Witajcie.
W zwi±zku z wieloma kontrowersjami dotycz±cymi problematyki ochron d³oni w grunwaldzkich turniejach bojowych warto za³o¿yæ temat temu po¶wiêcony w odpowiednim dziale. Niniejszym do czyniê, bo w±tek "Pytanie o rêkawice", który pe³ni trochê tak± funkcjê ogólnego tematu w tym dziale - jest niewystarczaj±cy i zbyt rozleg³y. W skrócie:
Interesuj±ce nas datowanie to: 1380-1420 rok.
Interesuj± nas wszelkie informacje o os³onach d³oni, zarówno w teorii, jak i w praktyce.
Zacznê temat od wymienienia rêkawic, które mieszcz± siê w tym przedziale czasowym. W razie czego prosze o uzupe³nianie tematu.
1. Rêkawice kolcze, mitynki i palczaste
2. Rêkawice segmentowe
3. Rêkawice klepsydrowe
4. Rêkawice folgowo-palczaste
Te modele wg mojej wiedzy w pe³ni pasuj± do omawianej epoki. Jeszcze kilka s³ów wyja¶nienia, bo mo¿na stworzyæ o wiele wiêcej podzia³ów, ze wzglêdu na ró¿nice w budowie poszczególnych modeli, przyk³adoow klepsydra mo¿e mieæ ochronê palców kolcz±, ³uskow±, jak i p³ytkow±. Rekawica segmentowa mo¿e byæ kryta albo i nie. etc. etc.
Jednak na razie nie chcia³bym wnikaæ w szczegó³y, poza form± rêkawice nr 4. Przedwczoraj opublikowa³em na swoim blogu wpis i chcia³bym, ¿eby sta³ siê on przyczyn± do dyskusji o rêkawicach. Wierzê, ¿e taka dyskusja jest potrzebna i pozwoli poprawiæ bezpieczeñstwo. A wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, ¿e taki typ rêkawicy w ogóle istnieje. Równie¿ nie zauwa¿y³em, ¿eby funkcjonowa³a jako ochrona dloni na turniejach. Prawdopodobnie dlatego, ¿e wiêkszo¶ci wydaje siê, ¿e taki model to dopiero po³owa XV wieku.
Zapraszam do lektury notki oraz do dyskusji.
http://ruch-rycerski.blogspot.com/2014/06/...u-xv-wieku.html