Chwarszczany 2014
Termin: 29.05- 01.06.2014 r.
Datowanie: 1150 r. - 1280 r.
Wydarzenie na zaproszenia / zg³oszenia
W tym roku w maju przygotowujemy wydarzenie na Chwarszczanach o charakterze ¶ci¶le rekonstruktorskim - na dobrym poziomie odtwórstwa historycznego. Zapraszamy osoby zwi±zane z Chwarszczanami, do wspólnego udzia³u w wydarzeniu, oraz wszelkie osoby, które jeszcze nie mia³y okazji tu przyjechaæ.
Wszystkich odtwórców obowi±zuje dobry poziom odtwórstwa. Przewidujemy 3 obozy: zakonny, ¶wiecki i wschodni, obozy s±siaduj± ze sob± bezpo¶rednio. Odtwórców obowi±zuj± zg³oszenia ze zdjêciami w odpowiednim stroju. Impreza trwa 4 dni, od 28.05 (czwartek) do 01.06 (niedziela). Je¶li kto¶ chcia³by przyjechaæ w czwartek wieczorem lub standardowo w pi±tek, to te¿ nie bêdzie problemu. Wyjazd najpewniej w niedzielê ko³o po³udnia. Obóz rekonstruktorów jest zamkniêty dla publiczno¶ci.
W programie wydarzenia znajd± siê m.in.:
- pokaz tradycyjnego ³ucznictwa konnego (Atakan, Wojtek - wicemistrz Europy w ³ucznictwie konnym),
- warsztaty kowalstwa (Maziar i Olgierd),
- pokaz wytopu ¿elaza (dymarka),
- bia³oskórnictwo,
- serowarstwo,
- obróbka drewna,
- ceramika,
Z zawodów m.in.:
- walki lekkich,
- ciê¿kich i mieszane w ró¿nych dyscyplinach,
- zawody ³ucznicze,
W oddzielonej czê¶ci dla publiczno¶ci odbêd± siê warsztaty, pokazy oraz czê¶æ walk. Czê¶æ soboty (popo³udnie, wieczór) po¶wiêcimy na wydarzenia z publiczno¶ci±. Elementem kulminacyjnym soboty i ca³ego wydarzenia bêdzie wieczorna inscenizacja, na potrzeby której przygotujemy prowizoryczn± palisadê, z bram± (optymalnie z 2 ma³ymi wie¿ami), która w trakcie wieczornej inscenizacji zostanie podpalona.
Przez ca³y czas trwania wydarzenia zapewniamy dla zg³oszonych uczestników produkty ¿ywno¶ciowe (surowe), których przygotowanie pozostanie w ramach grup/obozów. Ponadto sobotê poza ci±g³ym dostêpem do produktów surowych, zostanie przygotowany gor±cy posi³ek który bêdzie wydawany priorytetowo wszystkim odtwórcom w trakcie pokazów dla publiczno¶ci. Wieczorem planujemy ucztê po bitwie. Ka¿dy uczestnik zobowi±zany jest mieæ ze sob± sprzêt obozowy codziennego u¿ytku. W trakcie wydarzenia, wszystkie posi³ki oraz napoje mog± byæ spo¿ywane jedynie z naczyñ zgodnych historycznie, co oznacza, ¿e nie przewidujemy ¿adnych naczyñ zastêpczych czy ³awek dla zapominalskich.
Zg³oszenia
Zg³oszenia uczestników bêd± weryfikowane przed wydarzeniem: obóz ¶wiecki: Indar, obóz wschodni: Lajkonik, obóz zakonny: Blady / Tomasz (kwestie sporne rozstrzygnie Atakan). Wszelkie wymogi obowi±zuj± bezwzglêdnie wszystkich uczestników obozu od razu po przybyciu na miejsce.
Uczestników obowi±zuje strój spójny z odtwarzan± epok±, weryfikowany zarówno zdjêciami przed imprez±, jak i ju¿ na miejscu.
Zg³oszenie (wzór niebawem) musi zawieraæ informacjê o tym kogo rekonstruuje dana postaæ, datowanie, region oraz dodatkowa informacja: walcz±cy lekki, ciê¿ki, ³ucznik, ch³op, ¿ebrak, biedny kupiec, etc.
Zasady dotycz±ce wszystkich obozów (odtwarzanych postaci i udzia³u w walkach): kolczugi wy³±cznie nitowane, bez dziurawych, pordzewia³ych kolczug, poszarpanych surkotów, bez troków wojskowych, bez niewymiarowo du¿ych lub poobdzieranych tarczy lub cotte bojowych. Gor±co zapraszamy wszystkich uczestników do udzia³u w zaplanowanych wydarzeniach, zarówno bojowych jak i warsztatach.
I. Obóz zakonny, wymogi:
Ka¿dego uczestnika dotyczy spójno¶æ wyposa¿enia z odtwarzan± postaci±. Ca³o¶æ ma optycznie prezentowaæ siê dobrze i schludnie. Wszystkie przedmioty potwierdzone/zgodne ze ¼ród³ami. Bez olbrzymich krzy¿y, ¶nie¿no bia³ych/idealnie czarnych tunik/p³aszczy, etc.
