Premiera Historia Militaris Polonica.
Zapraszamy na www.historiamilitaris.pl
Facebook

G³ówne cele dzia³alno¶ci HMP to gromadzenie, katalogowanie i publi­kowanie ¼róde³ oraz materia³ów do historii wojskowo¶ci, bronioznawstwa i histo­rycznych sztuk walki. Zasadnicze kategorie ¼róde³ to ¼ród³a pisane, zabytki uzbrojenia oraz ikonografia. Materia³y pre­zen­towane na stronie to bibliografie, opracowania, definicje, katalogi, typologie, terminologie, schematy, mapy, itp. Naszym zamiarem jest ukazanie historii wojska i orê¿a polskiego na tle europejskim i bliskowschodnim, ze wzglêdu na wielokulturowe wp³ywy jakim zosta³y one poddane na przestrzeni dziejów i zaowocowa³y wykszta³ceniem siê rodzimych, unikalnych rozwi±zañ, takich jak staropolska sztuka wojenna, szabla husarska czy sztuka krzy¿owa.

Na pocz±tek polecamy trzy linki:

1. Interaktywn± mapê zabytków broni bia³ej z terenu Polski. Obecnie na mapie znajduje siê ponad 130 kordów, mieczy i pugina³ów. Najechanie wska¼nikiem na znacznik wy¶wietla podstawowe informacje o obiekcie a klikniêcie prowadzi do strony zabytku ze szczegó³owymi informacjami.

http://www.historiamilitaris.pl/uzbrojenie/bron-biala/mapa

2. Zbiór ¼róde³ pisanych do sztuk walki praktyko­wanych w dawnej Polsce. ¬ród³a zosta³y skate­goryzowane pod wzglêdem rodzaju broni, sztuki walki, zakresu tematycznego i gatunku ¼ród³a. Obecnie prezentujemy zacz±tek katalogu, który bêdzie sukcesywnie rozbu­dowywany.

http://www.historiamilitaris.pl/hsw/zrodla-pisane

3. Zbiór ró¿nych rodzajów zabytków ikono­graficznych przedstawiaj±cych uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne i renesansowe oraz sceny batalistyczne z tego okresu. Zbiór zawiera obecnie ponad 100 zabytków ikono­graficznych.

http://www.historiamilitaris.pl/ikonografia