Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: "Turniej w na Zamku w Królewcu"
> Inne > Kalendarium 2014
jedam von blabo
Turniej na Zamku w Królewcu-(Zamek w ¦wieciu, ul. Zamkowa 1)

Datowanie:
II po³ XIV wieku

Ilo¶æ miejsc: 50 osób

Plan imprezy:

14 sierpnia 2014:

19.00 karczma

15 sierpnia 2014:

9.00 msza ¶wiêta
11.00 ¶niadanie
14.00 walki piesze na miecze
17.00 turniej konny sprawno¶ciowy/ dla lekkozbrojnych

16 sierpnia 2014:

9.00 msza ¶wiêta
11.00 ¶niadanie
13.00 walki na w³ócznie, halabardy i poleaxe
15.00 walki konne 4 vs 4
17.00 przeja¿d¿ka konna
20.00 uczta- stó³ honorowy- nagrodzenie zwyciêzców, rycerzom posadzonym przy honorowym stole bêdzie us³ugiwa³a s³u¿ba (zwyciêzcy turnieju konnego, turniejów pieszych, najbardziej zachwycaj±ca postaæ turnieju)

1. Obraz turnieju:

Do Królewca w 1390 roku zje¿d¿aj± siê rycerze z ca³ej Europy. Przygotowuj± siê do wyprawy na Litwê. Na zaproszenie wielkiego marsza³ka zakonu zatrzymuj± siê na zamku. Marsza³ek Engelhard Rabe organizuje dla nich turniej. W ci±gu dwóch dni odbywaj± siê zawody rycerskie, uroczysto¶ci ko¶cielne i uczty. Jednym z go¶ci jest Henryk hrabia Derby i Northampton ksi±¿ê Lancaster, pó¼niejszy król Anglii Henryk IV.

2. Postacie imprezy:

Wielki marsza³ek Engelhard Rabe- rycerz zakonny, gospodarz

ksi±¿e Henryk- postaæ nr 1 turnieju

Herold- postaæ zwi±zana z organizowaniem potyczek, informuje o tym kto siê potyka, prezentuje role herbowe i opowiada legendy herbowe

Bracia rycerze- rycerze zakonni, 3 osoby

Panowie- mo¿ni rycerze którzy przywiedli poczty, za poczet rozumie siê przynajmniej dwóch zbrojnych i jednego s³ugê, poczet musi mieæ proporzec. Pan powinien mieæ bogaty strój i drogie sprzêty oraz uzbrojenie.

Rycerze- cz³onkowie pocztów, ciê¿kozbrojni

Giermkowie- us³uguj± rycerzom i panom, ka¿dy Pan musi mieæ przynajmniej jednego giermka

Damy- towarzysz± panom, przynale¿± do pocztu

S³u¿ba- osoby s³u¿±ce w polu i na ucztach, 2 osoby (wynajête spoza rekonstrukcji), pozosta³± s³u¿bê mog± stanowiæ uczestnicy imprezy którzy chc± siê zaanga¿owaæ w pracê nad przygotowaniem uczt, zmagañ bojowych

3. Atrakcje:

-S³u¿ba- bêdzie odpowiada³a za przygotowanie i sprz±tanie po uczcie, placu turniejowego, pilnowanie ognia, przygotowanie drewna, pomoc w kuchni. S³u¿ba musi posiadaæ odpowiedni strój

-Karczma- miejsce spo¿ywania posi³ków, gier i zabaw

-Czas- bêdziemy mierzyæ czas zgodnie ze ¶redniowieczn± norma za pomoc±: zegara s³onecznego, klepsydr, naciêæ na ¶wiecach

-Zabawy ¶redniowieczne - gry w ko¶ci, karty, tryktraka

-Liturgia- msza ³aciñska w oprawie ¶redniowiecznej

Obowi±zki uczestnika:


- dba³o¶æ o historyczny ca³okszta³t obozowiska
- spójno¶æ odtwarzanej postaci historycznej, dba³o¶æ o estetykê
- zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie obozowiska
- zakaz spo¿ywania niehistorycznych napojów oraz produktów spo¿ywczych na terenie obozowiska
- przywiezienie sprzêtów kuchennych na u¿ytek imprezy
- przybycie na imprezê w czwartek do pó¼nego wieczora- rozbicie siê do godziny 7.00 rano
- samochody maj± byæ zaparkowane poza obozowiskiem

Pozdrawiam

Adam B³awat vel Jedam
Kompania ¦w. Miko³aja Gdañsk

Kontakt:
templum1985@tlen.pl
698 235 591
jedam von blabo
Witamy serdecznie,

Wpad³ nam do g³owy pewien pomys³, który mo¿e siê Wam drodzy przyszli uczestnicy spodobaæ… Chcieliby¶my na bie¿±co informowaæ Was o stanie pracy nad imprez± oraz o szczegó³ach wydarzenia, które mog± mieæ dla Was du¿e znaczenie. Do ka¿dego z poni¿ej wymienionych obszarów bêd± przypisane konkretne osoby spo¶ród organizatorów.