Zg³oszenia proszê wysy³aæ na adres: b_bladek@onet.pl
Wymagania cywilne i bojowe
Kolczugi nitowane z d³ugim rêkawem, kaptur kolczy, rêkawice kolcze. Miecz, tarcza. He³my - zgodne z odtwarzan± postaci± - gary, pó³gary i nosale. Dla serwienta - kolczuga nitowania z krótkim rêkawem. Pikowaniec obleczony kolcz± pod he³m. Cotte bojowe dla rycerza jasne z ma³ym krzy¿em (wielko¶ci d³oni) na lewej piersi, dla serwienta cotte czarne z analogicznie krzy¿em ma³ym z przodu (do ustalenia jeszcze ty³). Krzy¿e tylko na p³aszczu i cotte bojowym, na innych ciuchach nie. P³aszcz bia³y wy³±cznie dla osoby odtwarzaj±ce rycerza. Ciemny, nie idealnie czarny, dla serwienta. Nie ma noszenia cotte bojowego na ciuchy cywilne. Habity, je¶li ju¿ (dotyczy mszy lub odtwarzaj±cych ksiê¿y), z kapturem, bez krzy¿y.
Uzbrojenie giermków i osób na s³u¿bie podobne do serwientów, tyle ¿e bez cotte, dla lekkich bez kolczug.
Wymogi dotycz±ce kobiet:
Nakrycia g³owy ? niezbêdne przy farbowanych w³osach oraz wspó³czesnych fryzurach (grzywka, krótkie w³osy), w przypadku w³osów d³ugich oraz w naturalnym kolorze ? dopuszcza siê historyczne fryzury (o podanie ¼róde³ prosimy przy nadsy³aniu zg³oszeñ). Bi¿uteria wspó³czesna (kolczyki w uszach oraz na twarzy, wisiorki, ³añcuszki, pier¶cionki, bransoletki) powinna zostaæ zdjêta na czas trwania imprezy.
Ogólne zasady, zbli¿one do tych wypracowanych na Czersku w obozie templarskim. Razem z Mañkiem, Bladym bêdziemy czuwali nad poprawno¶ci± obozu, godzinkami, etc.
II. Obóz ¶wiecki, wymagania
Zg³oszenia proszê wysy³aæ na adres: indar@grod.org
Wymagania cywilne i bojowe
1. Ubrania jedynie z materia³ów dostêpnych w danym regionie w danej epoce. Szycie maszynowe dopuszczalne, najlepiej jednak by w widocznych miejscach ubrania by³y wykañczane rêcznie.
2. Nie mo¿na zapominaæ o ró¿nego rodzaju dodatkach, zapinkach pier¶cieniach odpowiednich do odtwarzanej postaci.
3. Galanteria skórzana ? tylko wyroby maj±ce swoje potwierdzenie w ¼ród³ach z interesuj±cego nas okresu.
4. Ceramika jedynie potwierdzona ¼ród³owo, adekwatna do narzuconych ram czasowych. ¯adnych kamionkowych wynalazków w rodzaju pami±tkowych kufli na 100-lecie kopalni.
5. Kolczugi jedynie nitowane!
6. Uzbrojenie, te zaczepne jak i ochronne MUSI byæ adekwatne do odtwarzanej postaci. Osoba odtwarzaj±ca rycerza powinna dysponowaæ sprzêtem godnym "stanu rycerskiego" - i u¿ywaæ go w komplecie. Nie jest dopuszczalne zak³adanie he³mu na sam pikowaniec (dla rycerza), u¿ywanie dziurawych kolczug itd. Oczywi¶cie wymagania dla innych stanów s± adekwatne do ich typu uzbrojenia/opancerzenia.
7. Tarcze ? Schludnie wykonane, nie jest dopuszczalne posiadanie widocznych mocowañ imaczy innych ni¿ nity, ew. kutych gwo¼dzi.
8. Troki wojskowe (czy to jako mocowanie he³mów, czy imaczy) zostaj± w domu, tak samo jak wszelakie zbrojnikowe os³ony przedramion czy goleni (o ile zawêzimy datowanie).
9. Ca³y sprzêt musi byæ zadbany, k³adziemy nacisk na estetykê.
10. Wyposa¿enie musi byæ adekwatne do rekonstruowanej postaci
Ogólne wymagania:
Ubranie ? spójne pod wzglêdem datowania oraz adekwatne do odtwarzanej postaci. Pacho³ek nie mo¿e wygl±daæ bardziej bogato od mo¿nego, a s³u¿ka od swojej pani. Buty, paski - jedynie potwierdzone ¼ród³owo, odpowiednie do narzuconych ram czasowych i odtwarzanej postaci. Zdecydowanie odpadaj± buty na gumowej podeszwie, tak samo jak wszelkiego rodzaju paski wojskowe imituj±ce historyczne.
