Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wilczy Trop 2014
> Inne > Kalendarium 2014
S³awomir z Che³ma
S³awa!
Informujemy i¿ tegoroczna edycja Wilczego Tropu odbêdzie siê w dniach 4-6 lipca.
Tradycyjnie miejscem imprezy bêd± górzyste okolice Kalwarii Pac³awskiej na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Bieszczad.
Wiêcej informacji na temat imprezy ju¿ wkrótce na oficjalnej stronie- www.wilczytrop.com oraz na FB.
Pierwszy raz w regulaminie nie bêdzie wiêkszych zmian czy nowo¶ci, skupimy siê za to nad jego skuteczniejsz± egzekucj± devil.gif .

Je¶li znudzi³y Ci siê ju¿ szablonowe imprezy, oczekujesz czego¶ wiêcej, chcesz bawiæ siê w odtwórstwo intensywniej- Twoje miejsce jest na Wilczym Tropie!

Pozdrawiam w imieniu organizatorów!\
Knia¼ S³awomir
S³awomir z Che³ma
A oto tegoroczny regulamin:

ZASADY OGÓLNE
Za przyby³e grupy, ich zachowanie i udzia³ w zabawie odpowiadaj± dowódcy b±d¼ przedstawiciele grup zaznajomieni z regulaminem. Z nimi, a nie z poszczególnymi osobami rozwi±zywane s± wszelkie niejasno¶ci i ewentualne sytuacje konfliktowe.
W trakcie trwania imprezy uczestnicy zobowi±zani s± braæ udzia³ w pracach obozowych (zbieranie drewna na opa³, donoszenie wody pitnej, budowa umocnieñ, gotowanie posi³ków itp.) osoby b±d¼ grupy chc±ce spêdziæ czas pij±c piwo i nic nie robi±c nie maj± czego szukaæ na „Wilczym Tropie”! ¦mieci inne ni¿ odpadki naturalne uczestnicy sprz±taj± i wywo¿± z miejsca imprezy sami na w³asny koszt.

STRÓJ
Strój uczestników imprezy powinien byæ spójny pod wzglêdem historyczno¶ci, terytorium oraz statusu spo³ecznego odtwarzanej osoby. Musi byæ uszyty z materia³ów naturalnych dostêpnych w okresie który odtwarzamy. Kolory powinny byæ stonowane i dobrane do statusu postaci.


OBOZOWISKO
Na terenie obozowiska nie mog± znajdowaæ siê rzeczy wspó³czesne, ubrania, ¶piwory, karimaty, plastikowe butelki itp.(prosimy o pozostawienie ich w samochodach).Sugerujemy zaopatrzenie siê w odpowiedni± ilo¶æ skór, p³aszczy czy we³nianych kocy do spania. Wy¿ywienie w trakcie imprezy sk³adaæ siê bêdzie z pó³produktów, dlatego prosimy o zabranie kocio³ków i innych rzeczy niezbêdnych do przygotowania posi³ków. Prosimy równie¿ o zabranie ze sob± odpowiedniej ilo¶ci naczyñ na wodê(buk³aków ,dzbanów, drewnianych wiader), poniewa¿ tylko w takich pojemnikach dozwolony jest transport i przechowywanie wody. Narzêdzia obozowe i u¿ytku codziennego typu siekiera, szpadel, motyka, nó¿ itp. mog± byæ tylko przedmiotami wykonanymi na wzór przedmiotów z czasów które odtwarzamy(wszelkie siekiery z Obi, miski z Cepelii, szpadle z Castoramy czy pami±tkowe harcerskie finki odpadaj±!! ). Prosimy o ograniczenie palenia i u¿ywania telefonów komórkowych do minimum, w razie potrzeby jest to dozwolone jedynie wewn±trz namiotów lub w innym ukryciu.

WY¯YWIENIE
¯ywno¶æ w postaci produktów i pó³produktów do samodzielnego przygotowania takich jak surowe miêso, mleko, sery, m±ka, kasza, warzywa zapewnia organizator w ramach skladki. Wszelki alkohol staramy siê przywie¼æ w naczynich historycznych(beczki, buk³aki itp.), ewentualne inne (niehistoryczne naczynia) nie mog± pojawiæ siê poza wnêtrzem namiotów.