Oto obszary jakie wyznaczyli¶my do opisania:

1. Sk³adka
2. Poczty, bohaterowie fabu³y
3. S³u¿ba
4. Konkurencje bojowe konne
5. Konkurencje bojowe piesze
6. Konie na turnieju
7. Zamek, noclegi, obóz
8. Liturgia
9. Kuchnia i uczty
10. Gry i zabawy
11. Muzyka
12. Higiena

Gdyby Wam przysz³o do g³owy co¶ jeszcze to zapraszam do kontaktu.
Zatem ju¿ dzi¶ opiszê pierwsze zagadnienie. Sk³adka bêdzie uiszczana przez wszystkich uczestników, ³±cznie z organizatorami. Bêdzie ona wystêpowa³a w kilku wariantach:

1. 100 z³- uczestnik powy¿ej 3-go roku ¿ycia
2. 50 z³- s³u¿ba zaanga¿owana w kwestie organizacyjne, czyli pracuj±ca przy koniach, w kuchni, przy obs³udze uczt
3. 20 z³- dzieci pomiêdzy 3-cim a 12-tym rokiem ¿ycia
4. 0 z³- dzieci miêdzy 0-3 lat

Sk³adka bêdzie p³atna w dwóch czê¶ciach:

30 czerwca 2014 r.- termin na wp³acenie pierwszej po³owy sk³adki

31 lipca 2014 r.-termin na wp³acenie drugiej po³owy sk³adki (ostateczny termin zg³oszeñ-chyba ¿e wolne miejsca na imprezê skoñcz± siê szybciej)

W przypadku uiszczenia ca³ej sk³adki i rozmy¶lenia siê lub nieprzybycia
na imprezê sk³adka nie bêdzie zwrócona.


W przypadku uiszczenia pierwszej po³owy sk³adki i rozmy¶lenia siê w kwestii uczestnictwa najdalej w terminie 7 dni od terminu wp³acenia pierwszej po³owy sk³adki ca³a kwota uiszczona zostaje zwrócona.

Je¿eli kto¶ siê zg³osi na imprezê po terminie 30 czerwca to konieczne bêdzie podes³anie pierwszej czê¶ci sk³adki najdalej w 7 dni po zg³oszeniu.

Sk³adkê mo¿na wp³acaæ na konto:

Adam B³awat
Wi¶linka ul. ¬ródlana 3
83-011
32 1020 1811 0000 0002 0151 0189

Pozdrawiamy
Organizatorzy:
Michalina Jankowska, Agnieszka Goral, Martyna Grdeñ, rev. Mariusz Parusiñski , Pawe³ Jankowski, Maciej Laaser, Stanis³aw Wiloch, Adam B³awat
jedam von blabo
Witam

Przyjmujemy aktualnie zg³oszenia na najwa¿niejsze postaci turnieju:

1. Ks. Henryk Lancaster hr. Derby zwany Bolingbroke- kandydat powinien mieæ poczet, bogate stroje, porz±dny namiot i najlepiej aby je¼dzi³ konno.

2. Engelhard Rabe wielki marsza³ek zakonu- gospodarz na zamku, oczywi¶cie powinien posiadaæ poczet, strój zakonny cywilny i bojowy no i namiot.

3. Rycerze zakonni- 2-3 rycerzy - powinni posiadaæ stroje zakonne bojowe i cywilne.

Na zg³oszenia s± 3 dni, czyli do 22 maja. Jeden kandydat na ksiêcia siê ju¿ zg³osi³. Komisja w sk³adzie : Pawe³ Jankowski Maciej Z Che³mna i Adam B³awat, wybierze konkretne postaci.

