Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Dodatkowa broñ rycerska
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie dojrza³ego ¶redniowiecza > Zaczepne uzbrojenie dojrza³ego ¶redniowiecza
Kamulec04
Mogê oczywi¶cie spekulowaæ, ale chcia³bym skonsultowaæ siê z osobami o lepszym rozeznaniu, czyli Wami. Raz na jaki¶ czas spotykam siê ze stwierdzeniem, i¿ rycerz oprócz miecza i w³óczni miewa³ przy sobie te¿ inn± broñ, jak nadziak, czy m³ot. Wg jakiego klucza siêga³ po ni± zamiast po miecz?
Saren
zale¿y czy by³ prawo czy leworêczny.

Viator
Jak walczysz z kim¶ i naraz pêka ci g³ownia miecza albo stylisko topora to siê nie zastanawiasz nad "kluczem" tylko ³apiesz cokolwiek i ratujesz ¿ycie!

Musisz wiêc tê broñ nosiæ po prostu tak, ¿eby siê da³a na o¶lep z³apaæ i jak najszybciej wyci±gn±æ, ot i ca³y klucz.

Na pó¼niejszych rycinach widaæ ¿e np. bu³awê trzymano wsuniêt± za pasek tak ¿e g³owica wypada³a parê cali w bok od pêpka a rêkoje¶æ stercza³a uko¶nie w bok i w ty³, tak ¿eby nie przeszkadza³a w chodzeniu czy dosiadaniu konia. Na jakiej¶ starszej ikonografii chyba (ale dok³adnie nie pamiêtam) go¶cie z drzewcówk± trzymali topory wsuniête za pasek za plecami, mniej wiêcej ¿ele¼cem na tle nerki, ostrzem do ty³u. W jednym i drugim wypadku siêgaj±c rêk± do paska trafiasz dok³adnie ³apk± na ¿ele¼ce i ³api±c za nie od do³u wyszarpujesz broñ do góry. Wyci±gn±wszy je, je¶li masz czas to sobie je jeszcze poprawisz / przesuniesz tak ¿eby trzymaæ d³oni± bli¿ej ¶rodka rêkoje¶ci/drzewca a nie tu¿ pod ¿ele¼cem, a je¶li nie masz czasu to siê zas³aniasz tak jak zdo³asz... Dotyczy to broni obuchowej czyli bu³awy/maczugi czy topora.

Co do broni zapasowej bia³ej, mo¿esz u¿yæ no¿a lub sztyletu (je¶li jest przepisowo zatêpiony do walki). D³ugi nó¿ bojowy (je¶li odgrywasz rycerza przed po³ow± XIII wieku) nie powinien zwisaæ lu¼no w pochwie na jakich¶ troczkach tak jak nó¿ obozowy, bo bardzo trudno go bêdzie jedn± rêk± wyci±gn±æ bez przytrzymywania pochwy drug±. Najlepiej popatrzeæ na ikonografiê i wybraæ który¶ z klasycznych sposobów noszenia - pochwa zatkniêta za pasek uko¶nie, zamocowana solidnie do paska pionowo, zamocowana pionowo miêdzy uszami sakwy, w³o¿ona poziomo w uszy sakwy rêkoje¶ci± do przodu. Sztylet z kolei (upowszechni³ siê i wypar³ nó¿ d³ugi u rycerstwa w po³owie XIII wieku) nosisz standardowo po przeciwnej stronie ni¿ miecz tj. na prawym biodrze, siêgasz po niego zwykle w pozycji nachwytu (jelec dotyka do ma³ego palca) bo tak go ³atwiej wyszarpn±æ, ale mo¿esz oczywi¶cie poæwiczyæ inne po³o¿enia albo przesun±æ go na lewe biodro - generalnie konfiguracja broni i uzbrojenia ochronnego do walki ma byæ praktyczna, nawet je¶li zwyczajowo przyjêta i noszona do stroju reprezentacyjnego jest inna.

Musisz po prostu ubraæ siê w bojówkê i poæwiczyæ w jakim miejscu najwygodniej Ci bêdzie nosiæ broñ zapasow± ¿eby¶ ³apk± w rêkawicy ³atwo i sprawnie da³ radê po ni± intuicyjnie siêgn±æ i pewnie uchwyciæ, a przy okazji w takim miejsce ¿eby Ciê nie kaleczy³a, nie zahacza³a o co¶, nie wypad³a i nie przesuwa³a siê, bo musi byæ zawsze pod rêk± w tym miejscu, mówi±c "³opatologicznie".
Kamulec04
Dziêkujê za obszern± odpowied¼, informacje ciekawe i przydatne. Czy broñ w rodzaju m³ota rycerskiego zawsze by³a traktowana jako zapasowa, do u¿ycia po stracie broni podstawowej, czy jednak w pewnych okoliczno¶ciach siêgano po ni± dla jej wiêkszej skuteczno¶ci w danych warunkach?
Shan
CYTAT(Kamulec04 @ 06:06 02.11.2014) *
Dziêkujê za obszern± odpowied¼, informacje ciekawe i przydatne. Czy broñ w rodzaju m³ota rycerskiego zawsze by³a traktowana jako zapasowa, do u¿ycia po stracie broni podstawowej, czy jednak w pewnych okoliczno¶ciach siêgano po ni± dla jej wiêkszej skuteczno¶ci w danych warunkach?


Jak kto wola³, zasadniczo. Najczê¶ciej oczywi¶cie przedstawiano miecze i nie bez powodu, by³a to broñ do¶æ uniwersalna. Oczywi¶cie ka¿dy walczy³ czym mu by³o wygodnie, czy tam do czego by³ zdolny, normalne. Nie by³o a¿ takich sztywnych regu³, szczególnie przecie¿ dla rycerza, który wyposa¿a³ siê w co mu siê ¿ywnie podoba³o (lub na co go by³o staæ, w przypadku co biedniejszych), a i nawet mniej "wypasione" formacje nie mia³y a¿ takich restrykcji przewa¿nie.

Kilka przyk³adów z dojrza³ego:

Szabelki:
http://2.bp.blogspot.com/-NqoQAyYIuN8/TsY0...0px-Mansura.jpg

W³ócznie, awlpike, glewia?, topór:
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...m27va&b.gif

Tutaj: http://4.bp.blogspot.com/_C6_DXX4pkmQ/S_P3...enry+probus.jpg je¶li siê zbli¿y widaæ ma³y m³oteczek w rêkach jegomo¶cia po prawej, aczkolwiek z jakiego¶ powodu to chyba najzwyklejsze narzêdzie budowlane. Choæ mo¿e artysta nijak nie umia³ przedstawiaæ bojowych. Przyznam, ¿e nie znam dok³adnie pochodzenia tej grafiki, wiem tylko, ¿e przedstawia Henryka IV jak siê zdaje.

Co¶ z ziemi rodzimej, czyli Legnica, prawy górny róg:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../e2/Legnica.JPG

Tutaj kilka bardzo ciekawych przyk³adów z pó¼nego ju¿ ¶redniowiecza i zacznê g³ównie od tego, o co zapyta³e¶, czyli m³ota, tadaa:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q...LkvRlHXJy-2JrV5

I inne ciekawe rzêchy do zabijania:

http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/...6d6k2wwq39h.jpg (tu te¿ widaæ m³ot)

http://www.thehistoryblog.com/wp-content/u...ore-dragons.jpg
Kamulec04
Dziêkujê.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.