Fryzury i ozdoby ? wszelkie ?nowatorskie?, ?buntownicze? fryzury kategorycznie musz± zostaæ zakryte. Kolczyki, wspó³czesne pier¶cionki na czas imprezy zostaj± usuniête. Zupe³ny zakaz palenia na terenie imprezy, Ew. w specjalnie wydzielonych miejscach Telefony komórkowe ? kategorycznie niedopuszczalne jest widoczne u¿ywanie ich w czasie imprezy. Masz potrzebê zadzwoniæ, schowaj siê tak by nikt tego nie widzia³ - nie psuj zabawy innym.
Wymogi dotycz±ce kobiet:
Nakrycia g³owy ? niezbêdne przy farbowanych w³osach oraz wspó³czesnych fryzurach (grzywka, krótkie w³osy), w przypadku w³osów d³ugich oraz w naturalnym kolorze ? dopuszcza siê historyczne fryzury (o podanie ¼róde³ prosimy przy nadsy³aniu zg³oszeñ). Bi¿uteria wspó³czesna (kolczyki w uszach oraz na twarzy, wisiorki, ³añcuszki, pier¶cionki, bransoletki) musi zostaæ zdjêta na czas trwania imprezy.
III. Wymagania dla wschodu ( step, ru¶, saraceni):
Dopuszczenie do imprezy jedynie za wcze¶niejszym okazaniem fotografii ubioru cywilnego, bojowego, oraz sprzêtu obozowego (zg³oszenia proszê wysy³aæ na adres the_rion@o2.pl). Ca³o¶æ musi byæ potwierdzona ¼ród³owo- ikonograficznie, b±d¼ artefaktami. Dopuszczony komplet musi mie¶ciæ siê w 13 wieku. Wszelkie sprawy sporne rozstrzygane bêd± indywidualnie.
Nie wejd±:
- elementy odzienia nie potwierdzone ¼ród³owo, z widocznymi szwami maszynowymi, b±d¼ wykonane z materia³ów nie wystêpuj±cych w zasiêgu odtwarzanego etnosu ( bawe³na ), he³my, których geometria ra¿±co odró¿nia siê od znanych zabytków, przedstawieñ, oraz te he³my które swoim statusem nie wpisuj± siê w ca³o¶æ rekonstruowanego kompletu, elementy pancerza nie wpisuj±ce siê w odtwarzany etnos, oraz takie które statusowo nie pasuj± do kompletu, b±d¼ nie s± potwierdzone ¼ród³owo ( wyj±tkiem s± os³ony d³oni )
- kolczugi stykowe zakazane
- przeszywanice, pikowañce (wyj±tkiem s± niera¿±ce os³ony nóg w konkurencjach bojowych, w których takowe s± niezbêdne)
- inne elementy odzienia, pancerza, lub wyposa¿enia obozu nie pasuj±ce do zestawu b±d¼ bêd±ce zbyt dalek± analogi±.
Wiêcej szczegó³ów, regulaminy turniejów bojowych i ³uczniczych wkrótce.
Wstêpny plan wydarzeñ (sobota 31.05):
Rozpoczêcie warsztatów dla odtwórców od godz. 10.00:
Pokaz ³ucznictwa konnego, pokaz wytopu ¿elaza w piecu ? dymarka oraz wszelkie inne warsztaty.
Godz. 14.00 rozpoczêcie wydarzeñ z publiczno¶ci±
15.00 oficjalne rozpoczêcie wydarzenia- przywitanie grup.
15.30 walki piesze pojedyncze, grupowe / lekkie + ciê¿kie - eliminacje
16.30 turniej ³ucznictwa konnego
17.30 turniej ³uczniczy dla odtwórców
18.30 turniej ³uczniczy dla publiczno¶ci
19.00 fina³y walk pieszych
20.00 inscenizacja
21.00 zakoñczenie dla odtwórców oraz uczta
fireshow dla publiczno¶ci
Pozdrawiam
Jestem pod wra¿eniem
Mam nadziejê, ¿e uda nam siê byæ.
Postaramy siê najechaæ Chwarszczany w mo¿liwie licznym sk³adzie!
CYTAT(Teyrnon @ 20:41 18.03.2014)
Postaramy siê najechaæ Chwarszczany w mo¿liwie licznym sk³adzie!
Bêdê czeka³ z otwartymi ramionami
Wymagania odno¶nie turnieju ³uczniczego:
£uk historyczny, b±d¼ stylizowany na historyczny. ¯anego rodzaju bloczki, czy te¿ ³uki nie przypominaj±ce ³uków ¶redniowiecznych. Oczywi¶cie dopuszczane s± wszelkiego rodzaju Bisoki I inne tego typu ³uki, poniewa¿ jak wiadomo ³uki z naturalnych materia³ów, szczególnie refleksyjne s± drogie
Wymagania odno¶nie strza³:
Naturalnie drewniane, tu nie wchodz± w grê ¿adnego rodzaju polimery, w³ókna szklane czy aluminium. Najlepiej drewno odpowiednio dla regionu postaci dla której odtwarzamy.
Groty kute wzorowane na znaleziskach , lecz oczywi¶cie groty toczone te¿ bêd± dopuszczone.
Sprawa lotek wygl±da podobnie, nie mog± byæ z plastiku. Wszelkiego rodzaju pióra, czy to oryginalne gêsie czy indycze bêd± dopuszczone.
