W imieniu Roty Pieszej von Massow mam zaszczyt zaprosiæ na VI Turniej Rycerski w Maszewie.
Termin: 15.08.2014r - 17.08.2014r Wszelkie konkurencje turniejowe odbêd± siê w sobotê. Mo¿liwy przyjazd grup i zawodników ju¿ w pi±tek.
Datowanie: okres oko³ogrunwaldzki
Turniej otwarty: Zostanie dopuszczony ka¿dy zawodnik i dru¿yna, który spe³nia kryteria regulaminowe i wcze¶niej zg³osi siê drog± internetow± lub telefoniczn±.
Nocleg: Obóz, namioty historyczne na terenie nad jeziorem M³yñskim w Maszewie.
Wy¿ywienie zapewnione przez organizatorów: Pi±tek - kolacja, Sobota - ¶niadanie, obiad, uczta, Niedziela - ¶niadanie.
Organizatorzy:
Urz±d Miejski w Maszewie,
O¶rodek Kultury i Sportu w Maszewie,
Rota Piesza von Massow.
Konkurencje turniejowe:
- turniej indywidualny w kategorii miecz + tarcza
- turniej indywidualny w kategorii miecz d³ugi
- turniej ³uczniczy
- turniej trójek bohurtowych
- bieg dam
Nagrody: W turniejach bojowych i ³uczniczym przewidziane s± nagrody pieniê¿ne, a w biegu dam piêkna bi¿uteria.
Zg³oszenia drog± internetow± proszê kierowaæ na adres: smolares@wp.pl lub na moje PW. Pytania proszê zadawaæ w tym temacie lub telefonicznie. Kontakt telefoniczny: 605 488 824 (S³awomir Smolarczyk)
Plan imprezy i regulaminy wstawiê w najbli¿szym czasie.
Regulamin turnieju bojowego
I etap: Domy
Podzia³ zawodników na grupy, zwane Domami.
Przydzia³ zawodników do Domów jest losowy. Z domu wychodzi dwóch zawodników z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. Zawodnik dostaje 10 punktów za wygran± walkê plus ró¿nicê miêdzy wynikiem jego i przeciwnika.
II etap: Puchar
Zawodnicy s± losowo wpisywani do drabinki turniejowej, kto wygra przechodzi wy¿ej. Je¶li liczba zawodników jest nieparzysta, zostanie dostawiony losowo kandydat z poprzednio wyeliminowanych. Przywrócony zawodnik nie powinien walczyæ ponownie z tym, który go pokona³ w poprzednim etapie.
Zasady
I. Dopuszczenie do walki
Do walk dopuszczone s± osoby pe³noletnie lub osoby, które ukoñczy³y 16 lat za pisemnym pozwoleniem rodziców. Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z histori± XIV-XV. Oczywi¶cie nie dopuszcza siê mieszania sprzêtu (np. He³m z XIV a reszta z XV)
Uzbrojenie takie musi zawieraæ:
- he³m z zas³on± - tzw. polska krata nie jest dopuszczona. Zas³ona musi byæ opuszczona w ci±gu ca³ego starcia. Zawodnik, któremu os³ona bêdzie swobodnie podskakiwaæ zostanie zdyskwalifikowany. Kapalin wymaga podbródka. Je¶li sêdziowie uznaj±, ¿e przerwa miêdzy kapalinem a podbródkiem jest zbyt du¿a, taki zestaw nie zostanie dopuszczony.
- os³ona szyi ko³nierz pszeszywanicy zas³aniaj±cy szczelnie ca³± szyjê lub przeszywany kaptur. Go³a skóra widoczna na szyi powoduje automatyczne odrzucenie zawodnika przez sêdziów. Poza przeszywanic± na szyi musi znajdowaæ siê dodatkowa os³ona np. kolcza, zbrojnikowa lub ³uska
- Rêce; pszeszywanica, dodatkowo p³ytowa, zbrojnikowa lub kolcza ochrona stawu barkowego, ³okci i przedramion, p³ytowe lub kolcze rêkawice
- Korpus; pszeszywanica, dodatkowo kolczuga, p³aty, skórznia lub kirys p³ytowy.
- Nogi; na udach minimum pikowane nogawice lub zakrywaj±ce je d³uga przeszywanica, p³ytowa ochrona kolan, p³ytowa lub zbrojnikowa ochrona piszczeli.
Broñ: Musi byæ sieczna, czyli miecz, kord, tasak.. D³ugo¶æ broni dowolna. Waga broni jednorêcznej nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ 1200g, pó³torarêcznej nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ 1500g. Krawêdzie broni musz± mieæ co najmniej 2mm grubo¶ci, nie mog± te¿ zawieraæ ostrych zadziorów.
Sztych ma byæ zatêpiony.