UZBROJENIE
Uzbrojenie i ekwipunek bojowy w czasach które próbujemy odtwarzaæ by³y przedmiotami niezwykle drogimi, dlatego wymagamy by ca³y sprzêt uczestników by³ zadbany, pozbawiony niebezpiecznych zadziorów i w¿er, pancerze powinny byæ bez dziur, czy innych wiêkszych uszkodzeñ. U¿ytkownicy broni: miecz, szabla, nó¿ bojowy itp. musz± byæ zaopatrzeni w pochwy do takowych(je¶li woja by³o staæ na miecz, to tym bardziej na pochwê do niego). W³ócznie oraz wszelkie topory i czekany osadzone powinny byæ solidnie na porz±dnie wygl±daj±cych drzewcach, nie dopu¶cimy do walki broni na na nieokorowanych krzywych kijach!

Uzbrojenie tak samo jak strój powinno byæ spójne pod wzglêdem historyczno¶ci, terytorium oraz statusu spo³ecznego odtwarzanej osoby. Do u¿ytku dopuszczone s± tylko zbroje kolcze nitowane.Nie dopuszczamy wszelkiego rodzaju nagolennic i karwaszy( jako nie potwierdzonych w ¼ród³ach historycznych), oba elementy ochronne radzimy zast±piæ ochraniaczami sportowymi ukrytymi pod strojem. Dopuszczamy jedynie tarcze wykonane z desek, sugerujemy malowanie ich farbami naturalnymi.
Pancerz lamelkowy i ³uskowy- ze wzglêdu na znikom± ilo¶æ znalezisk zbrojników ( lu¼nych znalezisk ) ich niepewne datowanie i pochodzenie oraz nik³± ilo¶æ ikonografii na okres wczesnego ¶redniowiecza, uwa¿amy, ¿e nie jeste¶my w stanie wiarygodnie zrekonstruowaæ takowego pancerza .Wobec powy¿szego do czasu publikacji s± one niedopuszczone na Wilczym Tropie .
Je¶li jednak kto¶ bêdzie posiada³ materia³y które bêd± pozwala³y na wiarygodn± rekonstrukcje owych pancerzy(datowanych na okolice X, XI w a nie XIII !) mo¿e nast±piæ zmiana powy¿szej decyzji.

Ze wzglêdów bezpieczeñstwa wymagamy, by przy he³mach znajdowa³y siê os³ony karku i twarzy ( czapy pikowane, filcowe, czepce/kaptury kolcze itp.).
Nie dopusczamy u¿ywania wariacji na temat he³mów okularowych(co sygnalizowali¶my ju¿ w roku ubieg³ym) , dozwolone s± tylko rekonstrukcje he³mu z Gjermundbu, a tak¿e sz³omów "wielkopolskich" i ruskich posiadaj±cych nosal (chyba ¿e orygina³ takowy posiada³).

Zabronione jest u¿ywanie: Elementów ekwipunku datowanych na okres inny ni¿ ramy czasowe imprezy (X-XIw.), np. he³my typu Vendel czy Sutton Ho, broni z innych epok, he³mów z policzkami, lamelek skórzanych, zestawów w stylu fantasty typu „wiking z Birki”(he³m okularowy, tacza migda³owata, szabla), bezrêkawników kolczych, kolczug wykonanych z drutu ocynkowanego, tarcz o dziwnych kszta³tach i rozmiarach(np. nieforemny migda³ wielko¶ci drzwi od wychodka), oraz innego uzbrojenia nie maj±cego oparcia w ¼ród³ach z epoki na któr± datowana jest impreza.


W¶ród ³uczników dopuszczamy jedynie broñ historyczn±, wykonan± z naturalnych materia³ów(wszelkie Bisoki itp. odpadaj±). Strza³y u¿ywane przez ³uczników zakoñczone powinny byæ wytrzyma³ymi pacynami o ¶rednicy co najmniej 5cm.

REGU£Y WALKI

Walcz±cych dzielimy na:

Ciê¿kozbrojnych(min. he³m wraz z os³on± twarzy i karku, przeszywanica, pancerz kolczy, rêkawice)-2 ¿ycia, ciê¿kozbrojnymi mog± byæ jedynie dowódcy walcz±cych stron i ich dziesiêtnicy.
Lekkozbrojnych(min. he³m wraz z os³on± twarzy i karku, przeszywania ewentualnie skórzany kaftan, rêkawice)-1 ¿ycie.
£uczników-1 ¿ycie(gin± gdy znajd± siê w zasiêgu broni innych walcz±cych lub zostan± t± broni± dotkniêci).