Zabronione s± wszelkiego rodzaju celowniki, czy te¿ znaczniki wystaj±ce poza majdan ³uku.
Dopuszczalne za¶ s± znaczniki na ciêciwie czy te¿ te bêd±ce integraln± czê¶ci± konstrukcji majdanu.
Konkurencje, oraz przebieg turnieju bêd± podane w pó¼niejszym terminie.
Wszelkie ciekawe propozycje odno¶nie konkurencji zostan± wys³uchane I byæ mo¿e wziête pod uwagê.
W razie pytañ proszê siê nie krêpowaæ.
Pozdrawiam
Zapraszam do przysy³ania zg³oszeñ, nie czekajcie na ostatni± chwilê!
Od razu powiem, mam ludzk± twarz i nie ma co siê mnie baæ
Przedstawione wymagania nie s± niczym strasznym, mo¿na powiedziec ¿e to ju¿ norma. Jedna ró¿nica jest taka ¿e postaramy siê faktycznie je egzekwowaæ. ¯adnego przymykania okiem dla ra¿±cych nieprawid³owo¶ci nie bêdzie.
Ale tak jak wspomnia³em - w/w wymagania s± ju¿ norm±, wiêc nie powinno byæ problemu.
Chwarszczany czekaj±!
I.
Ja równie¿ zapraszam! Co siê z Wami dzieje Zakonni? Miejsce tak bliskie dla ka¿dego kto odtwarza jaki¶ zakon, a ja jeszcze nie mam ¿andego zg³oszenia! Drodzy Pañstwo ju¿ najwy¿szy czas aby zacz±æ siê zg³aszaæ!
Witajcie!
przygotowania id± bardzo sprawnie. Mi³o mi potwierdziæ, ¿e wszystkie przewidziane pokazy i atrakcje siê odbêd±.
Niebawem pojawi± siê regulaminy i dyscypliny bojówek. Ale mo¿na siê ju¿ spokojnie szykowaæ.
Jako, ¿e mamy jeszcze torchê czasu to mo¿e uda siê przygotowaæ materia³y na jak± niewielk± machinkê oblê¿nicz±..trebusz mo¿e nie, ale tak± perriere, aby i u¿ytkownicy mieli nieco zabawy mo¿e uda siê postawiæ.
Kwestia czym i do czego strzelaæ jeszcze otwarta, czekamy na propozycje;)
Pierwsze zg³oszenia ju¿ sp³ywaj±. Tak¿e ¶lijcie zg³oszenia do odpowiednich osób. Listy ogólnie bêd± zamykane dopiero ok. 20.05, ale jako ¿e ilo¶æ osób jakie mo¿emy przyj±æ jest ograniczona, proponujê wys³aæ wcze¶niej.
Niebawem dalsze wie¶ci
Pozdrawiam
zg³oszenia wys³ane !!!
Bardzo siê cieszê z wymagañ i nie mogê siê doczekaæ jak to wyjdzie.
do zobaczenia na Chwarszczanach
ps. ze swojej strony zachêcam wszystkich niezdecydowanych do przyjazdu na t± imprezê !
Pozdrawiam
Mateusz
Wymagania.. Jakie wymagania? To ju¿ standard na wielu imprezach XIII
Impreza zapowiada siê bardzo miodnie!
Postaramy siê wys³aæ liczn± Smocz± delegacjê
Do kiedy mo¿na wysy³aæ zg³oszenia?
CYTAT(BoskiMisza @ 11:49 19.04.2014)
Impreza zapowiada siê bardzo miodnie!
Postaramy siê wys³aæ liczn± Smocz± delegacjê
Do kiedy mo¿na wysy³aæ zg³oszenia?
My¶lê ¿e spokojnie do Czerska mo¿na, pó¿niej to ju¿ od Tomka zale¿y.
No nie¼le, nowa jako¶æ je¶li chodzi o Chwarszczany.
Zapowiada siê niez³a impreza.
CYTAT(Piotr Templariusz @ 19:21 23.03.2014)
Wymagania odno¶nie turnieju ³uczniczego:
£uk historyczny, b±d¼ stylizowany na historyczny. ¯anego rodzaju bloczki, czy te¿ ³uki nie przypominaj±ce ³uków ¶redniowiecznych. Oczywi¶cie dopuszczane s± wszelkiego rodzaju Bisoki I inne tego typu ³uki, poniewa¿ jak wiadomo ³uki z naturalnych materia³ów, szczególnie refleksyjne s± drogie
Hmm kolczugi nitowane te¿ s± drogie. Miecze te¿. W ogóle to hobby jest drogie. Mo¿e by tak dopu¶ciæ stykowy ocynk i szlifowane z nierdzewki mieczyki, bo s± tañsze?
Zwyk³y ³uk d³ugi, prosty, mo¿na kupiæ za ~200 PLN od wielu rzemie¶lników na
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/ Cena jest ni¿sza ni¿ jakiegokolwiek bisoka.