Pozdrawiam
Adam
jedam von blabo
Witam,
Chcieliby¶my przedstawiæ Wam za³o¿enia dotycz±ce s³u¿by na turnieju w ¦wieciu.
S³u¿ba dzieli siê na kilka grup:

1)Kuchenna- sk³adka 50 z³:

2 osoby do pilnowania ognia- taki s³uga bêdzie pe³ni³ wartê w kuchni, bêdzie r±ba³ drewno i dogl±da³ ognia, za opiekê nad takim s³ug± bêdzie odpowiedzialny szef kuchni. W przypadku tej funkcji mile widziani panowie.

2 osoby do pomocy w kuchni- taki s³uga bêdzie pomaga³ w przygotowaniu potraw na posi³ki i ucztê, bêdzie siê zajmowa³, za opiekê nad takim s³ug± bêdzie odpowiedzialny szef kuchni. Mile widziane zarówno panie jak i panowie. Osoba taka powinna mieæ w³asny fartuszek.

2)Obozowa- sk³adka 50 z³:

2 osoby do obs³ugi koni- taki s³uga bêdzie odpowiedzialny za siod³anie, czyszczenie i karmienie koni, w ramach imprezy bêdzie równie¿ przeznaczony czas na szkolenie dla tych osób, z racji na du¿± ilo¶æ zadañ taki s³uga bêdzie móg³ skorzystaæ z jazd konnych, o ile potrafi je¼dziæ. Za opiekê nad takim s³ug± bêdzie odpowiedzialna osoba zajmuj±ca siê koñmi na imprezie (Martyna Grdeñ i Maciej Laaser). Mile widziani panowie, którzy mieli kontakt z koniem lub panie posiadaj±ce mêski strój.

3)Zamkowa- sk³adka 50 z³:

2 osoby do pomocy w uczcie- taki s³uga bêdzie zajmowa³ siê przygotowanie sali na ucztê, rozstawieniem sto³ów, przyozdobieniem pomieszczeñ etc. Za opiekê nad takim s³ug± bêdzie odpowiedzialna osoba która zajmuje siê uczt± (Adam B³awat). Mile widzialni panowie.

4)Sto³owa- brak sk³adki:

2 osoby do s³u¿by podczas uczty- taki s³uga bêdzie wnosi³, kroi³ i dzieli³ potrawy, bêdzie nalewa³ napoje etc, bêdzie te¿ pomaga³ w przygotowaniu sali na ucztê oraz mo¿e byæ oddelegowany do innych czynno¶ci podczas turnieju. S³udzy bêd± s³u¿yli przy wysokim stole i szlachcie. Za opiekê nad takim s³ug± bêdzie odpowiedzialna osoba która zajmuje siê uczt± (Adam B³awat). W przypadku tych s³ug z oczywistych wzglêdów bêd± to osoby spoza rekonstrukcji, które zostan± wynajête. Istnieje tak¿e mo¿liwo¶æ aby kto¶ taki by³ rekonstruktorem. Stawka dzienna za s³u¿bê wynosi 100 z³ plus wy¿ywienie. Mile widzialni panowie.

W ramach opisu tego obszaru chcieliby¶my zwróciæ uwagê na jedn± istotn± kwestiê. Pojawienie siê s³u¿by na naszym Turnieju jest odpowiedzi± na idee jakie pojawiaj± siê w ruchu rekonstrukcyjnym od dawna. Wszyscy chcemy pe³niej oddaæ klimat spo³eczny ¶redniowiecza i dlatego te¿ pojawienie siê ni¿szych stanów podczas imprezy w ¦wieciu mo¿e byæ warto¶ciowym akcentem odnosz±cym siê do nowych idei rekonstrukcyjnych.

Z drugiej jednak strony to, ¿e kto¶ rekonstruuje przedstawiciela ni¿szego stanu na imprezie nie zmienia faktu, ¿e jest naszym koleg± któremu nale¿y siê pe³en szacunek, tak¿e z tego powodu, ¿e poza odtwarzaniem kultury materialnej bêdzie siê wciela³ w spo³eczn± rolê swojego pierwowzoru.
Wszelkie naruszenia kole¿eñskich relacji podczas imprezy bêd± karane natychmiastowym wydaleniem uczestnika.

Pozdrawiamy
Organizatorzy
jedam von blabo
Witam,

Wrzucam jad³ospis na ucztê:

MIÊSA, RYBY, INNE POTRAWY:
1. Dzik pieczony
2. Pieczone ba¿anty 5 szt.

