Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wymoszczenie pod ³ebkê
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Davook
Interesuje mnie czy pod taki rodzaj he³mu wystarczy rodzaj czepka, wszytego weñ. Czy mo¿e trzeba zastosowaæ pe³en pikowany kaptur. Zamierzam zastosowaæ te pierwsze rozwi±zanie, wszyæ wymoszczenie pod ca³ym wnêtrzem he³mu i zrobiæ tylko otwory na pasek pod brodê. Nie wiem czy bêdzie poprawne historycznie.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Co s±dzicie o takim rozwi±zaniu jak na za³±czonym obrazku? Bêdzie siê nadawa³o dla strzelca po stronie krzy¿ackiej?

PS. Natrafi³em na ilustracjê z manuskryptu datowanego na lata 1384-1400(Francja).

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Postaæ na prawo od nieszczê¶nika uderzanego mieczem ma w³a¶nie co¶ takiego.

Laser
Wiêkszo¶æ ³ebek mia³o wszyty pe³en kaptur pikowany + czepiec kolczy. Chocia¿ w ikonografii zdarzaj± siê rzadko przedstawienia takie jakie chcesz zrobiæ.
Igor z Bêdzina
Laser

pozwolê siê z Toba nie zgodziæ. Przyk³ad ³ebki bez czepca kolczego. Metropolitan Museum of Art:

http://www.metmuseum.org/collection/the-co...inet&pos=12

I uprzedzam z góry, to nie jest barbuta, jest to do¶æ typowa ³ebka z drugiej po³owy XIV wieku. Zreszt± w u¿yciu co najmniej do koñca XV. Prawdopodobnie pod he³m zak³adano kaptur kolczy.

I jeszcze p³askorze¼ba z katedry w Pistoi, W³ochy:

http://www.myarmoury.com/view.html?feature...spot_basc09.jpg
Rafa³ Pr±dzyñski
Jest to bardzo g³eboki basinet, prowieneincji Italskiej (podobne w proporcjach importy w Anglii - ze wzglêdu na wysoko¶æ czaszki wyspiarzy - "jajo³g³owi") - bardzopowszechny w mozaikowym malarstwie Italskim. Zasadniczo najcze¶ciej na glowach lekkiej piechoty. Zasadniczo noszony w Italii bez niczego - dla tego lekkiej piechoty - i dla tego taki rozbudowany.
Laser
Igorze, ale¿ wcale nie pisa³em, ¿e takie kombinacje siê nie zdarza³y. Po prostu wiêkszo¶æ ikonografii posiada wersjê z czepcem.

Od siebie mogê te¿ dorzuciæ:

Igor z Bêdzina
Rafa³
a co powiesz na dzwon przy³bicy z DHM w Berlinie znalezionej we Wroc³awiu, ró¿nica miêdzy nimi to niewielki nakarczek w pó¼niejszej w³oskiej wersji. I dla przypomnienia przy³bica to ³ebka z zas³on±, a nie wydaje mi siê i zreszt± w zasadzie nie ma innego rodzaju dzwonów znalezionych w Europie przed 1400. Zreszt± w wiekszo¶ci przypadków ikonografia sugeruje ( o tyle o ile), ¿e nie by³o jakich¶ specjalnych innych dzwonów przed XV wikiem, potem zaczyna siê to komplikowaæ, choæby ³ebki "uszate".
Rafa³ Pr±dzyñski
Igorze
ale¿ ja siê z Tob± nie spieram - basinet i ³ebka i przy³bica s± u nas u¿ywane w literaturze zamiennie jako termin. Co wiêcej o ile w dobie he³mów garnczkowych i kub³owych, ³ebka to ³ebka i koniec, a przy³bica to przy³bica - to w omawianym okresie bardzo trudno podzieliæ w³os na czworo - pozostaj± naprawdê czasami do¶æ nie ostre ró¿nice proporcji i wykrojów. A z kolei na 100% basinet no to jeszcze z 50 lat do przodu. Niemniej jednak pokazany przez Ciebie typ dzwonu najczê¶ciej widnieje na tym Italskim malarstwie freskowym i na p³askorze¼bie - co wiêcej tam widnieje obok "klasycznych" ³ebek” i "rycerskich basinetów". Tam¿e najczê¶ciej Twój typ widoczny jest na g³owach tzw. "lekkiej piechoty" bez czepców i kapturów kolczych, a dwa pozosta³e typy - owszem na g³owach "ciê¿kozbrojnych" i z czepcami.
Wizerunki s± bardzo wyra¼ne i wyprzedzaj±ce epokê pod wzglêdem artystycznym i realistycznym. Niemniej jednak nie stawiam tezy, ¿e akurat te wizerunki zachowuj± realn± proporcjê jak to by³o na prawdê - bo nic nie wiemy o wizerunkach które siê nie zachowa³y - i procentowo prawie nic poza Itali±.
W trochê gorszych (bo z kroniki) przedstawieniach które zamie¶ci³ Laser - mo¿na siê domy¶laæ wszystkich trzech typów stosowania tego typu he³mu. Vide druga ilustracja - Pan przy beczce, pan z gizarm±, pan w okienku.
Igor z Bêdzina
Rafa³
nie wprowadzajmy dodatkowego zamieszania z nazwami. Bascinet to w literaturze zachodniej ³ebka, co do przy³bic mamy dwa okre¶lenia hounskull i hundsgugel (wiem, to drugie oznacza to psi pysk, ale hounskull ma³o kto u¿ywa).
Dla przyk³adu great bascinet potocznie u nas nazywa siê wielkim basinetem, choæ w³a¶ciwie, je¶li trzymaæ siê konwencji, powinno nazywaæ siê wielk± przy³bic±. Problem jest taki, ¿e nie ma potwierdzenia na jego u¿ywanie w Polsce.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.