£uk refleksyjny drewno/¶ciêgna kosztuje max 1000z³ od renomowanego rzemie¶lnika, Nawalnego.
http://www.camelot-luki.pl/ Mniej znani zrobi± taniej. Tak czy inaczej, jeste¶my w okolicach ceny niez³ego miecza.
Dla najbardziej wymagaj±cych wschodnich ³uczników, natural drewno-róg-¶ciêgna to koszt ~3000 z³ wiêc porównywalnie do porz±dnej, polskiej kolczugi.
Czy najprostszy ³uk za 200 z³ to tak du¿o? ZA du¿o? Czy to jest dostateczny powód, ¿eby tak dobrze zapowiadaj±c± siê imprezê szpeciæ ³ukopodobymi wyrobami z w³ókna szklanego?
spokojnie.. Wszystko w swoim czasie.. Nie wchodz w czyje¶ kompetencje Krzysztofie
Nie czekaæ! Proszê siê zg³aszaæ, my te¿ musimy mieæ czas na jak±¶ tam weryfikacjê zg³oszeñ!
Pytanie odno¶nie dojazdu - jak najlepiej dostaæ siê do Chwarszczan przemieszczaj±c siê komunikacj± publiczn±? a mo¿e kto¶ jedzie przez Poznañ i ma miejsce w samochodzie ?
Witam
Udaj±c siê, na zaproszenie Tomasza, do Chwarszczan chcemy pokazaæ przyczynek do skórnictwa. Zobaczyæ mo¿na bêdzie, dotkn±æ skóry w ró¿nym etapie procesu wyprawiania, porozmawiaæ o roli skórnictwa w epoce i sprawdziæ samemu moc rzemienia.
CiekawostkaRzemieniem jest ca³a skóra (wbrew ogólnemu pojêciu) po okre¶lonym oczyszczeniu. Dopiero nasze czasy wp³ynê³y na nazewnictwo i uto¿samienie rzemienia ze skórzanym sznurkiem.
Do zobaczenia
Krzy¶ku, z tego co siê orientujê raczej chodzi o dopuszczenie drewnianych, ale np. klejonych ³uków. Wszelkie sztuczne tworzywa zostaj± w domu. Co do sprzêty to bêdzie w g³ównej mierze zale¿a³o od osób jakie bêd± uczestniczy³y w turnieju. Na Templariade przyjad± raczej osoby, które maj± dobrze zrobiony sprzêt, wiêc zapewne i ³uki bêd± na dobrym poziomie. Jesli co¶ w sposób oczywisty jest niezgodne z charakterem imprezy to na nia nie wejdzie. mam nadzieje, ¿e zamys³ jest jasny.
Anuszka - z Warszawy bêdzie jecha³o trochê osób. jedzie na bank busik w ¶rodê wieczorem (najpewniej tras±: Wawa, Poznañ, Chwarszczany).
Co do dojazdu ¶rodkami publicznymi to najlepiej pkp do Kostrzyna (np. z poznania bezpo¶rednio), a stamt±d Wszystkich chêtnych zbierzemy po wcze¶niejszym kontakcie z nami.
Misza!! Cieszê siê, ¿e chêtnych na nasz± imprezê przybywa:) liczê, ¿e nasze przygotowania wszytskim siê spodobaj±
! Zg³oszenia rzeczywi¶cie im szybciej tym lepiej, optymalnie do Czerska! Ale jak kto¶ mo¿e to lepiej nie zwlekajcie i przyje¿d¿ajcie!!:)
S³awku - super, ¿e siê pojawisz. Bêdzie to obok dymarki, ³ucznictwa konnego i pokazu kowalstwa Maziara zapewne jedno z ciekawszych wydarzeñ
Zg³aszajcie siê!!:)
Zapraszam!
Tomasz
Bardzo cieszê siê, ¿e to tylko nieporozumienie, i w rzeczywisto¶ci "tworzywa sztuczne" (m.in w³ókna szklane) zostaj± w domu".
S±dzê, ¿e dobrze, ¿e temat wyp³yn±³. G³upio by by³o, gdyby jaki¶ posiadacz "bisoka" czy innego ³uku z w³ókna szklanego dopiero na miejscu dowiedzia³ siê, ¿e jego ³uk nie pasuje do charakteru imprezy...
A ja mimo wszystko uwa¿am ¿e ³uk kszta³tem nie mo¿e odbiegaæ od wzorców, oraz je¶li posiada tworzywa niehistoryczne to nie powinny one byæ widoczne go³ym okiem- to eleminuje ³uki sportowe typu windfighter, skb czy inne wspó³czesne refleksy. Grozery obszyte skór± mnie nie ra¿± i to chyba organizator turnieju ³uczniczego powinien decydowaæ kto w nim bêdzie strzela³ a kto nie Krzysztofie. Raz jeszcze, nie wchodz w czyje¶ kompetencje
ja wiem ¿e chcesz zmieniæ reko na lepsze ale to nie jest jeszcze pora na biokompozyty, no chyba ¿e pustki na turnieju ³uczniczym Cie zadowalaj±.
