siê ponownie nie rozczepia³y.
Na pewno pióra gêsie by³y popularniejszym towarem - zw³aszcza ¿e u¿ywane te¿ masowo na pióra do pisania - choæ nie jedynym.
Wiadomo, ¿e Indianie Ameryki Pó³nocnej u¿ywali na pewno miêdzy innymi kurzych piór. Poniewa¿ jednak ich sposób naci±gu ³uku pozwala³ na strzelanie na niewielkie odleg³o¶ci w porównaniu z chwytem angielskim, wiêc celno¶æ du¿o na tym widocznie nie cierpia³a.
Natomiast w ¼ród³ach pisanych europejskich je¶li znalaz³oby siê zapis o stosowaniu "piór kurzych i kogucich" to niekoniecznie potwierdza³oby gatunek "dawcy piór", a raczej oznacza³oby ¿e lotki by³y zró¿nicowane kolorystycznie (lotk± "koguci±" nazywano lotkê prostopad³± do naciêcia na osadzie strza³y, tê, która powinna byæ skierowana w lewo podczas nak³adania strza³y, a "kurzymi" dwie pozosta³e; "koguci±" czêsto barwiono na czarno lub na inny kontrastowy kolor). Okre¶lenie "kurza" kojarzy³o siê z kolorem bia³ym a "kogucia" z przys³owiow± koguci± barwno¶ci±, a nie stanowi³o odniesienia do konkretnego gatunku ptaka.