Tarcza: Musi byæ na bazie drewna i skóry. Stalowe lub laminatowe (np. w³ókna szklane) tarcze nie s± dopuszczone. Metalowe okucia krawêdzi tarczy nie s± dopuszczone. Waga dowolna. Wymiary: wysoko¶æ nie wiêcej ni¿ 75cm, szeroko¶æ nie wiêcej ni¿ 65cm. Tarcze okr±g³e ? nie wiêcej ni¿ 65 cm ¶rednicy.
Ka¿dy zawodnik jest sprawdzany pod tym k±tem przed ka¿d± walk±.
II. Zasady rozstrzygania pojedynków
Zawodnicy bêd± wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: „Walcz± panowie A i B, przygotowuj± siê panowie C i D”. Zawodnik ma byæ gotów do walki w ci±gu minuty od wezwania. Je¶li po tym czasie nie stawi siê na plac w pe³nym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego. Walka trwa 90 sekund, w przypadku równej ilo¶ci punktów, sêdziowie mog± zarz±dziæ 30 sekund dogrywki.
Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na ¿yczenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chêæ przerwania walki poprzez okrzyk „stop!” i uniesienie rêki z otwart± d³oni±. Sygna³ ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwê techniczn±. Walkê poddaje siê klêkaj±c. Sêdziowie musz± zapytaæ zawodnika, czy faktycznie poddaje walkê.
Zwyciê¿a ten zawodnik, który zdobêdzie wiêcej punktów. Licz± siê tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauwa¿aln± si³±, krawêdzi± tn±c± broni. Ciosy p³azem, ze¶lizgniêcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie s± liczone. Cios, który przebije siê przez zastawê i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie.
Pole trafienia: g³owa, korpus, nogi od kolan wzwy¿, ca³e rêce z wy³±czeniem nadgarstków, przedramion i d³oni. Kolana i ³okcie s± liczone jako pole trafienia. Obalenie przeciwnika jest punktowane. Uderzenia rantem tarczy, s± dozwolone ale nie punktowane.
Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu.
Faule:
- sztychy, ciosy jelcem i g³owic±.
- kopniêcia, uderzenia kolanami, piê¶ciami.
- atak ³okciem na g³owê lub szyjê.
- Niedozwolone s± ataki na kark, krocze, stopy i d³onie przeciwnika.
Kary:
Upomnienie - S³owne upomnienie zawodnika, nie poci±ga dalszych konsekwencji
Ostrze¿enie - Zawodnik traci jeden punkt.
Dyskwalifikacja - zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwyciêzcê i przechodzi dalej.
Ka¿dy faul mo¿e oznaczaæ dyskwalifikacjê, je¿eli sêdziowie uznaj±, ¿e by³ zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Je¶li który¶ arbiter ma w±tpliwo¶ci co do celowo¶ci faulu, walka jest przerywana i nastêpuje narada arbitrów. Ich wspólna decyzja jest niepodwa¿alna i ostateczna.
Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzêtu:
W przypadku klinczu sêdzia powinien przerwaæ walkê po 5 sekundach.
- Zawodnik ma prawo do dwóch jednominutowych przerw w czasie walki w celu poprawienia czê¶ci uzbrojenia, je¶li naprawa nie jest mo¿liwa, to zostaje on zdyskwalifikowany lub mo¿e walczyæ bez sprawnego elementu uzbrojenia pod warunkiem, ¿e nie zagra¿a to znacz±co jego zdrowiu.
- Je¶li zawodnik dozna kontuzji w wyniku czystej akcji przeciwnika, ma on 30 sekund na osi±gniecie gotowo¶ci do walki w przeciwnym przypadku przegrywa walkê (to samo dotyczy zawodnika, który siê przewróci³). Je¶li kontuzja zawodnika nast±pi w wyniku nieczystego zagrania przeciwnika, zawodnik poszkodowany ma prawo do d³u¿szego odpoczynku, jego walka mo¿e zostaæ prze³o¿ona na pó¼niej. Je¶li zawodnik dostaje kontuzji w wyniku nieczystego a przy tym celowego zagrania, poszkodowany mo¿e zadecydowaæ o zakoñczeniu walki i dyskwalifikacji przeciwnika.
W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie maj± sêdziowie.
Arbitrzy
Jest piêciu arbitrów. Czterech od naliczania punktów (po dwóch na zawodnika) i jeden g³ówny, prowadz±cy turniej.
Ka¿dy z nich ma prawo przerwaæ walkê, je¶li widzi ku temu przyczynê. Walkê rozpoczyna i wznawia po przerwie arbiter prowadz±cy.
Jedna osoba jest odpowiedzialna za pilnowanie up³ywu czasu przed walk±, w jej trakcie i podczas przerw.