Ja tylko zada³em kilka pytañ
Dosta³em od organizatora bardzo satysfakcjonuj±c± mnie odpowied¼. Nie s±dzê, by to by³o "wchodzenie w czyje¶ kompetencje"
Co do zmieniania reko i pustek na turniejach - je¶li bêdziesz mia³ ochotê - pogadamy na Chwarszczanach. Tutaj nie chcê rozwijaæ OT. Pozdrawiam!
CYTAT(Piotr Templariusz @ 19:21 23.03.2014)
Wymagania odno¶nie turnieju ³uczniczego:
£uk historyczny, b±d¼ stylizowany na historyczny. ¯anego rodzaju bloczki, czy te¿ ³uki nie przypominaj±ce ³uków ¶redniowiecznych. Oczywi¶cie dopuszczane s± wszelkiego rodzaju Bisoki I inne tego typu ³uki, poniewa¿ jak wiadomo ³uki z naturalnych materia³ów, szczególnie refleksyjne s± drogie
S³owa organizatora konkurencji ³uczniczej..Dziêkujê i pozdrawiam.
A to s³owa g³ównego organizatora imprezy:
CYTAT(Tomasz z Chwarszczan @ 18:11 23.04.2014)
Krzy¶ku, z tego co siê orientujê raczej chodzi o dopuszczenie drewnianych, ale np. klejonych ³uków. Wszelkie sztuczne tworzywa zostaj± w domu.
Jak widaæ, jest sprzeczno¶æ.
Proszê zatem organizatora(ów?) o jednoznaczn± wypowied¼: czy ³uki tradycyjne, wykonane z klejonego drewna laminowanego w³óknem szklanym widocznym na powierzchni ³uku, czyli tzw "bisoki", np
http://lukbis.pl/oferta/more/30bêd± dopuszczone, czy nie?
Odpowied¼ jest jasna i rzeczowa.
£uki d³ugie, proste, p³askie inne ni¿ naturalne- nie.
£uki wschodnie inne ni¿ wygl±daj±ce na historyczne, bez wg³êbianie siê w strukturê konstrukcji- te¿ nie.
Czyli diana nie, krym/tat tak.
Wynika to ze statystyk u¿ytkowników, kosztów i wzajemnych uzgodnieñ pomiêdzy osobami robi±cymi szeroko pojêty Wschód. Dziêkujemy Krzysztofie za troskê, mamy nadzieje, ¿e za 2-3 lata bêdziemy mogli podbiæ poprzeczkê i wyeliminowaæ mroki w postaci syntetyków ³uków, kolczug z Indii, siode³ sowieckich, koni huculskich i wypchanych czym¶ tam przeszywek. Jeszcze raz stokrotne dziêki!
Krzy¶ku rzeczywi¶cie masz racje, nie jestem znawc± ³ucznictwa wschodniego i opar³em siê na czyjej¶ opinii. Jednak jak siê okazuje jest ona b³êdna, co pokaza³ Twój post. Z rado¶ci± stwierdzam, ¿e dopuszczone do turnieju bêd± tylko ³uki w pe³ni oparte na ¼ród³ach historycznych oraz tylko z naturalnych materia³ów:) Wiêc mam nadzieje, ¿e te drobny incydent z ³ukami nie zak³óci tak wspania³ej imprezy jak± planujemy robiæ. Trzymaæ poziom;)
I dla ca³kowitej jasno¶ci dodam: NIE, ³uki laminowane takie jak bisoki np nie wejd±
³uk d³ugi istotnie mo¿na kupiæ za nie du¿e pieni±dze wiêc nie powinien to chyba byæ ogromny problem.
CYTAT(Piotr Templariusz @ 16:12 26.04.2014)
Krzy¶ku rzeczywi¶cie masz racje, nie jestem znawc± ³ucznictwa wschodniego i opar³em siê na czyjej¶ opinii. Jednak jak siê okazuje jest ona b³êdna, co pokaza³ Twój post. Z rado¶ci± stwierdzam, ¿e dopuszczone do turnieju bêd± tylko ³uki w pe³ni oparte na ¼ród³ach historycznych oraz tylko z naturalnych materia³ów:) Wiêc mam nadzieje, ¿e te drobny incydent z ³ukami nie zak³óci tak wspania³ej imprezy jak± planujemy robiæ. Trzymaæ poziom;)
I dla ca³kowitej jasno¶ci dodam: NIE, ³uki laminowane takie jak bisoki np nie wejd±
³uk d³ugi istotnie mo¿na kupiæ za nie du¿e pieni±dze wiêc nie powinien to chyba byæ ogromny problem.
Bardzo dziêkujê organizatorowi za odpowied¼
Do zobaczenia na imprezie.
Witam.
Ja równie¿ r rodzink± zawitam do Chwarszczan, oczywi¶cie je¶li tylko dostanê wolne z pracy
Cieszê siê ¿e w tak znacz±cym miejscu dla odtwórców zakonu ¦wi±tyni, odbêdzie siê impreza na poziomie. Pozdrawiam, Brat Marian
Ustalaj±c temat ³uków (temat sie trochê wyd³u¿y³):
Widoczne lamianty i inne sztuczne tworzywa - nie whcodz±.