Strefa trafieñ punktowanych dla w³óczni oraz strza³: korpus(do linii sutków), nogi od kolan w górê.
Strefa trafieñ punktowanych dla pozosta³ych broni:g³owa(z wy³±czeniem twarzy i okolic szyi), korpus, nogi od kolan w górê, rêce od ³okci w górê.

Ciosy zabronione: sztychy(nie dotyczy w³óczni), ciosy g³owic± miecza, rantem tarczy, uderzenia w twarz oraz w inne miejsca poza stref± trafieñ punktowanych.

Osoby niewalcz±ce gin± gdy znajd± siê w zasiêgu broni przeciwnika(lub zostan± t± broni± dotkniêci). Osoba “zabita” trafia na tzw. “cmentarz” , gdzie na czas 1h zostaje wy³±czona z zabawy(nie ma prawa przekazywaæ informacji, wychodziæ poza wyznaczone miejsce). 1 “cmentarz” znajdowaæ siê bêdzie na sta³e w okolicy warownego obozu, natomiast w przypadku staræ w polu miejsce takie wyznacza dowódca zwyciêskiego oddzia³u. W przypadku zdobycia obozu wroga osoby niewalcz±ce które nie uciekn± mog± zostaæ zabite b±d¼ wziête do niewoli.

W ramach walki o poprawno¶æ historyczn± na Wilczym Tropie zabronione jest u¿ywanie:
Niehistorycznego obuwie, pasków wspó³czesnych, butów z gumow± podeszw±, naczyñ ceramicznych szkliwionych, ubrañ uszytych z innych materia³ów ni¿: len, we³na i ewentualnie jedwab, przesadne mieszanie kultur, przedmiotów u¿ytku codziennego i wariacje na ich temat nie maj±ce ¿adnego oparcia w ¼ród³ach historycznych.
Gaci szytych z pasów materia³u zwanych potocznie "szarawarami" a bardziej przypominaj±cych gacie piratów z bajek... Taka wariacja "szarawarów" nie ma ¿adnego potwierdzenia w ¼rod³ach i jest wg. nas mrocznym wynalazkiem. ¯eby nie by³o nieporozumieñ, nie zabraniamy u¿ywania szerokich spodni czy bryczesów, chodzi nam tylko o prawid³owy krój takowych
Zabraniamy równie¿ u¿ywania elementów ekwipunku datowanych na okres inny ni¿ ramy czasowe imprezy (X-XIw.), np. he³my typu Vendel czy Sutton Ho, broni z innych epok, he³mów z policzkami, lamelek skórzanych, zestawów w stylu fantasty typu „wiking z Birki”(he³m okularowy, tacza migda³owata, szabla), tarcz o dziwnych kszta³tach i rozmiarach(np. nieforemny migda³ wielko¶ci drzwi od wychodka).
Nie dopuszczamy wszelkiego rodzaju nagolennic i karwaszy( jako nie potwierdzonych w ¼ród³ach historycznych), oba elementy ochronne radzimy zast±piæ ochraniaczami sportowymi ukrytymi pod strojem.
Odalla
Gdzie, jak i do kiedy mo¿na siê zg³aszaæ z przybyciem? Ja z Mordem chêtnie by¶my siê pojawili smile.gif
S³awomir z Che³ma
Zg³oszenia potwierdzone wp³at± sk³adki przyjmujemy do koñca czerwca. Tradycyjnie adres do korespondencji to :
kniazslawomir@wp.pl
Wiêcej informacji wkótce, tymczasem zapraszam na nowy profil Wilczego Tropu na FB:
Wilczy Trop

Pozdrawiam w imieniu organizatorów!
S³awomir
S³awomir z Che³ma
A oto trochê spó¼niony(chocia¿ wci±¿ jeszcze pogoda mo¿e nas zaskoczyæ smile.gif ) zwiastun tegorocznej imprezy:
Zwiastun wiosenny.
S³awomir z Che³ma
W ostatni wekend popracowali¶my trochê przy budowie naszej ma³ej osady, postaramy siê by na tegoroczn± edycjê WT by³a gotowa chocia¿ pó³ziemianka. Oto gar¶æ fotek:
Budowa
S³awomir z Che³ma
Zg³oszenia potwierdzone wp³at± sk³adki przyjmujemy do po³owy czerwca, aczkolwiek prosimy o wcze¶niejsze ich nadsy³anie, znacznie u³atwi nam to organizacjê imprezy.