3. Kasza (pytanie jak± lubicie...)
4. Ryby wêdzone
5. Miêso wêdzone
6. Ry¿ na mleku migda³owym
7. Twaróg
8. Sery ple¶niowe
9. Pasztety
10. Ogórki kiszone

CIASTA, OWOCE:
1. Piernik
2.Tarta orzechowa
3.Tarta morelowa
4. Cukierki any¿owe
5. Gofry z konfiturami
6. Jab³ka
7. Suszone owoce

NAPOJE:
1. Woda imbirowa
2. Ypocras-wino grzane z korzeniami
3. Piwo (we w³asnym zakresie)
4. Miód pitny (we w³asnym zakresie)
5. Wino (we w³asnym zakresie)

Sk³ad potraw mo¿e ulec zmianie. Ostateczny potwierdzony jad³ospis prze¶lemy przed sam± imprez±.
Laser
Czo³em.
Chcia³em bardzo podziêkowaæ wszystkim uczestnikom turnieju. Mam nadziejê, ¿e wszyscy bawili siê dobrze i s± zadowoleni, mimo naszych niedoci±gniêæ.

Pewnych rzeczy nie uda³o nam siê organizacyjnie dopi±æ i jeste¶my tego ¶wiadomi. Wiem, ¿e to nie usprawiedliwienie, ale generalnie pierwszy raz organizowa³em imprezê tego typu i w trakcie trwania dopiero wychodzi³y pewne rzeczy. Mam nadziejê, ¿e wybaczycie. Mamy sporo wniosków i przemy¶leñ co trzeba poprawiæ i zorganizowaæ w inny sposób. Przysz³e edycje na pewno bêd± prê¿niej sz³y.

Kilka s³ów podsumowuj±cych imprezê:
Przede wszystkim ogromne podziêkowania dla Kasi za ogarnianie imprezy. Nie wiem jak by¶my sobie poradzili inaczej.

A kto nie by³ niech ¿a³uje, tylko u nas: jedzienia i napitków w bród (zosta³o pó³ dzika i ca³y g±sior wina), spanie w wie¿y zamkowej, przeja¿d¿ki le¶ne z nienacka, Wallenrod z Podolem przy jednym stole, oswojenie z koniem "od zera", chrapi±ce potwory oraz wiele innych atrakcji.
Rafa³ Pr±dzyñski
"No w³a¶nie nasza smutna banda ( w odró¿nieniu od weso³ej kompanii) mia³a w ten wekeend zaszczyt i przyjemno¶æ przebywania w gronie bardzo mi³ych i sympatycznych ludzi w ¦wieciu. Jako najêty poczet Bolingbrocka -
niestety nasz rycerz zaniemóg³ w drodze na krucjatê (autentycznie)

wiêc po jednym dniu - wyszli¶my jak to Anglicy (p³acone by³o z góry:) )

czyli chyba dotrzymali¶my autentyzmu

Ale ludzie ¶wietni - idea s³uszna i gulasz niebo na ziemi - tak¿e pozdrawiamy gospodarzy, naszego rycerza (jemu to faktycznie siê przyda - ale ju¿ zacz±³ spo¿ywaæ) i polecamy siê na przysz³o¶æ - gdyby gdzie¶ jeszcze trzeba by³o ³adnie ... zdezerterowaæ smile.gif."

Przeklei³em to z innego tematu, jako ¿e w swej g³upocie - tego nawet wcze¶niej nie widzia³em. Ale kilka s³ów dodam.

Nasza ucieczka by³a te¿ poniek±d spowodowana niemoc± - moj± -dopiero dochodzê do siebie. Nawet je¶li nie by³o widaæ - to jechali¶my na 50 %.

Stanowczo potwierdzam wysok± jako¶æ oraz rozmaito¶æ napitków, dañ (choæ nie wszystko zd±¿yli¶my zdrabowaæ) i obs³ugi. To pierwsza impreza na której nie tylko prysznic by³ - ale by³ czysty, gor±cy, bez kupy inclusiv. To samo sterylna toaleta z obfito¶ci± papieru. Zszokowa³o mnie wyczyszczenie i umycie naszych prywatnych naczyñ po pierwszej uczcie.

G³êbokie uk³ony ochmistrzyni.

Lechu na koni wygl±da i¶cie po pañsku.

Anegdoty przy stole setne.

Z³o¶liwo¶ci za plecami mile ³echc±ce pró¿no¶æ smile.gif.

Mê¿atki mi³e, ciep³e i nadobne.

My¶lê, ¿e je¶li nie posz³o na 100 % - to g³ównie winna naprawdê z³o¶liwej i nie sta³ej pogody.