³uk ma miec ksztalt zgodny ze zrodlami i brak widocznych tworzyw sztucznych.
co do ³uków wschodnich - nie bêdziemy rozbieraæ ³uków i sprwdzaæ z czego s± zrobione. Owszem podosimy poziom i liczê, ¿e ten który ustalili¶my wygl±da nie¼le:)
noo i my¶lê, ¿e temat ³uków na tej imprezie zakoñczony. Dziêki wszystkim za spostrze¿enia. Jesli macie jeszcze w tym temacie uwagi to proszê piszcie do nas privy:)
Zalezy nam róniez mocno na zdaniu samych uczestników konkurencji ³uczniczych, zainteresowani z tych kótrzy zamierzaj± przyjechaæ te¿ mog± do nas pisaæ.
Maniek! grono uczesników nam siê powiêksza, dobrze, ¿e bêdziesz!
Pozdrawiam!
Ps. nied³ugo plakat!
Post Saren jest chyba najlepszym podsumowaniem. Jako osoba odpowiedzialna za rekrutacjê/zg³oszenia rekonstruktorów szeroko pojêtego Wschodu informujê, ¿e dopuszczam do imprezy osoby posiadaj±ce refleksyjne laminaty z niewidocznymi tworzywami sztucznymi, ale o historycznym kszta³cie czyli grozerowcy-kassaiowcy czy krymo-tatary nie musz± sie baæ. Czy Piotr im pozwoli wystartowaæ w turnieju ³uczniczym to ju¿ inna bajka i zdani jeste¶my na jego ³askê i wizjê tej konkurencji - bez urazy ale strzelaæ na imprezie Krzy¶ku bedziemy tak czy siak niezale¿nie od Twojego stosunku co do naszych ³uków.
Z racjii coraz to bardziej zbli¿aj±cego siê terminu imprezy, prosi³ bym chocia¿ o wstêpne zgloszenie na turniej ³uczniczy:) tak co by¶my mogli ustaliæ i ilo¶æ konkurencjii, i znale¼æ odpowiednie miejsce. Zg³oszenia mo¿ecie wysy³aæ na mail: piotr.g888@gmail.com
Z niecierpliwo¶ci± czekamy i raz jeszcze zachêcamy do przyjazdu
Powstajemy powoloi po Czersku
Mam dla was kolejne ciekawe informacje. Oprawê muzyczn± zapewni nam nastêpuj±ca grupa muzyczna:
http://www.youtube.com/watch?v=UV_EPk4950Q#t=11A dodatkowo do najciekawszych pokazów, oprócz p³atnerstwa, odlewnictwa (Maziar, Olgierd) i bia³oskórnictwa dodajemy jeszcze br±zownictwo. Wszystko na koszernie przyjemnym poziomie:)
Do niebawem
a czy widzieli¶cie zajawkê z 2010 r.? Templariada jeszcze nie by³a imprez± rekonstukcyjn±, tylko multiperodem. wiêc niech Was nie razi przekrój uzbrojenia;D
https://www.youtube.com/watch?v=lrF0Sc6XyeMDla przypomnienia. Mistrz Europy w ³ucznictwie konnym, Maziar, dymarka. Impreza o charakterze stricte rekonstrukcyjnym:)
Zapraszamy niezdecydowanych
Tomasz
OG£OSZENIE ADMINISTRACYJNENa ostatni± chwilê - jedzie kto¶ jutro z Warszawy, ale najwcze¶niej ko³o 13,14 i mia³by miejsce dla jednej osoby z mas± sprzêtu?
Samochód zdech³
Pierwszy desant templarski ju¿ na miejscu:)
Powstaje dymarka, rozstawiamy namioty, szranki. No i budujemy baszte!
dzi¶ nie pada³o, a od jutra ma byæ s³onecznie, zatem zacnie:)
Do zobaczenia na miejscu
Witajcie!
Chcia³bym serdecznie podziêkowaæ wszystkim za przybycie! To Wy tworzycie klimat tej imprezy, to Wy jeste¶cie jej najwa¿niejsz± czê¶ci±. By³a to pierwsza wznowiona edycja przez Tomka i uwa¿am, ¿e udowodnili¶cie nam, ¿e by³o warto! Miejsce ma niewyczerpany potencja³ i warto z niego korzystaæ. Wieczorne pogaduchy i biesiadowanie by³o idealnym zwieñczeniem imprezy. Wasza otwarto¶æ dla innych stworzy³a niepowtarzalny klimat przy ¶wietle ogniska i lampionów
Osobi¶cie bardzo niechêtnie dzisiaj wyje¿d¿a³em. Zdajê sobie sprawê, ¿e by³o kilka niedoci±gniêæ, obiecujemy poprawê.
Chylê te¿ czo³a przeciwnikom w turnieju ciê¿kozbrojnych za reprezentowany poziom uzbrojenia oraz na prawdê cieszê siê, ¿e ¿aden z nas nie wyszed³ z mieczem typu "sportowa ¿aluzja". Bardzo podoba³o mi siê, ¿e ka¿dy mia³ porz±dny kawa³ek stali w rêku.