Regulamin turnieju ³uczniczego:
Nie mo¿na nie dopu¶ciæ do udzia³u w turnieju ³ucznika, który spe³nia wymagania regulaminowe. Regulaminu Organizator, sêdzia oraz komisja apelacyjna musz± bezwzglêdnie przestrzegaæ i po rozpoczêciu turnieju nie mo¿e on byæ zmieniony ani z urzêdu, ani na wniosek (choæby i wszystkich uczestników turnieju) – ze wzglêdów technicznych lub w celu nie przed³u¿ania turnieju poza przyjête ramy czasowe mo¿na jedynie zmniejszyæ liczbê serii (powtórzeñ) danej konkurencji. Obowi±zuje fundamentalna zasada ¿yczliwo¶ci wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowieñ regulaminu wy³±cznie na korzy¶æ uczestnika.
Wymagania co do akcesorii ³uczniczych. Dopuszcza siê wszelkie ³uki tradycyjne (proste i refleksyjne, jednorodne i sk³adane), bez wzglêdu na to, przy u¿yciu jakich technik i technologii oraz z jakich materia³ów zosta³y wykonane. Oprócz ³uków tradycyjnych dopuszcza siê tak¿e ³uki historyczne oraz rekonstrukcje ³uków historycznych. Nie dopuszcza siê ³uków bloczkowych (typu compound), ani ³uków wyczynowych. Naci±gów ³uków siê nie limituje, ale zachêca siê do u¿ywania ³uków o naci±gu oko³o 19 kg.
Niedozwolone s± jakiekolwiek celowniki nienaturalne. Nie dopuszcza siê celowników i oprzyrz±dowania wystaj±cego poza obrys majdanu i ramion ³uku. Dopuszcza siê celowniki w formie znaków na majdanie, czy b±czków na ciêciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkê ciêciwy. Dozwolone s± okienka i pó³ki w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strza³ê: drewniana, rogowa, skórzana, z w³osia lub inna. Osady w promieniach drewniane. Brzechwy strza³ mog± byæ wy³±cznie drewniane, a lotki z materia³ów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza siê groty metalowe wszelkiego typu, równie¿ toczone, a ponadto z kamienia lub rogu. Dozwolone s± dowolne ko³czany i goryty ze skóry, tkaniny lub z drewna - o kszta³tach historycznych lub naturalnych. Strza³y u¿ywane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny siê odró¿niaæ indywidualnym oznaczeniami (kolorem lotek, podpisami lub kolorowymi opaskami na brzechwie, wzglêdnie barwami owijek, czy innymi trwa³ymi znakami). Mo¿na u¿ywaæ strza³ wy³±cznie posiadanych przy sobie: nie wolno ani strza³ podawaæ, ani wbijaæ w ziemiê. Nie zalicza siê trafieñ strza³±, która nie pozosta³a w tarczy. W przypadku oddania wiêkszej liczby strza³ów, ani¿eli przewidziana dla danej konkurencji – uczestnikowi odejmuje siê stosown± liczbê strza³ wed³ug najwiêkszej liczby punktów za dana strza³ê. Nie wolno oddawaæ dodatkowych strza³ów, je¶li po podej¶ciu do tarczy oka¿e siê, ¿e uczestnik odda³ mniejsz± liczbê strza³ów, ani¿eli przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku w±tpliwo¶ci liczbê punktów za dane trafienie zalicza siê zawsze na korzy¶æ uczestnika, choæby strza³a nawet w najmniejszym stopniu dotyka³a tarczy z wiêksz± liczb± punktów.
Nagrody w turniejach indywidualnych to:
I - 800z³
II - 400z³
III - 200z³
Bieg dam - I, II i III miejsce - bi¿uteria wykonana przez Paw³a Ob³ozê
Trójki bohurtowe: Nagroda pieniê¿na (wysoko¶ci jeszcze nie zamieszczam bo trwaj± negocjacje ze sponsorami)
Za wszystkie konkurencje bojowe i ³ucznicze przewidziany za I, II i III miejsce unikalny bages.
Zamieszczam plan imprezy
Pi±tek 15.08
17.00 – Uroczyste otwarcie (na boisku) przejêcie kluczy, przemowy etc.,
22.00 – Pokaz artyleryjski
Sobota 16.08
11.00 – parada
12.00 – Turniej ³uczniczy
14.30 – Turniej indywidualny - jedynka + tarcza
17.30 – bieg dam
19.00 – Turniej indywidualny – miecz d³ugi
20.30 – Trójki bohurtowe
21.30 zakoñczenie i wrêczenie nagród
ok. 22.00 - wystêp zespo³u Emerald (zespó³ szantowo -pijacki, czyli w sam raz dla nas)
Po wystêpie biesiada
Niedziela 17.08
od rana cucenie zw³ok
Walki w turnieju trujek bohurtowych bêd± odbywa³y siê wed³ug zasad miêdzynarodowej federacji IMCF zarówno je¿eli chodzi o dopuszczon± broñ i uzbrojenie jak i o zasady, faule.
Dru¿yna sk³ada siê z czterech osób czyli tylko jedna osoba rezerwowa. Druzyna mo¿e wyj¶æ w minimalnym sk³adzie - 2 osoby. Je¿eli kto¶ nie ma dostêpu do regulaminu IMCF lub ma inne pytania, proszê pisaæ.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.