Adres do korespondencji: kniazslawomir@wp.pl

W zg³oszeniu proszê podaæ ilo¶æ osób, ilo¶æ walcz±cych, ilo¶æ namiotów i tradycyjnie obóz do którego chcecie do³±czyæ( "obroñcy" lub "naje¼d¼cy").
Osoby które po raz pierwszy wybieraj± siê na WT prosimy o nades³anie swoich zdjêæ w stroju oraz w ekwipunku bojowym w celu weryfikacji.
Prosimy wszystkich uczestników o dok³adne zapoznanie siê z regulaminem imprezy, tak aby po przybyciu na miejsce nie by³o nieporozumieñ.

Sk³adki w wys. 20z³/osoba proszê przesy³aæ na konto:
S³awomir Guz
59 1140 2004 0000 3602 5938 8550
W tytule przelewu proszê podaæ nazwê grupy i ilo¶æ osób.

W ramach sk³adki tradycyjnie zapewniamy pó³produkty ¿ywno¶ciowe na ca³± imprezê oraz sut± biesiadê. Ze wzglêdu na polowe warunki i brak mo¿liwo¶ci przechowywania, nie zapewniamy (poza biesiad±) miêsa, radzimy przywie¼æ wêdzone/suszone, ewentualnie zapeklowaæ surowe i skorzystaæ z wêdzarki znajduj±cej siê w obozie.
S³awomir z Che³ma
Informacje na temat dojazdu oraz inne znajdziecie tu.

A oto wstêp fabularny do naszych dzia³añ militarnych:
Zaraz po nocy kupalnej przysz³y deszcze, przez kilka dni niebo zasnute by³o chmurami, spadaj±ce krople zmy³y kurz z nadgranicznych grodów i wype³ni³y potoki rw±c± wod±.
Posadnik jednego z tych¿e grodów Lubomir bêd±cy panem na Wichorze pierwszy s³oneczny dzieñ przywita³ dogl±daj±c wa³ów grodu. Stanica strzeg±ca wschodniej rubie¿y pañstwa ksiêcia Boles³awa nadw±tlona ju¿ by³a czasem i co rusz wymaga³a drobnych napraw. Od ¶witu w dolinie poni¿ej wzgórza s³ychaæ by³o odg³os toporów r±bi±cych drzewa na now± bramê i pokrzykiwania poganiaczy wo³ów które ci±gnê³y mozolnie wielkie pnie pod górê.
Lubomir stan±³ zadumany na pomo¶cie palisady zbudowanej na wysokim ziemnym wale i zapatrzy³ siê na wzgórza na wschodzie gdzie s³oñce zaczê³o ju¿ powoli osuszaæ zroszone po³oninki.
Rz±dzi³ stanic± od czasów gdy Boles³aw wydar³ te ziemie Rusinom wracaj±c z wyprawy do Kijowa. Odk±d tu osiad³ nie mia³ ju¿ spokojnego ¿ywota do jakiego przyzwyczai³ siê gdy przez lat wiele zarz±dza³ Lubomi± i przyleg³ymi ziemiami. Wschodnia granica wci±¿ wrza³a, niedobitki wojsk ruskich, zwolnieni ze s³u¿by wikingowie na przemian z dzikimi pieczyngami na ich ma³ych konikach wci±¿ niepokoili osady po³o¿one w pobli¿u granicy co jaki¶ czas wype³niaj±c niebo s³upami dymu z podpalanych domostw.
-Panie!, Panie!!- dobieg³ go krzyk z starej wie¿y bramnej.
- Czego tam?- zawo³a³ do stoj±cego na stra¿y woja.
- Je¼d¼cy jacy¶ od przemyskiego grodu ci±gn±- odrzek³ stra¿nik.
- A wielu ich?
- Jakie¶ dwie dziesi±tki bêd±.
-Sieciech! M¶cis³aw! -wrzasn±³ Lubomir na dwóch m³odych wojów.
-Bud¼cie chy¿o M¶ciwoja i Wojmira, schla³y siê wczoraj te niecnoty a tu pewnikiem jacy¶ zbrojni od ksiêcia jad±.