Pozdrawiam
Blady
Bardzo udana impreza !! Dopisali liczni go¶cie, S³onko ¶wieci³o nie za mocno, a w sam raz, atrakcji i uciech sto
Mi³o mi by³o poznaæ wielu wspania³ych ludzi. Najbardziej, oprócz miejsca, rzeczki i wiekowych budowli, podoba³ mi siê pokaz "ludzi od dymarki" - dziêki Maæku !! To robi wra¿enie.
Muzykom - za piêkne granie i z przytupem!!
Pani Ani (?) - za fireshow - ogl±dali¶my z otwartymi ustami
Specjalne podziêkowania dla Organizatorów - Tomkowi Osakowi za po¶wiêcenie, za sprawne zaplecze, huczn± biesiadê.
Powodzenia
Kozi mistrzem improwizacji!
A wogóle dzieki za ¶wietn± imprezê, wspania³ych ludzi, warto by³o jechaæ taki szmat drogi i mamy motywacjê by pojechaæ nastepnym razem.
Drodzy!
chcia³em wszystkim pokrótce wstêpnie podziêkowaæ za udzia³ w naszym wydarzeniu! To by³y la nas bardzo ciê¿kie dni, ale z pewno¶ci± siê op³aca³o po¶wiêciæ czas i si³y na to spotkanie. Bardzo wiele mi³ych chwil. Uwierzcie odpoczywamy po przygotowaniach przed i porz±dkach po.
Do weekendu postaram siê zebraæ my¶li i podk³adaæ parê sensownych zdañ.
Jeszcze raz dziêki, ¿e wsparcie i dobre s³owa. Za³o¿enia miêli¶my bardzo wysokie. Powiedzmy, ze uda³o siê 90%. Uwa¿am, ¿e to wielki sukces wielu zaanga¿owanych osób. Bez Was by to siê nie uda³o.
Bardziej sk³adnie swoje wra¿enia opiszemy w weekend.
Dziêki raz jeszcze ze wspania³e wydarzenie!
Tomasz
Komandoria Chw.
Witajcie!
S³owem wstêpu dopiero uda³o mi siê ogarn±æ i powróciæ do rzeczywisto¶ci, wiêc dopiero mogê podsumowaæ imprezê.
Wielkie dziêki wszystkim za przybycie i udzia³ w naszym wydarzeniu:)! Spokojnie mogê powiedzieæ, ¿e impreza udana ma³o która – ludzie, atmosfera, miejsce, rzemios³o – bardzo porz±dnie przygotowane i przeprowadzone. I du¿o dziêki uczestnikom. Kameralny klimat, dobre towarzystwo, dobrze skrojony harmonogram wydarzeñ i ciekawe rzemios³o na dobrym poziomie pozostawi³o po sobie dobre wspomnienia.
Wielkie dziêki Blademu za wsparcie ca³ego wydarzenia od pocz±tku, pomoc w ustaleniu poziomu i za ogarnianie bojówki. To samo Lajkonik z obozem wschodnim. Indar dziêki za wsparcie koncepcyjne, szkoda, ¿e nie uda³o Ci siê dotrzeæ. Wspólnymi si³ami uda³o nam siê zaprosiæ sporo osób do obozu.
Podsumowuj±c pokazy muszê na pierwszymi miejscu wymieniæ Maæka z pokazem wytopu ¿elaza z dymarki (3kg wytopu!!!) i Wojtka z pokazem ³ucznictwa konnego. Mega dobre popisy :D! my¶lê, ¿e za rok warto bêdzie kontynuowaæ te pokazy. Aniu dziêki za pokaz fire wieczorem;)
Ponadto muzyka, kowalstwo, bia³oskórnictwo, serowarstwo (!!), br±zownictwo, tkanie, przêdzenie, nieco rze¼by w drewnie i inne. Ogólnie bardzo dobry poziom. Jest na czym pracowaæ, jest co pokazaæ. A najlepsze, ¿e jeszcze du¿o pomys³ów przed nami
!!
Podziêkowania dla bojówki - tu ponownie podziêkowania dla pana Baldego za ciê¿kozbrojne walki oraz dla zwyciêzcy w walkach lekkozbrojnych. Wybrane przez zwyciêzców nagrody s± ju¿ w produkcji:) I dziêki równie¿ za wspóln± zabawê przy inscenizacji:PPP Próba podpalenia palisady strza³± z konia i Kozi miszczem inscenizacji:D!!! dziêki za inicjatywê. I Mirkowi za pozytywn± narracjê wydarzenia;)
Co najwa¿niejsze - wspólnie stworzyli¶my bardzo dobry klimat w tym wyj±tkowym miejscu i wydaje mi siê, ¿e ta formu³a siê sprawdzi³a. Kameralnie, ale na dobrym poziomie. Jasne, ¿e jest na czym pracowaæ i jest co poprawiæ, ale by³o i tak mega spok
Niebawem pojawi siê zajawka z naszego pobytu pod kaplic±
postaram siê wrzuciæ jakie¶ ujêcia na bie¿±co :D
Pozdrawiam
Tomasz