Piszemy siê na przysz³y rok z organizacj± turnieju ³uczniczego na du¿e dystanse - jest miejsce pod zamkiem. O ile bêdzie takie zapotrzebowanie.
Laser
Gulasz faktycznie pierwsza klasa. Lechu ma wrodzony talent do koniowania, byli¶my zaskoczeni jak ¶wietnie sobie radzi podczas swojego pierwszego razu (przynajmniej tak mówi³).

Turniej ³uczniczy mia³ siê odbyæ, ale nie dali¶my ju¿ z nim rady siê wyrobiæ. Woleli¶my odpu¶ciæ ni¿ robiæ byle by by³o. Oczywi¶cie na przysz³o¶æ wszelka pomoc mile widziana :-)

Pogoda te¿ nieco namiesza³a, ale to ju¿ od nas nie zale¿a³o.

PS. Wszystkim, których niemoc z³apa³a (czy to przed turniejem czy w trakcie) ¿yczê rych³ego powrotu do zdrowia.
Laser
Z racji tego, ¿e dopiero skoñczy³em przebieranie zdjêæ z imprezy (których by³o ponad 2500) przy okazji kilka s³ów wspominki:

¦wiecie to zamek. Zamek to ¶redniowiecze. A ¶redniowiecze to rycerze.
W po³owie sierpnia zamek na kilka dni przeniós³ siê 500 lat wstecz, by staæ siê miejscem turnieju rycerskiego organizowanego przy okazji wypraw krzy¿owych na Litwê.

Pierwszego dnia mia³o miejsce przygotowanie terenu do imprezy. Pod zamkiem wyros³o obozowisko ¶redniowieczne, a wnêtrze twierdzy ozdobi³y repliki mebli i wyposa¿enia rodem z koñca XIV wieku. Drugiego dnia od rana rozkwita³o ¿ycie na zamku. Czê¶æ z nas uda³a siê po konie, a reszta zajmowa³a siê tzw. ¿ycie obozowym. Po sprowadzeniu wierzchowców zjedli¶my wspólny obiad w sali piwnicznej zamku. Nastêpnie poczynili¶my przygotowania do turnieju konnego, gdy zaskoczy³ nas deszcz. Pogoda odpu¶ciæ nie chcia³a, dlatego musieli¶my przenie¶æ turniej konny na nastêpny dzieñ, za¶ turniej pieszy w³óczni zamiast na dziedziñcu odby³ siê w sali zamku. Wieczorem biesiadowali¶my do pó¼nych godzin nocnych.

Dnia trzeciego ranek przywita³ nas s³oñcem. Zdo³ali¶my zorganizowaæ szkolenie z obycia z koniem. Nastêpnie przenie¶li¶my siê na pola pod zamkiem, by rumaki mog³y wyci±gn±æ kopyta, gdzie potykali¶my siê na miecze przed Lo¿± Dam i zgromadzonymi gapiami. Dok³adnie w momencie gdy wyjechali¶my na pole lun±³ siarczysty deszcz, który na szczê¶cie szybko przeszed³. Po turnieju konnym wrócili¶my na dziedziniec. Tym razem rycerze wraz z pocztowymi potykali siê pieszo na miecze i w³ócznie. W miêdzyczasie trwania konkurencji mogli¶my siê posilaæ pyszno¶ciami przygotowanymi przez nasze wspaniale bia³og³owy. Wieczorem mia³a miejsce wielka uczta, której g³ówn± atrakcj± by³ pieczony dzik i przepiórki. Mimo zmêczenia po ca³ych trzech dniach pe³nych wra¿eñ, gawêdy i ¶piewy trwa³y do bia³ego rana, co niew±tpliwie ¶wiadczy o dobrych nastrojach uczestników.

Nastêpnego dnia rano trzeba by³o ju¿ opuszczaæ to wspania³e miejsce. Sprz±tanie i pakowanie trochê siê przeci±gnê³o w czasie, ale w koñcu dali¶my radê. Z imprezy zosta³y ju¿ tylko wspomnienia, zdjêcia i wieczna chwa³a zwyciêzców. Kiedy nastêpnym razem zamek w ¦wieciu przeniesie siê do ¶redniowiecza choæby na kilka dni? Któ¿ to wie?

Przebrane zdjêcia udostêpni³em publicznie na moim profilu FB. Zostawi³em tylko najlepsze. Link do galerii.
Oraz mega zdjêcia autorstwa jednej z uczestniczek. Galeria.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.