Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Strój w XII wieku
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Mêskie ubiory wczesno¶redniowieczne
¿yleta
Witam,
Chcia³bym siê dowiedzieæ jak wygl±da³ strój cywilny S³owianina w 2 po³owie XII wieku?
Owka
To wykona³e¶ ju¿ dobry pocz±tek, trafiaj±c na w³a¶ciwe forum i do w³a¶ciwego dzia³u.
Teraz pozostaje jeszcze znale¼æ w nim w³a¶ciwe w±tki, a jest ich tu kilka, i przeczytaæ.

Je¶li po zrobieniu tego bêdziesz mieæ konkretne pytania - a zapewne bêdziesz - zadaj je w tych w±tkach, a je¶li do ¿adnego nie pasuj±, za³ó¿ nowy. Inaczej lêgnie siê umfnasty w±tek na ten sam podstawowy temat, a kolejny nowy czytelnik ma jeszcze trudniej...
¿yleta
Nie ma nigdzie opisane stroju cywilnego w 2 po³owie XII wieku. Wiêc czekam na opis lub zdjêcie takiego stroju.
Owka
Jaaasne... Zw³aszcza zdjêcia lubili sobie wtedy robiæ...
Musisz zdaæ sobie sprawê, ¿e to, czym zajmujemy siê na tym forum, to rekonstrukcja. Czyli odtwarzanie rozmaitych przedmiotów, a czasem i zachowañ, na podstawie przekazów, ilustracji z epoki, i znalezisk archeologicznych, oraz opracowañ naukowych.

Do tej pory nikt nie wykopa³ jeszcze kompletnego i ubranego S³owianina z 2 po³owy XII wieku, a zwa¿ywszy brak wiecznej zmarzliny w naszej strefie klimatycznej, szanse na takie co¶ w przysz³o¶ci te¿ s± znikome.

Pozostajemy wiêc skazani na sk³adanie tego, co chcemy zrekonstruowaæ, z fragmentów dostêpnej nam wiedzy z ró¿nych ¼róde³. I uzupe³nianie analogiami zbli¿onymi geograficznie i historycznie, a w braku tych nawet danymi etnograficznymi. Je¶li widzisz na zdjêciu takiego wspó³czesnego "S³owianina", to najpewniej ma on na sobie ubrania czê¶ciowo oparte na ilustracjach z niemieckiego kregu kulturowego, znaleziskach odzie¿owych ze Skandynawii, gacie wzorowane na XIX-wiecznym ch³opskim wykroju, i dopiero na poziomie obuwia i detali metalowych wchodzi w "dwunastowieczn± S³owiañszczyznê". Warto, aby¶ mia³ tego ¶wiadomo¶æ - a jej nie za³atwi Ci "zdjêcie", o które prosisz.

Dodam, ¿e stworzenie porz±dnego opisu "stroju cywilnego w 2 po³owie XII wieku" to wk³ad pracy porównywalny z uczciwie pisanym - przynajmniej - licencjatem - i nikt go Tobie charytatywnie nie zrobi, chyba, ¿e ju¿ co¶ podobnego zrobi³ dla siebie, i pozostaje mu "kopiuj-wklej". U³atwisz sprawê, jak trochê zawêzisz temat - S³owiañszczyzna w tym okresie by³a spora i do¶æ zró¿nicowana i pañstwowo, i je¶li idzie o wp³ywy kulturowe. Nie mówi±c o tym, ¿e inaczej nosi³ siê ksi±¿ê, inaczej ¶winiarz...

Poza tym - je¶li jaka¶ internetowa dobra dusza wklei Ci tu zdjêcie i opis, to jak± masz gwarancjê, ¿e bêdzie toto sensowne i merytorycznie poprawne? Pamiêtaj, w internecie nikt nie wie, ¿e jeste¶ psem! Twój interlokutor mo¿e byæ zwyczajnie niekompetentny albo nadzwyczjnie z³o¶liwy - nigdy nie twórz "zestawu" w oparciu o jedno nie zweryfikowane opracowanie. Zachêcam do samodzielno¶ci w poszukiwaniach - czas na to po¶wiêcony jest czasem dobrze zainwestowanym w porównaniu z "wtop±" w co¶, co nada siê potem najwy¿ej do szkolnego przedstawienia o Pia¶cie Ko³odzieju.

Okre¶l dok³adniejsz± lokalizacjê i status spo³eczny swojej "postaci", pozbieraj informacje dla tego terenu i okresu (oraz zbli¿onych - jak napisa³am, bedziesz musia³ w jakiej¶ czê¶ci skorzystaæ z analogii, chyba ¿e wykopi± tego mro¿onego S³owianina). A gdy ju¿ bedziesz mia³ konkretne pytania (np. "Przeczyta³em to i tamto, i nie mogê zdecydowaæ, czy powienienem wybraæ spodnie, czy nogawice), nadejdzie pora na konkretne odpowiedzi.

Dobrym punktem wyj¶cia bêd± opracowania projektu "Polski Dzielnicowej". Wprawdzie celujesz w datowanie odrobinê wcze¶niejsze, ni¿ oni, ale sporo informacji bêdzie aktualnych, zorientujesz siê, co potrzebujesz wiedzieæ i zebraæ - a Projekt dzia³a na na naprawdê fajnym poziomie.
http://www.1196-1235.pl/projekt.html
¿yleta
Dziêki Owka
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.