M¶ciwoj i Wojmir dwaj dziesiêtnicy Lubomira spali snem twardym. Ca³± noc i wieczór wczorajszy zmarnowali usi³uj±c bia³ki z pobliskiej osady które na Kupale zapoznali ku sobie przypodobaæ. Zbudzeni ochêdo¿yli siê nieco i w sam raz z chaty wyszli by u boku Lubomira przywitaæ zbrojne poselstwo które ju¿ pod bramê podje¿d¿a³o.
- Witaj Lubomirze, S³awa Ci i wszystkim w tym grodzie!- zawo³a³ ¶miej±c je¼dziec na przedzie.
- A witaj S³awomirze, rad ¿em Ciê widzieæ- rzek³ Lubomir ucieszony na widok starego druha.
Je¼d¼cy wjechali do grodu, pacho³kowie przejêli od nich konie i odprowadzili do stajni.
-Zdro¿eni na pewno jeste¶cie , zapraszam do chaty tam ju¿ nasze bia³ki na pewno o wasze puste brzuchy zadbaj±, a ja postaram siê by¶cie mieli czym gard³a zakurzone sp³ukaæ- rzek³ weso³o Lubomir.

Gdy wojowie nasycili g³ód, Lubomir zabra³ S³awomira by pokazaæ mu budowê nowej bramy i na osobno¶ci w spokoju porozmawiaæ.
- Mów¿e przyjacielu co ciê sprowadza, bo widzê ¿e nie o towarzysk± wizytê tu chodzi.
-A no niestety nie- rzek³ S³awomir na wschód spogl±daj±c.
-Ksi±¿ê przys³a³ mnie bo wie¶ci go dosz³y ¿e na granicy niespokojnie a szlakiem od Kijowa poselstwo wa¿ne ci±gnie. Ja i moi wojowie bezpieczny przejazd mamy im zapewniæ, a i twoich ludzi potrzebowaæ te¿ bêdê. Wiemy tak¿e, ¿e hird wikingów którzy po ostatniej wojnie zamiast do domostw swoich na pó³noc wracaæ kr±¿y wzd³u¿ granicy ³upi±c okoliczne osady. Ro¿nicy ¿adnej im nie robi czy naszych czy Rusinów bij±, o ³upy im jeno idzie.
- Ano dam Ci zatem z dwie dziesi±tki zbrojnych, bo i mi te psie syny krwi ju¿ napsu³y i czas najwy¿szy pokazaæ im ¿e jedynie ¶mieræ tu znajd±- powiedzia³ twardo Lubomir
- Zatem postanowione, pos³y jutro oko³o wieczora do granicy siê zbli¿±. Konie u Ciebie ostawimy, bo w górach nam siê ju¿ nie przydadz± i o pierwszym brzasku ruszam pieszo z wojskiem by ko³o po³udnia nad granicê dotrzeæ. Mo¿e napotkamy ten bezpañski hird i upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu- rzek³ S³awomir spogl±daj±c zimnym wzrokiem na wschód.
S³awomir z Che³ma
Serdeczne podziêkowania dla wszystkich uczestników za udzia³ w naszej imprezie!
Pogoda nam w tym roku dopisa³a, dzia³ania militarne wysz³y zgodnie z za³o¿onym pomys³em, ka¿dy zbrojny móg³ siê sprawdziæ w walce w trudnym terenie. Szeroko u¶miechniête twarze wszystkich uczestników na zakoñczenie sobotnich zmagañ by³y dla nas dowodem na to , ¿e warto organizowaæ takie imprezy.
Gratulacje dla zwyciêzców turniejów bojowych, czyli Krzesimira z Dru¿yny Grodów Czerwieñskich- 1 miejsce w turnieju indywidualnym i Bractwa Wojowników Kruki wspartego Mordem z Hirdu- 1 miejsce w turnieju dru¿yn.
Dziêkujemy w tym miejscu fundacji "Patrimonium Europae" za ufundowanie ciekawych nagród.
Zdajemy sobie sprawê z drobnych niedoci±gniêæ, ca³y czas staramy siê pracowaæ nad kszta³tem imprezy. Ale równie du¿o zale¿y od samych uczestników, dlatego du¿y uk³on w kierunku tych którzy na powa¿nie bior± wymagania imprezy i nie próbuj± przemycaæ ¿adnego niehistorycznego mroku, który psu³by klimat innym uczestnikom zabawy.
Tu znajdziecie ciekaw± relacjê, a tu jeszcze trochê zdjêæ. czekamy z niecierpliwo¶ci± na inne fotki smile.gif.
Pozdrawiam w imieniu organizatorów!
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.